Постанова № 42629983, 09.02.2015, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.02.2015
Номер справи
819/76/15-а
Номер документу
42629983
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/76/15-a

09 лютого 2015 р.м. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

головуючого судді Мартиць О.І.

секретарі судового засідання Лавренюк О.М.

за участю:

представника відповідача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації Тернопільської області до ОСОБА_2 про стягнення неправомірно отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, -

ВСТАНОВИВ:

Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації Тернопільської області звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_2, в якій просить стягнути з відповідача на користь держави надмірно виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в розмірі 32933,10 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що під час проведення Державною фінансовою інспекцією в Тернопільській області ревізії фінансово - господарської діяльності управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації за період з 01.07.2011 року по 01.07.2014 року та окремих питань за період з 01.01.2004 року по 01.07.2011 року встановлено, що при зверненні за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям відповідачем ОСОБА_2 подано недостовірну інформацію в "Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги" від 02.04.2013 року, 09.04.2014 року, а саме про здійснення її чоловіком ОСОБА_3 догляду за перестарілою особою, оскільки перебував за межами України протягом трьох місяців перед датою звернення, що підтверджується інформацією управління Служби безпеки України в Тернопільській області від 15.08.2014 року № 69/95/1-1142 та призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на вказану суму 32933,10 грн.

Від позивача управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації через канцелярію суду поступила клопотання про розгляд даної адміністративної справи за відсутності їхнього представника, що відповідає вимогам ч.4 ст.122 КАС України.

Представник відповідача позову не визнав, свою позицію виклав в письмових запереченнях, долучених до матеріалів справи.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, суд встановив такі обставини.

З матеріалів справи вбачається, що на підставі заяв ОСОБА_2 від 02.04.2013 року, 09.04.2014 року їй було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, яку за період з 01.04.2013 року по 31.09.2013 року виплачено на загальну суму 15367,62 грн., а саме:

квітень 2013 року - 2561,27 грн.;

травень 2013 року - 2561,27 грн.;

червень 2013 року - 2561,27 грн.;

липень 2013 року - 2561,27 грн.;

серпень 2013 року - 2561,27 грн.;

вересень 2013 року - 2561,27 грн.

За період з 01.04.2014 року по 31.09.2014 року виплачено на загальну суму 17565,48 грн., а саме:

квітень 2014 року - 2927,58 грн.;

травень 2014 року - 2927,58 грн.;

червень 2014 року - 2927,58 грн.;

липень 2014 року - 2927,58 грн.;

серпень 2014 року - 2927,58 грн.;

вересень 2014 року - 2927,58 грн.

Згідно акту від 26.09.2014 року № 04-22/269 ревізії Державної фінансової інспекції в Тернопільській області фінансово - господарської діяльності управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації за період з 01.07.2011 року по 01.07.2014 року та окремих питань за період з 01.01.2004 року по 01.07.2011 року встановлено, що ревізією особової справи № 608465 по призначенню і виплаті державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_2 виявлено, що в деклараціях від 02.04.2013 року, 09.04.2014 року подано недостовірну інформацію про доходи та майновий стан чоловіка ОСОБА_3 за періоди з 01.10.2012 року по 31.03.2013 року, 01.10.2013 року по 30.03.2014 року, так як чоловік ніде не працював протягом 3 місяців перед датою звернення і не здійснював догляду за перестарілою особою, оскільки перебував за межами України, що підтверджується інформацією управління Служби безпеки України в Тернопільській області № 69/95/1-1142 від 15.08.2014 року.

Закон України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01.06.2000 року № 1768-III спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.

Відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям".

Пунктом 2 Постанови передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Пунктом 10 Постанови № 250 передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям не призначається у разі, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівня акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).

Згідно п.7 ст.10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" органу державного фінансового контролю надається право, зокрема пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства.

01.10.2014 року начальнику управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації на підставі п.7 ст.10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" направлено обов'язкові вимоги №19-04-12-15/6221, пунктом 2 яких зобов'язано управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації провести роботу щодо відшкодування коштів в сумі 1224407,43 грн., в тому числі шляхом пред'явлення позову до суду про їх стягнення з осіб, які допустили порушення, та перерахувати в дохід державного бюджету за кодом 21080500 "Інші надходження", на рахунок 31114090700316.

Згідно ч.2 ст.15 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

15.09.2014 року управлінням соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації направлено відповідачу повідомлення № 07/1724 про припинення державної соціальної допомоги та зобов'язанням повернути переплачену суму державної соціальної допомоги у розмірі 32933,10 грн.

Згідно п.28 вищезазначеної Постанови 3 250, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Так, частиною 2 ст.22 Закону України від 21.11.1992 року № 2811-XII "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.

Твердження представника відповідача про здійснення чоловіком ОСОБА_2 - ОСОБА_3 постійного догляду за престарілою ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка є інвалідом І групи, жителькою с. Лідихів Кременецького району Тернопільської області і не має жодних претензій до ОСОБА_3 з приводу здійснення за нею догляду, зокрема протягом трьох місяців перед датою звернення відповідачки ОСОБА_2 із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям спростовується оглянутими та дослідженими в суді матеріалами справи.

В пояснюючій записці від 12.09.2014 року ОСОБА_2 вказала, що при здачі документів на державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям 02.04.2013 року, 09.04.2014 року в декларації про доходи та майновий стан помилково не вказала про те, що її чоловік перетинав межі кордону України, а тому просить зробити перерахунок допомоги та зобов'язується повернути до державного бюджету кошти по мірі можливості.

Таким чином, суд дійшов висновку, що ОСОБА_2 приховано або навмисно подано недостовірні дані про доходи та майновий стан її сім'ї, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого відповідач неправомірно одержала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у розмірі 32933,10 грн. за період з 01.04.2013 року по 31.09.2013 року, з 01.04.2014 року по 31.09.2014 року, яка підлягає поверненню як надміру виплачена сума.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню як обґрунтовано заявлені та підтверджені документально.

Керуючись ст.ст.2,6,11,122,160-163,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації Тернопільської області задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 суму 32933 (тридцять дві тисячі дев'ятсот тридцять три) грн. 10 коп. надмірно виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України (оголошення вступної та резолютивної частини постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова складена в повному обсязі 10.02.2015 року

Головуючий суддя Мартиць О.І.

копія вірна:

Суддя Мартиць О.І.