ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
02 лютого 2015 року №826/14859/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., при секретарі судового засідання Давиденко Л.В., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом
товариства з обмеженою відповідальністю «Київмонолітбуд-2005»
до
державної податкової інспекції у Шевченківському районі головного управління Міністерства доходів і зборів у місті Києві
про
визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 09.09.2014 №0012352205,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Київмонолітбуд-2005» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом до державної податкової інспекції у Шевченківському районі головного управління Міністерства доходів і зборів у місті Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 09.09.2014 №0012352205.
Позовні вимоги мотивовано тим, що державною податковою інспекцією у Шевченківському районі головного управління Міністерства доходів і зборів у місті Києві на підставі хибних висновків акту перевірки від 22.08.2014 №1331/26-59-22-05/38124758, щодо відсутності факту реальності фінансово-господарських операцій між позивачем та товариством з обмеженою відповідальністю «Вестес» необґрунтовано прийнято податкове повідомлення-рішення від 09.09.2014 №0012352205. За посиланням позивача, він є добросовісним платником податків, вчинені ним господарські операції не викликають сумніву в їх реальності та відповідності дійсному економічному змісту.
Відповідач проти позову заперечив з огляду на обґрунтованість висновків акту перевірки від 22.08.2014 №1331/26-59-22-05/38124758 та, відповідно, податкового повідомлення-рішення від 09.09.2014 №0012352205 з огляду на відсутність реальності господарських операцій між позивачем та товариством з обмеженою відповідальністю «Вестес».
Адміністративну справу №826/14859/14 розглянуто в письмовому провадженні на підставі частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,
ВСТАНОВИВ:
Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі головного управління Міністерства доходів і зборів у місті Києві проведено документальну позапланову виїзну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Київмонолітбуд-2005» з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість за період березень 2014 року по взаємовідносинах з товариством з обмеженою відповідальністю «Вестес».
Перевіркою встановлено порушення товариством з обмеженою відповідальністю «Київмонолітбуд-2005» пункту 185.1 статті 185, пунктів 198.2, 198.6 статті 198 Податкового кодексу України, що призвело до заниження суми податку на додану вартість за березень 2014 року у розмірі 66 919,00 грн.
За наслідками перевірки державною податковою інспекцією у Шевченківському районі головного управління Міністерства доходів і зборів у місті Києві складено акт від 22.08.2014 №1331/26-59-22-05/38124758 та прийнято податкове повідомлення-рішення від 09.09.2014 №0012352205, яким позивачеві визначено грошове зобов’язання з податку на додану вартість у розмірі 83 649,00 грн. у тому числі: 66 919,00 грн. – основний платіж, 16 730,00 грн. – штрафні (фінансові) санкції.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Відповідно до пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Згідно з пунктом 44.1 статті 44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Згідно з абзацом 11 статті 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.
Відповідно до абзацу другого пункту 2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за номером 168/704, господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів.
Аналіз вказаних норм свідчить про те, що будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції. Якщо ж фактичне здійснення господарської операції відсутнє, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені законодавством.
Визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.
З урахуванням викладеного для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції. Зазначена позиція суду узгоджується із позицією Вищого адміністративного суду України, викладеною у листі від 02.06.2011 №742/11/13-11.
Як вбачається з акту перевірки державної податкової інспекції у Шевченківському районі головного управління Міністерства доходів і зборів у місті Києві від 22.08.2014 №1331/26-59-22-05/38124758 висновки щодо порушення позивачем приписів податкового законодавства зроблено з огляду на відсутність факту реальності господарських операцій між товариством з обмеженою відповідальністю «Київмонолітбуд-2005» та товариством з обмеженою відповідальністю «Вестес» за договорами від 21.02.2014 №21/02/14, від 24.02.2014 №24/02/14, від 07.02.2014 №07/02/14.
З матеріалів справи вбачається, що між товариством з обмеженою відповідальністю «Київмонолітбуд-2005» (замовник) та товариством з обмеженою відповідальністю «Вестес» (субпідрядник) укладено типові договори субпідряду на виконання робіт від 07.02.2014 №07/02/14 та від 21.02.2014 №21/02/14, відповідно до якого субпідрядник за завданням замовника на свій ризик зобов’язується власними силами і засобами виконати комплекс робіт, та передати в установлений строк замовнику виконані роботи, а замовник зобов’язується надати субпідряднику будівельний майданчик, проектну документацію, забезпечити своєчасне фінансування будівництва, прийняти належним чином виконані роботи і повністю сплатити вартість виконаних робіт у порядку і розмірах, передбачених договорами або додатками до них.
На підтвердження виконання умов договорів, руху активів в процесі здійснення господарської операції позивачем надано суду копії: договорів субпідряду на виконання робіт від 07.02.2014 №07/02/14 та від 21.02.2014 №21/02/14; попереднє узгодження по договорам від 07.02.2014 №07/02/14 та від 21.02.2014 №21/02/14; довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за відповідні періоди; актів виконаних робіт за відповідні періоди; податкових накладних за відповідні періоди; виписок по рахунку за відповідні періоди; актів передачі матеріалів для виконання робіт по договорами субпідряду; актів прийняття частини будівельного майданчика; довідок щодо ходу виконання робіт.
Також, між товариством з обмеженою відповідальністю «Київмонолітбуд-2005» (орендар) та товариством з обмеженою відповідальністю «Вестес» (орендодавець) укладено договір оренди від 24.02.2014 №24/02/14, відповідно до якого орендодавець зобов’язується передати орендареві в тимчасове користування майно-опалубка та лебідку будівельна по акту прийому-передачі, який є невід’ємною частиною договору.
На підтвердження виконання умов договору, руху активів в процесі здійснення господарської операції позивачем надано суду копії: договору від 24.02.2014 №24/02/14; акту надання послуг; податкових накладних; виписки з особового рахунку; акту приймання-передачі майна.
Окрім того, позивачем на підтвердження виконаних робіт надано копії: фотоматеріалів; договорів з третіми особами, на виконання яких були укладені спірні договори; сертифікатів відповідності, тощо.
У свою чергу, державною податковою інспекцією у Шевченківському районі головного управління Міністерства доходів і зборів у місті Києві на спростування реальності господарських операцій, здійснених товариством з обмеженою відповідальністю «Київмонолітбуд-2005» та товариством з обмеженою відповідальністю «Вестес» вказано на акт державної податкової інспекції у Святошинському районі головного управління Міністерства доходів і зборів у місті Києві від 18.07.2014 №569/26-57-22-04-10/39050876 «Про неможливість проведення зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю «Вестес» щодо підтвердження господарських відносин із платниками за березень 2014 року».
Разом з тим, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.11.2014 №826/14053/14 позов товариства з обмеженою відповідальністю «Вестес» задоволено в частині: визнано протиправними дії державної податкової інспекції у Святошинському районі головного управління Міністерства доходів і зборів у місті Києві щодо внесення до інформаційних баз даних АС «Податковий блок», АС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні Державної податкової адміністрації України» інформації на підставі акту від 18 липня 2014 року №569/26-57-22-04-10/39050876 «Про неможливість проведення зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю «Вестес» (код ЄДРПОУ 39050876) щодо підтвердження господарських відносин із платниками за березень 2014 року»; зобов’язано державну податкову інспекцію у Святошинському районі головного управління Міністерства доходів і зборів у місті Києві вилучити з інформаційних баз даних АС «Податковий блок», АС «Система автоматизованого співставлення податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні Державної податкової адміністрації України» інформацію, внесену на підставі акту від 18 липня 2014 №569/26-57-22-04-10/39050876 «Про неможливість проведення зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю «Вестес» (код ЄДРПОУ 39050876) щодо підтвердження господарських відносин із платниками за березень 2014 року».
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 10.12.2014 №826/14053/14 постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.11.2014 №826/14053/14 залишено без змін.
Згідно з частиною четвертою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Згідно із приписами статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Відповідно до статті 129 Конституції України одним із основних засад судочинства є обов'язковість рішень суду. З конституційною нормою кореспондуються приписи статей 7, 14 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких принципом здійснення правосуддя в адміністративних судах є, зокрема, обов’язковість судових рішень, що набрали законної сили.
Враховуючи, що дії по складанню акту зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю «Вестес» від 18.07.2014 №569/26-57-22-04-10/39050876 визнані судом протиправними, то покладання його в основу акту як єдиний доказ фіктивності господарських операцій є необґрунтованим.
Суд звертає увагу, що відповідачем не надано суду будь-яких належних доказів, які покладено в основу висновків акту перевірки на підтвердження відсутності факту реальності господарських операцій, вчинених позивачем з контрагентом, а також факту суперечності відповідного правочину фіскальним інтересам держави.
Так, ані акт перевірки, ані письмові заперечення відповідача, не містять аналізу дотримання як позивачем, так і його контрагентом податкової дисципліни у спірних правовідносинах (відсутній аналіз первинних документів).
Суд звертає увагу, що з огляду на принцип персональної відповідальності платника податку, право на податковий кредит та віднесення сум понесених витрат до складу валових витрат товариства не може ставитись у пряму залежність від додержання податкової дисципліни третіми особами.
Відповідно до статті 61 Конституції України юридична відповідальність особи має індивідуальний характер. Законодавством України не передбачена відповідальність юридичної особи за зобов'язаннями іншої юридичної особи, в тому числі за податковими зобов'язаннями.
Таким чином, недотримання контрагентом позивача податкової дисципліни (що відповідачем суду не доведено) має правові наслідки саме для цього контрагента, оскільки порушення платником вимог податкового законодавства тягне застосування заходів відповідальності саме до такого платника та не може негативно впливати на податковий облік інших осіб (зокрема, його контрагентів) за відсутності факту причетності останніх до таких правопорушень та за наявності факту здійснення господарської операції.
Аналогічна правова позиція була висловлена також Вищим адміністративним судом України, зокрема, в ухвалах суду від 29.01.2014 №К/9991/81114/11, від 22.01.2014 № К/9991/37637/12, від 17.02.2014 № К/800/50945/13, від 19.02.2014 № К/800/61338/13, від 11.03.2014 №К/800/1128/14, від 03.03.2014 № К/800/12888/13, від 02.06.2014 №К/800/6497/13.
Судом також враховуються рішення Європейського суду з прав людини у справах Інтерсплав проти України (2007 рік, заява № 803/02), “Булвес” АД проти Болгарії (2009 рік, заява № 3991/03) і Бізнес Супорт Центр проти Болгарії (2010 рік, заява № 6689/03), які відповідно до статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” підлягають застосуванню судами як джерела права, у яких визначено, що платника податку не може бути позбавлено права на бюджетне відшкодування ПДВ за відсутності доказів того, що його було залучено до протиправної діяльності, пов'язаної з незаконним отриманням бюджетного відшкодування; при цьому платник ПДВ не повинен нести відповідальність за зловживання, вчинені його постачальниками, якщо платник ПДВ не знав про такі зловживання і не міг про них знати.
За таких обставин, відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів, що фінансово-господарські операції між товариством з обмеженою відповідальністю «Київмонолітбуд-2005» та товариством з обмеженою відповідальністю «Вестес» не були спрямовані на настання реальних наслідків фінансово-господарської діяльності; доказів того, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 09.09.2014 прийнято обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин справи, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Київмонолітбуд-2005» про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 09.09.2014 №0012352205, підлягають задоволенню.
Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Шевченківському районі головного управління Міністерства доходів і зборів у місті Києві головного управління Міністерства доходів і зборів у місті Києві від 09.09.2014 №0012352205.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Літвінова А.В.