2/130/196/2015
130/209/15-ц
У Х В А Л А
09.02.2015 р. м. Жмеринка
Суддя Жмеринського міськрайонного суду
Вінницької обалсті ОСОБА_1,
розглянувши позовну заяву Управління праці та соціального захитсту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення сум сплаченої тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати алміментів,
у с т а н о в и в :
Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації звернулося до суду з цим позовом, в якому просило стягнути з відповідача на їх користь 28318,80 грн. як тимчасової державної допомоги, виплаченої в зв'язку з ухиленням відповідача від сплати аліментів на утримання своїх дітей за період з 01 серпня 2009 року по 31 серпня 2014 року.
Ознайомившись з позовною заявою, вважаю, що у відкритті провадження у справі слід відмовити з огляду на таке.
Частина 3 пункту 2 Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 3 від 03 березня 2013 року "Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ" зобовязує суди при вирішенні питання про відкриття провадження у справі перевірити належність справ до їх юрисдикції та підсудності.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі (п.3 цієї Постанови), суди повинні виходити з того, що відповідно до ст.ст. 15, 16 ЦПК України у порядку цивільного судочинства суди розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли, зокрема, розгляд таких справ за Кодексом адміністративного судочинства України (стаття 17) віднесено до компетенції адміністративних судів.
За змістом ч.2 ст.4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення. Для розгляду спору адміністративним судом необхідно встановити його публічно-правовий зміст (характер).
Пленум Вищого Пленум Вищого Адміністративного суду України в п.3 своєї Постанови № 8 від 20 травня 2013 року "Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів" зазначив, що
вирішуючи питання про віднесення норми до публічного права, а спору до публічно-правового, суди повинні враховувати загальнотеоретичні та законодавчі критерії. Зокрема, за змістом пункту 1 частини першої статті 3 КАС України у публічно-правовому спорі, як правило, хоча б однією стороною є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Суди повинні звертати увагу на те, що спір набуває ознак публічно-правового за умов не лише наявності серед суб'єктів спору публічного органу чи посадової особи, а й здійснення ним (ними) у цих відносинах владних управлінських функцій.
В даному випадку Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації, звертаючись до суду з позовом про стягнення грошових коштів, виплачених як тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, діє як суб'єкт владних повноважень, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, яке предписує Управлінню нараховувати та сплачувати таку державну допомогу.
На підставі вищевикладеного вважаю, що даний позов належить подавати та розглядати в порядку, передбаченому КАС України.
Згідно з п.1 ч.2 ст.122 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду у судах у порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст.ст.15, 16, 122 ЦПК України, ст.ст.4, 17 КАС України, п.п.2, 3 Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 3 від 03 березня 2013 року "Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ", п.3 Постанови Пленуму Вищого Адміністратвиного суду України № 8 від 20 травня 2013 року "Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів", -
у х в а л и в :
У відкритті провадження у справі за позовом Управління праці та соціального захитсту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення сум сплаченої тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати алміментів - відмовити.
На ухвалу може бути подана апеляція до Апеляційного суду Вінницької області через Жмеринський міськрайонний суд на протязі п'яти днів з дня отримання її копії.
Суддя К.Шепель