Справа № 344/17953/14-а
Провадження № 2-а/344/96/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 лютого 2015 рокум. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої - суддіБабій О.М.,
секретаряОрнат Л.І.,
за участі позивачки ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання неправомірними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулась в суд з наведеним адміністративним, мотивуючи тим, що отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». Вона звернулась до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську із заявою про перерахунок пенсії як державному службовцю відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». Надала всі необхідні документи, в тому числі довідки про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Однак, відповідачем при перерахунку пенсії не включено до складу її заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, грошової допомоги та виплат пов'язаних з індексацією заробітної плати внаслідок чого пенсія виплачується в меншому розмірі, ніж повинна бути. Листом від 18.11.2014 року відповідач повідомив, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на соціально-побутові потреби, грошова винагорода та виплати пов'язані з індексацією заробітної плати не враховуються в суму заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу», тому немає підстав у перерахунку пенсії. Вважає, що виплати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, грошової винагороди та виплати пов'язані з індексацією заробітної плати повинні враховуватися при обчисленні розміру пенсії, оскільки на вказані виплати нараховувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та необхідність врахування цих виплат при обчисленні пенсії державним службовцям узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України. Тому просила зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, грошової винагороди та виплат пов'язаних з індексацією заробітної плати в суму заробітку, з якого обчислювалась пенсія.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала з підстав викладених у позовній заяві та просила суд про задоволення позовних вимог.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав суду письмові заперечення на позов, просив в задоволенні позову відмовити. Про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Вислухавши пояснення позивачки, дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено, що публічно-правовий спір між сторонами виник з приводу того, що відповідач при розрахунку пенсії до складу заробітної плати позивачки не включив матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, грошової винагороди та виплат пов'язаних з індексацією заробітної плати.
Так, ОСОБА_1, являється пенсіонером та з 26.07.2010 року отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу». Вказана обставина сторонами не оспорюється, тому з урахуванням положення ч. 3 ст. 72 КАС України не потребує доказування в судовому засіданні.
Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Однак, відповідачем при розрахунку пенсії не включено до складу її заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, грошової винагороди та виплат пов'язаних з індексацією заробітної плати, внаслідок чого пенсія виплачується в меншому розмірі, ніж повинна бути.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок..
Згідно ч. 6 ст. 33 Закону України «Про державну службу», державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Таким чином, Закон України «Про державну службу» передбачає, що до заробітку (доходу) державного службовця, крім заробітної плати в розумінні статті 33 Закону України «Про державну службу», входять матеріальні допомоги для вирішення соціально-побутових потреб та оздоровлення, а також інші види виплат, зокрема одноразові премії та індексація заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно із статтею 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» №400/97 від 26.06.1997 р.
Частиною 1 ст. 35 Закону України «Про державну службу» передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.
У ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про оплату праці», встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений орган виплачує працівникові за виконану роботу. Ст. 2 даного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить - основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно з пунктом 2.3.2 пункту 2.3 «Інструкції зі статистики заробітної плати», затвердженої Наказом Державного комітету статистики України №5 від 13.01.2014 р. та зареєстрованої Міністерством юстиції України 27.01.2004 р. за №114/8713, передбачено, що до складу інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать винагороди та заохочення, що здійснюються раз на рік або мають одноразовий характер.
Відповідно із пунктом 2.2.7 пункта 2.2. «Інструкції зі статистики заробітної плати», затвердженої Наказом Державного комітету статистики України №5 від 13.01.2014 р. та зареєстрованої Міністерством юстиції України 27.01.2004 р. за №114/8713, передбачено, що до складу фонду додаткової заробітної плати входять суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників.
З довідок та наказів (а.с.5, 9-14) вбачається, що позивачці виплачувалась матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, грошова допомога та виплати пов'язані з індексацією заробітної плати. На суми проведено нарахування та утримання страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога грошова допомога премії та виплати пов'язані з індексацією заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплат праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України « Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов`якове державне пенсійне страхування. Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.
Закон України «Про оплату праці» та Закон України «Про державну службу» ж загальними по відношенні до даних правовідносин, в той час як перевагу мають спеціальні норми Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В своїй постанові від 20 лютого 2012 року Верховний Суд України усуваючи неоднакове застосування норм матеріального права, вважає неправильними висновки суду про те, що оскільки матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не включається до складу заробітної плати державного службовця, то вона не враховується при обчисленні розміру його пенсії.
Частиною 1 статті 244-2 КАС України визначено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних відносинах, є обов`язковими для всіх судів України.
Крім того, суд дійшов висновку про необхідність здійснити перерахунок пенсії позивачу з моменту не призначення пенсії як зазначає позивач - з 26 липня 2010 року, а з врахуванням часу звернення за таким перерахунком (листопад 2014р.), копії заяви з відміткою про дату звернення суду не надано, тому суд бере до уваги дату відповіді позивачу - 18 листопада 2014 року.
Відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
За таких обставин перерахунок пенсії позивачу слід провести з 01.12.2014 року.
Згідно частини другої статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Наслідки пропуску цього строку встановлені статтею 100 КАС, відповідно до якої адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
У справі, що розглядається, позивач оспорює правомірність нарахування та виплати йому пенсії, тобто періодичних щомісячних виплат, про неправильність яких він міг дізнатися при отриманні таких виплат. Отже підстави вважати поважними причини пропуску позивачем строку звернення до суду відсутні, а заява з обґрунтуванням причин пропуску не подавалася.
Тому, позовні вимоги про перерахунок пенсії до 01.12.2014 року слід залишити без розгляду.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську слід задовольнити частково.
На підставі викладеного, відповідно до, ст. ст. 33, 35, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про оплату праці», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 6-12, 72, 244-2 КАС України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання неправомірними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську щодо відмови ОСОБА_1 у врахуванні при призначенні пенсії і перерахунку пенсії державного службовця сум матеріальної на оздоровлення та на соціально-побутові потреби, грошової винагороди та індексації до заробітку з якого призначається пенсія.
Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську, ідентифікаційний код - 20550895, провести ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, перерахунок пенсії державного службовця з 01 грудня 2014 року, з врахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, грошової допомоги та індексації та виплатити недоплачену суму пенсії з урахуванням фактично отриманих нею сум починаючи з 01 грудня 2014 року (не зазначаючи кінцевого терміну), без обмеження будь-яким терміном, періодом.
В задоволенні решти вимог позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, але якщо апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня її проголошення, а у разі прийняття постанови в письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Довідка: повний текст постанови виготовлено 09 лютого 2015 року
СуддяБабій О.М.