справа № 710/110/15-а
провадження № 2-а/710/16/2015
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28.01.2015 року, суддя Шполянського районного суду Черкаської області Кравчук В.М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії щодо перерахунку та виплати державної та додаткової пенсій відповідно до вимог ст. ст. 50, 54 ч. 4, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», -
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправною відмову УПФ в Шполянському районі в перерахунку та виплаті йому щомісячних державної та додаткової пенсій відповідно до вимог ст. ст. 50, 54 ч. 4, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з кратного розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої законом на час виплат, зобов'язати УПФ в Шполянському районі здійснити йому починаючи з 01 січня 2014 року перерахунок та виплату щомісячної державної пенсії по інвалідності, як інваліду 2 групи, в розмірі не нижче 8 мінімальних пенсій за віком, встановленої законом на час виплат, відповідно до вимог ст. ст. 50, 54 ч. 4, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та з урахуванням вже проведених виплат, зобов'язати УПФ в Шполянському районі здійснити йому починаючи з 01 січня 2014 року перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як інваліду 2 групи, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, встановленої законом на час виплат, відповідно до вимог ст. ст. 50, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та з урахуванням вже проведених виплат.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є інвалідом 2 групи по хворобі, пов'язаній з наслідками аварії на ЧАЕС. Відповідно до ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796 - ХІІ від 28.02.1991 р., йому встановлена державна пенсія та додаткова пенсія по інвалідності за шкоду, заподіяну здоров'ю, внаслідок аварії на ЧАЕС. У 2014 році позивачу стало відомо, що відповідач з 01 січня 2014 року неправильно нараховував йому державну основну та додаткову пенсії, в зв'язку з чим він звернувся до УПФ в Шполянському районі із заявою про приведення розмірів його пенсій у відповідність до норм ст. ст. 49, 50, 54 ч. 4, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796 - ХІІ від 28.02.1991 р., виходячи з кратного розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої законом на час виплати пенсії за цей період. Однак, відповідач відмовив йому в перерахунку призначених пенсій з огляду на відсутність підстав такого перерахунку та правомірність визначення розміру пенсії. Він вважає відмову УПФ в Шполянському районі в перерахунку пенсії неправомірною, поскільки вона суперечить нормам Конституції України та Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в зв'язку з чим просить позов задоволити в повному обсязі.
Відповідач подав до суду заперечення, згідно якого позов не визнав і просив в його задоволенні відмовити, поскільки норми і положення Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених КМУ, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік. Таким чином, бюджетні призначення для виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій у 2014 році визначено з урахуванням постанов КМУ від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», від 28.12.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» виходячи з передбачених ними розмірів.
Вивчивши письмові матеріали справи, судом встановлено, що позивач є інвалідом 2 групи, віднесений до категорії 1 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та отримує пенсію по інвалідності ІІ групи та додаткову пенсію, як інвалід ІІ групи, віднесений до категорії 1, відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796 - ХІІ в редакції від 28.02.1991 р., яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком. Згідно зі статтею 50 вказаного Закону особам, віднесеним до категорії 1, зокрема інвалідам II групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Слід зазначити, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16 січня 2014 року, який набрав чинності з 01 січня 2014 року, не передбачено, що норми та положення Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796 - ХІІ в редакції від 28.02.1991 р. застосовувалися у 2014 році у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України.
Однак, Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» №1622-VІІ від 31.07.2014 р., який набрав чинності 03.08.2014 р., встановлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статей 5 та 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", статей 14, 22, 37 та 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пункту "ж" частини першої статті 77 Основ законодавства України про охорону здоров'я, статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", статті 43 Гірничого закону України, статей 6-1, 6-2, 6-3 та 6-4 Закону України "Про жертви нацистських переслідувань" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Згідно рішення Конституційного Суду України №3-рп/2012 від 25.01.2012 року, в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Отже, як вбачається із вищенаведених законодавчих норм, з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року, внаслідок прогалини в законодавчих актах, діяли норми ст. ст. 49, 50, 54 ч. 4, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796 - ХІІ в редакції від 28.02.1991 р.
Разом з тим, слід зазначити, що Закон України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16 січня 2014 року, набрав чинності з 01 січня 2014 року, тобто у позивача виникло право на захист його прав та інтересів з приводу неправомірного перерахунку пенсії з 01 січня 2014 року.
Відповідно до ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 1 ст. 100 КАС України передбачено, що адміністративний позов поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала на знайде підстав для поновлення строку.
Позивач просить здійснити перерахунок та виплату йому пенсії в період з 01 січня 2014 року, однак звернувся він до суду з адміністративним позовом лише 19.01.2015 р., тобто після збігу 6 місячного строку з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, тому враховуючи, що позивач пропустив строк звернення до суду без поважної причини, підстав для поновлення строку не вбачається, в зв'язку з цим перерахунок і виплату пенсії необхідно проводити з 19.07.2014 р. по 02.08.2014 р. Позовні вимоги в частині перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2014 року по 18 липня 2014 року необхідно залишити без розгляду.
На підставі викладеного, ст.ст. 39, 49, 50, 51, 54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 р. №796-ХІІ із змінами та доповненнями, ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ЗУ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» №1622-VІІ від 31.07.2014 р., Рішення Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012, керуючись ст. ст. 18, 99, 100, 158-163, 183-2, 256 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі - задоволити частково.
Визнати протиправною відмову УПФ в Шполянському районі в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 щомісячних державної та додаткової пенсій відповідно до вимог ст. ст. 50, 54 ч. 4, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в період з 19 липня 2014 р. по 02 серпня 2014 р.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі здійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перерахунок та виплату щомісячної державної пенсії по інвалідності, як інваліду 2 групи, в розмірі не нижче 8 мінімальних пенсій за віком, встановленої законом на час виплат, відповідно до вимог ст. ст. 50, 54 ч. 4, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та з урахуванням вже проведених виплат, в період з 19 липня 2014 р. по 02 серпня 2014 р.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі здійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як інваліду 2 групи, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, встановленої законом на час виплат, відповідно до вимог ст. ст. 50, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та з урахуванням вже проведених виплат, в період з 19 липня 2014 р. по 02 серпня 2014 р.
Позовні вимоги в частині перерахунку та виплати пенсії в період з 01 січня 2014 року по 18 липня 2014 року - залишити без розгляду.
Постанова в частині здійснення перерахунку та виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя В.М. Кравчук