ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Дата документу 26.01.2015 Справа № 554/18118/14-а
26.01.2015 року м. Полтава
Октябрський районний суд м.Полтави в складі:
головуючого судді - Антонова C.B.,
секретаря - Плаксюк І.Ю.,
за участю представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Азарян К.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Октябрського районного суду м. Полтави адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_3 звернувся до суду із адміністративною позовною заявою до відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Октябрському районі м. Полтави у якій прохав визнати протиправними дії відповідача в частині нарахування пенсії без врахування виплати у сумі у 69187 гривень 91 копійка, що зазначені у довідці № 78 від 04.12.2014 року в колонці «Інші - матеріальна допомога, інші - індексація, інші - компенсація за невикористану відпустку»; визнати протиправною відмову відповідача у здійсненні розрахунку та призначенні пенсії ОСОБА_3 з урахуванням усіх, незалежно від назви і методу обчислення, грошових виплат, відомості про виплату яких зазначені у «Довідці про складові заробітної плати», що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» №78 від 04.12.2014 року, з врахуванням виплати у сумі 69187 гривень 91 копійка, що зазначені у довідці в колонці «Інші - матеріальна допомога, інші - індексація, інші - компенсація за невикористану відпустку»; зобов'язати відповідача здійснити розрахунок та призначення пенсії ОСОБА_3 з урахуванням усіх, незалежно від назви і методу обчислення, грошових виплат, відомості про виплату яких зазначені у «Довідці про складові заробітної плати», що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» № 78 від 04.12.2014 року з врахуванням виплати у сумі 69187 гривень 91 копійка, зазначені у довідці в колонці «Інші - матеріальна допомога, інші - індексація, інші - компенсація за невикористану відпустку»; стягнути з відповідача на користь ОСОБА_3 різницю між сумою призначеної пенсії та сумою належної, згідно законодавства, пенсії за весь період недоплати, починаючи з 30 травня 2013 року.
В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_3 вказав, що 13 листопада 2014 року він звернувся до Управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням виплат матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, компенсації за невикористану відпустку, індексації заробітної плати та виплату різниці між сумою призначеної пенсії та сумою належної йому пенсії за весь період недоплати, починаючи з 30.05.2013 року, по день погашення заборгованості.
У відповідь на вказану заяву Управліннм пенсійного фонду Октябрського району в м. Полтаві ОСОБА_3 25 листопада 2014 року за № 286/Ц-04 було надано відповідь, відповідно до якої йому було відмовлено у проведенні перерахунку,виплаті різниці належної йому пенсії за весь період недоплати.
Позивач не погоджується із вказаним рішенням та вважає, що таким рішенням відповідача не реалізовані в повній Закону України «Про державну службу» мірі норми чинного законодавства, що призвело до порушення закріплених Конституцією України і чинним законодавством його прав та законних інтересів під час призначення та виплати пенсії.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги ОСОБА_3 підтримав у повному обсязі, прохав їх задовольнити, пояснення надав аналогічні тексту позовної заяви.
Представник відповідача проти позову ОСОБА_3 заперечувала, зазначивши, що відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, компенсації за невикористану відпустку, індексація заробітної плати не належить до складової заробітної плати. А тому, підстави для перерахунку пенсії відсутні. Крім того, позивачем пропущено строк для звернення з адміністративним позовом та подано заяву, яка не відповідає вимогам постанови правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року.
Заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши фактичні обставини у справі та перевіривши їх наданими сторонами доказами, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Позивач з 21.04.1997 року працював в Полтавській митниці міністерства доходів і зборів України на різних посадах і 29.05.2013 року був звільнений у відповідності до ст. 38 КЗпП України за власним бажанням у зв`язку із виходом на пенсію по інвалідності (а.с. 21-22).
Згідно пенсійного посвідчення ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 отримує пенсію як інвалід другої групи за загальним захворюванням (а.с. 20).
13.11.2014 року ОСОБА_3 звернувся до відповідача із заявою про здійснення йому перерахунку та виплати пенсії з урахуванням суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення, додавши до своєї заяви довідку про складові заробітної плати Полтавської митниці Міндоходів від 12.11.2014 року за № 75 (а.с. 8-11).
У відповідь на заяву позивача Управлінням Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві 25.11.2014 року надано відповідь за № 286/Ц-04 у якій зазначено, що пенсійне забезпечення ОСОБА_3 здійснюється відповідно до вимог Закону України «Про державну службу». Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. При визначенні розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату не враховується матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, компенсація за невикористану відпустку, оскільки ці виплати не належать до складових заробітної плати, передбачених ст. 33 Закону України «Про державну службу» (а.с. 12).
04.12.2014 року ОСОБА_3 повторно звернувся до відповідача із заявою про здійснення йому перерахунку та виплати пенсії з урахуванням суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення. При цьому додав довідку про складові заробітної плати Полтавської митниці Міндоходів від 04.12.2014 року за № 78, відповідно до якої за 2006-2010 роки матеріальна допомога становить 54311 гривень 10 копійок, індексація становить 6117 гривень 80 копійок, компенсація за невикористану відпустку становить 8759 гривень 01 копійка. На всі виплати, включені в довідку, нараховані внески не загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески не загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, становить 19499 гривень (а.с. 16-19).
На звернення позивача від 04.12.2014 року Управлінням Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві надано відповідь за № 307/Ц-04 від 17.12.2014 року про те, що пенсійне забезпечення ОСОБА_3 здійснюється відповідно до вимог Закону України «Про державну службу». У листі від 25.11.2014 року №286/Ц-04 повідомлялось, що при визначенні розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату не враховується матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, компенсація за невикористану відпустку, оскільки ці виплати не належать до складових заробітної плати, передбачених ст. 33 Закону України «Про державну службу» (а.с. 31).
Згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховується збір на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а з 01.11.2007 року сплачувався єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. За кожен рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
У ст. 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно з ч. 6 ст. 33 Закону України «Про державну службу», державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань.
Відповідно до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно з ч. 1 ст. 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про оплату праці» та Наказу Державного комітету статистики України № 5 «Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати» від 13 січня 2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характера.
Таким чином вказані позивачем виплати індексації грошових коштів, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 69187 гривень 91 копійка законом віднесено до структури заробітної плати для нарахування пенсії, з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески, тому ці виплати необхідно включити в заробітну плату для призначення пенсії.
У зв`язку із вище викладеним, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача, які полягають у нарахуванні позивачеві пенсії без врахування виплати у сумі 69187 гривень 91 копійка відповідно до довідки № 78 від 04.12.2014 року; визнання протиправною відмови відповідача від 17.12.2014 року у здійсненні розрахунку та призначенні пенсії пенсії з урахуванням усіх, незалежно від назви і методу обчислення, грошових випат, відомості про виплату яких зазначені у довідці № 78 від 04.12.2014 року з врахуванням виплат у сумі 69187 гривень 91 копійка; зобов`язання відповідача здійснити розрахунок та призначення пенсії ОСОБА_3 з урахуванням усіх грошових виплат, відомості про виплату яких зазначені у «Довідці про складові заробітної плати» №78 від 04.12.2014 року з врахуванням виплати у сумі 69187 гривень 91 копійка, що зазначені у довідці в колонці «Інші-матеріальна допомога», «Інші-індексація» та «Інші-компенсація за невикористану відпустку».
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 155 КАС України, суд залишає позовну заяву без розгляду, якщо її подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
ОСОБА_3 з позовними вимогами щодо зобов`язання Управління Пенсійного фонду України Октябрського району м. Полтави здійснити йому перерахунок пенсії з 30.05.2013 року звернувся лише 04.12.2014 року, тобто з порушенням шестимісячного строку звернення до суду, що передбачений КАС України, будь-яких підстав для визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду не надав.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_3 підлягають задоволенню починаючи з 04.06.2014 року, тобто за останні шість місяців з дати звернення позивача до суду.
Позовна вимога ОСОБА_3 про стягнення з відповідача на його користь різниці між сумою призначеної пенсії та сумою належної, згідно законодавства, пенсії за весь період недоплати не підлягає задоволенню, зважаючи на те, що судове рішення повинно бути чітким і зрозумілим, що виключає можливість його неоднозначного тлумачення. Сума недоплаченої пенсії ОСОБА_3 наразі не перерахована та її безспірний розмір не встановлено, а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 86, 99, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
п о с т а н о в и в :
Позов ОСОБА_3 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві в частині нарахування пенсії без врахування виплат у сумі у 69187 гривень 91 копійка зазначених у довідці № 78 від 04.12.2014 року в колонці «Інші - матеріальна допомога, інші - індексація, інші - компенсація за невикористану відпустку».
Визнати протиправною відмову Управління пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві у здійсненні розрахунку та призначенні пенсії ОСОБА_3 з урахуванням усіх, незалежно від назви і методу обчислення, грошових виплат, відомості про виплату яких зазначені у «Довідці про складові заробітної плати», що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» №78 від 04.12.2014 року з врахуванням виплат у сумі 69187 гривень 91 копійка, зазначених у довідці в колонці «Інші - матеріальна допомога, інші - індексація, інші - компенсація за невикористану відпустку».
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві здійснити розрахунок, призначення та виплату пенсії ОСОБА_3 з урахуванням усіх, незалежно від назви і методу обчислення, грошових виплат, відомості про виплату яких зазначені у «Довідці про складові заробітної плати», що подаєьтся для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» № 78 від 04.12.2014 року з врахуванням виплат у сумі 69187 гривень 91 копійка, зазначених у довідці в колонці «Інші - матеріальна допомога, інші - індексація, інші - компенсація за невикористану відпустку» починаючи з 04.06.2014 року.
У задоволенні позову в іншій частині відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення через Октябрський районний суд м. Полтави.
СуддяС.В. Антонов