ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 лютого 2015 року справа № 823/26/15
м. Черкаси
11 год. 00 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мишенка В.В.,
при секретарі - Гордієнку Ю.П.,
розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом управління Укртрансінспекції у Кіровоградській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулося з позовом управління Укртрансінспекції у Кіровоградській області (далі-позивач), в якому, з урахуванням заяви про зміну (уточнення) позовних вимог, просить стягнути кошти з плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) в сумі 4494 грн. 82 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 02.07.2014 посадовими особами управління Укратрансінспекції у Кіровоградській області проведено габаритно-ваговий контроль автомобіля, що належать відповідачу, за результатами якого складені довідка та акт про перевищення транспортними засобами (далі - ТЗ) нормативних вагових параметрів, на підставі яких складено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, якими зобов'язано відповідача сплатити нараховану плату за проїзд у сумі 4494 грн 82 коп. (277,5 Євро в еквіваленті станом на 02.07.2014).
04 лютого 2015 року представник позивач подав заяву про зміну (уточнення) позовних вимог, додатково зазначивши, що розгляд справи провести в порядку письмового провадження без його участі.
04 лютого 2015 року відповідач подав заяву про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.
У зв'язку з поданням всіма особами, які беруть участь у справі, клопотань про розгляд справи без їх участі, судовий розгляд справи відповідно до вимог частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідач, як фізична особа - підприємець, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстрований 09.01.2008. Основним видом економічної діяльності ФОП ОСОБА_1 є вантажний автомобільний транспорт.
02 липня 2014 на підставі направлення на перевірку № 020843 від 01.07.2014 посадовою особою управління Укртрансінспекції у Кіровоградській області проведено рейдову перевірку транспортних засобів перевізників пасажирів, вантажів на ділянці дороги а/д Н-01 Київ - Знамянка 241 км + 800 м, щодо виконання Закону України "Про автомобільний транспорт", Закону України "Про дорожній рух", Закону України "Про транспорт інших нормативно - правових актів".
За результатами перевірки виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України, без дозволу виданого Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів, а саме у пункті габаритно - вагового контролю а/д Н-01 Київ - Знамянка 241 км = 800 м проведено габаритно - ваговий контроль вантажного автомобіля марки КамАЗ модель 55102, реєстраційний номер НОМЕР_2 з причепом марки ГКБ модель 8350, реєстраційний номер НОМЕР_3 (чек зважування 00557 від 02.07.2014) що перебуває у власності відповідача - фізичної особи - підприємця ОСОБА_1.
За результатами проведеного зважування складено довідку про результати здійснення габаритно - вагового контролю та акт від 02.07.2014 № 002063 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів (а.с. 11-12).
На підставі акту, позивачем проведено розрахунок від 02.07.2014 № 55 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано відповідачу плату за проїзд в розмірі 277, 5 Євро (а.с. 13).
Вказаний розрахунок отримано відповідачем 02.07.2014, що підтверджується особистим підписом ОСОБА_1 (а.с. 13).
Розрахунок від 02.07.2014 № 55 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування відповідач не оскаржив, проте у передбачені законом строки донараховану плату за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування в розмірі 277, 5 Євро, на день звернення до суду не сплатив.
Відтак, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та обґрунтованості позовних вимог, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 29 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567, державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 879, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансінспекцією, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
За визначенням, наведеним у підпункті 3 пункту 2 Порядку № 879, габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 правил дорожнього руху.
Відповідно до пункту 22.5 правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує фактичну масу 38 тон, здійснюється за спеціальними правилами.
Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини третьої статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом (окрім зазначених у частині другій даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Відповідно до пункту 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Згідно з пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Згідно з пунктом 28 Порядку № 879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками, виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Відповідно до пункту 31 Порядку № 879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.
На підставі викладеного, управлінням Укртрансінспекції у Кіровоградській області за відповідною формулою відповідачу нарахована плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування в розмірі 277,5 Євро, що оформлено розрахунком плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 02.07.2014 № 55 (а.с. 13).
Пунктом 27 Порядку № 879 передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку. Відповідно до показників валютного ринку, що міститься на офіційному інтернет - представництві Національного банку України (http://www.bank.gov.ua), офіційний курс гривні, встановлений Національним банком України на день проведення розрахунку, 02.07.2014, до 100 євро становив 1619,7561 грн.
Таким чином, сума 277,5 Євро станом на 02.07.2014 еквівалентна 4494 грн. 82 коп.
Відповідно до пункту 311 Порядку № 879 перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансінспекції.
Розрахунок від 02.07.2014 № 55 отримано відповідачем 02 липня 2014 року, що підтверджено особистим підписом ОСОБА_1, проте у встановлені законом строки донараховану плату на користь Державного бюджету України відповідач не сплатив.
Докази оскарження довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 02.07.2014 чи розрахунку № 55 в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідач заперечень проти позову та доказів сплати заборгованості в розмірі 4494 грн 82 коп суду не надав.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є правомірними та обґрунтованими. А відтак, позов необхідно задовольнити.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 7-11, 69-71, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (18000, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України на р/р 31214201700001 в ГУ ДКСУ у Київській області, м. Київ, МФО 821018, код ЄДРПОУ 37955989) грошові кошти в розмірі 4494 (чотири тисячі чотириста дев'яносто чотири) грн. 82 коп.
Постанова набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Мишенко