ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
26.01.15р. Справа № 904/8854/14
За позовом Дніпропетровського прокурора з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ
до Державного підприємства "Придніпровська залізниця", м. Дніпропетровськ, в особі Відокремленого структурного підрозділу "Дніпропетровське локомотивне депо" Державного підприємства "Придніпровська залізниця", м. Дніпропетровськ
про відшкодування збитків за самовільне використання водних ресурсів та засмічення території
Суддя Петрова В.І.
Представники:
від прокуратури: Мусієнко А.О., посв. №023368
від позивача: Годько І.О., дов. №2 від 13.01.14р.
від відповідача: Матусевич Ю.Я., дов. №50 від 01.01.15р.
СУТЬ СПОРУ:
Дніпропетровський прокурор з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері прокуратури Дніпропетровської області звернувся до господарського суду Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області з позовом до Державного підприємства "Придніпровська залізниця" в особі Відокремленого структурного підрозділу "Дніпропетровське локомотивне депо" Державного підприємства "Придніпровська залізниця", в якому просить суд стягнути з Державного підприємства "Придніпровська залізниця" в особі Відокремленого структурного підрозділу "Дніпропетровське локомотивне депо" Державного підприємства "Придніпровська залізниця" на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області збитки, заподіяні державі в результаті самовільного водокористування з свердловини (шахтного колодязя за інвентарним номером 2404501 по вул. Петровського, 173 м. П'ятихатки, Дніпропетровської області, 52100) без дозволу на спецводокористування в розмірі 81 967,95 грн. та шкоди, заподіяної державі в результаті засмічення земельної ділянки (вул. Петровського, 173 м. П'ятихатки, Дніпропетровська область, 52100) в розмірі 79 851,60грн. до державного бюджету України.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що внаслідок порушення законодавства України в сфері охорони навколишнього природного середовища відповідачем завдано державі шкоду.
Позивач позовні вимоги прокурора підтримує у повному обсязі, вважає, що перевірка була здійснена в межах чинного законодавства України.
Відповідач позов не визнає, зазначає, що перевірка була здійснена з порушенням порядку її проведення, упереджено, неправильно та неточно застосовані норми матеріального права щодо відповідача за, немов би, виявлені порушення забезпечення збереження навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів з додержанням обов"язкових екологічних вимог. Крім того, відповідач вважає, що розрахунки позову проведені неправильно, в результаті чого було навмисно завищено розміри нанесених державі збитків.
У судовому засіданні оголошувалась перерва згідно ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
26.01.2015 року по даній справі оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши прокурора, представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Під час проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства представниками Державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області встановлено факт засмічення земель, наданих відповідачу в користування, відходами (макулатура, скло, пляшки ПЕТ, лакофарбові відходи, залишки сухої рослинності) та бур'янами, що є порушенням п.10 ч.1 ст.35 Закону України "Про охорону земель". Інспекцією також виявлено проливи відпрацьованих мастил на твердому покритті на території цеху по ремонту тепловозів, що є порушенням ст.17 Закону України "Про відходи".
За результатами проведеної перевірки Державною екологічною інспекцією в Дніпропетровській області на підставі наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 25.04.2007р. за № 149 "Про внесення змін до Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства" складено Розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі в результаті засмічення земельної ділянки на території Депо відходами (макулатура, скло, пляшки ПЕТ, лакофарбові відходи, залишки сухої рослинності), розмір якої склав 79 851,60грн.
Крім цього, у ході проведеної перевірки на території встановлено ряд грубих порушень правил експлуатації водогосподарських споруд, а саме: водоспоживання та прийом стічних вод, включаючи повну біологічну очистку господарсько-побутових стоків Депо, здійснюється на підставі договору з КП П"ятихатської міської ради "П'ятихатський водоканал" від 29.01.2008р. № ПР/БМН 086 Н10 (пролонгований). Дніпропетровським обласним управлінням водних ресурсів Депо погоджено розрахункову потребу у воді для власних потреб з мереж БМЕУ-2 на 2014 рік в обсязі 3,82 тис. м3, в тому числі: питної якості - 2,66 тис. м3, технічної якості - 1,16 тис. м3, при умові надання відкоригованого проекту балансових норм водоспоживання та водовідведення на одиницю продукції до 01.08.2014р. Облік водоспоживання здійснюється за допомогою водовимірювального приладу типу КВ-1,5. Журнал первинного обліку водоспоживання згідно затвердженої форми ПОД-11 відсутній, що є порушенням п.7 ч.1 ст. 44 Водного кодексу України. Вода в структурному підрозділі використовується на господарсько-побутові та виробничі потреби.
Депо використовує воду з підземних свердловин (2 шахтних колодязі), що розташовані на власній території, для забезпечення господарських та питних потреб підрозділу. На підприємстві в наявності є дозвіл на спеціальне водокористування (шахтний колодязь - інвентарний номер 2404501), виданий 01.11.2006р. строком дії до 01.11.2009р., який було продовжено до 01.11.2012р.
Таким чином, забір води з 2012 року здійснюється без дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням п.9 ст. 44, ст.ст.48, 49 Водного кодексу України.
На свердловину (шахтний колодязь за інвентарним номером 02403701) дозвіл взагалі не отримувався, забір води з якого здійснюється повідерною системою.
Також, згідно схеми підключення водопровідних та каналізаційних мереж ТД П'ятихатки на території Депо розташовано 6 водопровідних колодязів, що не експлуатуються, але їх відповідно не затамповано, що є порушенням ч.3 ст.105 Водного кодексу України.
За результатами проведеної перевірки Державною екологічною інспекцією в Дніпропетровській області, керуючись наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389 щодо затвердження "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", складено Розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі в результаті самовільного водокористування з підземного джерела (свердловини) без дозволу на спецводокористування, розмір якої склав 81 967,95грн.
Згідно ч.1 ст.1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч.4 ст.148 Господарського кодексу України правовий режим використання окремих видів природних ресурсів (вод) встановлюється законами.
За ч.1 ст.149 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання використовують у господарській діяльності природні ресурси в порядку спеціального або загального водокористування відповідно до вимог цього Кодексу та інших законів.
Відповідно до ст.40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.
Згідно норм Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та Водного кодексу України усі води підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій.
Статтею 1 Водного кодексу України передбачено, що використання води - процес вилучення води для використання у виробництві з метою отримання продукції та для господарсько-питних потреб населення, а також без її вилучення для потреб гідроенергетики, рибництва, водного, повітряного транспорту та інших потреб.
Частина 1 ст. 48 Водного кодексу України закріплює поняття спеціального водокористування, що є забором води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використанням води та скиданням забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб (ч.2 ст.48 Водного кодексу України).
Як передбачено п.9 ст. 44 Водного кодексу України, користувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу. У випадку використання води водних об'єктів загальнодержавного значення, дозвіл на спеціальне водокористування видається державними органами охорони навколишнього природного середовища (ч.1 ст.49 Водного кодексу України).
Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України.
Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді, погодженим з
державними органами водного господарства, - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання підземних вод та державними органами охорони здоров'я - в разі використання водних об'єктів, віднесених до категорії лікувальних (п.3 Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002р. №321).
Відповідно до ч.1 ст.110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою відповідальність згідно із законодавством України. Особи, які винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування несуть відповідальність за порушення водного законодавства (п.6 ч.3 ст.110 Водного кодексу України).
Пунктом "з" ч. 2 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що особи, винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів, несуть відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
У відповідності до ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та ст.111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Відшкодування збитків, завданих внаслідок порушень водного законодавства, не звільняє винних від збору за спеціальне водокористування, а також від необхідності здійснення заходів щодо ліквідації шкідливих наслідків. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.
Відповідно до ч.1 ст. 50 Водного кодексу України строки спеціального водокористування встановлюються органами, які видали дозвіл на спеціальне водокористування.
Згідно ст.66 Конституції України, ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" кожен, хто заподіяв шкоду навколишньому природному середовищу, повинен відшкодувати її в повному обсязі.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, оскільки прокурором та позивачем доведені підстави цивільно-правової відповідальності відповідача за завдану шкоду державі у зв"язку з порушенням природоохоронного законодавства України.
Керуючись ст.ст.49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства "Придніпровська залізниця" в особі Відокремленого структурного підрозділу "Дніпропетровське локомотивне депо" Державного підприємства "Придніпровська залізниця" (49038, м. Дніпропетровськ, вул. Курчатова, 2-а, ЄДРПОУ 01073981) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області (49010, м. Дніпропетровськ, вул. Лабораторна, 69, ЄДРПОУ 37988899) збитки, заподіяні державі в результаті самовільного водокористування з свердловини (шахтного колодязя за інвентарним номером 2404501 по вул. Петровського, 173 м. П'ятихатки, Дніпропетровської області, 52100) без дозволу на спецводокористування в розмірі 81 967,95грн. (вісімдесят одна тисяча дев"ятсот шістдесят сім грн. 95коп.) та шкоду, заподіяну державі в результаті засмічення земельної ділянки (вул. Петровського, 173 м. П'ятихатки, Дніпропетровська область, 52100), в розмірі 79 851,60грн. (сімдесят дев"ять тисяч вісімсот п"ятдесят одна грн. 60коп.) до державного бюджету України.
Стягнути з Державного підприємства "Придніпровська залізниця" в особі Відокремленого структурного підрозділу "Дніпропетровське локомотивне депо" Державного підприємства "Придніпровська залізниця" (49038, м. Дніпропетровськ, вул. Курчатова, 2-а, ЄДРПОУ 01073981) в дохід Державного бюджету України в особі Управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, код ЄДРПОУ 37989269, рахунок 31214206783005 у Відділенні банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код бюджетної класифікації доходів 22030001) 3 236,39грн. (три тисячі двісті тридцять шість грн. 39коп.) судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 31.01.2015р.
Суддя В.І. Петрова