Постанова № 42587944, 03.02.2015, Арбузинський районний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
03.02.2015
Номер справи
467/193/15-п
Номер документу
42587944
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 467/193/15-п

3/467/64/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.02.2015 року Арбузинський районний суд Миколаївської області в складі: головуючого судді Кологривої Т.М.

за участю секретаря Кукурудзи О.М.

особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1

прокурора Багдасаряна А.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Арбузинка справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянки України, ІНФОРМАЦІЯ_3, незаміжньої, під час вчинення правопорушення перебувала на посаді головного бухгалтера централізованої бухгалтерії Костянтинівської селищної ради Арбузинського району Миколаївської області, зареєстрованої та проживаючої: ІНФОРМАЦІЯ_4, раніше до адміністративної та кримінальної відповідальності не притягувалась,

за скоєння правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КпАП України

В С Т А Н О В И В:

Відповідно до розпорядження Костянтинівського селищного голови від 15.04.2010 року за № 23-р-к «Про звільнення та прийняття головного бухгалтера централізованої бухгалтерії Костянтинівської селищної ради» ОСОБА_2 прийнято на посаду головного бухгалтера централізованої бухгалтерії з 16 квітня 2010 року.

Розпорядженням Костянтинівського селищного голови № 12-р-к від 3.03.2014 року ОСОБА_2 звільнено з займаної посади за власним бажанням та з останньою укладено цивільно-правовий договір про надання бухгалтерських послуг, терміном з 04.03.2014 року до 31.12.2014 року.

Головний бухгалтер централізованої бухгалтерії Костянтинівської селищної ради ОСОБА_2 не приймала присягу посадової особи органу місцевого самоврядування відповідно до статей 11, 15 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та їй не було присвоєно ранг посадової особи органу місцевого самоврядування.

Посадову інструкцію головного бухгалтера централізованої бухгалтерії Костянтинівської селищної ради затверджено селищним головою 15.04.2010 року та цієї ж дати з документом ознайомлено під підпис ОСОБА_2 Пунктом 1.1. Інструкції визначено, що головний бухгалтер централізованої бухгалтерії належить до категорії керівників. Інструкцією передбачено ряд організаційно-розпорядчих обовязків. Так, головний бухгалтер централізованої бухгалтерії: визначає формулює, здійснює і координує організацію бухгалтерського обліку господарсько-фінансової діяльності селищної ради; здійснює контроль за ефективним використанням матеріальних, трудових і фінансових ресурсів; забезпечує раціональну організацію обліку і звітності в селищній раді та бюджетних установ; здійснює контроль за додержанням порядку оформлення первинних та бухгалтерських документів, розрахунків і платіжних зобовязань, витрачанням фонду оплати праці; керує працівниками бухгалтерії селищної ради, тощо. Головний бухгалтер має право: діяти від імені бухгалтерії селищної ради, представляти інтереси селищної ради у взаємовідносинах з іншими структурними підрозділами підприємства та іншими організаціями з господарсько-фінансових та інших питань; вимагати та отримувати від структурних підрозділів підприємства необхідну інформацію; самостійно вести листування зі структурними підрозділами підприємства, а також з іншими організаціями з питань, які належать до компетенції бухгалтерії та не вимагають рішення селищного голови та інш.

Частиною третьою статті 56 Бюджетного кодексу України визначено, що завдання та функціональні обов'язки бухгалтерських служб, повноваження керівника бухгалтерської служби у бюджетних установах - головного бухгалтера та вимоги щодо його професійно-кваліфікаційного рівня визначаються Кабінетом Міністрів України.

ОСОБА_3 положення про бухгалтерську службу бюджетної установи затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.2011 №59 «Про затвердження Типового положення про бухгалтерську службу бюджетної установи». ОСОБА_3 положення визначає завдання та функціональні обов'язки бухгалтерської служби бюджетної установи, повноваження її керівника - головного бухгалтера та вимоги до його професійно - кваліфікаційного рівня. Крім того визначає, що бухгалтерська служба утворюється як самостійний структурний підрозділ бюджетної установи; обов'язки бухгалтерської служби може виконувати централізована бухгалтерія бюджетної установи, якій підпорядковані інші бюджетні установи; бухгалтерська служба у своїй діяльності повинна керуватися Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Мінфіну, іншими нормативно-правовими актами, що регламентують бюджетні відносини і фінансово-господарську діяльність бюджетної установи, наказами керівника бюджетної установи, а також положенням про бухгалтерську службу.

Таким чином, при органах місцевого самоврядування для ведення обліку виконання бюджету і кошторисів видатків установ, які утримуються за рахунок коштів місцевих бюджетів, створюються такі структурні підрозділи як централізовані бухгалтерії, які за своїм статусом не належать до органів місцевого самоврядування.

Централізована бухгалтерія сільської ради утримується, за кодом та назвою тимчасової класифікації видатків і кредитування місцевих бюджетів 070804 «Централізовані бухгалтерії обласних, міських, районних відділів освіти», з коштів місцевого бюджету.

Тарифні розряди головного бухгалтера централізованих бухгалтерій при виконавчому органі сільської ради затверджено в п.5 Схеми тарифних розрядів (Додаток 15 до наказу Міністерства освіти і науки України від 26.09.2005 за №557 «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ»).

Штатними розписами по структурних підрозділах Костянтинівської селищної ради передбачено посаду головного бухгалтера в складі централізованої бухгалтерії.

Оскільки, під час призначення на посаду головного бухгалтера централізованої бухгалтерії селищної ради й в подальшому, ОСОБА_2 не прийняла присягу посадової особи органу місцевого самоврядування та ранг посадової особи органу місцевого самоврядування її присвоєно не було, а централізована бухгалтерія селищної ради, за своїм статусом, не належить до органів місцевого самоврядування, то головний бухгалтер централізованої бухгалтерії Костянтинівської селищної ради ОСОБА_2 не є посадовою особою місцевого самоврядування, а є посадовою особою публічного права.

Головний бухгалтер централізованої бухгалтерії Костянтинівської селищної ради ОСОБА_2, як посадова особа юридичної особи публічного права, є субєктом відповідальності за корупційні правопорушення, та відноситься до категорії субєктів, визначених п.п. «а» п. 2 ч.1 ст.4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції».

Частиною першою статті 1 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» визначено, що особи, зазначені в пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 4 цього Закону, які зобовязані подавати декларацію про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру є суб'єктами декларування.

Відповідно до ч.1 ст.12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» суб'єкти декларування зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати за місцем роботи (служби) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік за формою, що додається до цього Закону.

Субєкти декларування, які не мали можливості подати до 1 квітня за місцем роботи (служби) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік через перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною, через тимчасову непрацездатність, перебування за межами України, під вартою, подають таку декларацію за звітний рік до 31 грудня. Субєкти декларування, які звільняються або іншим чином припиняють діяльність, повязану з виконанням пункцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Субєкти декларування, які звільнилися або іншим чином припинили діяльність, повязану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобовязані протягом одного року подавати за своїм останнім місцем роботи (служби) декларацію про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру за минулий рік за формою і в порядку, визначеними цим Законом.

Після прийняття Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», протягом 2012 - 2014 років відповідні розяснення його основних вимог в тому числі щодо декларування, здійснювались на нарадах серед працівників апарату селищної ради, на яких була присутня і ОСОБА_2

Протягом з 01.01.2014 року по дату звільнення з посади 03.03.2014 року, головний бухгалтер централізованої бухгалтерії Костянтинівської селищної ради ОСОБА_2 не мала обєктивних причин не подання декларації, знаходилась на робочому місці та в подальшому, після звільнення, в тому числі, станом на 01.04.2014 року та по дату виявлення правопорушення - 11.12.2014 року, продовжувала виконувати роботу з ведення бухгалтерського обліку селищної ради на умовах цивільно-правового договору, тобто не припиняла фактичне виконання обовязків головного бухгалтера.

Незважаючи на це, ОСОБА_2 в 2014 році не виконала вимоги ст.12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», а саме не подала до 1 квітня 2014 року, до Костянтинівської селищної ради, декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий 2013 рік, маючи можливість подати таку декларацію, в тому числі в період часу з 01.01.2014 року по дату звільнення з посади 03.03.2014 року та в подальшому, до дати виявлення правопорушення. Крім того, ОСОБА_2, підпадаючи при звільненні під поняття «субєкт декларування який звільняється або іншим чином припиняє діяльність, повязану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування», не подала до 03.03.2014 року включно, декларацію про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Таким чином, ОСОБА_2, головний бухгалтер централізованої бухгалтерії Костянтинівської селищної ради, будучи субєктом декларування та, у відповідності до п.п.«а» п.2 ст.4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» субєктом відповідальності за корупційні правопорушення, достовірно знаючи про вимоги Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» щодо необхідності декларування майна, доходів, витрат і зобовязань фінансового характеру, не надала цьому суттєвого значення та не подала до Костянтинівської селищної ради декларацію про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру за 2013 рік до 1 квітня 2014 року, та не подала декларацію про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, при звільненні, до 03.03.2014 року, включно, тобто допустила порушення норм Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції».

У судовому засіданні ОСОБА_2 визнала себе винною у скоєнні інкримінованого їй правопорушення та підтвердила факт скоєння нею даного правопорушення при викладених вище обставинах.

Заслухавши пояснення особи, що притягується до адміністративної відповідальності, думку прокурора, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Відповідно до п.п. «а» п. 2 ч.І ст.4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», субєктами відповідальності за корупційні правопорушення є особи, які для цілей цього Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме посадові особи юридичних осіб публічного права не зазначені в пункті 1 частини першої цієї статті.

Отже, головний бухгалтер централізованої бухгалтерії Костянтинівської селищної ради ОСОБА_2, як посадова особа юридичної особи публічного права, є субєктом відповідальності за корупційні правопорушення, та відноситься до категорії субєктів, визначених п.п. «а» п. 2 ч.І ст.4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції».

Згідно ст. 81 Цивільного кодексу України юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про те, що ОСОБА_2, будучи субєктом декларування та у відповідності до п.п. «а» п. 2 ч.1 ст.4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» субєктом відповідальності за корупційні правопорушення, достовірно знаючи вимоги Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», дійсно не подала до Костянтинівської селищної ради декларацію про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру за 2013 рік до 1 квітня 2014 року, та не подала декларацію про майно, доходи, витрати і зобовязання фінансового характеру за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, при звільненні, до 03.03.2014 року, включно, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім визнання своєї вини самим правопорушником, її вина у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення від 28 січня 2015 року; письмовими поясненнями ОСОБА_2; копією протоколу № 7 навчання з працівниками Костянтинівськї селищної ради та її виконавчого комітету щодо підвищення кваліфікації та рівня знань від 19.07.2012 року; посадовою інструкцією головного бухгалтера централізованої бухгалтерії Костянтинівської селищної ради та іншими доказами по справі.

Призначаючи ОСОБА_2 стягнення, суд враховує обставини вчиненого правопорушення, її матеріальний стан, та також те, що вона раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася.

Обставиною, що помякшує відповідальність за адміністративне правопорушення, суд визнає щире розкаяння винної.

Враховуючи наведене, суд вважає, що ОСОБА_2 слід призначити стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі, передбаченому санкцією статті.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 283, 284 КУпАП, суд

П О С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 визнати винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та призначити їй стягнення у виді штрафу у розмірі 170 (сто сімдесят) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави (одержувач Арбузинське УК Арбузинський район, 22030001, КБКД 22030001, р/р 31215206700011, банк ГУДКСУ у Миколаївській області м.Миколаїв, МФО банку 826013, код ЄДРПОУ 37564671, код ЄДРПОУ Арбузинського районного суду 02892480) судовий збір в розмірі 36 (тридцять шість) грн. 54 к.

Строк предявлення постанови для виконання три місяці.

Постанова може бути оскаржена особою, що притягнута до адміністративної відповідальності, його законним представником, захисником, потерпілим, його представником або на неї може бути внесений протест прокурора протягом десяти днів від дня винесення постанови.

Апеляційна скарга, протест прокурора подаються в Апеляційний суд Миколаївської області через Арбузинський районний суд Миколаївської області.

Суддя Т.М.Кологрива