Справа № 266/4813/14-а
Провадженя № 2-а/266/12/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 січня 2015 року м. Маріуполь
Приморський районний суд м. Маріуполя Донецької області у складі: суді Сараєва І.А., при секретарі Нетреба О.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_2 до УПФ України в Приморському районі м. Маріуполя про перерахунок пенсії ЧАЕС, -
В С Т А Н О В И В:
03 грудня 2014 року позивач звернувся до суду з адміністративним позов про визнання неправомірною відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання провести нарахування та виплату пенсії в належному розмірі, вказуючи на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, 1-ї категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 19.09.2006 року, виданим Донецькою облдержадміністрацією, а також Інвалідом війни 3 групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2, виданого 22.10.2012 р. УПСЗН Приморського району Маріупольської міської ради, довідкою МСЕК серії 10 ААБ № 264859 від 20.09.2012 року.
З 20.09.2012 року йому встановлена 3 група інвалідності безстроково із зазначенням причини інвалідності - захворювання, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджено довідкою МСЖ.
Згідно ст. ст. 49, 50, 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що я повинен отримувати пенсії у вигляді:
державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.Особам, віднесеним до першої категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах: інвалідам третьої групи - 50% мінімальної пенсії за віком.
В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по третій групі інвалідності-6 мінімальних пенсій за віком.
11.11.2014 року позивач звернувся з заявою до Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Маріуполя з проханням перерахувати з 01.01.2014 року пенсії (основну державну та додаткову) відповідно до ст. 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком.
Листом від 20.11.2014 року № 17642/09 Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Маріуполя йому було відмовлено у перерахунку зазначених пенсій, посилаючись на відсутність підстав для цього та правомірність здійснення управлінням розрахунку.
Згідно з ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції від 09.07.2007р. згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. № Ю-рп/2008) в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по третій групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.
Згідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції від 09.07.2007р. згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22,05,2008р. № Ю-рп/2008) особам, віднесеним до першої категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах: інвалідам третьої групи - 50% мінімальної пенсії за віком.
Наявність такого права гарантується Конституцією України (ч. 2 ст. 46 Конституції України).
Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» не було передбачено обмежень щодо застосування ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Тобто позивач з 01.01.2014 року мав право на отримання основної державної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі, який встановлено положеннями ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Однак, Управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Маріуполя на той факт, що пенсія позивачу була проведена та виплачена у розмірі, визначеному постановами Кабінету Міністрів України № 745 від 06.07.2011 року та № 1210 від 23.11.2011 року є необгрунтованими, оскільки застосування зазначених постанов було розраховано на бюджетний період 2012, 2013 бюджетних роках, а тому у період з 01.01.2014 року вказані постанови застосуванню не підлягали.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Позивач ОСОБА_2 до суду не з,явився, в своєї заяви просив справу розглянути без його участі. Просив позов задовольнити в повному обсязі.
В судове засідання представник відповідача УПФУ в Приморському районі м. Маріуполя, надала суду письмові заперечення, вказуючи що з доводами позивача, викладеними у адміністративному позові, не згодне з огляду на наступні обставини, а саме: позивач знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя та отримує пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків як інвалід ІІІ групи захворювання, яке зв'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (1 категорія) з 04.09.1995 року.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статті 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цих законів, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету.
Згідно з частинами першою та другою ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України та пунктами 20 та 29 частини першої ст. 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства.
19 червня 2011 року набрав чинності Закон України від 14.06.2011 № 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", яким передбачено, зокрема, що у 2011 році положення статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-II застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Таким чином, з прийняттям Верховною Радою України зазначеного Закону, визначення порядку та розмірів виплат указаній категорії громадян делеговано Кабінету Міністрів України.
На виконання вимог вищезазначених Законів Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 06.07.2011 № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011 року.
Рішеннями Конституційного Суду України від 26.12.2011 № 20-рп/2011 та від 25.01.2012 №3-рп/2012 підтверджена законність повноважень Кабінету Міністрів України встановлювати розміри пенсійних виплат.
Однак, виплата підвищення до пенсії відповідно до ст. 49, 50, ч.4 ст. 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» проводилася до 01.11.2011 року. Починаючи з 01.11.2011 року пенсія виплачується в розмірах, встановлених діючим законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності з 01.01.2012 р. пунктом 12 передбачено: у разі коли розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в інвалідів - учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою,... IІI групи - 225 відсотків,... прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.
У разі зміни прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, проводиться перерахунок зазначеної допомоги виходячи з розміру встановленого прожиткового мінімуму.
Пунктом 13 постанови № 1210 передбачено, що щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист
громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується у таких розмірах до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність:
особам, що належать до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: інвалідам III групи - 30 відсотків.
Згідно ст. 67 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16.01.2014 року № 719-VII, який набрав чинності з 01.01.2014 року, із змінами, внесеними згідно із Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 31.07.2014 № 1622-VII встановлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановленим Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2014р. № 112 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення», яка набрала чинності з 24.04.2014 року, внесено зміни до абзацу 1 та підпункту 1 пункта 13 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»:
13. Щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується у таких розмірах:
1) особам, що належать до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: інвалідам III групи - 284,7 гривні.
Відповідно до пункту 2 ст. 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.
Органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України реалізуються бюджетні програми, на які були виділені відповідні бюджетні асигнування у відповідному бюджетному році.
Таким чином пенсія позивачу виплачується в розмірах, встановлених діючим законодавством,
управління не має законних підстав для перерахунку пенсії позивачу згідно позовних вимог.
Відповідно п. 10 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від 06.10.2011 року, від сплати судового збору звільняється позивачі - громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
На підставі вищевикладеного, керуючисьст. ст. 6, 18, 19, 104, 108 КАС України, ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»,п.12 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, ст. ст. 49, 50, 54, 67 Закону України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 67 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16.01.2014 року № 719-VII, п. 2 ст. 72 та ст. 73 Закону України «Про загальнообов,язкове державне пенсійне страхування», Рішенням Конституційного суду України від 26.12.2011 року № 1-42/2011, Рішенням Конституційного суду України від 25.01.2012 року № 1-11/2012, ст. 23 та п. 20, 29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України, ст. ст. 49, 51, ч.1 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову ОСОБА_2 до Управління пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя про перерахунок пенсії ЧАЕС - відмовити.
На постанову може бути подано апеляцію до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя: Сараєв І. А.