ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції:
Суддя-доповідач:Жизневська А.В.
ПОСТАНОВА
іменем України
"04" лютого 2015 р. Справа № 572/4624/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Жизневської А.В.
суддів: Котік Т.С.
Малахової Н.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Сарненського районного суду Рівненської області від "17" грудня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИВ:
12 вересня 2014 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити допомогу у зв'язку з обмеженим споживанням продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в розмірі 40% від мінімальної заробітної плати за період з 12 березня 2014 року по 11 вересня 2014 року та надалі, а також щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, посилаючись на ст. 37, 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796-XII).
В апеляційній скарзі апелянт, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить вказану постанову у частині відмови в позові скасувати та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області як особа, постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, є інвалідом другої групи (а.сп.2,6), проживає на території зони гарантованого добровільного відселення.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на соціальний захист визначені в Законі № 796-XII.
Відповідно до ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щорічна допомога на оздоровлення (для інвалідів 2-ї групи) виплачується у розмірі 5 мінімальних заробітних плат за місцем проживання громадян органами соціального захисту населення.
Згідно із ст. 37 Закону № 796-XII громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в таких розмірах: у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 30 процентів від мінімальної заробітної плати; у зоні гарантованого добровільного відселення - 40 процентів від мінімальної заробітної плати.
Позивачу, всупереч зазначеної норми, щорічну допомогу на оздоровлення та щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства виплачено у меншому розмірі (довідка - а.сп.16).
Розрахунок виплат позивачу, передбачених ст.37,48 Закону, визначався згідно постанови Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року та постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи". Зазначеними постановами, всупереч вимогам Закону, який встановлює розмір доплати як величину, кратну відносно до розміру мінімальної заробітної плати або пенсії, визначеної Законом на час здійснення виплати, установлено конкретні розміри таких доплат в твердій грошовій сумі.
03 серпня 2014 року набули чинності зміни до Закону України "Про Державний бюджет на 2014 рік" від 16 січня 2014 року №719-VII згідно яких норми і положення ст.37, 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Разом із цим, такі обмеження в період з 01 січня 2014 року до 02 серпня 2014 року Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" не передбачалися.
Відтак, у вказаний період є чинними і підлягають застосуванню приписи ст.37,48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що при визначенні розміру щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства застосуванню підлягає саме ст.37 Закону № 796-XII, а не постанова КМУ, які істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Разом із цим, суд безпідставно відмовив ОСОБА_3 у задоволенні позовних вимог у частині зобов'язання УПСЗН нарахувати та виплатити йому щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, згідно ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", посилаючись на внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет на 2014 рік", які набрали чинності 03 серпня 2014 року.
Як вбачається з матеріалів справи, допомогу на оздоровлення у меншому розмірі, визначеному постановою КМУ, позивачу було виплачено у лютому 2014 року, тобто до набрання чинності змін до Закону України "Про Державний бюджет на 2014 рік".
Відтак, відповідач діяв всупереч вимог закону, який діяв на час виникнення спірних правовідносин, а тому позовна вимога про зобов'язання УПСЗН нарахувати та виплатити ОСОБА_3 щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, згідно ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", підлягає до задоволення, а постанова суду щодо відмови у позові в цій частині - скасуванню.
Доводи позивача про те, що судом протиправно обмежено виплату допомоги за ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є безпідставними, оскільки судовим рішенням не припинено подальші виплати допомоги, а лише зобов'язано відповідача привести їх розмір відповідно до вимог чинного законодавства.
З огляду на викладене, у решті судове рішення слід залишити без зміни.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково.
Скасувати постанову Сарненського районного суду Рівненської області від "17" грудня 2014 р. у частині відмови ОСОБА_3 у задоволенні позовних вимог про визнання бездіяльності Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області протиправною та зобов'язання нарахувати і виплатити щорічну допомогу на оздоровлення за 2014 рік.
У цій частині прийняти нову постанову про задоволення позову.
Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_3 щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік у розмірі, визначеному ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області нарахувати та виплатити ОСОБА_3 щорічну допомогу на оздоровлення за 2014 рік як інваліду II групи, захворювання якого пов'язане з Чорнобильською катастрофою, відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, з урахуванням проведених виплат.
У решті постанову суду залишити без зміни.
Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя А.В. Жизневська
судді: Т.С. Котік
Н.М. Малахова
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації Рівненської області вул. Демократична, 46,м.Сарни,Сарненський район, Рівненська область,34502
4-третій особі: - ,