Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 січня 2015 р. 11 год. 25 хв. Справа №818/3681/14
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Воловика С.В.,
за участю секретаря судового засідання - Шевець Ю.П.,
представника позивача - Кошлякової А.Ю.,
представника відповідача - Забуги А.О.,
представників третіх осіб - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 818/3681/14
за позовом Прокуратури Сумської області
до Головного управління Держземагенства у Сумській області,
треті особи: Державна інспекція сільського господарства у Сумській області, ОСОБА_6
про визнання протиправними та скасування наказів,-
В С Т А Н О В И В:
Прокуратура Сумської області (надалі по тексту - позивач) звернулась до суду з позовом до Головного управління Держземагенства у Сумській області (надалі по тексту - відповідач), треті особи: Державна інспекція сільського господарства у Сумській області, ОСОБА_6, в якому просить суд:
- визнати незаконними та скасувати накази від 05.06.2014 року №№ 18-2607/16-14-СГ, 18-2608/16-14-СГ, 18-2609/16-14-СГ, 18-2610/16-14-СГ, 18-2611/16-14-СГ, 18-2612/16-14-СГ, 18-2613/16-14-СГ, 18-2614/16-14-СГ, 18-2615/16-14-СГ, 18-2616/16-14-СГ, 18-2617/16-14-СГ, якими ОСОБА_6. надано дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення фермерського господарства, розташованих за межами населених пунктів Середино-Будського району на території Жихівської сільської ради площею 44,87 га, Кренидівської сільської ради загальною площею 68,63 га, Кривоносівської сільської ради загальною площею 162,52 га, Очкінської сільської ради загальною площею 117,06 га, Зноб-Трубченської сільської ради площею 53,82 га.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що Прокуратурою області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства Головним управлінням Держземагенства в Сумській області при відведенні земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства. Наказами Головного управління Держземагенства у Сумській області від 05.06.2014 року №№ 18-2607/16-14-СГ, 18-2608/16-14-СГ, 18-2609/16-14-СГ, 18-2610/16-14-СГ, 18-2611/16-14-СГ, 18-2612/16-14-СГ, 18-2613/16-14-СГ, 18-2614/16-14-СГ, 18-2615/16-14-СГ, 18-2616/16-14-СГ, 18-2617/16-14-СГ, ОСОБА_6 надано дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення фермерського господарства, розташованих за межами населених пунктів Середино-Будського району на території Жихівської сільської ради площею 44,87 га, Кренидівської сільської ради загальною площею 68,63 га, Кривоносівської сільської ради загальною площею 162,52 га, Очкінської сільської ради загальною площею 117,06 га, Зноб-Трубченської сільської ради площею 53,82 га.
Вказані накази позивач вважає незаконними та такими, що підлягають скасуванню.
В судовому засіданні з вищезазначених підстав представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала з підстав, викладених в письмових запереченнях проти позову (а.с.49-50), вказуючи, що оскаржувані накази прийняті відповідачем в межах повноважень та у відповідності до вимог чинного земельного законодавства, а тому не підлягають скасуванню.
Представники Державної інспекції сільського господарства в Сумській області позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав, викладених в письмових поясненнях (а.с.45-47), вказуючи, що накази відповідачем прийнято з порушенням вимог земельного законодавства та всупереч законодавчо встановленій процедурі набуття права оренди на земельні ділянки з метою ведення фермерського господарства.
Представник ОСОБА_6 в судовому засіданні проти позову заперечувала з підстав, викладених в письмових запереченнях проти позову (а.с.61-65).
Заслухавши повноважних представників позивача, відповідача та третіх осіб, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне адміністративний позов Заступника прокурора Сумської області задовольнити, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що наказами Головного управління Держземагенства у Сумській області від 05.06.2014 року №№ 18-2607/16-14-СГ, 18-2608/16-14-СГ, 18-2609/16-14-СГ, 18-2610/16-14-СГ, 18-2611/16-14-СГ, 18-2612/16-14-СГ, 18-2613/16-14-СГ, 18-2614/16-14-СГ, 18-2615/16-14-СГ, 18-2616/16-14-СГ, 18-2617/16-14-СГ, ОСОБА_6 надано дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення фермерського господарства, розташованих за межами населених пунктів Середино-Будського району на території Жихівської сільської ради площею 44,87 га, Кренидівської сільської ради загальною площею 68,63 га, Кривоносівської сільської ради загальною площею 162,52 га, Очкінської сільської ради загальною площею 117,06 га, Зноб-Трубченської сільської ради площею 53,82 га. (а.с.9-19)
Зазначені накази були прийняті Головним управлінням Держземагенства в Сумській області на підставі заяви (клопотання) ОСОБА_6 (а.с.20) та доданих до неї документів: копії документів, що підтверджують наявність освіти (а.с.21), викопіювання з кадастрової карти (а.с.22-30), довідки відділу Держземагенства у Середино-Будському районі (а.с.31-32), копії паспорту (а.с.53)
Прокуратурою області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства Головним управлінням Держземагенства в Сумській області при відведенні земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства.
Під час проведення перевірки було встановлено, що накази Головного управління Держземагенства у Сумській області від 05.06.2014 року №№ 18-2607/16-14-СГ, 18-2608/16-14-СГ, 18-2609/16-14-СГ, 18-2610/16-14-СГ, 18-2611/16-14-СГ, 18-2612/16-14-СГ, 18-2613/16-14-СГ, 18-2614/16-14-СГ, 18-2615/16-14-СГ, 18-2616/16-14-СГ, 18-2617/16-14-СГ винесені з порушенням вимог ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство», саме при зверненні ОСОБА_6 із заявою до Головного управління Держземагенства у Сумській області про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення фермерського господарства останнім зазначено земельні ділянки, які не є єдиним масивом; не обґрунтовано розмірів земельних ділянок з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства; не надано доказів наявності освіти та стажу роботи для ведення сільського господарства; не обґрунтовано необхідність отримання таких великих площ земельних ділянок та не зазначено при цьому самі перспективи діяльності фермерського господарства.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд погоджується з указаними доводами позивача, з огляду на нижченаведене.
Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Питання надання земельних ділянок державної або комунальної власності в оренду для створення фермерських господарств регулюється Земельним кодексом України та Законом України «Про фермерське господарство».
Зокрема, ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України (надалі - Кодекс) передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно із ч. 2 ст. 123 Кодексу особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на
Частиною 1 статті 7 Закону України «Про фермерське господарство» передбачено, що для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації.
У заяві зазначаються бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.
Частиною 7 статті 7 Закону України «Про фермерське господарство» передбачено, що земельні ділянки надаються громадянам для ведення фермерського господарства єдиним масивом з розташованими на них водними джерелами та лісовими угіддями, наближеними до існуючих шляхів, електро- і радіотелефонних мереж, газо- і водопостачальних систем та інших видів інженерної інфраструктури.
ОСОБА_6 звернувся із заявою (клопотанням) до відповідача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду, загальною площею 446,9729 га, з них: рілля 365,1343 га, сіножаті 81,8386 га для ведення фермерського господарства за рахунок земель запасу та резервного фонду, які розташовані за межами населених пунктів Середино-Будського району на території Жихівської сільської ради площею 44,87 га, Кренидівської сільської ради загальною площею 68,63 га, Кривоносівської сільської ради загальною площею 162,52 га, Очкінської сільської ради загальною площею 117,06 га, Зноб-Трубченської сільської ради площею 53,82 га., які, враховуючи значну відстань між ними, не є єдиним масивом.
Крім того у зазначеній заяві ОСОБА_6 не обґрунтував розмірів вищевказаних земельних ділянок з урахуванням можливості її обробітку, не обґрунтував необхідність отримання таких великих площ земельних ділянок та не зазначив при цьому самі перспективи діяльності фермерського господарства, в зв'язку з чим, не міг отримати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення фермерського господарства.
Таким чином, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідження, суд дійшов висновку, що оскаржені накази Головного управління Держземагенства у Сумській області не відповідають вимогам ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, в зв'язку з чим адміністративний позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Прокуратури Сумської області до Головного управління Держземагенства у Сумській області, треті особи: Державна інспекція сільського господарства у Сумській області, ОСОБА_6, про визнання протиправними та скасування наказів - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати накази Головного управління Держземагентсва у Сумській області від 05.06.2014 р. №№ 18-2607/16-14-СГ, 18-2608/16-14-СГ, 18-2609/16-14-СГ, 18-2610/16-14-СГ, 18-2611/16-14-СГ, 18-2612/16-14-СГ, 18-2613/16-14-СГ, 18-2614/16-14-СГ, 18-2615/16-14-СГ, 18-2616/16-14-СГ, 18-2617/16-14-СГ про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.В. Воловик
З оригіналом згідно
Суддя С.В. Воловик
Повний текст постанови складений 27.01.2015 року.