Справа № 645/6949/14-ц
Провадження № 2/645/163/15
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 січня 2015 року Фрунзенський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого - Горпинич О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Денісенко О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові в порядку заочного розгляду цивільну справу за позовом Харківської міської ради до ОСОБА_1 про відшкодування збитків у вигляді упущеної вигоди (неодержання прибутку), -
встановив:
Позивач, Харківська міська рада, звернулася до суду з позовом, яким просить стягнути з відповідача збитки у вигляді упущеної вигоди (неодержаного доходу) у розмірі 100 349,60 грн., згідно з розрахунком величини пайового внеску, виконаного за показниками опосередкованої вартості будівництва.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що земельна ділянка по АДРЕСА_1 надана ОСОБА_1 в строкове користування на підставі рішення ХІХ сесії Харківської міської ради ХХІV скликання від 25.02.2004 № 18/04 «Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва та подальшої експлуатації об'єктів» та договору оренди землі від 08.11.2005 року № 88173/05 до 01.02.2029 року. У пункті 15 договору зазначено, що земельна ділянка передається в оренду ОСОБА_1 для будівництва торговельного павільйону. Факт експлуатації об'єкта будівництва не теперішній час підтверджується актом обстеження земельної ділянки № 69/15 від 22.02.2015 року, яким встановлено, що земельна ділянка по АДРЕСА_1 використовується ОСОБА_1 для експлуатації магазину, у зв'язку з чим, ОСОБА_1 зобов'язана взяти пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова у відповідності до вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Відповідно до проведеного Департаментом економіки та комунального майна розрахунку кошторисна вартість будівництва громадського будинку літ. «Б-1» по АДРЕСА_1, яке було прийнято в експлуатацію на підставі декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 13.09.2013 року, становить 912 269 грн. 10 коп.. Розмір пайової участі, що підлягала б перерахуванню до місцевого бюджету, становить 10% від вищевказаного розміру кошторисної вартості будівництва, тобто 100 349 грн. 60 коп.. Відповідачка не виконала свого обов'язку взяти участь у розвитку інфраструктури м. Харкова і не сплатила пайову участь, чим заподіяла збитки (шкоду), як неодержаний дохід до Харківського міського бюджету у вигляді пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова (втрачена вигода), що міг би реально отримати бюджет м. Харкова за умови виконання відповідачем правових норм, передбачених ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Відповідачка в судове засідання не з'явилася, повідомлялася про час та місце розгляду справи своєчасно та належним чином, причини неявки суду не повідомила, заперечень проти позову не подала.
Суд, заслухавши пояснення представника Харківської міської ради - Замніус М.В., дослідивши матеріали справи, вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, виходячи з наступного.
Так, 17 лютого 2012 року Верховною Радою України було прийнято Закон «Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038-УІ (далі - Закон), який, згідно з його преамбулою, покликаний встановити правові та організаційні основи містобудівної діяльності та забезпечити стабільний розвиток територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів. Цей Закон набрав чинності з 12.03.2012 року.
Відповідно до ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник об'єкта будівництва зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту (окрім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті) та укласти договір про пайову участь з органом місцевого самоврядування.
Законом встановлено строки, упродовж яких мають укладатися договори про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту - не пізніше ніж 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника будівництва щодо його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.
Згідно з ч.1. ст.40 цього Закону порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.
На виконання цих вимог рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011р. №804, затверджено Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова (далі - Порядок) (зі змінами рішення від 22.05.2013 року №319), який містить механізм залучення до пайової участі, порядок укладення договорів та розрахунку розміру величини пайового внеску.
Вказаний Порядок був прийнятий та оприлюднений Харківською міською радою на виконання вимог ст. 22 Закону України «Про інформацію» у встановленому порядку, а саме на офіційному сайті Харківської міської ради (www.city.kharkov.ua), на офіційному сайті комунального підприємства «Харківській міській інформаційний центр» (www.citvnet.kharkov.ua) та у газеті «Харьковские известия», тому, відповідно до положень ч.1 ст.144 Конституції України, є нормативно-правовим актом, обов'язковим до виконання на території м. Харкова.
Згідно пункту 1 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.05.2011р. №45, будівництво - це нове будівництво, реконструкція, технічне переоснащення діючих підприємств, реставрація та капітальний ремонт об'єктів будівництва. Також визначено, що об'єкт будівництва - це будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури.
Відповідно до пункту 1.6 Порядку під будівництвом слід розуміти - нове будівництво, реконструкцію, реабілітацію, капітальний ремонт та технічне переоснащення об'єктів будівництва, а під об'єктами будівництва - будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення та їх комплекси.
Згідно з пунктом 1.5 Порядку пайова участь замовника полягає у перерахуванні до бюджету міста Харкова коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова.
Залучення замовників до пайової участі здійснюється шляхом укладення договорів про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради.
Для укладення такого договору замовник зобов'язаний звернутись із відповідною заявою до Департаменту економіки та комунального майна не пізніше, ніж за 30 календарних днів до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.
Відповідно до положень ст.11 ЦК України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Статтею 14 ЦК України встановлено, що цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Таким чином, положення Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у розумінні положень статті 4 Цивільного кодексу України, є законом (актом цивільного законодавства) яким встановлено обов'язок певного кола суб'єктів - замовників будівництва - звернутись до відповідного органу місцевого самоврядування для укладення договору пайової участі.
Згідно з приписами ч.5 ст.40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, а у разі, якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами вона визначається виходячи із затверджених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України показників опосередкованої вартості.
Стаття 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлює, що прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі, поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
Судовим розглядом встановлено, що згідно декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області від 13.09.2013 року за № ХК 202132551051, відповідачка здійснила будівництво громадського будинку літ. Б-1 (магазин), загальною площею 99,3 кв.м, за адресою: АДРЕСА_1, які були прийняті в експлуатацію як закінчений будівництвом об'єкт готовий до експлуатації.
Замовником будівництва за даною декларацією є ОСОБА_1, який відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011р. №804 (зі змінами внесеними рішенням від 22.05.2013р. №319) (надалі - Порядок), зобов'язаний виконувати обов'язки по пайовій участі у розвитку інфраструктури м. Харкова.
Однак, визначений Законом і Порядком обов'язок ОСОБА_1 не виконала, т.я. не уклала з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради договір про пайову участь до прийняття об'єкта будівництва до експлуатації.
Листом управління соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна від 08.10.2013 року № 511/0/114-13 ОСОБА_1 було повідомлено про необхідність виконання вимог закону. Крім того, пропозицією від 04.12.2013 року № 652/0/114-13 запропоновано укласти договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова при будівництві громадського будинку літ. Б-1 по АДРЕСА_1 та направлено на підписання проект договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова, на які від ОСОБА_1 відповіді не надійшло.
Відповідно до проведеного Департаментом економіки та комунального майна розрахунку, кошторисна вартість будівництва будинку літ. Б-1 (магазин) по АДРЕСА_1, яке було прийнято в експлуатацію на підставі декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 13.09.2013 року № ХК 202132551051, становить 912 269,10 грн.. Розмір пайової участі, що підлягала б перерахуванню до місцевого бюджету, становить 10% від вищевказаного розміру кошторисної вартості будівництва - 100 349,608грн..
Пунктом 3.6 Порядку «Про пайову участь замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова» встановлено, що розрахунок величини пайової участі здійснюється на підставі загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта згідно зведеного кошторисного розрахунку, а у разі, якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами та правилами, вона визначається, виходячи із затверджених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України показників опосередкованої вартості.
Розрахунок величини пайової участі здійснюється на підставі загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта згідно зведеного кошторисного розрахунку, а у разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами та правилами, вона визначається, виходячи із затверджених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України показників опосередкованої вартості.
Оскільки ХМР не надано документів про загальну кошторисну вартість будівництва об'єкта, Департаментом економіки та комунального майна розрахунок величини вартості будівництва здійснено на підставі наявних в декларації показників загальної площі завершеного забудовою об'єкта містобудування та показників опосередкованої вартості будівництв, встановлених наказами Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України за відповідний квартал на відповідній території.
Відповідно до проведеного Департаментом економіки та комунального майна розрахунку кошторисна вартість будівництва громадського будинку літ. Б-1 (магазин), загальною площею 99,3 кв.м, за адресою: АДРЕСА_1 , які були прийняті в експлуатацію на підставі декларації про готовність об'єкта до експлуатації 13.09.2013 року за № ХК 202132551051 становить - 912 269,10 грн..
Згідно п.п.1) п.3.2 Розділу 3 Порядку розмір пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова становить 10% загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд.
У разі не укладання замовником договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова до введення об'єкту в експлуатацію розмір пайової участі, розрахований у відповідності до п.5.4 цього Порядку, збільшується на 10%.
Таким чином, розмір пайової участі, що підлягала б перерахуванню до місцевого бюджету буде становити загальну суму 100 349, 60 грн..
Відповідно до приписів статті 22 ЦК України збитками є доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода). Таким чином, у вигляді упущеної вигоди відшкодовуються тільки ті збитки, які б могли бути реально отримані.
При належному виконанні відповідачкою положень Закону та Порядку, щодо пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова, місцевим бюджетом м. Харкова дійсно були б отримані доходи в розмірі 100 349, 60 грн., тому саме вказана сума є збитками, яка підлягає стягненню з відповідача на користь бюджету м. Харкова у відповідності до п.1.5. Порядку.
Судовий збір стягується відповідно до ст.88 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 4, 10, 60, 61, 79, 88, 212-215, 224-226 ЦПК України, суд, -
вирішив:
Позовні вимоги Харківської міської ради до ОСОБА_1 про відшкодування збитків у вигляді упущеної вигоди (неодержання прибутку) задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь бюджету м. Харкова збитки у вигляді упущеної вигоди (неодержання прибутку) в розмірі 100 349,60 грн..
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Харківської міської ради судовий збір в сумі 1003, 50 грн..
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Заочне рішення набирає законної сили після закінчення строку подання відповідачем заяви про його перегляд, подання апеляційної скарги позивачем, у разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку шляхом подання до апеляційного суду Харківської області через Фрунзенський районний суд м. Харкова протягом десяти днів апеляційної скарги.
Суддя -