Копія:
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 січня 2015 р. справа №818/3685/14
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.
представника позивача - Плотникова С.І.,
представника відповідача - Панченко Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/3685/14
за позовом публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в особі відокремленого підрозділу нафтогазовидобувного управління "Охтирканафтогаз"
до державної інспекції сільського господарства в Сумській області
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" в особі відокремленого підрозділу нафтогазовидобувного управління "Охтирканафтогаз" звернулося до суду з адміністративним позовом до державної інспекції сільського господарства в Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови у видачі дозволу на зняття та перенесення поверхневого ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, викладеної у листі державної інспекції сільського господарства в Сумській області від 05.12.2014 року №4571, та зобов'язання повторно розглянути заяву ПАТ „Укрнафта" в особі НГВУ „Охтирканафтогаз" від 26.11.2014року №6-01/9569 щодо надання дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки на якій планується будівництво розвідувальної свердловини №535 Бугруватівського родовища на території Бугруватської сільської ради Охтирського району Сумської області. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач помилково дійшов висновку про те, що укладені позивачем з землевласниками угоди на проведення розвідувальних робіт не є документами, що посвідчують право власності чи право користування земельною ділянкою. Таким документом, на думку відповідача, є договір про встановлення земельного сервітуту, зареєстрований в порядку, встановленому для державної реєстрації прав на нерухоме майно. Крім того, Державна інспекція сільського господарства в Сумській області зазначила про необхідність надання акту погодження-встановлення меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами. Зазначені висновки суперечать вимогам Земельного кодексу України, Цивільному кодексу України, а також Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.12.2005 року №1, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 20.01.2005 року за №70/10350.
Державна інспекція сільського господарства в Сумській області, заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що розглянувши заяву позивача про надання дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки на якій планується будівництво розвідувальної свердловини на території Бугруватської сільської ради Охтирського району Сумської області інспекція відмовила у видачі дозволу, оскільки укладені позивачем із землевласниками угоди на проведення розвідувальних робіт не є документами, що посвідчують право власності чи право користування земельною ділянкою, а також позивачем не надано акту погодження-встановлення меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами.
Представник позивача Плотников С.І. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представника відповідача Панченко Я.В. позов не визнала з підстав, викладених у письмовому запереченні.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що публічне акціонерне товариство "Укрнафта" в особі відокремленого підрозділу нафтогазовидобувного управління "Охтирканафтогаз" 26.11.2014 року звернулося до Державної інспекції сільського господарства в Сумській області із заявою №6-01/9569 про надання дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, на якій планується будівництво розвідувальної свердловини №535 Бугруватівського родовища на території Бугруватської сільської ради Охтирського району Сумської області (а.с.14).
Державна інспекція сільського господарства в Сумській області прийняла рішення про відмову у видачі дозволу позивачу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, про що повідомила позивача листом від 05.12.2014 року № 4751 (а.с.116).
Обґрунтовуючи відмову у видачі дозволу на зняття та перенесення поверхневого ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, Державна інспекція сільського господарства в Сумській області вказує про те, що укладені позивачем з власниками земельних ділянок ОСОБА_3 та ОСОБА_4 угоди на проведення розвідувальних робіт не є документами, що посвідчують право власності чи право користування земельною ділянкою. Таким документом, на думку відповідача, є договір про встановлення земельного сервітуту, зареєстрований в порядку, встановленому для державної реєстрації прав на нерухоме майно. Крім того, Державна інспекція сільського господарства в Сумській області зазначила про необхідність надання акту погодження-встановлення меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами.
Суд не погоджується з такими висновками Державної інспекції сільського господарства в Сумській області з наступних підстав.
Відповідно до ст.6 Цивільного кодексу України сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства. Сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовані цими актами.
Згідно ст.18 Кодексу України про надра надання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, провадиться в порядку, встановленому земельним законодавством України.
Земельним кодексом України визначено кілька видів права користування земельними ділянками: право постійного користування земельною ділянкою (ст.92), право оренди земельної ділянки (ст.93), право використання земельних ділянок для проведення геологознімальних, пошукових, геодезичних та інших розвідувальних робіт (ст.97).
При цьому, право земельного сервітуту встановлено окремо главою 16 Земельного кодексу України.
Відповідно до ч.1 ст.97 Земельного кодексу України підприємства, установи та організації, які здійснюють геологознімальні, пошукові, геодезичні та інші розвідувальні роботи, можуть проводити такі роботи на підставі угоди з власником землі або за погодженням із землекористувачем.
Тобто, земельним законодавством встановлена можливість використання земельних ділянок для проведення розвідувальних робіт на підставі угоди з власником землі або погодженням із землекористувачем.
З матеріалів справи вбачається, що ПАТ „Укрнафта" в особі НГВУ „Охтирканафтогаз", у відповідності до вимог ст. 97 Земельного кодексу України, для проведення розвідувальних робіт по свердловині № 535 Бугруватівського родовища, уклало з власниками відповідних земельних ділянок угоди на проведення розвідувальних робіт № 545-ОР/у від 15.11.2011 року та № 546-ОР/у від 15.11.2011 року.
Отже, вказані угоди є документом, що посвідчують право користування земельною ділянкою та не потребують додаткового укладення договору про встановлення земельного сервітуту.
За приписами ст.125 Земельного кодексу України державній реєстрації підлягає лише право постійного користування та право оренди земельної ділянки.
Статтею 126 Земельного кодексу України визначено, що право користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України „Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Вказаною нормою не передбачено обов'язку державної реєстрації права користування земельними ділянками для здійснення розвідувальних робіт, отриманого на підставі ст.97 Земельного кодексу України.
Відповідно до ст.210 Цивільного кодексу України правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановленим законом.
Враховуючи викладене, укладені позивачем на підставі ст.97 Земельного кодексу України угоди на проведення розвідувальних робіт №545-ОР/у від 15.11.2011 року та №546- ОР/у від 15.11.2011 року не підлягають обов'язковій державній реєстрації, та надають право ПАТ „Укрнафта" в особі НГВУ „Охтирканафтогаз" на користування земельною ділянкою для проведення розвідувальних робіт з моменту їх укладення.
Тому вимога відповідача про надання будь-яких інших документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою в межах норм чинного законодавства України є безпідставною та незаконною.
Що стосується надання акту погодження-встановлення меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 168 Земельного кодексу України при здійсненні діяльності, пов'язаної із порушенням поверхневого шару ґрунту, власники земельних ділянок та землекористувачі повинні здійснювати зняття, складування, зберігання поверхневого шару ґрунту та нанесення його на ділянку, з якої він був знятий (рекультивація), або на іншу земельну ділянку для підвищення її продуктивності та інших якостей. Здійснення такої діяльності можливе за умови отримання спеціального дозволу органів державного контролю за використанням та охороною земель.
Державна інспекція сільського господарства відповідно до ст.17 Закону України „Про охорону земель", здійснює державний контроль за дотриманням вимог законодавства України про охорону земель.
Згідно абз.8 п. „а" ст.6 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель" до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належить виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення гірничодобувальних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених проектом рекультивації земель.
Відповідно до п.3.3 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.12.2005 року № 1, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 20.01.2005 року за №70/10350, спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок видається на підставі затвердженого в установленому законом порядку проекту землеустрою, у якому повинні бути визначені умови зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту та порядок проведення рекультивації порушених земель. Якщо в проекті ці умови не визначені чи визначені в неповному обсязі, відповідний орган спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів відмовляє у видачі дозволу.
Отже, правовою підставою для видачі дозволу є виключно затверджений в установленому порядку проект землеустрою.
Порядок видачі та анулювання спеціальних дозволів встановлює єдину підставу для відмови у видачі дозволу: невизначеність або визначеність в неповному обсязі умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту та порядок проведення рекультивації порушених земель в проекті землеустрою.
Вид такого проекту землеустрою передбачений пунктом „з" статті 25 Закону України «Про землеустрій» - робочі проекти землеустрою щодо рекультивації порушених земель, землювання малопродуктивних угідь, захисту земель від ерозії, підтоплення, забруднення промисловими та іншими відходами, радіоактивними та хімічними речовинами, покращення сільськогосподарських земель, підвищення родючості ґрунтів.
Пунктом 4 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок визначено, що для отримання дозволу власник земельної ділянки, землекористувач або їх представник звертається із письмовою заявою до відповідного органу Держкомзему і наведено вичерпний перелік документів, що додаються до такої заяви. Вказаний перелік не включає надання такого документу, як акт погодження-встановлення меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами.
Крім того, Порядком видачі та анулювання спеціальних дозволів не встановлена така причина відмови у наданні дозволу, як не надання документів визначених п.4 цього Порядку.
Як свідчить текст листа від 05.12.2014 року №4751, в якому була викладена відмова у видачі дозволу на зняття родючого шару ґрунту, Державною інспекцією сільського господарства не було виявлено порушень, передбачених п.3.3 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів.
Тому, вимога Державної інспекції сільського господарства в Сумській області про надання такого документу, як акту погодження-встановлення меж земельної
ділянки з суміжними власниками та землекористувачами та обґрунтування цим відмови у видачі дозволу є безпідставними.
Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Державна інспекція сільського господарства в Сумській області, як суб'єкт владних повноважень, не довела правомірності відмови у видачі дозволу на зняття та перенесення поверхневого ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки.
Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправною та скасувати відмову державної інспекції сільського господарства в Сумській області у видачі дозволу на зняття та перенесення поверхневого ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, викладену у листі від 05.12.2014 року №4571, та зобов'язати державну інспекцію сільського господарства в Сумській області повторно розглянути заяву ПАТ „Укрнафта" в особі НГВУ „Охтирканафтогаз" від 26.11.2014року №6-01/9569 щодо надання дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки на якій планується будівництво розвідувальної свердловини №535 Бугруватівського родовища на території Бугруватської сільської ради Охтирського району Сумської області.
На підставі ст. 94 КАС України з Державного бюджету України необхідно стягнути судовий збір в розмірі 73,08 грн., сплачений позивачем при подачі позову до суду.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в особі відокремленого підрозділу нафтогазовидобувного управління "Охтирканафтогаз" до державної інспекції сільського господарства в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії -задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати відмову у видачі дозволу на зняття та перенесення поверхневого ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, викладену у листі державної інспекції сільського господарства в Сумській області від 05.12.2014 року №4571.
Зобов'язати державну інспекцію сільського господарства в Сумській області повторно розглянути заяву ПАТ „Укрнафта" в особі НГВУ „Охтирканафтогаз" від 26.11.2014року №6-01/9569 щодо надання дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки на якій планується будівництво розвідувальної свердловини №535 Бугруватівського родовища на території Бугруватської сільської ради Охтирського району Сумської області.
Стягнути з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в особі відокремленого підрозділу нафтогазовидобувного управління "Охтирканафтогаз" (42700, Сумська область, м. Охтирка, вул. Київська, 119, код ЄДРПОУ 05398533) судові витрати в сумі 73,08 грн. (сімдесят три грн. 08 коп.).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.О. Бондар
Повний текст постанови складено 30 січня 2015 року.
З оригіналом згідно:
Суддя С.О. Бондар