ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Мельник О.А.
Суддя-доповідач:Бондарчук І.Ф.
ПОСТАНОВА
іменем України
"27" січня 2015 р. Справа № 817/3777/14
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Бондарчука І.Ф.
суддів: Моніча Б.С.
Хаюка С.М.,
при секретарі Лялевич С.С. ,
за участю представників позивача та третьої особи
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області, Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд" на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "18" грудня 2014 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОБУД-РІВНЕ" до Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Рівненська обласна асоціація по сільському будівництву "Рівнеагробуд" про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2014 року позивач звернувся з позовом в якому, з урахуванням заяви про зміну предмету адміністративного позову, просив визнати протиправними дії Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області щодо залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи щодо ТОВ "Агробуд-Рівне" без розгляду та зобов'язання Реєстраційну службу Рівненського міського управління юстиції Рівненської області повторно розглянути документи, які надіслані ТОВ "Агробуд-Рівне" відповідно до опису вкладення у цінний лист від 21.11.2014 року, для реєстрації змін до установчих документів ТОВ "Агробуд-Рівне".
В обґрунтування позовних вимог вказав, що у відповідності до ст. 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" № 755-IV від 15 травня 2003 року на адресу Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області було надіслано вичерпний перелік документів, що є необхідними для проведення реєстрації змін до установчих документів юридичної особи позивача, що стверджується описом вкладення у цінний лист від 21.11.2014 року. Однак 01.12.2014 року ТОВ "Агробуд-Рівне" було отримано від Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області повідомлення про залишення документів без розгляду на підставі: 1. Документи подані не в повному обсязі. 2. До вирішення справи ВАСУ (ухвала № К/800/58110/14 від 17.11.2014 року) щодо документів які подано повторно. На думку позивача, такі дії державного реєстратора суперечать ст. 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" № 755-IV від 15 травня 2003 року та свідчать про факт вимагання державним реєстратором документів, що не передбачені ч. 1-6 ст. 29 Закону.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2014 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області щодо залишення без розгляду документів, поданих для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю "Агробуд-Рівне".
Зобов'язано Реєстраційну службу Рівненського міського управління юстиції Рівненської області повторно розглянути документи, які надіслані Товариством з обмеженою відповідальністю "Агробуд-Рівне" відповідно до опису вкладення у цінний лист від 21.11.2014 р., для реєстрації змін до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю "Агробуд-Рівне".
Не погоджуючись з постановою, відповідач та третя особа подали апеляційні скарги, в яких просили скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи та ухвалити нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційних скарг відповідно до ст.195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції покликався на те, що позивачем направлено для реєстрації змін до установчих документів повний пакет документів, а тому відповідач діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Проте, колегія суддів не погоджується з наведеним висновком, виходячи з наступного.
Встановлено, що 21.09.2014 року ТОВ "Агробуд-Рівне" до реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області були надіслані документи цінним листом з описом для державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи позивача.
Згідно опису вкладення у цінний лист Державному реєстратору було надано наступні документи: 1. Заповнена реєстраційна картка на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи в 1 примірнику; 2. Квитанція банку про сплату реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів у сумі 51,00 грн. в 1 примірнику; 3. Ксерокопія протоколу № 1/3 від 07.03.2014 року загальних зборів учасників ТОВ "Агробуд-Рівне" в 1 примірнику; 4. Оригінал реєстру присутніх учасників на загальних зборах учасників ТОВ "Агробуд-Рівне" від 07.03.2014 року в 1 примірнику; 5. Ксерокопія протоколу правління Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд" № 8 від 04.03.2014 року в 1 примірнику; 6. Ксерокопія рішення господарського суду Рівненської області від 14.05.2014 року, справа № 918/433/14 в 1 примірнику; 7. Ксерокопія постанови Вищого господарського суду від 20.10.2014 року справа № 918/433/14 в 1 примірнику; 8. Ксерокопія договору купівлі-продажу частки статутного капіталу в 1 примірнику; 9. Оригінал статуту ТОВ "Агробуд-Рівне" з відміткою про його державну реєстрацію в 1 примірнику; 10. Зміни до статуту ТОВ "Агробуд-Рівне" з відміткою про їх державну реєстрацію в 2 примірниках; 11. Статути ТОВ "Агробуд-Рівне" у новій редакції в 2 примірниках.
Згідно повідомлення від 28.11.2014 року за № 1376 Державним реєстратором Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області вказані документи залишено без розгляду з підстав: 1. Документи подано не в повному обсязі; 2. До вирішення справи у ВАСУ (ухвала від 17.11.2014 р. № К/800/58110/14) щодо документів які подано повторно.
Згідно п. 7 Опису документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи - ксерокопії договору купівлі-продажу зареєстрованого в реєстрі № 171 від 07.03.2014 р. та протокол засідання правління Асоціації "Рівнеагробуд" № 8 від 04.03.2014 р. (не може бути враховані і недостатні для вчинення реєстраційних дії за пост. Рівненського окружного адміністративного суду від 25.07.2014 р. № 817/1067/14).
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 07 березня 2014 року загальними зборами учасників ТОВ «Агробуд-Рівне» прийнято рішення про придбання частки Асоціації «Рівнеагробуд» в розмірі 99,64%, що становить 848 549,00 грн., за ціною 848 549,00 грн., ТОВ «Агробуд-Рівне». Підставою для такого рішення стало рішення правління Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву «Рівнеагробуд», яке оформлене протоколом № 8 від 04.03.2014 р.
Також, загальними зборами учасників ТОВ «Агробуд-Рівне» прийняті рішення: затверджено припинення участі Асоціації «Рівнеагробуд» у ТОВ «Агробуд-Рівне» у зв'язку з відчуженням належної їй частки; затверджено зміну складу учасників ТОВ «Агробуд-Рівне», у зв'язку з придбанням ТОВ «Агробуд-Рівне» частки у розмірі 99,64%, що становить 848 549,00 грн. в статутному капіталі товариства; зобов'язано ТОВ «Агробуд-Рівне» реалізувати придбану частку у Асоціації «Рівнеагробуд» іншим учасникам або третім особам протягом одного року або зменшити свій статутний капітал відповідно до ст. 144 ЦК України; згідно з ст. 53 Закону України «Про господарські товариства» протягом періоду володіння ТОВ «Агробуд-Рівне» часткою в статутному капіталі товариства розподіл прибутку, а також голосування і визначення кворуму у вищому органі проводяться без урахування частки, придбаної ТОВ «Агробуд-Рівне»; затверджено новий перерахунок часток учасників в статутному капіталі ТОВ «Агробуд-Рівне»; затверджено нову редакцію статуту ТОВ «Агробуд-Рівне».
Рішення, прийняті на зборах оформлені протоколом № 1/13 загальних зборів учасників ТОВ «Агробуд-Рівне» від 07.03.2014р.
Згідно ч. 1 ст. 120 ГК України визначено, що господарські об'єднання утворюються як асоціації, корпорації, консорціуми, концерни, інші об'єднання підприємств, передбачені законом.
Асоціація - договірне об'єднання, створене з метою постійної координації господарської діяльності підприємств, що об'єдналися, шляхом централізації однієї або кількох виробничих та управлінських функцій, розвитку спеціалізації і кооперації виробництва, організації спільних виробництв на основі об'єднання учасниками фінансових та матеріальних ресурсів для задоволення переважно господарських потреб учасників асоціації. У статуті асоціації повинно бути зазначено, що вона є господарською асоціацією. Асоціація не має права втручатися у господарську діяльність підприємств - учасників асоціації. За рішенням учасників асоціація може бути уповноважена представляти їх інтереси у відносинах з органами влади, іншими підприємствами та організаціями. (ч. 2 ст. 120 ГК України).
Підпунктом 1.1. статуту Асоціації «Рівнеагробуд» передбачено, що Рівненська обласна асоціація по сільському будівництву «Рівнеагробуд», (надалі Асоціація), створена і проводить свою діяльність відповідно до статей 80-112 Цивільного кодексу України; статей 118-124 Господарського кодексу України, Закону України «Про пріоритетність соціального розвитку села та агропромислового комплексу в народному господарстві», іншого чинного законодавства України.
Згідно з п.п. 2.2. Статуту позивача визначено, що Асоціація є господарською організацією та об'єднанням підприємств-учасниць з метою координації їх виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних завдань.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 ГК України, господарські об'єднання мають вищі органи управління (загальні збори учасників) та утворюють виконавчі органи, передбачені статутом господарського об'єднання.
Вищий органом управління Асоціації «Рівнеагробуд» є загальні збори Асоціації, кількісний склад яких відповідає кількості учасників: по одному представнику від одного учасника Асоціації ( п.п. 6.3. статуту позивача).
Частиною 3 статті 123 ГК України передбачено, що господарське об'єднання має право утворювати за рішенням його вищого органу управління унітарні підприємства, філії, представництва, а також бути учасником (засновником) господарських товариств. Утворені господарським об'єднанням підприємства діють відповідно до положень цього Кодексу, інших законів та статуту підприємств, затвердженого об'єднанням.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи-підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Статтею 17 вказаного Закону встановлено, що відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Згідно з ч. 1 ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи:
- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;
- примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів;
- документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів;
- оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів;
- два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції;
- документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом.
Частиною третьою вказаної статті передбачено, що в разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально засвідчена копія), зокрема, заяви, договору, іншого документа про перехід чи передачу частки у статутному капіталі товариства; заяви фізичної особи про вихід із складу засновників.
У відповідності до ч.11 ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державний реєстратор зобов'язаний залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо: документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою, п'ятою та сьомою статті 8, частиною п'ятою статті 10 цього Закону; документи подані не у повному обсязі; документи подано особою, яка не має на це повноважень; до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій.
Отже, для державної реєстрації змін до відомостей про склад засновників товариства з обмеженою відповідальністю необхідно надати державному реєстратору документи, що підтверджують правомочність учасника на прийняття рішення про вихід із складу засновників або про відчуження своєї частки у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю та договір купівлі-продажу частки статутного капіталу.
Частиною 5 статті 124 Конституції України закріплено принцип обов'язковості судових рішень.
Обов'язковість рішень суду полягає у тому, що вони не можуть бути скасовані або змінені будь-якими адміністративними або державними органами, громадськими організаціями тощо та їх посадовими чи службовими особами; ці органи та особи не можуть винести іншого рішення у цій судовій справі; ці органи та особи не можуть приймати актів, що суперечать рішенню суду, виходячи із припущення про його неправильність; жоден орган, крім вищестоящого суду, не може скасувати рішення суду.
З огляду на це колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції в тій частині, що державний реєстратор не мав права ставити під сумнів правомочність рішення правління Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд", яке оформлене протоколом № 8 від 04.03.2014 року з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи рішення Правління асоціації "Рівнеагробуд", що оформлено протоколом засідання Правління асоціації "Рівнеагробуд" № 8 від 04.03.2014 року оскаржувався в порядку господарського судочинства по справі № 918/433/14 за позовом Спільного підприємства "Степанський агробуд" до Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ТОВ "Агробуд-Рівне". (а.с.67-72).
За результатами розгляду вказаної справи постановою Вищого господарського суду України від 20.08.2014 року було скасовано постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 01.07.2014 року в частині визнання недійсним рішення правління Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд", яке оформлене протоколом № 8 від 04.03.2014 року щодо продажу частки асоціації "Рівнеагробуд" в статутному капіталі ТОВ "Агробуд-Рівне" в розмірі 99,64 %, що складає 848549 грн., за ціною 848549 грн. скасовано, а рішення господарського суду Рівненської області від 14.05.2011 року в цій частині залишено без змін.(а.с.73-74).
При цьому Вищий господарський суд України зазначив, що у відповідності до п. 6.13 Статуту Правління, як виконавчий орган мало достатні правові підстави приймати рішення, що оформлене протоколом № 8 від 04.03.2014 року .
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України - справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, пов'язаними із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої особи, крім трудових спорів.
Враховуючи той факт, що рішення Правління асоціації "Рівнеагробуд", яке оформлено протоколом засідання Правління асоціації "Рівнеагробуд" № 8 від 04.03.2014 року випливає із корпоративних правовідносин та є виключною компетенцією господарських судів і постановою Вищого господарського суду України від 20.08.2014 року надана оцінка вказаному рішенню, суд не вправі ставити під сумнів легітимність та достатність вказаного рішення.
Доводи відповідача щодо недостатності рішення Правління асоціації "Рівнеагробуд", яке оформлено протоколом засідання Правління асоціації "Рівнеагробуд" № 8 від 04.03.2014 року, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів спростовуються правовою позицією викладеній в постанові Вищого господарського суду України від 20.08.2014 року.
З аналогічних підстав не заслуговують на увагу доводи третьої особи щодо необхідності затвердження вказаного рішення Загальними зборами асоціації "Рівнеагробуд".
З матеріалів справи судом також, встановлено, що 21.09.2014 року при направленні ТОВ "Агробуд-Рівне" до державного реєстратора пакету документів, згідно опису вкладення у цінний лист була наявна копія Постанови Вищого господарського суду України від 20.10.2014 року.
Крім того, статтею 202 ЦКУ визначено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав або обов'язків. Згідно із частиною першою статт. 205 ЦКУ правочин може вчинятися усно або в письмовій формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом. Правочини, які належать вчиняти у письмовій формі, визначені статтею 208 ЦКУ, а вимоги до письмової форми правочину встановлені статтею 207 ЦКУ. Відповідно до статті 209 ЦКУ правочин, який вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін. На вимогу фізичної особи або юридичної особи будь-який правочин з її участю може бути нотаріально посвідчений.
Позивачем надано до реєстрації Договір купівлі - продажу частки статутного капіталу, який був укладений 07 березня 2013 року, тобто ще за рік до моменту прийняття відповідного рішення Загальними зборами учасників ТОВ «Агробуд - Рівне», що також є незаконним.
Крім того, договір купівлі-продажу частки статутного капіталу, що був укладений 07 березня 2013 року, посвідчений приватним нотаріусом Рівненського міського нотаріального округу ОСОБА_4 07 березня 2014 року зареєстрований в реєстрі за № 171, був викладений на спеціальному бланку нотаріальних документів ВТТ 323828.
За даними Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів (скорочений витяг № 80060280 від 11.04.2014р.) бланк з серією та номером ВТТ 323828 внесений до реєстру 07.03.2014р. з кодом витрачання 21 - Зіпсований бланк.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що державному реєстратору не було надано договору про перехід частки Асоціації «Рівнеагробуд» у статутному капіталі ТОВ «Агробуд-Рівне» на користь даного товариства, адже текст цього договору був викладений на недійсному спеціальному бланку нотаріальних документів.
Отже, в даному випадку державний реєстратор діяв правомірно, залишаючи документи без розгляду, оскільки був відсутній належним чином оформлений договір купівлі-продажу частки статутного капіталу ТОВ «Агробуд-Рівне». Виходячи з цього, документи на державну реєстрацію змін до установчих документів ТОВ «Агробуд-Рівне» були подані не у повному обсязі (ч. 11 ст. 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»), у зв'язку з чим державний реєстратор був зобов'язаний подані документи залишити без розгляду.
Державний реєстратор, отримавши зазначений договір не був наділений правом його тлумачення на вільний розсуд, зокрема і в тій частині, чи є різні дати його укладання опискою чи ні. Навпаки - зазначені відомості давали підстави для неприйняття поданого договору, як належного документу.
Згідно пункту 6.13. Правил ведення нотаріального діловодства, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 22.12.2010 року №3253/5 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23.12.2010 року за N 1318/18613) у разі допущення помилки у тексті нотаріально оформлюваного документа, який не потребує підпису особи, що звернулася за вчиненням нотаріальної дії (свідоцтва, виданого нотаріусом, копії документа, дубліката документа тощо), внесення дописок чи виправлень до тексту документа здійснюється за заявою такої особи, зареєстрованою у Журналі реєстрації вхідних документів. Виправлення помилки застерігається нотаріусом, який вчиняв нотаріальну дію, після посвідчувального напису, із зазначенням дати та проставленням свого підпису і печатки на такому застереженні.
Крім того, у державного реєстратора були також підстави для відмови у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «Агробуд-Рівне». Зокрема, відповідно до ст. 30 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.
Підстави для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи наведені в ст. ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
При подачі ТОВ «Агробуд-Рівне» 21 листопада 2014 року державному реєстратору документів, на підставі яких товариство хотіло здійснити державну реєстрацію змін до установчих документів щодо зміни складу засновників, були надані також реєстраційна картка та нова редакція статуту товариства.
В реєстраційній картці, зокрема зазначено місцезнаходження Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву «Рівнеагробуд»: 33028, Рівненська область, м. Рівне, вул. 16 Липня, буд. 10.
Проте, згідно виписки з ЄДР місцезнаходженням Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву «Рівнеагробуд» є наступна адреса: 88000, Закарпатська область, м. Ужгород, площа Петефі. буд. 9, кв. 15.
Тобто, відомості в реєстраційній картці, яка була надана 21.11.2014р. на проведення державної реєстрації змін до установчих документів, не відповідали відомостям, зазначеним у Єдиному державному реєстрі щодо Асоціації «Рівнеагробуд».
Частиною 3 статті 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» передбачено, що установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Згідно ст. 4 Закону України «Про господарські товариства» акціонерне товариство, товариство з обмеженою і товариство з додатковою відповідальністю створюються і діють на підставі статуту, повне і командитне товариство - засновницького договору. Установчі документи товариства у випадках, передбачених чинним законодавством, погоджуються з Антимонопольним комітетом України.
Установчі документи повинні містити відомості про вид товариства, предмет і цілі його діяльності, склад засновників та учасників, найменування та місцезнаходження, розмір та порядок утворення статутного (складеного) капіталу, порядок розподілу прибутків та збитків, склад та компетенцію органів товариства та порядок прийняття ними рішень, включаючи перелік питань, по яких необхідна кваліфікована більшість голосів, порядок внесення змін до установчих документів та порядок ліквідації і реорганізації товариства.
Установчі документи повинні також містити відомості, передбачені статтями 37, 51, 65, 67 і 76 цього Закону.
Відсутність зазначених відомостей в установчих документах є підставою для відмови у державній реєстрації товариства.
До установчих документів можуть бути включені інші умови, що не суперечать законодавству України.
Отже, в даному випадку підстави для відмови у державній реєстрації господарського товариства передбачені не лише Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», а й Законом України «Про господарські товариства».
У відповідності до ст. 51 Закону України «Про господарські товариства» установчі документи товариства з обмеженою відповідальністю, крім відомостей, зазначених у статті 4 цього Закону, повинні містити відомості про розмір часток кожного з учасників, розмір, склад та порядок внесення ними вкладів, розмір і порядок формування резервного фонду, порядок передання (переходу) часток у статутному фонді.
Зміни вартості майна, внесеного як вклад, та додаткові внески учасників не впливають на розмір їх частки у статутному капіталі, вказаної в установчих документах товариства, якщо інше не передбачено установчими документами.
Встановлено, що нова редакція статуту ТОВ «Агробуд-Рівне», яка була подана 21.11.2014р. державним реєстратором не відповідає вимогам щодо особливостей змісту установчих документів товариства з обмеженою відповідальністю, передбачених ст. 51 Закону України «Про господарські товариства». Зокрема, у вищезазначених статутах ТОВ «Агробуд-Рівне» містяться неправдиві відомості про розмір, склад та порядок внесення вкладів учасників.
Так, у новій редакції статуту ТОВ «Агробуд-Рівне», яка були подана державному реєстратору 21.11.2014 року відсутня інформація про склад вкладів усіх Учасників, зокрема не зазначено про формування статутного капіталу майновими внесками наступними учасниками (ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ТОВ «Агробуд-Рівне», яке протиправно отримало частку Асоціації «Рівнеагробуд»). Відсутність даної інформації порушує вимоги ст. 51 Закону України «Про господарські товариства» та ч. З ст. 8 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» і є підставою для відмови у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що державний реєстратор Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області, залишаючи 28.11.2014р. документи ТОВ «Агробуд-Рівне» без розгляду, діяв у відповідності до вимог чинного законодавства.
Суд першої інстанції наведене не врахував, а тому прийшов до помилкового висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 202 КАС України, підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Отже, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню із ухваленням нової про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційні скарги Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області, Рівненської обласної асоціації по сільському будівництву "Рівнеагробуд" задовольнити, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "18" грудня 2014 р. скасувати та прийняти нову постанову.
В позові Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОБУД-РІВНЕ" до Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області, третя особа на стороні відповідача - Рівненська обласна асоціація по сільському будівництву "Рівнеагробуд" про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії - відмовити .
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя І.Ф.Бондарчук
судді: Б.С. Моніч
С.М.Хаюк
Повний текст cудового рішення виготовлено "28" січня 2015 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРОБУД-РІВНЕ" вул.16 Липня,10,м.Рівне,33000
3- відповідачу/відповідачам: Реєстраційна служба Рівненського міського управління юстиції Рівненської області вул. Шевченка,45,м.Рівне,33013
4-третій особі: Рівненська обласна асоціація по сільському будівництву "Рівнеагробуд" - а/с 32, м. Рівне, Рівненська область 33028
5 - представник позивача Камінський Руслан Іванович, АДРЕСА_1
6 представник третьої особи Овдійчук Оксана Олександрівна,