Постанова № 42557574, 28.01.2015, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2015
Номер справи
814/2291/14
Номер документу
42557574
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв.

28 січня 2015 року Справа № 814/2291/14

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомтовариства з обмеженою відповідальністю "АРМІДА-С", вул. Спаська, 75-А/1, м. Миколаїв, 54001

доДПІ у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській обл., вул. Потьомкінська, 24/2, м. Миколаїв, 54030 провизнання протиправним дій, В С Т А Н О В И В:

Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю "Арміда-С", звернувся до суду з позовом до державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва Головного управління Міндоходів у Миколаївській області (Відповідач).

З урахуванням змінених позовних вимог, позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача по проведенню зустрічної звірки позивача щодо підтверджень господарських відносин із платниками податків контрагентами-постачальниками за період квітень-травень 2014 р. та контрагентами-покупцями, за результатами якої складено довідку від 07.07.2014 р. № 295/14-03-22-08/28964224.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в результаті вчинення відповідачем оскаржуваних протиправних дій сформована недостовірна інформація відносно позивача, внесення якої до існуючих баз даних податкової служби та використання при перевірці контрагентів може призвести до погіршення його ділової репутації, а також відмови контрагентів від подальших господарських відносин. Довідка зустрічної звірки складена з порушенням форми, порядку та способу проведення зустрічної звірки.

Відповідач позовні вимоги не визнав, надав суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що права позивача оскаржуваними діями не порушуються, оскільки є лише службовою діяльністю (т. 1 а. с. 260-261).

Представник позивача подав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. Представник відповідача в судовому засіданні проти заявленого клопотання не заперечував.

На підставі ч. 4 ст. 122 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.

З'ясував усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінив докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідив матеріали, що містяться у справі, суд дійшов висновку, що позов не належить задоволенню, виходячи з наступного:

07.07.2014 р. відповідачем проведена зустрічна звірка позивача щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків контрагентами-постачальниками за період квітень-травень 2014 р. та контрагентами-покупцями, їх реальності та повноти відображення в обліку, за результатами якої складено довідку від 07.07.2014 р. № 295/14-03-22-08/28964224 (т. 1 а. с. 28-42). Відповідач дійшов висновку, що звіркою документально не підтверджено реальність здійснення господарських відносин із платниками податків контрагентами-постачальниками за період квітень-травень 2014 р. та контрагентами-покупцями, їх вид, обсяг, якість та розрахунки.

Як зазначено в запереченнях, вказані результати податкового контролю були відображені відповідачем в інформаційних базах. Податкове повідомлення-рішення не виносилось.

В силу приписів п. 86.1 ст. 86 Податкового кодексу України (далі - ПК України), результати перевірки (крім камеральних) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності).

Відповідно до п. 1, 7 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. № 1232, зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

Отже, фактично в довідці викладається суб'єктивна думка перевіряючого, його оціночні судження, щодо наявності з боку платника порушень податкового законодавства.

За змістом п. 61.1 ст. 61 ПК України, податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно п. 62.1 ст. 62 ПК України податковий контроль здійснюється, зокрема, шляхом: інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу.

У відповідності до п. 71.1 ст. 71 ПК України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - це комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань. Дане положення врегульоване п. 74.1, 74.2 ст. 74 ПК України.

Внесення до електронних баз даних податкової інформації, отриманої внаслідок проведення зустрічної звірки позивача, є одним із заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на відповідача функцій та завдань.

До того ж, обов'язковою ознакою дій суб'єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин і мають обов'язковий характер.

В даному випадку безпосереднє викладення відповідачем суб'єктивного оціночного судження, щодо наявності з боку позивача порушень податкового законодавства, є правом податкового органу, внаслідок чого відсутні порушені права позивача, які підлягають захисту в судовому порядку. Права позивача можуть бути порушені відповідачем внаслідок прийняття за результатами перевірки податкових повідомлень-рішень, які можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Зазначені дії самі по собі не створюють для суб'єкта господарювання жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни або припинення його прав та не породжують для позивача обов'язкових юридичних наслідків.

Аналогічна правова позиція висловлена в ухвалі Вищого адміністративного суду від 01.07.2014 р. по справі № К/800/10128/14.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості (частина 1 статті 11 КАС України).

Згідно ст. 71 ч. 2 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 2, 7, 17, 94, 158, ч.3 ст. 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Повний текст постанови суду буде виготовлено протягом п'яти робочих днів з дня проголошення вступної та резолютивної частини постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення/отримання копії постанови апеляційної скарги, вимоги до якої встановлені статтею 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н. В. Лісовська