УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2015 року Справа № 876/11551/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Затолочного В.С.,
суддів Каралюса В.М., Матковської З.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2014 року в справі за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» до Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Державне територіально-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» (далі - позивач, ДТГО «Львівська залізниця») звернулося до суду з позовом до Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області (далі - Відповідач Мукачівська ОДПІ), про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відповідача № 0029851703 від 23.07.2014 року, в частині донарахування 182707,20 грн. податку на доходи фізичних осіб та 118147,09 грн. штрафних санкцій.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області № 0029851703 від 23.07.2014 року, в частині донарахування 182707,20 грн. податку на доходи фізичних осіб та 118147,09 грн. штрафних санкцій.
Постанову суду першої інстанції оскаржив Відповідач, Мукачівська ОДПІ, подавши на неї апеляційну скаргу.
В обґрунтування апеляційної скарги покликається на ті обставини, що наслідком проведеної податковим органом перевірки Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» в порушення вимог п.п.168.4.3 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України останній не перерахував утримані суми податку з доходів фізичних осіб у місцеві бюджети за місцем знаходження своїх підрозділів у липні-грудні 2012 року, в результаті чого встановлено наявність заборгованості, на суму 11814,78 грн., а тому на думку податкового органу, спірне податкове повідомлення-рішення винесене правомірно.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступило, а тому, справа розглядалася в порядку письмового провадження.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін з таких підстав.
З матеріалів справ вбачається, що Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» зареєстрований Виконавчим комітетом Львівської міської ради, організаційно-правова форма - Філія (інший відокремлений підрозділ). Згідно з довідкою Головного управління статистики у Львівській області дата створення Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» 01.01.1976р., місцезнаходження: місто Ужгород, вулиця Пирогова, будинок, 1. Вказаний відокремлений підрозділ перебуває на обліку в ДПІ у м. Ужгород.
Відповідно до Положення про Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» (нова редакція) (далі-Дистанція) від 18.04.2006р., такий входить до складу Львівської залізниці, створений відповідно до наказу начальника залізниці від 14.11.1997р. №306 і діє відповідно до ст.64 Господарського кодексу України. Дистанція є відокремленим підрозділом Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» без права юридичної особи та перебуває в оперативному підпорядкуванні відокремленому підрозділу «Служба електропостачання» ДТГО «Львівська залізниця».
На підставі направлень від 28.02.2014р. №141, 142, 143, 144, 145, 146, виданих ДПІ у місті Ужгороді ГУ Міндоходів у Закарпатській області, проведено документальну планову виїзну перевірку Дистанції з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2010р по 31.12.2012р. Перевіркою встановлено, що ВП «Ужгородська дистанція електропостачання», в порушення пп.168.4.4 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України, за період з 01 липня 2012 року по 31 грудня 2012 року перераховував податок на доходи фізичних осіб за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління (м. Ужгород), а не за місцезнаходженням структурного підрозділу, який входить до складу ВП «Ужгородська дистанція електропостачання».
Результати вказаної перевірки оформлено актом від 04.07.2014р №1817/07-01/22-00/05391324.
На підставі Акта перевірки Мукачівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Закарпатській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.07.2014р. №0029851703, яким збільшено Відокремленому підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» суму грошового зобов'язання за основним платежем «податок на доходи фізичних осіб» на 194521,98 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) на суму 125839,52 грн.
Вірно встановивши обставини справи, суд першої інстанції правильно застосував до правовідносин між сторонами відповідні їм норми матеріального права.
Як вбачається із матеріалів справи, до складу Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» - юридичної особи входить, в тому числі Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця», яким відповідно до ст.168 Податкового кодексу України в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб.
Згідно з актом перевірки, по вищевказаному структурному підрозділу, Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» не перераховано утримані суми податку з доходів фізичних осіб у місцевий бюджет за місцем знаходження дільниці.
На підставі вищезазначених обставин податковий орган дійшов до переконання, що в порушення п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України, Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання" Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» у липні-грудні 2012 року перераховував податок за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління та бухгалтерії до бюджету м. Ужгород, а не за місцезнаходженням структурного підрозділу, який входить до складу відокремленого підрозділу. Кредиторська заборгованість за липень-грудень 2012 року становить 11814,78 грн.
Відповідно до п.63.2. ст.63 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) взяттю на облік або реєстрації в органах державної податкової служби підлягають всі платники податків. Взяття на облік в органах державної податкової служби юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того або іншого податку та збору.
На думку колегії судів, із норм п.15.1 ст. 15 ПК України, вбачається, що Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» є структурним підрозділом ДТГО на підставі затвердженого 18.04.2006р. Положення про Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця», який взятий на облік як платник ПДФО за місцезнаходженням суб'єкта господарювання: Закарпатська область м. Ужгород, вул. Пирогова, 1, та на якого покладено обов'язок зі сплати ПДФО.
Згідно з ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» відокремлений підрозділ юридичної особи - це філія, інший підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.
Відповідно до ст.64 Господарського кодексу України, підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо). Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.
Вказаний підрозділ за своїм місцезнаходженням сплачує (перераховує) суми утриманого податку на доходи фізичних осіб на відповідний розподільчий рахунок, відкритий в територіальному управлінні Державного казначейства України. Вказана обставина визнається сторонами, а тому не потребує доказуванню.
Згідно з п.п.14.1.180 ст.14 ПК України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету визначений ст.168 ПК України.
Підпунктом 168.1.1 ПК України передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Згідно з п.п.168.4.1 ПК України, податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України.
Статтею 64 Бюджетного кодексу України, чинною на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що податок на доходи фізичних осіб, який сплачується (перераховується) податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента - юридичної особи, зараховується до відповідного місцевого бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що виплачуються фізичній особі.
Як зазначено в п.п.168.4.3 ПК України, суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.
Пунктом 168.4.4 ПК України передбачено, що юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.
Органи Державного казначейства України в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних місцевих бюджетів.
Аналізуючи норми Цивільного та Господарського кодексів України та норми податкового законодавства, слід дійти висновку, що в переліку платників податків відсутні структурні підрозділи юридичної особи та існує очевидна різниця між визначенням «структурний підрозділ» та «відокремлений підрозділ». Структурним підрозділом підприємства (організації, установи) є така його ланка, яка має чітко визначені функції у виробничому процесі, відмінні від функцій інших ланок, та в силу цього входить у ціле як організаційно відокремлена від інших підрозділів частина підприємства (організації, установи). Відокремлений підрозділ юридичної особи розташований поза межами місцезнаходження юридичної особи та виконує всі або частину її функцій.
Виходячи з положень ст. 64 Господарського кодексу України, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо помилкового прирівнювання відповідачем структурного підрозділу Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція водопостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» - дільниця станції «Королево» до відокремленого підрозділу, оскільки такий є виробничим структурним підрозділом та не має затвердженого ДТГО положення, яке б надавало їй статус відокремленого підрозділу та у відповідності до ч. 4 цієї статті не погоджувало питання про розміщення такого підрозділу ДТГО «Львівська залізниця» з відповідним органом місцевого самоврядування (Мукачівський район) в установленому законодавством порядку, оскільки діяльність такої дільниці процедури погодження не потребує.
Згідно з п. 176.2 ПК України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.
У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юридична особа до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до органу державної податкової служби за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку.
В розумінні положень ПК України, Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» юридично наділений статусом податкового агента.
В свою чергу судом встановлено, що вказаним підрозділом подано ДПІ в м. Ужгороді податкові розрахунки за ІІI-IV квартал 2012 року, такі прийняті податковим органом, зауважень щодо подання податкових розрахунків за неналежністю ДПІ в м. Ужгороді не зазначено.
З урахуванням викладеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» виконало обов'язок в частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету, сплативши (перерахувавши) суми податку за своїм місцезнаходженням: до бюджету м. Ужгород, що підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними дорученнями, згідно з призначенням платежу яких - прибутковий податок з авансу та з зарплати за відповідний період 2012 року.
Колегія суддів також погоджується із висновком суду першої інстанції щодо тої обставини, що відповідачем не надано достатніх та належних доказів щодо повноважень структурного підрозділу Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» діяти від вказаного територіально-галузевого підрозділу у відносинах щодо оформлення трудових відносин з працівниками, а відтак такі не наділені законодавчо правом та обов'язками податкового агента (нараховувати заробітну плату найманим працівникам та сплачувати (перераховувати) до бюджету ПДФО.
Оскільки норми чинного законодавства чітко розмежовують сутність, права та обов'язки відокремленого та структурного підрозділів, колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду дійшла висновку, що дільниці, які входять до складу Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція водопостачання» ДТГО «Львівська залізниця», не є відокремленими підрозділами в розумінні чинного законодавства, не нараховують заробітну плату найманим працівникам та не уповноваженні сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів фізичних осіб (далі - ПДФО). Сплачуючи ПДФО за місцезнаходженням ВП «Ужгородська дистанція водопостачання» ДТГО «Львівська залізниця» позивач керувався положеннями пп. 168.4.3, 168.4.4 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України.
Обов'язок розподіляти та спрямовувати до відповідних місцевих бюджетів сплачений ПДФО, відповідно до положень Бюджетного кодексу України, покладено на органи державної казначейської служби України, а не на позивача чи його відокремлених підрозділів.
Твердження відповідача щодо обов'язку нарахування та сплати спірного податку за місцезнаходженням структурних підрозділів Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» є помилковими.
Виходячи із вказаних положень законодавства та зазначених у ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України принципів, суд констатує, що спірне податкове повідомлення-рішення винесено відповідачем, необґрунтовано, тобто без урахування всіх обставин, які мають значення для їх прийняття, а також з порушенням принципу пропорційності, оскільки не відображають реальних порушень позивача.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не підтверджено належними та допустимими доказами правомірність прийняття оскаржуваного податкового повідомлення - рішення.
Зважаючи на те, що судом не встановлено порушення позивачем вимог податкового законодавства в межах цього спору, то застосування до нього штрафних санкцій також є протиправним.
А відтак, колегія суддів вважає що немає підстав для задоволення апеляційної скарги і погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позову.
З огляду на викладене, постанова суду першої інстанції відповідає обставинам справи, наявним в ній доказам, прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для її скасування колегія суддів не знаходить.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області - залишити без задоволення.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2014 року в справі № 813/6574/14 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції, а у разі складення в повному обсязі відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий суддя В.С. Затолочний
Судді В.М. Каралюс
З.М. Матковська