ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" січня 2015 р. Справа № 914/3635/14
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії суддів:
Головуючий суддя Желік М.Б.
Суддів Бойко С.М.
Костів Т.С.
розглянувши апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м. Київ, пров. Несторівський, 3-5 (вих. № 10/2582 від 24.12.2014 року)
на рішення Господарського суду Львівської області від 18.11.2014 року
у справі № 914/3635/14
за позовом Прокурора міста Борислава в інтересах держави - уповноваженого органом місцевого самоврядування, в особі Бориславської міської ради, м. Борислав
до відповідача Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м. Київ, пров. Несторівський, 3-5
про внесення змін до договору оренди землі від 15.10.2010 року зареєстрованого у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру за № 04.10.439.00212
За участю представників сторін:
від прокурора: - Яворський Я.Т.
від позивача: - не з'явився;
від відповідача: - Глинка Р.Я. - представник за довіреністю.
Сторонам роз'яснено їх права та обов'язки, передбачені ст. ст. 22, 27 ГПК України. Клопотань про технічну фіксацію судового процесу не поступало, заяв про відвід складу суду не надходило.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
18.11.2014 року Господарським судом Львівської області прийнято рішення у справі № 914/3635/14 (суддя О.Запотічняк) за позовом Прокурора міста Борислава в інтересах держави - уповноваженого органом місцевого самоврядування, в особі Бориславської міської ради до відповідача Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" про внесення змін до договору оренди землі, відповідно до якого позовні вимоги задоволено повністю.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" подало апеляційну скаргу, в якій просить суд поновити строк на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції, прийняти апеляційну скаргу до свого розгляду, скасувати рішення господарського суду Львівської області від 18.11.2014 року у справі № 914/3635/14, та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, а судові витрати покласти на позивача.
Скаржник в апеляційній скарзі зазначає, що наявність рішень органу місцевого самоврядування не може бути безумовною підставою для внесення змін до договору. Відтак, оскільки умови договору є обов'язковими до виконання сторонами, підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Згідно автоматизованого розподілу справ КП "Документообіг господарських судів", 06.01.2015 року справу за № 914/3635/14 розподілено до розгляду судді - доповідачу Желіку М.Б. Розпорядженням голови Львівського апеляційного господарського суду від 12.01.2015 року у склад колегії для розгляду справи № 914/3635/14 введено суддів Костів Т.С. та Марка Р.І.
28.01.2015 розпорядження голови Львівського апеляційного господарського суду, у зв'язку з перебуванням судді члена колегії Марка Р.І. у відпустці вносилися зміни до складу колегії суддів по розгляду даної справи, відтак розгляд справи здійснювався колегією суддів у складі головуючого судді - Желіка М.Б., суддів Бойко С.М., Костів Т.С. Зазначеному складу колегії суддів відводів не заявляли.
Ухвалами Львівського апеляційного господарського суду від 12.01.2015 року скаржнику поновлено строк на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції, а матеріали апеляційної скарги визнано достатніми для прийняття їх до провадження в апеляційній інстанції, розгляд справи призначено на 28.01.2014 року.
У судовому засіданні 28.01.2015 року прокурор та відповідач участь уповноважених представників забезпечили, які надали пояснення по суті апеляційної скарги та просили врахувати їх при винесенні постанови. Інші сторони провадження у справі явки уповноважених представників в судове засідання не забезпечили, хоча і були належним чином повідомленими про час та місце слухання справи, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення рекомендованого поштового відправлення.
Колегія суддів розглянувши апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дійшла висновку, що рішення господарського суду Львівської області від 18.11.2014 року у справі № 914/3635/14 слід залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
При цьому колегія суддів виходила з наступного.
У відповідності до ч. 1 ст. 101 ГПК України, у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу.
Відповідно до чинного законодавства рішення суду є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а за їх відсутності - на підставі закону, що регулює подібні відносини, або виходячи із загальних засад і змісту законодавства України. Оскаржуване рішення Господарського суду Львівської області відповідає зазначеним вимогам.
Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
15.10.2010 року між Бориславською міською радою, в особі в.о. міського голови (орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта", від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз" (орендар) укладено договір оренди землі № 04.10.439.00212, що зареєстрований у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 24.12.2010 року за № 04.10.439.00212.
Предметом Договору є строкове платне користування земельною ділянкою для обслуговування свердловини № 1272 НГВУ "Бориславнофтогаз" ВАТ "Укрнафта", яка знаходиться на території Бориславської міської ради Львівської області строком на 25 років загальною площею 0,0319 га.
Підставою для передачі зазначеної земельної ділянки в оренду було рішення Бориславської міської ради Львівської області від 25.02.2010 року № 1107.
Згідно із п. 5 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 37 683,46 (тридцять сім тисяч шістсот вісімдесят три) гривень 46 копійок. Орендна плата за використання земельної ділянки, згідно рішення Бориславської міської ради від 06.03.2008 року № 568 становить 3% від нормативно-грошової оцінки і вноситься орендарем у формі та розмірі 94,21 грн., щомісячними платежами на розрахунковий рахунок Бориславської міської ради (п. 9 договору).
Рішенням Бориславської міської ради від 23.09.2011 року №373 було затверджено нормативно-грошову оцінку земель м. Борислава
Крім цього, Рішенням Бориславської міської ради від 17.11.2011 року № 420 було внесено доповнення до Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення у м. Бориславі.
Пунктом 2.4. Положення визначено, що річний розмір орендної плати за земельні ділянки для обслуговування свердловин з видобутку нафти та газу, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі становить 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Як вбачається із витягу з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, дата оцінки 02.02.2012 року (арк. справи 19), нормативно грошова оцінка земельної ділянки, якою користується НГВУ "Бориславнафтогаз" ВАТ "Укрнафта", площею 1390,00 м2 становить 73 515, 73 грн. (сімдесят три тисячі п'ятсот п'ятнадцять гривень 73 копійок).
Згідно із ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, листами № 3-21/1877 від 31.07.2012 року, №3-18/3076 від 28.11.2012 року та № 3-18/325 від 14.12.2012 року позивач повідомив відповідача про зміну орендної плати за користування землею у зв'язку з прийняттям рішень Бориславською міською радою від 23.09.2011 року № 373 та від 17.11.2012 року № 420, якими затверджено грошову оцінку земель міста Борислава та внесено зміни в порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення, з огляду на те, що розмір орендної плати зазначений у Договорі оренди землі підлягає зміні, відтак орендар повинен звернутися до селищної ради для підписання додаткових угод до договору оренди.
Згідно із ч. 2, 3 ст. 188 Господарського кодексу України, сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
Колегія суддів звертає увагу на те, що обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи із власних інтересів, його використовує.
Згідно із ч. 4 ст. 188 Господарського кодексу України, у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Згідно із ч. 1 ст. 187 Господарського кодексу України, спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
У зв'язку із наведеним місцевим господарським судом підставно розцінено обов'язковість для сторін внесення змін до договору оренди землі, оскільки така обов'язковість випливає із зазначених обов'язкових для виконання рішень органу місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Однією із істотних умов договору оренди землі, відповідно до ст. 15 зазначеного Закону є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку ї внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно із ст. ст. 13 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно із ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно п. 14.1.125 ст. 14 Податкового кодексу України нормативно грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Нормативно грошова оцінка земельної ділянки використовується при визначені розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оцінку землі" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (ст. 20 Закону України "Про оцінку землі").
Як встановлено господарським судом, та підтверджується судом апеляційної інстанції, зі змісту базової редакції договору оренди землі вбачається її невідповідність в частині розміру орендної плати цим положенням, що обумовлює встановлену законом необхідність внесення до нього відповідних змін.
Так, у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Станом на день розгляду справи судом, рішення Бориславської міської ради від 23.09.2011 року №373 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Борислава" та Рішенням Бориславської міської ради від 17.11.2011 року № 420 у встановленому законом порядку скасовано не було.
Згідно із ст. 30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору, що правильно констатовано місцевим господарським судом.
Відповідно до ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Оскільки доводи, викладені в апеляційній скарзі спростовуються висновками суду апеляційної інстанції колегія суддів визнає їх не належною підставою для зміни чи скасування оскаржуваного рішення, що передбачені у ст. 104 Господарського процесуального кодексу України.
На підставі наведеного та відповідно до вимог Закону України "Про прокуратуру", Закону України "Про оренду землі", Закону України "Про оцінку землі", Земельного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст. ст. 99, 101, 103, 105, Господарського процесуального кодексу України, Львівський апеляційний господарський суд,-
П О С Т А Н О В И В:
1. В задоволенні вимог апеляційної скарги Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м. Київ, пров. Несторівський, 3-5 (вих. № 10/2582 від 24.12.2014 року) відмовити.
2. Рішення Господарського суду Львівської області від 18.11.2014 року у справі № 914/3635/14 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Матеріали даної справи повернути в місцевий господарський суд.
Повний текст постанови складено 31.01.2015 року
Головуючий суддя Желік М.Б.
суддя Бойко С.М.
суддя Костів Т.С.