ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 січня 2015 р. Справа № 909/1283/14
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шіляк М. А., при секретарі судового засідання Феденько Н. М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Прокурора Косівського району Івано-Франківської області
вул. Шевченка, 37, м. Косів, Івано-Франківська область, 78600
в інтересах держави в особі Городянської сільської ради
Косівського району Івано-Франківської області
с. Город, Косівський район, Івано-Франківська область, 78652
до відповідача: Державного підприємства "Кутське лісове господарство"
вул. С. Стрільців, 1, смт. Яблунів, Косівський район, 78621
про стягнення із Державного підприємства "Кутське лісове господарство" 98 700,00 грн. збитків завданих навколишньому природному середовищу шляхом їх перерахування на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Городянської сільської ради.
За участю представників сторін:
від прокуратури: Аверкова Н. О. - старший прокурор відділу прокуратури м. Івано-Франківська, (службове посвідчення № 015218 від 13.02.2013 р.);
від відповідача: Ванджурак П. І. - директор Державного підприємства "Кутське лісове господарство", (наказ № 443-к від 01.08.2014 р.);
в засіданні приймають участь: Голубчак Н. В. - головний спеціаліст - юрисконсульт Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області, (довіреність № 02-11/127 від 31.01.2014 р.); Поціхович Р. І. - начальник відділу лісового господарства, охорони, захисту лісу, (посвідчення від 01.09.2014 р.; доручення № 03/19 від 27.01.2015 р.);
від позивача представник не з'явився.
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду Івано-Франківської області подано позов прокурором Косівського району Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Городянської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області до Державного підприємства "Кутське лісове господарство" про стягнення 98 700,00 грн. збитків, завданих навколишньому природному середовищу, шляхом їх перерахування одержувачам: 49 350,00 грн. на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Городянської сільської ради; 19 740,00 грн. на користь спеціального фонду Івано-Франківського обласного бюджету; 29 610,00 грн. до спеціального фонду Державного бюджету України.
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 14.11.2014 р. прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі та призначено до розгляду в судовому засіданні на 09.12.2014 р.
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 09.12.2014 р. відкладено розгляд справи в судовому засіданні на 23.12.2014 р.
До суду надійшла заява прокуратури Косівського району від 22.12.2014 р. (вх. № 20443/14 від 23.12.2014 р.), відповідно до якої просили суд стягнути із Державного підприємства "Кутське лісове господарство" 98 700,00 грн., збитків завданих навколишньому природному середовищу, шляхом їх перерахування на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Городянської сільської ради.
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 23.12.2014 р. вищезазначена заява прийнято судом до розгляду, справа розглядається із врахуванням заяви про зміну предмету позову та відкладено розгляд справи в судовому засіданні 13.01.2015 р.
Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 13.01.2015 р. продовжено строк розгляду спору на 15 днів та відкладено розгляд справи в судовому засіданні на 27.01.2015 р.
В судовому засіданні 27.01.2015 р. судом оголошено перерву до 30.01.2015 р., про що представників сторін повідомлено під розписку.
В судовому засіданні прокурор позовні вимоги, викладені в позовній заяві, підтримав в повному обсязі та просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив з підстав викладених у запереченні на позов та просив суд в позові відмовити.
В судовому засіданні приймали участь головний спеціаліст-юрисконсульт Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області, який позицію прокурора підтримав в повному обсязі та просив суд позов задовольнити та начальник відділу лісового господарства, охорони, захисту лісу Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства, який проти позову заперечив, з підстав викладених у письмових поясненнях та просив суд у позові відмовити.
Розглянувши матеріали справи, із врахуванням вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, заслухавши пояснення прокурора, представника відповідача та учасників процесу оцінивши докази у відповідності до ст. 43 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), суд встановив наступне.
Актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів від 27.11.2013 р. складеним Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області встановлено, що загальна сума шкоди завданої лісу у зв'язку із незаконною рубкою 18 сироростучих дерев породи бук у кв. 11, ділянки 12, 26 та в кв. 8, ділянки 27 та 3 сухостійних дерев породи бук по Державному підприємству "Кутське лісове господарство" становить 98 700,00 грн.
Розрахунок розміру шкоди, завданої лісовому господарству вказаною незаконною рубкою лісу, є додатком до Акту перевірки від 27.11.2013 р. Даний розрахунок проведено державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 541 від 24.07.2013 р. і визначено розмір шкоди - 98 700,00 грн.
Вироком Косівського районного суду від 17.06.2014 р., який набрав законної сили 17.07.2014 р. Петричука В. В. визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 Кримінального кодексу України та призначено покарання у розмірі 4250,00 грн. з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з використанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій строком на 2 (два) роки. Цивільний позов залишено без розгляду.
Даним вироком встановлено, що Петричук В. В., взявши на себе обов'язок по охороні лісу у ввіреному йому обході, неналежним чином віднісся до виконання своїх службових обов'язків по охороні лісу, не виявив в кварталі 8, лісовій ділянці 27 та кварталі 11, лісових ділянках 2, 26 майстерської дільниці 2 Кутського лісництва Державного підприємства "Кутське лісове господарство" незаконну рубку 21 дерев породи бук, різних діаметрів, що були зрубані в період другої-третьої декади жовтня 2013 року; внаслідок невиконання своїх службових обов'язків Петричук В. В навколишньому природному середовищу заподіяно збитків на загальну суму 98 700,00 грн.
Суд вважає позовні вимоги обґрунтованими виходячи з наступного.
Згідно п. 1.3. Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 464 від 10.09.2008 р., вказаний нормативно-правовий акт поширюється, зокрема, на державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції, суб'єктів господарювання (юридичних та фізичних осіб). Пунктом 1.4. даного Порядку передбачено, що акт перевірки - це документ, який є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства та його дотримання. Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями; зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта перевірки (п. 4.19. Порядку).
Представниками відповідача згаданий акт підписаний без зауважень, в установленому порядку не оскаржувався, а тому є належним доказом, в якому зафіксовано факт вчинення правопорушення природоохоронного законодавства.
Відповідно до ст. 16 та ч. 1 ст. 17 Лісового кодексу України (далі - ЛК України) право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами. У постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.
За приписами п. 1 ч. 2 ст. 19 та ч. ч. 1, 5 ст. 86, ст. 90 ЛК України постійні лісокористувачі зобов'язані, зокрема, забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень. Організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб. Забезпечення охорони і захисту лісів покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, та органи місцевого самоврядування, власників лісів і постійних лісокористувачів відповідно до цього кодексу. Основними завданнями державної лісової охорони є: здійснення державного контролю за додержанням лісового законодавства; забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, захист від шкідників і хвороб, пошкодження внаслідок антропогенного та іншого шкідливого впливу.
Згідно з п. 5 ст. 64 ЛК України підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов'язані здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 761 від 23.05.2007 р. "Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів" підприємства, установи, організації і громадяни, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів, зобов'язані, зокрема забезпечувати збереження підросту і не призначених для рубки дерев.
Як передбачено п. 5 ч. 2 ст. 105 ЛК України, відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у порушенні строків лісовідновлення та інших вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів.
Статтею 107 ЛК України передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Системний аналіз змісту положень п. 1 ч. 2 ст. 19, п. 5 ст. 64, ч. ч. 1, 5 ст. 86, п. 5 ч. 2 ст. 105 та ст. 107 ЛК України свідчить про те, що відповідач, як постійний лісокористувач, має нести відповідальність за порушення вимог щодо ведення лісового господарства, зокрема, за незабезпечення охорони та захисту лісів від незаконних рубок на підвідомчій відповідачу території.
Відповідно до ст. 172 ЦК України юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.
В статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законом.
В ч. 2 ст. 1166 ЦК України вказано, що особа, яка завдала шкоду, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини.
Оскільки при вирішенні даного спору слід виходити з презумпції вини правопорушника, то саме відповідач повинен довести, що шкоду завдано не з його вини, або ж у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди. Відповідач не подав доказів відсутні вини у вчиненні правопорушення - незабезпечення охорони та захисту лісів від незаконних рубок на підвідомчій йому території. При цьому, факт наявності вини відповідача у заподіянні шкоди, який пов'язаний з неналежним виконанням службових обов'язків його працівником, встановлений вищевказаним вироком суду і має преюдиційне значення.
За змістом ч. 4 ст. 35 ГПК України вирок суду в кримінальному провадженні або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов'язковими для господарського суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.
Судом встановлено, що відповідач здійснив незаконну рубку лісу, що є підставою для стягнення з нього збитків, завданої навколишньому природному середовищу.
Отже, беручи до уваги матеріали справи, керуючись вищезазначеними нормами законодавства суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судовий збір за правилами ст. 49 ГПК України слід покласти на відповідача.
Оскільки позов поданий прокурором, який звільнений від сплати судового збору, відповідно до ч. ч. 4, 5 статті 49 ГПК України судовий збір підлягає стягненню з відповідача в доход бюджету.
На підставі вищевикладеного у відповідності до ст. ст. 121, 124 Конституції України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. ст. 16, 17, 19, 64, 86, 90, 105, 107 Лісового кодексу України, ст. ст. 172, 1166 Цивільного кодексу України та керуючись ст. ст. 35, 43, 49, 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов прокурора Косівського району Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Городянської сільської ради до Державного підприємства "Кутське лісове господарство" про стягнення із Державного підприємства "Кутське лісове господарство" 98 700,00 грн. збитків завданих навколишньому природному середовищу шляхом їх перерахування на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Городянської сільської ради задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства "Кутське лісове господарство" (вул. С. Стрільців, 1, смт. Яблунів, Косівський район, 78621; код 24062100 р/р 33112331700271 МФО 836014) на користь фонду охорони навколишнього природного середовища Городянської сільської ради (с. Город, Косівський район, Івано-Франківська область, 78652; код 24062100 р/р 33116331700277 МФО 836014) 98 700,00 грн. (дев'яносто вісім тисяч сімсот грн. 00 коп.) - збитків завданих навколишньому природному середовищу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Державного підприємства "Кутське лісове господарство" (вул. С. Стрільців,1, смт. Яблунів, Косівський район, 78621; код 24062100 р/р 33112331700271 МФО 836014) в доход Державного бюджету України 1974,00 грн. (одна тисяча дев'ятсот сімдесят чотири грн. 00 коп.) - судового збору.
Судовий збір зарахувати в доход Державного бюджету України за наступними платіжними реквізитами: рахунок 31219206783002 - Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050) за кодом класифікації доходів бюджету 22030001, отримувач - УДКСУ у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ отримувача - 37952250, банк - ГУДКСУ в Івано-Франківській області, МФО банку - 836014.
Наказ видати Державній податковій інспекції у Косівському районі ГУ ДФС в Івано-Франківській області (78600, Івано-Франківська область, Косівський район, м. Косів, вул. Незалежності, 101) після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 03.02.2015 р.
Суддя М. А. Шіляк
Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"
______ Каркузаєва Н. Ш. 03.02.2015 р.