ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 січня 2015 р. Справа № 876/5070/14
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ільчишин Н.В.,
суддів Пліша М.А., Шинкар Т.І.,
за участі секретаря судового засідання Федак С.Р.,
представника позивача Кохан Н.В.,
представника відповідача Височан Б.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Відділу житлово-комунального господарства Стрийського міськвиконкому на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 28.03.2014 року у справі за позовом Державної екологічної інспекції у Львівській області до Стрийського міського комбінату комунальних підприємств третя особа на стороні відповідача Відділ житлово-комунального господарства Стрийського міськвиконкому про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція у Львівській області 29.11.2013 року звернулась з адміністративним позовом до Стрийського міського комбінату комунальних підприємств, в якому просить вжити заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом зупинення виконання робіт (надання послуг) щодо без дозвільного та безлімітного розміщення відходів на міському сміттєзвалищі в м. Стрий по вул. Нижанківського до отримання дозволу та ліміту на розміщення відходів відділом житлово-комунального господарства Стрийського міськвиконкому та його експлуатації без оснащення системи захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу, фільтрату.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 28.03.2014 року позов задоволено повністю.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції Відділ житлово-комунального господарства Стрийського міськвиконкому подав апеляційну скаргу. В якій просить постанову скасувати, апеляційну скаргу мотивовано тим, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення допущено порушення норм процесуального та матеріального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, з 30.10.2013 року по 19.11.2013 року Державна екологічна інспекція у Львівській області провела перевірку Стрийського міського комбінату комунальних підприємств з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, про що складено акт № 2251/03/1904.
Перевіркою встановлено, що Відділу житлово-комунального господарства Стрийського міськвиконкому передано земельну ділянку по вул. Нижанківського (сміттєзвалище) з асинізованими полями.
Згідно з договором від 18.01.2010 року Відділ житлово-комунального господарства Стрийського міськвиконкому передав Стрийському МККП в обслуговування Стрийське міське сміттєзвалище.
Стрийське МККП подало до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Львівській області пакет документів на отримання дозволу на розміщення відходів та погодження лімітів. У відповідь Департамент повідомив, що документи повинен подавати Відділ ЖКГ Стрийської міської ради.
Таким чином, перевіркою встановлено ряд порушень, зокрема в частині порушення Закону України «Про відходи»: - не організована система захисту ґрунтових вод, збору, вилучення та знешкодження фільтрату та біогазу, що є порушенням ст. 35-1 Закону України «Про відходи»; - дозвіл на розміщення та ліміт на утворення та розміщення відходів відсутній, що є порушенням ст.33 Закону України «Про відходи»; - не вносяться щорічні зміни до паспорта МВВ, що є порушенням ст. 28 Закону України «Про відходи».
Державна екологічна інспекція у Львівській області винесла приписи від 01.11.2013 року № 2095/966-03 та 22.11.2013 року № 2251/03/1060, якими зобов'язано Стрийське МККП усунути встановлені перевіркою порушення ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 17, 26, 28, 22, 32, 33, 35-1 Закону України «Про відходи», ст. 44, 105 Водного кодексу України, ст. 125, 126 Земельного кодексу України, наказ Міністерства з питань ЖКГ України від 01.12.2010 року № 435.
Стрийське МККП вказало, що з 12 пунктів припису більша їх половина виконана, а решта опрацьовується, про що Інспекції було скеровано лист від 19.11.13 року № 760, від 23.12.13 року № 819, не виконано вимоги по (1) отриманню дозволу на розміщення та ліміт на утворення та розміщення відходів виробництва металобрухту, відпрацьованих масляних фільтрів, (2) по організації системи захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження інфільтрату.
Відповідно до ст. 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.
Щодо отримання дозволу на розміщення та ліміт на утворення та розміщення відходів виробництва металобрухту, відпрацьованих масляних фільтрів суд звертає увагу на те, що статтею 33 Закону України «Про відходи» від 05.03.1998 року передбачено вимоги щодо зберігання та видалення відходів. Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.
Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу відходів.
Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у тому числі побутових у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, у інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України.
Колегією суддів встановлено, що Стрийське МККП дозвіл не отримано, оскільки ВЖКГ Стрийської міської ради не надав відповідних документів на його отримання.
Відповідно до ст. 35-1 Закону України «Про відходи» поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандартів і правил. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів. Збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами. Забороняється проектування, будівництво та експлуатація полігонів побутових відходів без оснащення системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату.
Перевіркою встановлено, що рішенням Стрийської міської ради було затверджено програму економічного та соціального розвитку м. Стрий на 2013 року, якою передбачено будівництво системи збору інфільтрату на міському сміттєзвалищі в м. Стрий, обсяг фінансування 250 тис грн. з місцевого бюджету. Роботи по облаштуванню сміттєзвалища системою збору фільтрату протягом 2013 року не розпочато.
Колегія суддів дійшла висновку, що експлуатація побутових відходів без оснащення об'єкта системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату не дозволяється. Той факт, що фінансування будівництва системи інфільтрату передбачено Стрийською міською радою в програмі розвитку міста за рахунок коштів місцевого бюджету не призводить до незаконності вимогу Державної екологічної інспекції у Львівській області щодо зупинення виконання робіт на сміттєзвалищі без оснащення системи захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату.
З огляду на викладене апеляційний суд приходить до переконання, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а відтак апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Відділу житлово-комунального господарства Стрийського міськвиконкому - залишити без задоволення.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 28.03.2014 року у справі №813/9026/13-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили, а в разі складення такої в порядку ч.3 ст. 160 КАС України, протягом того ж строку з часу складення в повному обсязі.
Головуючий Н.В. Ільчишин
Судді М.А. Пліш
Т.І. Шинкар
Повний текст ухвали виготовлено 29.01.2015 року