Постанова № 42540339, 21.01.2015, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2015
Номер справи
822/5515/14
Номер документу
42540339
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/5515/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2015 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіЛабань Г.В. при секретаріВересняк А.А. за участі:представника відповідачарозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Довжоцький спиртовий завод" до Кам'янець-Подільської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування наказу, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Кам'янець-Подільської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування наказу щодо проведення позапланової документальної виїзної перевірки ДП "Довжоцький спиртзавод" №1911 від 17 грудня 2014 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що даний наказ був виданий на підставі постанови старшого слідчого з ОВС першого відділу кримінальних розслідувань слідчого управління фінансових розслідувань ГУ Міндоходів у Хмельницькій області майора податкової міліції Левчука ОД, від 12 грудня 2014 року.

Відмічає, що відповідач уже проводив виїзні перевірки позивача за період 01.10.2009 по 31.03.2011, липень 2011 року, серпень 2011, жовтень 2011, листопад 2011, лютий 2012, березень 2012, квітень 2012, липень 2012, жовтень 2012, вересень - листопад 2012, грудень 2012- січень 2013, лютий 2013, що підтверджується складеними актами перевірки та довідками.

Крім того норми статті 78 Податкового кодексу України дозволяють проводити перевірки виключно за постановами слідчого винесеними відповідно до закону.

КПК України не передбачає повноважень слідчого щодо призначення перепровірок, таким чином відповідач свідомо порушив норми чинного законодавства, прийнявши незаконний наказ.

Тому вважає, що й підстави для проведення позапланової документальної перевірки - відсутні, а оскаржуваний наказ є протиправним та підлягає скасуванню.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, направив на адресу суду клопотання в якому просить позов слухати без його участі за наявними матеріалами справи та просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав повністю, пояснивши суду, що дії відповідача при призначені документальної позапланової невиїзної перевірки позивача повністю відповідають вимогам Податкового кодексу України.

Наказ на проведення перевірки прийнятий на підставі отриманої постанови старшого слідчого ОВС першого відділу кримінальних розслідувань слідчого управління фінансових розслідувань ГУ Міндоходів у Хмельницькій області майора податкової міліції Левчука ОД, від 12 грудня 2014 року про призначення документальної позапланової перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011 року по 31.12.2013 року, правильності нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, контроль за додерженням якого покладено на Міндоходів, за період з 01.01.2011 по 31.12.2013.

Отримання постанови слідчого, винесеної ним відповідно до закону є однією із підстав для проведення документальної позапланової перевірки відповідно до підпункту 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України.

За таких обставин у задоволенні позову необхідно відмовити.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, що ДП "Довжоцький спиртовий завод" зареєстроване як юридична особа Кам'янець-Подільською районною державною адміністрацією 04.06.97 року, номер запису про державну реєстрацію № Ю-0403 та взятий на податковий облік до Кам'янець-Подільської ОДПІ (код ЄДРПОУ 23841854).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (пункт 1.1 статті 1).

Відповідно до пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є органи доходів і зборів-центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, його територіальні органи.

Однією із функцій органів державної податкової служби як контролюючого органу, яку вони виконують згідно підпункту 19-1.1.2 пункту 19-1.1 статті 19 Податкового кодексу України є здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених цим Кодексом.

Для виконання такої функції, відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.

Порядок проведення перевірок встановлений главою 8 Податкового кодексу України.

Згідно пункту 75.1, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.

Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.

Порядок проведення документальних позапланових перевірок встановлений статтею 78 Податкового кодексу України.

Так відповідно підпункту 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка платника податків здійснюється у разі якщо отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.

До Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області 12.12.2014 року (вх. №3999/8) Кам'янець - Подільською ОДПІ надійшла постанова старшого слідчого з ОВС першого ВКР СУ ФР ГУ Міндоходів у Хмельницькій області майора податкової міліції Левчука О.І. від 12.12.2014р. про призначення документальної позапланової перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011р. по 31.12.2013р., правильності нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, контроль за додержанням якого покладено на Міндоходів, за період з 01.01.2011р. по 31.12.2013р., якою повідомлено відповідача про те, що слідчим управлінням фінансових розслідувань Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області проводиться досудове розслідування по кримінальному провадженню № 32014240000000025 від 25.04.2014 року щодо можливого вчинення службовими особами ДП "Довжоцький спиртовий завод" кримінального правопорушення передбаченого частиною 3 статті 212 КК України.

Під час досудового розслідування виникла необхідність у проведенні документальної позапланової перевірки ДП "Довжоцький спиртовий завод", за період з 01.01.2011 року по 31.12.2013 року.

Відповідно до підпунктів 21.1.1, 21.1.2 пункту 21.1 статті 21 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами, забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Оскільки однією із функцій органу доходів і зборів як контролюючого органу є здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених Податковим кодексом України, посадова особа контролюючого органу зобов'язана дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами, забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій в тому числі і вказану вище.

Так як начальник Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області отримав постанову старшого слідчого з ОВС першого ВКР СУ ФР ГУ Міндоходів у Хмельницькій області майора податкової міліції Левчука О.І. від 12.12.2014р. про призначення документальної позапланової перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011р. по 31.12.2013р. ДП "Довжоцький спиртовий завод", він згідно підпункту 21.1.1, 21.1.2 пункту 21.1 статті 21 Податкового кодексу України зобов'язаний забезпечити сумлінне виконання покладеної на контролюючий орган функції, а саме: здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених Податковим кодексом України.

Як зазначено вище, для виконання такої функції, відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків в порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно до пункту 78.4 статті 78 Податкового кодексу України про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.

На підставі постанови старшого слідчого з ОВС першого ВКР СУ ФР ГУ Міндоходів у Хмельницькій області майора податкової міліції Левчука О.І. від 12.12.2014р. про призначення по кримінальному провадженню документальної позапланової невиїзної перевірки ДП "Довжоцький спиртовий завод" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011р. по 31.12.2013р., начальник Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції прийняв наказ «Про проведення документальної позапланової перевірки ДП "Довжоцький спиртовий завод" № 1911 від 17.12.2014 року.

Дослідження вказаних норм Податкового кодексу України та оцінка встановлених обставин у справі дає суду підставу зробити висновок, що відповідач зобов'язаний прийняти наказ про проведення перевірки, враховуючи наявність постанови слідчого а також те, що така постанова слідчого є безумовною підставою для її проведення.

Так, згідно з підпунктом 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється у разі отримання постанови суду (ухвали суду) про призначення перевірки або постанови органу дізнання, слідчого, прокурора, винесеної ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні.

Наведена норма містить імперативний припис щодо обов'язку податкового органу призначити позапланову перевірку у випадку отримання постанови слідчого у кримінальній справі. При цьому виконання такого обов'язку не передбачає дослідження органом податкової служби підстав призначення відповідної перевірки слідчим, оцінювання правомірності та законності цієї перевірки. Правова оцінка дій слідчого щодо призначення податкової перевірки у рамках кримінальної справи здійснюється у порядку, визначеному кримінально-процесуальним законом.

До того ж, в силу вимог пункту 78.2 статті 78 названого Кодексу обмеження у підставах проведення перевірок платників податків, визначені цим Кодексом, не поширюються на перевірки, що проводяться на звернення такого платника податків, або перевірки, що проводяться у межах порушеної кримінальної справи.

Органи державної податкової служби при виконанні свого обов'язку при прийнятті рішення про проведення документальної позапланової перевірки не вправі давати правову оцінку підстав призначення перевірки слідчим, правомірності та законності такої перевірки.

Правова оцінка постанови старшого слідчого з ОВС першого ВКР СУ ФР ГУ Міндоходів у Хмельницькій області майора податкової міліції Левчука О.І. від 12.12.2014р. про призначення по кримінальному провадженню документальної позапланової невиїзної перевірки ДП "Довжоцький спиртовий завод" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011р. по 31.12.2013р, знаходиться поза межами адміністративного судочинства та здійснюється у порядку визначеному кримінально-процесуальним законодавством.

За таких обставин суд вважає, що наказ «Про проведення документальної позапланової перевірки ДП "Довжоцький спиртовий завод" № 1911 від 17.12.2014 року відповідають вимогам Податкового кодексу України, та є правомірними.

Таким чином, оспорюваний наказ було прийнято податковим органом у межах компетенції та з дотриманням вимог закону, а тому підстави для його скасування відсутні.

Аналізуючи все в сукупності, суд приходить до висновку, що позов необґрунтований та недоведений у судовому засіданні, тому у його задоволені необхідно відмовити.

Керуючись ст.ст.158-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "Довжоцький спиртовий завод"до Кам'янець-Подільської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування наказу від 17 грудня 2014 року №1911 " Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ДП "Довжоцький спиртовий завод" - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 26 січня 2015 року

Суддя/підпис/Г.В. Лабань"Згідно з оригіналом" Суддя Г.В. Лабань