Постанова № 42539493, 30.01.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
30.01.2015
Номер справи
826/10949/14
Номер документу
42539493
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Київ

30 січня 2015 року справа №826/10949/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу

за позовом

Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України в Одеській області

до

Приватного підприємства “САММІ”

про

застосування заходів реагування

В С Т А Н О В И В:

Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України в Одеській області (далі по тексту – позивач, ТУ Держгірпромнагляду в Одеській області) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Приватного підприємства “САММІ” (далі по тексту – відповідач, ПП “САММІ”), в якому просить: 1) застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача шляхом повного зупинення виконання робіт по експлуатації автозаправної станції, яка знаходиться за адресою: Одеська обл., м. Ананьїв, вул. Незалежності, 117, шляхом відключення її від мережі електроживлення та електропостачання у зв’язку із загрозою життю та здоров’ю людей; 2) зобов’язати відповідача повністю зупинити виконання робіт по експлуатації автозаправної станції, яка знаходиться за адресою: Одеська обл., м. Ананьїв, вул. Незалежності, 117, шляхом відключення її від мережі електроживлення та електропостачання у зв’язку із загрозою життю та здоров’ю людей.

ТУ Держгірпромнагляду в Одеській області у період з 08 липня 2014 року по 10 липня 2014 року проведено планову перевірку ПП “САММІ”, за результатами якої складено акт перевірки суб’єкта господарювання (виробничого об’єкта) від 10 липня 2014 року №15/09/03-38 (далі по тексту – акт перевірки).

Перевіркою виявлено наступні порушення вимог законодавства:

- статей 13, 21 Закону України “Про охорону праці”, зокрема відсутня проектна документація на розміщення споруд та устаткування АЗС, що є порушенням пункту 1.1.2 НПАОП 63.2-1.13-87 “Правила з техніки безпеки та промислової санітарії нафтобаз та АЗС”; відсутній акт вводу в експлуатацію (акт готовності) АЗС, що є порушенням пункту 12 ПКМУ №461від 13 квітня 2011 року “Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів”;

- статей 9, 10, 11 Закону України “Про об’єкти підвищеної небезпеки”, у тому числі, відсутня декларація безпеки АЗС , що є порушенням пункту 15 Порядку декларування безпеки об’єктів підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 року №956; не проведена індексація об’єкта підвищеної небезпеки, що є порушенням пункту 3 Порядку індексації та обліку об’єктів підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 року №956.

У зв’язку з виявленням порушень, зазначених в акті перевірки відповідача попереджено про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва): експлуатацію АЗС ПП “САММІ”, за адресою: Одеська обл., м. Ананьїв, вул. Незалежності, 117, шляхом відключення АЗС від мережі електроживлення та електропостачання.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідач здійснює свою господарську діяльність із порушенням вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей.

Відповідач письмового заперечення проти позову до суду не надав.

Окружний адміністративний суд міста Києва погоджується з позовними вимогами ТУ Держгірпромнагляду в Одеській області, виходячи з наступних мотивів.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов’язки та відповідальність суб’єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”.

Згідно статті 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб’єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Частиною четвертою статті 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” передбачено, що вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності встановлюється виключно законами.

У відповідності до частини першої статті 4 Закону України “Про охорону праці” державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.

Згідно частини першої статті 13 Закону України “Про охорону праці” роботодавець зобов’язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

Статтею 21 Закону України “Про охорону праці” зокрема передбачено, що виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.

Проектування виробничих об’єктів, розроблення нових технологій, засобів виробництва, засобів колективного та індивідуального захисту працюючих повинні провадитися з урахуванням вимог щодо охорони праці. Не допускається виготовлення і впровадження нових для даного підприємства технологій і зазначених засобів без попередньої експертизи робочого проекту або робочої документації на їх відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці. Фінансування цих робіт може провадитися лише після одержання позитивних результатів експертизи. Експертиза проектів будівництва проводиться відповідно до статті 31 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”.

Роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб’єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов’язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Частиною першою статті 38 Закону України “Про охорону праці” передбачено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Процедуру проведення перевірок під час здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю встановлює Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затверджене наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року №826 (далі по тексту – Положення).

Пунктом 1.4 Положення визначено, що загроза життю та здоров’ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Згідно пункту 2.26 Положення право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об’єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об’єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Згідно абзацу першого частини п’ятої статті 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Частиною сьомою статті 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

З наведених норм законодавства та обставин справи суд приходить до висновку, що недотримання ПП “САММІ” вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників, може бути підставою для звернення ТУ Держгірпромнагляду в Одеській області до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи підприємства.

Суд звертає увагу, що доказів на підтвердження усунення виявлених перевіркою порушень, які можуть створити загрозу життю та здоров’ю людей відповідачем не надано, а тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги ТУ Держгірпромнагляду в Одеській області про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення виконання робіт по експлуатації автозаправної станції ПП “САММІ”, яка знаходиться за адресою: Одеська обл., м. Ананьїв, вул. Незалежності, 117, шляхом відключення її від мережі електроживлення та електропостачання є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

В частині позовних вимог про зобов’язання відповідача повністю зупинити виконання робіт по експлуатації автозаправної станції, яка знаходиться за адресою: Одеська обл., м. Ананьїв, вул. Незалежності, 117, шляхом відключення її від мережі електроживлення та електропостачання, суд вважає за необхідне відмовити, оскільки організація та здійснення державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці, у тому числі заборона виконання робіт реалізується Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України та її територіальними органами, що передбачено Положенням.

Згідно частини першої статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача – суб’єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Разом з тим, суд звертає увагу відповідача, що відповідно до частини дванадцятої статті 1832 Кодексу адміністративного судочинства України він не позбавлений права подати до Окружного адміністративного суду міста Києва заяву про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), застосованих судом за результатом розгляду справи, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України в Одеській області задовольнити частково.

2. Застосувати захід реагування у вигляді повного зупинення виконання робіт Приватного підприємства “САММІ” (03127, м. Київ, проспект 40-річчя Жовтня, буд. 100/2, код ЄДРПОУ 36556963) по експлуатації автозаправної станції, яка знаходиться за адресою: Одеська обл., м. Ананьїв, вул. Незалежності, 117, шляхом відключення її від мережі електроживлення та електропостачання.

3. В іншій частині адміністративного позову відмовити.

4. Обов’язок по забезпеченню застосованих заходів реагування покласти на Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України в Одеській області.

5. Допустити негайне виконання постанови.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.А. Кузьменко