У Х В А Л А
Справа №817/208/15
29 січня 2015 р. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Шарапи В.М., за участю секретаря судового засідання Климчук В.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: ОСОБА_1,
відповідача: представник не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні питання про забезпечення адміністративного позову:
ОСОБА_1 до Рівненського об'єднаного міського військового комісаріату Рівненської області про визнання протиправними дій та визнання нечинним рішення В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Рівненського об'єднаного міського військового комісаріату Рівненської області про визнання протиправними дій щодо вручення повістки за військово-обліковою спеціальністю 340 002 (військова психологія) з вимогою з'явитися 01.02.2015 року на 08:00 год. для відправки в складі команди, визнання нечинним рішення щодо відправки в складі команди за військово-обліковою спеціальністю 340 002 (військова психологія) та вимогу з'явитися 01.02.2015 року на 08:00 год.
У позовній заяві позивач просить забезпечити адміністративний позов шляхом заборони відповідачу направляти позивача у розпорядження відповідних командирів (начальників) та відправляти його в складі будь-яких груп за військово-обліковими спеціальностями, що ним не здобувалися.
Необхідність вжиття заходів забезпечення адміністративного позову мотивує тим, що відповідач мав право видавати позивачу повістку для відправки у складі групи виключно за військово-обліковою спеціальністю 850 300 (юрисконсультська робота), яка ним здобута.
У судовому засіданні позивач клопотання про забезпечення позову підтримав.
Представник відповідача у судове засідання не прибув. Про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином. Про причини своєї неявки суд не повідомив, заперечень на клопотання позивача не подав.
В силу вимог ч. 3 ст. 118 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду питання про забезпечення адміністративного позову.
Тому, суд вважає за можливе здійснити розгляд клопотання позивача за відсутності представника відповідача.
З'ясувавши обставини, які позивач наводить в обґрунтування свого клопотання та перевіривши їх дослідженими доказами, суд приходить до висновку про відсутність підстав для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 117 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Судом досліджено, що ОСОБА_1 є офіцером запасу, якому присвоєно військове звання молодший лейтенант, військово-облікова спеціальність 850 300 (а.с. 8).
05.01.2015 року ОСОБА_1 з Рівненського об'єднаного міського військового комісаріату Рівненської області надійшла повістка з вимогою з'явитись 01.02.2015 року на 08:00 год. для відправки у складі команди, в якій вказано військово-облікову спеціальність 340 002 (а.с. 6-7).
Відповідно до ч. 10 ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 року №2232-XII, перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України.
Згідно з Переліком відповідності військово-облікових спеціальностей осіб офіцерського складу спеціальностям та спеціалізаціям підготовки військових фахівців тактичного рівня, що затверджений Наказом Міністерства оборони України від 12.12.2013 року №860, військово-облікова спеціальність 850 300 відповідає спеціальності підготовки "Правознавство" та спеціалізації підготовки "Юрисконсультська робота", 340 002 - спеціальності підготовки "Психологія", спеціалізації підготовки "Військова психологія".
Пунктом 216 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, що затверджене Указом Президента України від 10.12.2008 року №1153/2008, передбачено, що на військову службу за призовом осіб офіцерського складу в разі потреби за наказом Міністра оборони України призиваються офіцери запасу на строк, у кількості і за військово-обліковими спеціальностями, визначеними Міністром оборони України. Початком проходження військової служби за призовом осіб офіцерського складу є день відправлення у військову частину з районного (міського) військового комісаріату.
Пунктом 217 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, що затверджене Указом Президента України від 10.12.2008 року №1153/2008, визначено, що офіцери, призвані на військову службу, направляються у розпорядження відповідних командирів (начальників), які мають право призначати їх на посади, та переміщуються по службі на підставах і в порядку, визначених цим Положенням.
Підпунктом 1 пункту 81 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, що затверджене Указом Президента України від 10.12.2008 року №1153/2008, встановлено, що призначення на посади осіб офіцерського складу за призовом здійснюється посадовими особами відповідно до номенклатури посад для призначення військовослужбовців, яка затверджується Міністром оборони України.
В силу вимог пункту 83 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, що затверджене Указом Президента України від 10.12.2008 року №1153/2008, військовослужбовці призначаються на посади і переміщуються по службі за основною або спорідненою спеціальністю та набутим досвідом служби. У разі коли є потреба призначення військовослужбовців на посади за новою спеціальністю, їх призначенню на ці посади має передувати відповідна підготовка (перепідготовка).
Таким чином, у разі необхідності, офіцери запасу, після призову їх на військову службу, можуть відправлятися на перепідготовку з метою подальшого призначення на посади за новою військово-обліковою спеціальністю.
Суд зазначає, що при вирішенні питання про забезпечення адміністративного позову, у тому числі, шляхом заборони відповідачеві вчиняти певні дії, необхідно оцінювати обґрунтованість доводів позивача щодо необхідності вжиття таких заходів. При цьому, заходи забезпечення адміністративного позову повинні бути співрозмірними із заявленими позивачем вимогами, що означає, що негативні наслідки від дій відповідача повинні створювати реальну загрозу законним правам, свободам та інтересам позивача вже на стадії подання ним адміністративного позову.
Тому, при вирішенні даного питання суд враховує, що попри зазначення у повістці Рівненського об'єднаного міського військового комісаріату Рівненської області військово-облікової спеціальності, яка не відповідає тій, що здобута позивачем, дана обставина не впливає на подальшу можливість здійснення його перепідготовки.
Відтак, відсутня очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, захист цих прав, свобод та інтересів не стане неможливим без вжиття таких заходів, для їх відновлення позивачу не буде необхідно докладати значних зусиль та витрат, ознаки протиправності дій відповідача, як суб'єкта владних повноважень, не є очевидними.
З огляду на наведене, підстави для забезпечення адміністративного позову відсутні, у задоволенні клопотання позивача слід відмовити повністю.
Керуючись ст.ст. 117-118, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позивачу - ОСОБА_1 у задоволенні клопотання про забезпечення адміністративного позову ОСОБА_1 до Рівненського об'єднаного міського військового комісаріату Рівненської області про визнання протиправними дій та визнання нечинним рішення відмовити повністю.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Суддя Шарапа В.М.