ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 лютого 2015 р. м. Чернівці Справа № 824/48/15-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Григораш Віталій Олександрович, розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях до Державного підприємства "Особливе конструкторське бюро "Рута" про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
В поданому до суду адміністративному позові Управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях (позивач) просить стягнути з Державного підприємства "Особливе конструкторське бюро "Рута" (відповідач) заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсії обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за грудень 2014 року в сумі 161,89 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що відповідач зареєстрований в УПФУ, як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і має заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за грудень 2014 року в сумі 161,89 грн. Зазначена сума не була сплачена у строки встановлені законодавством, а тому підлягає стягненню у судовому порядку.
У відповідності до вимог ч. 3 ст. 1832 КАС України, на адресу відповідача, яка вказана у Довідці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, було направлено ухвалу про відкриття скороченого провадження та запропоновано подати заперечення на адміністративний позов або заяву про визнання позову. Ухвалу відповідач отримав 14.01.2015 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення проте, вказаним правом не скористався. Заперечення або заяву про визнання позову протягом строку встановленого судом не надано, тому справу розглянуто за наявними у ній матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, станом на 22.12.2014 року, відповідач зареєстрований, як юридична особа за адресою вул. Руська, буд. 248 "Л", м. Чернівці, Чернівецька область (а.с. 8-9). Згідно повідомлення про взяття на облік платника єдиного внеску відповідач від 16.12.2012 року, відповідач з 28.02.1991 року взятий на облік в УПФУ в м. Чернівцях за реєстраційним номером 2413010342 (а.с. 7).
З матеріалів справи встановлено, що у відповідача працювали наймані працівники: ОСОБА_1 та ОСОБА_2, які набули необхідного стажу на ДП ОКБ "Рута" для призначення їм пенсії на пільгових умовах відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність". Досліджені судом копії трудових книжок, пільгових довідок та протоколів підтверджують право вищезазначених працівників на отримання пенсії на пільгових умовах відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" (а.с. 14-40).
Відповідачу направлялось повідомлення про суму щомісячних витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсій обчисленою відповідно до інших законодавчих актів на 2014 рік на суму 161,89 грн (а.с. 11). Вказане повідомлення відповідач отримав 16.12.2014 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 13).
Згідно розрахунку суми боргу, заборгованість відповідача з відшкодування витрат Пенсійного фонду України на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" і сумою пенсій обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за грудень 2014року становить 161,89грн (а.с.5, 6).
До вказаних спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Законами України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058) та "Про наукову і науково-технічну діяльність" від 13.12.1991 № 1977-XII (далі - Закон № 1977), а також постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи" від 24.03.2004 № 372 (далі - Порядок) врегульовано правовідносини призначення, нарахування та виплати пенсій науковим та науково-технічним працівникам. Зокрема, ст.24 Закону №1977 передбачено, що пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до статті 23 цього Закону та частини другої статті 40 Закону №1058 та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески). При цьому, відповідно до вимог цієї ж статті різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників державних підприємств за рахунок коштів цих підприємств, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Разом з цим, за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом.
Відповідно до положень Порядку, який встановлює процедуру відшкодування підприємствами різниці між сумами пенсій, розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається до Порядку. Зазначені підприємства самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Відповідно до ст. 1 Закону № 1977 під науково-технічною діяльністю розуміють інтелектуальну творчу діяльність, спрямовану на одержання і використання нових знань у всіх галузях техніки і технологій. Її основними формами (видами) є науково-дослідні, дослідно-конструкторські, проектно-конструкторські, технологічні, пошукові та проектно-пошукові роботи, виготовлення дослідних зразків або партій науково-технічної продукції, а також інші роботи, пов'язані з доведенням наукових і науково-технічних знань до стадії практичного їх використання. Відповідно до цієї ж статті науковим працівником вважається вчений, який за основним місцем роботи та відповідно до трудового договору (контракту) професійно займається науковою, науково-технічною, науково-організаційною або науково-педагогічною діяльністю та має відповідну кваліфікацію незалежно від наявності наукового ступеня або вченого звання, підтверджену результатами атестації.
Згідно із ч. 1 ст. 24 Закону № 1977 держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів. Відповідно до ч. 3 цієї ж статті пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до статті 23 цього Закону та частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески). Крім того, різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових працівників державних підприємств за рахунок коштів цих підприємств, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом.
Відносини процедури відшкодування різниці між сумами пенсій, призначених та виплачених відповідно до Закону № 1977 та сумами пенсій, призначених відповідно до інших законодавчих актів, врегульовані Порядком. Так, відповідно до п. 5 Порядку розмір витрат на фінансування різниці у розмірах пенсій за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається. Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках. Пунктом 3 Порядку встановлено, що фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що з метою стимулювання та заохочення наукової та науково-технічної діяльності держава встановила підвищений розмір пенсій для наукових працівників порівняно з тим розміром пенсій, призначення яких така особа має право обрати з інших підстав. Разом з цим, різниця у сумі пенсій, яка утворюється при цьому, відшкодовується підприємствами, на яких така особа працювала. Стосовно підприємств державної форми власності, то вони відшкодовують 50 % вищевказаної різниці - інші 50 % відшкодовуються за рахунок коштів державного бюджету. У випадку, коли особа отримала трудовий стаж на декількох підприємствах, сума пенсій відшкодовується ними пропорційно періоду робочого стажу, відпрацьованого особою на кожному підприємстві та який зарахований до трудового стажу, що надає право на призначення пенсії відповідно до Закону № 1977.
Виходячи з цього, відповідач має обов'язок відшкодовувати різницю між сумами пенсій, призначених вказаній особі як науковому працівнику, та сумами пенсій, призначеному йому відповідно до інших законодавчих актів. При цьому, оскільки ДП "Рута" є державною формою власності, воно відшкодовує таку різницю у розмірі 50 %. Крім цього, відповідна сума коригується у випадку, коли працівник має стаж наукової роботи і на інших підприємствах, установах, організаціях.
Згідно з розрахунком суми заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, за відповідачем обліковується заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за грудень 2014 року в сумі 161,89 грн. Доказів оплати даної суми заборгованості на дату розгляду справи відповідачем суду не надано.
Згідно п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, проте відповідач не надав доказів по сплаті заборгованості.
Частиною 4 ст. 94 КАС України визначено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищезазначене, повно, всебічно дослідивши докази по справі, об'єктивно оцінивши їх, суд приходить до висновку, що оскільки позивачем доведено належними та допустимими доказами обґрунтованість заявлених позовних вимог, а відповідач не надав заперечень чи доказів відсутності боргу, суд вважає позов правомірним та обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.
Згідно до ч. 1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 70, 79, 86, 94, 158, 159, 163, 183-2 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з державного підприємства "Особливе конструкторське бюро "Рута" (вул. Руська, буд. 248, м. Чернівці, Чернівецька область, код ЄДРПОУ 14257599) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсії обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за грудень 2014 року в сумі 161 (сто шістдесят одна) грн 89 коп.
3. Копію постанови направити сторонам.
Порядок і строки оскарження постанови визначаються статтями 183-2, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів із дня отримання копії постанови.
Згідно ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя В.О. Григораш