Постанова № 42523003, 27.01.2015, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2015
Номер справи
818/80/15
Номер документу
42523003
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 січня 2015 р. Справа № 818/80/15

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.

за участю секретаря судового засідання - А.Г.Вольської,

представника позивача - В.В. Цуканова,

представника відповідача - І.С. Сіренко,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/80/15 за позовом Фермерського господарства "Едельвейс-2007" до Конотопської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання протиправним та недійсним податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача: № 0000522311 від 23.10.2014 року, яким йому збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на загальну суму 41245,25 грн., в тому числі: за основним платежем - 32996,20 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 8249,05 грн. і ці вимоги мотивує тим, що в акті № 299/22-02/34520275 від 06.10.2014 р. "Про результати документальної позапланової перевірки з питань достовірності визначення показників декларації з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2014 р." податковим органом встановлено порушення п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України і був зроблений розрахунок грошових зобов'язань та збільшено суму грошового зобов'язання за платежем "Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності з юридичних осіб" (код податку 5313050200) на загальну суму 41 245,25 грн., в тому числі: за основним платежем - 32996,20 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 8249,05 грн.

В акті перевірки податковий орган зроблений висновок про необхідність донарахування зобов'язання по сплаті орендної плати у зв'язку зі зміною норм Податкового кодексу України (ПКУ) про розмір плати за оренду землі.

16 квітня 2010 року між Буринською міською радою Сумської області та позивачем укладено договір відповідно до якого (п.1,6 Договору) ФГ "Едельвейс-2007" отримано в тимчасове користування земельні ділянки в м. Буринь, вул. Лікарняна, 3, площею 7,5491 га, розмір орендної плати за земельні ділянки встановлено 1,5% від грошової оцінки землі.

Згідно акту перевірки, податковий орган збільшив податкове зобов'язання з 1,5 % до 3%, вказуючи на порушення п.п. 288.5.1 п. 288 ст. 288 ПК України, яким передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Пунктом 288.1. ст. 288 ПК України передбачено, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесених змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Але, до цього часу зміни до договорів не внесені, вони діючі, і платежі підприємством вносяться згідно з договорами.

Згідно зі статтею 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

ПК України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до підпункту 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 ПК України плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів.

Згідно підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

Порядок оподаткування землі в Україні визначається розділом XIII "Плата за землю" ПК України. Питання орендної плати за землю врегульовані статтею 288 ПК України.

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (пункт 288.4 статті 288 ПК України).

Згідно з пунктом 288.5 статті 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.1). Зазначена норма у цій редакції діє з 1 квітня 2014 року згідно з Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27 березня 2014 року №1166-VII.

У відповідності до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом. Податковий обов'язок, згідно з пунктом 36.3 статті 36 ПК України, є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків.

Повноваження щодо встановлення ставок загальнодержавних податків і зборів та інших обов'язкових елементів цих платежів, у відповідності до підпункту 12.1.3 пункту 12.1 статті 12 ПК України, належить виключно Верховній Раді України.

Відповідно до пункту 123.1 статті 123 ПК України у разі, якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків па підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Щодо розміру орендної плати, встановленому в договорі оренди землі від 16 квітня 2010 року, то відносини оподаткування не можуть регулюватися на засадах угоди між учасниками і не передбачають укладання договорів стосовно виконання податкового обов'язку. Такі відносини регулюються виключно засобами владних приписів з боку держави і не можуть допускати засоби диспозитивності.

Оскільки з 1 квітня 2014 року збільшення мінімального розміру орендної плати за землю відбулося не у зв'язку з волевиявленням сторін договору, а у зв'язку зі зміною ставки відповідно до закону, необхідність сплати орендної плати у новому розмірі виникає незалежно від внесення змін до договору оренди за ініціативою сторін договору оренди землі. Принципові засади такого регулювання та обов'язку містяться у статті 67 Конституції України, відповідно до якої кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом.

Вказаної позиції дотримується Верховний суд України у постанові від 02.12.2014 року, а відповідно до ст. 242-2 КАС України рішення Верховного Суду України є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, та для всіх судів України.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позивачем не надано доказів протиправності оскаржуваного податкового повідомлення - рішення, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Фермерського господарства "Едельвейс-2007" до Конотопської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання протиправним та недійсним податкового повідомлення-рішення відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 30 січня 2015 року.

Суддя (підпис) М.М. Шаповал

З оригіналом згідно

Суддя М.М. Шаповал