ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 січня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/4890/14 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
встановив:
Новокаховська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Херсонській області (далі-позивач, Новокаховська ОДПІ) звернулася до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом про стягнення з ОСОБА_1 (далі-відповідач) заборгованості по земельному податку в загальній сумі 24272,71 грн.
Позов мотивований тим, що відповідач будучи орендарем земельної ділянки та власником двох земельних ділянок станом на 18.11.2014 р. має заборгованість зі сплати відповідних податків. Однак, отримавши податкові повідомлення-рішення з визначеними сумами податків відповідачем не сплачено їх в добровільному порядку, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Представник позивача надав суду клопотання про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.
Відповідач письмових заперечень проти позову не надав, у судове засідання не прибув, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення від 08.01.15 р. №7302703016733, причини неявки суду не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи не заявляв.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Суд, вивчивши матеріали справи та дослідивши надані докази, прийшов до наступного.
Судом встановлено, що 30.08.2012 р. у відділі Держкомзему у Великоолександрівському районі Херсонської області зареєстровано договір оренди земельної ділянки, укладений між Великоолександрівською райдержадміністрацією та ОСОБА_1, відповідно до якого останньому надано в оренду земельну ділянку сільськогосподарського призначення на території Малоолександрівської сільської ради, площею 40,0002 га. строком на 15 років. Пунктом 9 вказаного договору визначено орендну плату в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік.
Крім того, ОСОБА_1 на праві власності належать дві земельні ділянки на територіях Малоолександрівської сільської ради та Великоолександрівської сільської ради.
Відповідно до п.1 ст.206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.
Підпунктом 14.1.72 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України визначено, що земельний податок - це обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів. Об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, та земельні частки (паї), які перебувають у власності (ст.270 ПК України).
Згідно п. 6.1 ст. 6 Податкового кодексу України (далі-ПК України) податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до ст.. 269 ПК України латниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
Об'єктами оподаткування згідно ст.. 270 ПК України є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Статтею 286 ПК України визначено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно у сфері будівництва, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Фізичними особами у сільській та селищній місцевості земельний податок може сплачуватися через каси сільських (селищних) рад за квитанцією про приймання податкових платежів. Форма квитанції встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.
Таким чином, з часу реєстрації права власності на нерухоме майно у позивача, як його власника, виник обов'язок зі сплати земельного податку за земельні ділянки.
Згідно ст.. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
З матеріалів справи вбачається, що податковим органом сформовано та направлено на адресу відповідача податкові повідомлення-рішення форми "Ф" від 30.06.2014 р. № 1404972 на суму 22,44 грн., № 2839476 на суму 595,87 грн. та №39131-15 на суму 27781,20 грн., які отримані останнім 30.08.2014 р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення від 30.08.2014 р. №7410001358960.
Відповідно до частини першої статті 138 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
З огляду на зміст наведеної норми процесуального права та з урахуванням того, що вимогою заявленого позову є стягнення податкової заборгованості, предметом доказування у даній справі мають бути обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими законом пов'язує можливість стягнення податкового боргу у судовому порядку, встановлення факту узгодженості грошового зобов'язання, наявності податкового боргу, його сплати у добровільному порядку тощо.
Відповідачем не надано жодного доказу оскарження вищезазначених податкових повідомлень-рішень, а відтак оспорювані грошові зобов'язання набули статусу узгоджених. Оскільки ці зобов'язання не було сплачено платником у встановлений Законом строк, то вони перетворилися на податковий борг платника у розумінні підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України.
Відповідно до ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Для стягнення податкового боргу відповідачу було виставлено податкову вимогу від 29.08.2014 р. № 34382-21 на суму 24272,71 грн., яка 06.09.2014 р. отримана останнім, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №7410001359958.
Застосовані податковим органом заходи для погашення податкового боргу не призвели до погашення виниклого податкового боргу. На час розгляду справи дана заборгованість відповідачем не погашена.
Підпунктом 175 п. 1 ст. 14 ПК визначено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений Податковим кодексом України строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Приймаючи до уваги викладені обставини, а також враховуючи, що відповідач не виконав обов'язку платника податку, передбаченого податковим законодавством, не сплатив у добровільному порядку податковий борг по земельному податку та по орендній платі за землю в загальній сумі 24272,71 грн., суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 12, 19, 128, 158, 161- 163, 167 КАС України, суд-
постановив:
Адміністративний позов - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з гр. ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) податкову заборгованість з:
- орендної плати за землю в розмірі 23655 (двадцять три тисячі шістсот п'ятдесят п'ять) грн. 26 коп. на рахунок 33218815700073 в ГУ ДКСУ у Херсонській області, код ЗКПО 37920296, МФО 852010, код призначення платежу 13050500 в дохід місцевого бюджету Малоолександрівської сільської ради Великоолександівського району Херсонської області;
- земельного податку в розмірі 595 (п'ятсот дев'яносто п'ять) грн.. 87 коп. на рахунок 33210813700073 в ГУ ДКСУ у Херсонській області, код ЗКПО 37920296, МФО 852010, код призначення платежу 13050300 в дохід місцевого бюджету Малоолександрівської сільської ради Великоолександрівського району Херсонської області;
- земельного податку в розмірі 21 (двадцять одну) грн.. 58 коп. на рахунок 33218813700064 в ГУ ДКСУ у Херсонській області, код ЗКПО 37920296, МФО 852010, код призначення платежу 13050300 в дохід місцевого бюджету смт. Велика Олександрівка.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Пекний А.С.
кат. 8.2.3