Постанова № 42520710, 27.01.2015, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2015
Номер справи
803/20/15-а
Номер документу
42520710
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2015 року Справа № 803/20/15-a

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,

при секретарі судового засідання Шепталовій А.П.,

за участю представника позивача Черніки П.М.,

представника відповідача Марчук О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Приватної фірми «Ясон» до державного реєстратора Реєстраційної служби Луцького міського управління юстиції Волинської області Нагачевського Володимира Володимировича про визнання неправомірним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Приватна фірма «Ясон» звернулась з адміністративним позовом до державного реєстратора Реєстраційної служби Луцького міського управління юстиції Волинської області Нагачевського Володимира Володимировича про визнання неправомірним та скасування рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Луцького міського управління юстиції Волинської області Нагачевського Володимира Володимировича №17797762 від 08 грудня 2014 року та зобов'язання державного реєстратора Реєстраційної служби Луцького міського управління юстиції Волинської області Нагачевського Володимира Володимировича провести реєстрацію права власності на нерухоме майно у зв'язку із реконструкцією та розширенням цеху по виробництву макаронних виробів, кондитерського цеху, адміністративного приміщення /літераА-2/, що знаходиться у Волинській області, місті Луцьк, по вул. Ківерцівській, 9 та належить ПФ «Ясон».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням державного реєстратора Реєстраційної служби Луцького міського управління юстиції Волинської області Нагачевського В.В. №17797762 від 08 грудня 2014 року відмовлено ПФ «Ясон» у державній реєстрації права власності у зв'язку із реконструкцією та розширенням цеху по виробництву макаронних виробів, кондитерського цеху, адміністративного приміщення /літераА-2/, що знаходиться у Волинській області, місті Луцьк, по вул. Ківерцівській, 9.

Підставами для відмови у державній реєстрації слугували: відсутня дата видачі та номер у довідці щодо реконструкції даху цеху макаронних виробів кондитерського цеху адміністративного приміщення та у виписці з матеріалів інвентаризації про розмір часток об'єкта нерухомого майна відсутні дані про дату видачі документа та номер документа, а також відсутній оригінал заяви про згоду щодо здійснення державної реєстрації прав на нерухоме майно № 58105811 від 30.10.2014 року.

Позивач вважає рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Луцького міського управління юстиції Волинської області Нагачевського В.В. №17797762 від 08 грудня 2014 року протиправним, оскільки всі документи, що подавались відповідачу для державної реєстрації прав на нерухоме майно, відповідають порядку їх заповнення, а оригінал заяви №58105811 від 30.10.2014 року подавався відповідачу, що в свою чергу свідчить про надуманість підстав відмови ПФ «Ясон» у державній реєстрації права власності у зв'язку із реконструкцією та розширенням цеху по виробництву макаронних виробів, кондитерського цеху, адміністративного приміщення /літераА-2/, що знаходиться у Волинській області, місті Луцьк, по вул. Ківерцівській, 9.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд визнати неправомірним та скасувати рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Луцького міського управління юстиції Волинської області Нагачевського Володимира Володимировича №17797762 від 08 грудня 2014 року та зобов'язати державного реєстратора Реєстраційної служби Луцького міського управління юстиції Волинської області Нагачевського Володимира Володимировича провести реєстрацію права власності на нерухоме майно у зв'язку із реконструкцією та розширенням цеху по виробництву макаронних виробів, кондитерського цеху, адміністративного приміщення /літераА-2/, що знаходиться у Волинській області, місті Луцьк, по вул. Ківерцівській, 9 та належить ПФ «Ясон».

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала. В письмових запереченнях акцентувала увагу суду на тому, що в документах які були подані позивачем для державної реєстрації були відсутні дата видачі та номер у довідці щодо реконструкції даху цеху макаронних виробів кондитерського цеху адміністративного приміщення та у виписці з матеріалів інвентаризації про розмір часток об'єкта нерухомого майна відсутні дані про дату видачі документа та номер документа, а також відсутній оригінал заяви про згоду щодо здійснення державної реєстрації прав на нерухоме майно №58105811 від 30.10.2014 року.

Враховуючи те, що подані Приватною фірмою «Ясон» документи не відповідають вимогам закону, тому відповідач на підставі пунктів 20 та 28 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень затверджених постановою Кабінетом міністрів України №868 та згідно статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" прийняв правомірне рішення №17797762 від 08 грудня 2014 року про відмову у державній реєстрації права власності у зв'язку із реконструкцією та розширенням цеху по виробництву макаронних виробів, кондитерського цеху, адміністративного приміщення /літераА-2/, що знаходиться у Волинській області, місті Луцьк, по вул. Ківерцівській, 9, а відтак позовні вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, судом встановлені наступні обставини справи.

Приватною фірмою «Ясон» до Реєстраційної служби Луцького міського управління юстиції Волинської області подана заява від 08.12.2014 року про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо реєстрації права власності на нерухоме майно у зв'язку із реконструкцією та розширенням цеху по виробництву макаронних виробів, кондитерського цеху, адміністративного приміщення /літераА-2/, що знаходиться у Волинській області, місті Луцьк, по вул. Ківерцівській, 9. (а.с.37)

Як вбачається із опису видачі документів №П22031 та не заперечується представниками сторін, до заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень позивачем були подані технічний паспорт, договір купівлі-продажу №259 від 08.02.2002 року, договір оренди від 04.12.2014 року №3055, декларація про готовність об'єкта до експлуатації від 02.09.2014 року, довідка про згоду на ремонт даху, виписка з Єдиного державного реєстру, витяг з Єдиного державного реєстру (у 2-х примірниках), заява №58105811 (у 2-х примірниках). (а.с.27)

Рішенням державного реєстратора Реєстраційної служби Луцького міського управління юстиції Волинської області Нагачевського В.В. №17797762 від 08 грудня 2014 року відмовлено ПФ «Ясон» у державній реєстрації права власності у зв'язку із реконструкцією та розширенням цеху по виробництву макаронних виробів, кондитерського цеху, адміністративного приміщення /літераА-2/, що знаходиться у Волинській області, місті Луцьк, по вул. Ківерцівській, 9.

Як вбачається із тексту рішення №17797762 від 08 грудня 2014 року підставами для відмови у державній реєстрації слугували: відсутня дата видачі та номер у довідці щодо реконструкції даху цеху макаронних виробів кондитерського цеху адміністративного приміщення та у виписці з матеріалів інвентаризації про розмір часток об'єкта нерухомого майна відсутні дані про дату видачі документа та номер документа, а також відсутній оригінал заяви про згоду щодо здійснення державної реєстрації прав на нерухоме майно №58105811 від 30.10.2014 року.

Проте, суд вважає рішення №17797762 від 08 грудня 2014 року державного реєстратора Реєстраційної служби Луцького міського управління юстиції Волинської області неправомірним тат таким, що підлягає скасуванню з огляду на наступне.

Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації визначені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Згідно статті 15 цього Закону державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Відповідно до статті 17 Закону текст документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, повинен бути написаний розбірливо. Прізвище, ім'я, по батькові фізичних осіб та їх місце проживання, а також найменування юридичних осіб та їх місцезнаходження повинні бути написані повністю.

Не приймаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень документи з підчищеннями або дописками, закресленими словами та іншими не обумовленими в них виправленнями, заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст.

Документи, що встановлюють виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно та їх обтяжень і подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Як вбачається з наданих відповідачем до справи копій документів, що подавались позивачем для державної реєстрації права власності у зв'язку із реконструкцією та розширенням цеху по виробництву макаронних виробів, кондитерського цеху, адміністративного приміщення /літераА-2/, що знаходиться у Волинській області, місті Луцьк, по вул. Ківерцівській, 9, у довідці виданій директором ТОВ «Волинський пекар» щодо реконструкції даху цеху макаронних виробів кондитерського цеху адміністративного приміщення та у виписці ТОВ «Арт Буд Проект» з матеріалів інвентаризації про розмір часток об'єкта нерухомого майна, відсутні дані про дату видачі документа та номер документа. (а.с.50-51)

При цьому позивачем до матеріалів справи надана довідка ТОВ «Волинський пекар» щодо реконструкції даху цеху макаронних виробів кондитерського цеху адміністративного приміщення, яка датована 01.11.2014 року з вихідним номером 305/14, однак суд її до уваги не бере, оскільки, для державної реєстрації права власності позивачем подавалась зазначена довідка без номеру та дати, що, в свою чергу вбачається з копій документів які надані реєстраційною службою.

Отже, висновки відповідача зроблені в рішенні №17797762 від 08 грудня 2014 року про те, що у довідці виданій директором ТОВ «Волинський пекар» щодо реконструкції даху цеху макаронних виробів кондитерського цеху адміністративного приміщення та у виписці ТОВ «Арт Буд Проект» з матеріалів інвентаризації про розмір часток об'єкта нерухомого майна, відсутні дані про дату видачі документа та номер документа, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду справи.

Проте, згідно пункту 28 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень затверджених постановою КМУ №864 від 17.10.2013 року державний реєстратор повинен прийняти рішення про відмову в державній реєстрації прав виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Згідно ч.1 статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у разі якщо документи для державної реєстрації прав та їх обтяжень подано не в повному обсязі, передбаченому нормативно-правовими актами, державний реєстратор у строк, встановлений частинами п'ятою, сьомою і восьмою статті 15 цього Закону для розгляду заявлених прав, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і письмово повідомляє про це заявника.

Таким чином, відповідач зобов'язаний був, у даному випадку, прийняти рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і письмово повідомити про це заявника.

Стаття 22 Закону повинна була б застосована відповідачем і у випадку неподання позивачем для державної реєстрації права власності оригіналу заяви про згоду щодо здійснення державної реєстрації прав на нерухоме майно №58105811 від 30.10.2014 року.

В свою чергу, відповідач рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень не виніс, а натомість виніс рішення №17797762 від 08 грудня 2014 року яке не відповідає критеріям встановлених статтею 24 Закону для відмови у державній реєстрації.

Отже, за таких обставин рішення №17797762 від 08 грудня 2014 року державного реєстратора Реєстраційної служби Луцького міського управління юстиції Волинської області є неправомірним та підлягає скасуванню.

В свою чергу, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання державного реєстратора Реєстраційної служби Луцького міського управління юстиції Волинської області Нагачевського Володимира Володимировича провести реєстрацію права власності на нерухоме майно у зв'язку із реконструкцією та розширенням цеху по виробництву макаронних виробів, кондитерського цеху, адміністративного приміщення /літераА-2/, що знаходиться у Волинській області, місті Луцьк, по вул. Ківерцівській, 9 та належить ПФ «Ясон» слід відмовити з наступних підстав.

Як встановлено судом висновки відповідача про те, що у довідці виданій директором ТОВ «Волинський пекар» щодо реконструкції даху цеху макаронних виробів кондитерського цеху адміністративного приміщення та у виписці ТОВ «Арт Буд Проект» з матеріалів інвентаризації про розмір часток об'єкта нерухомого майна, відсутні дані про дату видачі документа та номер документа, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду справи, а відтак, згідно статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" після усунення заявником недоліків виявлених під час подання документів для державної реєстрації прав та їх обтяжень, відповідач повинен надати документам, поданих позивачем, правову оцінку в межах повноважень встановлених Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень затверджених постановою КМУ №864 від 17.10.2013 року і після чого винести вмотивоване рішення про проведення реєстрації права власності або про відмову у проведенні реєстрації права власності.

Зазначені повноваження, згідно Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень затверджених постановою КМУ №864 від 17.10.2013 року, надані виключно державним реєстраторам Реєстраційної служби.

З урахуванням наведеного, суд не може перебирати на себе повноваження державного реєстратора Реєстраційної служби Луцького міського управління юстиції Волинської області щодо з'ясування всіх обставин під час реєстрації права власності на нерухоме майно а відтак і не може зобов'язувати відповідача провести реєстрацію права власності на нерухоме майно у зв'язку із реконструкцією та розширенням цеху по виробництву макаронних виробів, кондитерського цеху, адміністративного приміщення /літераА-2/, що знаходиться у Волинській області, місті Луцьк, по вул. Ківерцівській, 9 та належить ПФ «Ясон».

Таким чином, суд відмовляє позивачу у задоволенні позову в частині зобов'язання державного реєстратора Реєстраційної служби Луцького міського управління юстиції Волинської області Нагачевського Володимира Володимировича провести реєстрацію права власності на нерухоме майно у зв'язку із реконструкцією та розширенням цеху по виробництву макаронних виробів, кондитерського цеху, адміністративного приміщення /літераА-2/, що знаходиться у Волинській області, місті Луцьк, по вул. Ківерцівській, 9 та належить ПФ «Ясон».

Згідно із частиною третьою статті 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Оскільки позовні вимоги немайнового характеру задоволено частково, тому на користь позивача слід присудити з Державного бюджету України судовий збір в розмірі 36, 55 грн., сплачений позивачем згідно квитанції №2740.3.1 від 06.01.2015 року в сумі 73, 10 грн.

Керуючись частиною 3 статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України на підставі Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень затверджених постановою Кабінетом міністрів України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати неправомірним та скасувати рішення державного реєстратора Реєстраційної служби Луцького міського управління юстиції Волинської області Нагачевського Володимира Володимировича №17797762 від 08 грудня 2014 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Присудити з державного бюджету України на користь Приватної фірми «Ясон» (код ЄДРПОУ 20136262, Волинська область, місто Луцьк, вул. Ківерцівська, 9) документально підтверджені витрати по сплаті судового збору в розмірі 36 гривень 55 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде складено 01 лютого 2015 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ю.Ю. Сорока