Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12.01.2015 Справа №607/17530/14-ц
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого Грицака Р.М.
за участю секретаря Палашовської У.А.
представника позивача Флиста Н.З.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу за позовом Підгороднянської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області до Тернопільської районної державної адміністрації, ОСОБА_4, за участю третьої особи - відділу Держземагенства у Тернопільському районі про скасування розпорядження та визнання недійсним Державного акту про право власності на землю, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач Підгороднянська сільська рада Тернопільського району Тернопільської області звернулася в суд з позовом до відповідачів Тернопільської районної державної адміністрації, ОСОБА_4, за участю третьої особи відділу Держземагенства в Тернопільському районі про скасування розпорядження Тернопільської районної державної адміністрації та визнання недійсним державного акту на право власності на змелю. В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що розпорядженням Тернопільської районної державної адміністрації від 22 березня 2010 року №275 надано дозвіл ОСОБА_4 на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, на підставі якого ТзОВ «Геоземсервіс» виготовлено проект землеустрою щодо відведення вищезгаданої земельної ділянки у власність ОСОБА_4 Розпорядженням голови Тернопільської районної державної адміністрації від 28.05.2010 року №605 затверджено проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_4 у власність земельної ділянки площею 1,00 га для ведення особистого селянського господарства та надано дозвіл на виготовлення державного акту. В подальшому, на підставі вказаного розпорядження ОСОБА_4 було видано державний акт про право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №063361. За результатами перевірки проведеної прокуратурою Тернопільської області в 2013 році було встановлено, що ОСОБА_4 вищевказана земельна ділянка була передана незаконно, оскільки знаходиться в межах села Підгороднє Тернопільського району Тернопільської області, та не є в підпорядкуванні Тернопільської районної державної адміністрації. Тому просить скасувати розпорядження голови Тернопільської районної державної адміністрації від 22 березня 2010 року №275 «Про дозвіл ОСОБА_4 на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Підгороднянської сільської ради», скасувати розпорядження голови Тернопільської районної державної адміністрації від 28 травня 2010 року №605 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_4 у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Підгороднянської сільської ради» та визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6125286900010012658 площею 1,00 га на території Підгороднянської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області серії ЯЛ №063361.
Представник позивача Підгороднянської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області Флиста Н.З. позовні вимоги підтримала з підстав викладених в позовній заяві та просить їх задовольнити.
Представник відповідача Тернопільської районної державної адміністрації та відповідач ОСОБА_4, повторно в судове засідання не з'явилися, про причини неявки суду не повідомили, хоча були належним чином повідомлені про час та місце судового розгляду, доказів про причини неявки та заперечень проти позову суду не представили. Тому суд вважає за можливе розгляд справи у відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів та постановлення заочного рішення, оскільки щодо заочного розгляду справи не заперечує представник позивача.
Представник третьої особи Управління Держкомзему в Тернопільському районі в судове засідання не з'явився з невідомих на те суду причин, хоча про день та час судового розгляду був повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав:
Відповідно до розпорядження голови Тернопільської районної державної адміністрації від 22 березня 2010 року №275 «Про дозвіл ОСОБА_4 на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Підгороднянської сільської ради» ОСОБА_4 надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 1,0 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території Підгороднянської сільської ради.
Розпорядженням голови Тернопільської районної державної адміністрації від 28 травня 2010 року №605 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_4 у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Підгороднянської сільської ради» затверджено проект землеустрою та передано у власність ОСОБА_4 земельну ділянку площею 1,00 га для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Підгороднянської сільської ради.
На підставі вказаного розпорядження ОСОБА_4 видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №063361 розміром 1,0000 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Підгороднянської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, кадастровий номер 6125286900010012658.
Як вбачається з викопіювання Проекту встановлення меж і утворень території села Підгороднє Тернопільського району Тернопільської області, а також картографічних матеріалів, земельна ділянка, кадастровий номер 6125286900010012658 знаходиться на земельному масиві 23,6 га в межах населеного пункту села Підгороднє.
Судом встановлено, що слідчим управлінням УМВС України в Тернопільській області проводиться досудове розслідування по кримінальному провадженні №22014210000000010 від 15.05.2014 року за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст. 364 КК України щодо службових осіб управління Держкомзему в Тернопільському районі та Тернопільської районної державної адміністрації про незаконне надання земельних ділянок, зокрема і гр. ОСОБА_4, земельної ділянки площею 1,00 га.
Згідно із статтею 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до статті 57 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко- і відеозаписів, висновків експертів.
Згідно статті 58 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 1 статті 60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.
Частинами першою, другою статті 116 ЗК України (у редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин) установлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом (частина перша статті 126 ЗК України в редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин).
Статтею 118 ЗК України визначено порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами. Так, відповідно до частин першої, другої, шостої - дев'ятої цієї статті (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.
Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.
Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Згідно пункту 12 розділу Х "Перехідні положення" ЗК України (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) у межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Статтею 152 ЗК України встановлено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою і відшкодування збитків.
Згідно ст. 155 ЗК України, у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
У зв'язку із цим, до розмежування земель державної та комунальної власності, повноваження щодо розпорядження землями в межах населеного пункту села Підгороднє здійснює Підгородецька сільська рада Тернопільського району, а не Тернопільська районна державна адміністрація.
Враховуючи вищезазначене, беручи до уваги, що земельна ділянка з кадастровим номером 6125286900010012658 знаходиться в межа населеного пункту села Підгороднє, суд вважає, що оскаржувані розпорядження Тернопільської районної державної адміністрації від 22 березня 2010 року №275 та від 28 травня 2010 року №605, а також Державний акт серії ЯЛ №063361 від 06.09.2010 року на право власності на земельну ділянку ОСОБА_4 видані незаконно, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення як такі, що підтвердженні матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачами.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.10, 60, 212, 224, 228, 232 ЦПК України, ст.ст.116, 118, 152, 155, п. 12 Прикінцевих та Перехідних положень Земельного Кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Скасувати розпорядження голови Тернопільської районної державної адміністрації від 22 березня 2010 року №275 «Про дозвіл ОСОБА_4, на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Підгороднянської сільської ради» .
Скасувати розпорядження голови Тернопільської районної державної адміністрації від 28 травня 2010 року №605 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_4 у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Підгороднянської сільської ради».
Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №063361 розміром 1,0000 га для ведення особистого селянського господарства яка розташована на території Підгороднянської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, кадастровий номер 6125286900010012658.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Тернопільської області через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Головуючий суддяР. М. Грицак