Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
14 січня 2015 р. № 9394/11/1270
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Єгупенко В.В. розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Лисичанську до Комунального підприємства "Лисичанська житлово-експлуатаційна контора№5" про стягнення пені, -
В С Т А Н О В И В:
До Луганського окружного адміністративного суду 18.10.2011 року звернувся позивач, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Лисичанську, з адміністративним позовом, в якому просить стягнути пеню в сумі 857, 63 грн. з Комунального підприємства "Лисичанська житлово-експлуатаційна контора №5" ( код ЄДРПОУ 20184663) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Лисичанську та перерахувати на р/р 37179412001257 МФО 804013 в ГУДКУ Луганської області, код ЄДРПОУ 25938322.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі перевірки Комунального підприємства "Лисичанська житлово-експлуатаційна контора №5" було встановлено порушення останнім сплати страхових внесків відповідно до приписів Закону України від 23.09.1999 № 1105-ХІУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» який передбачає, що роботодавці, як страхувальники, зобов'язані своєчасно та в повному обсязі сплачувати страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві, у зв'язку з чим згідно Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» нарахована пеня у сумі 857,63 грн.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 09.11.2011 року у задоволенні позовних вимог було відмовлено.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.01.2012 року вищевказану постанову суду першої інстанції було залишено без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 02.10.2014 року скасовано постанову Луганського окружного адміністративного суду від 09.11.2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.01.2012 року, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Згідно частини 1 статті 1 Закону України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції" від 12.08.2014 року № 1632-VII, у зв'язку з неможливістю здійснювати правосуддя окремими судами в районі проведення антитерористичної операції змінити територіальну підсудність судових справ, підсудних розташованим в районі проведення антитерористичної операції таким судам, та забезпечити розгляд адміністративних справ, підсудних адміністративним судам, розташованим в районі проведення антитерористичної операції, - адміністративними судами, що визначаються головою Вищого адміністративного суду України.
Згідно з пунктом 1 розпорядження Вищого адміністративного суду України від 02.09.2014 року № 193 встановлено, що розгляд адміністративних справ, підсудних Луганському окружному адміністративному суду здійснюється Харківським окружним адміністративним судом.
У судове засідання, призначене на 14.01.2014 року представники сторін не прибули, належним чином повідомлялись про дату, час та місце розгляду справи, через канцелярію суду надали клопотання про слухання справи за їх відсутності, в яких зокрема зазначено позицію позивача про підтримання позову в повному обсязі та відповідача про заперечення проти позову.
Таким чином, враховуючи положення ч.4 ст.122 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін, за наявними в ній доказами, в порядку письмового провадження.
Згідно вимог ч.1 статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши наявні в матеріалах справи документи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи КП «Лисичанська житлово-експлуатаційна контора № 5» є страхувальником по сплаті страхових внесків до Фонду і є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.
У відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України в м. Лисичанську Луганської області зареєстровано за № 1208000017 від 17.04.2001.
Як встановлено судовим розглядом в період з 26.09.2011 року по 27.09.2011 року позивачем проведено перевірку підприємства відповідача на предмет правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати страхових внесків до Фонду та їх витрачання за період з 01.10.2010 року по 30.06.2011 року результати якої оформлені актом № 104 від 27.09.2011 року ( а.с.7).
За результатами зазначеної перевірки Комунального підприємства "Лисичанська житлово-експлуатаційна контора №5" було встановлено порушення сплати страхових внесків, у зв'язку з чим згідно Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» нарахована пеня у сумі 857,63 грн.
Дана пеня позивачем була визначена співставленням фактично сплачених страхових внесків з розрахунковими сумами ( а.с.9 зворот) за період з 01.10.2010 року по 03.03.2011 року та обумовлена наступними показниками за вказаний період:
- 01.10.2010 року визначено до сплати 9262,07 грн. з яких сплачено 0 грн., загальна недоплата склала 9262,07 грн. за 43 дні прострочки за ставкою НБУ 9,30% з одноденним розміром пені 2,359924 сума пені склала 101,48 грн;
- 13.11.2010 року визначено до сплати 1284,06 грн. з яких сплачено 0 грн., загальна недоплата склала 10546,13 грн. за 32 дні прострочки за ставкою НБУ 9,30% з одноденним розміром пені 2,687096 сума пені склала 85,99 грн;
- 15.12.2010 року визначено до сплати 1276,45 грн. з яких сплачено 0 грн., загальна недоплата склала 11822,58грн. за 29 днів прострочки за ставкою НБУ 9,30% з одноденним розміром пені 3,012328 сума пені склала 87,36 грн;
- 13.01.2011 року визначено до сплати 718,90 грн. з яких сплачено 13.01.2011 року 96,90 грн., загальна недоплата з урахуванням сплачених сум склала 12444,58 грн. за 18 днів прострочки за ставкою НБУ 9,30% з одноденним розміром пені 3,170810 сума пені склала 57,07 грн;
- 31.01.2011 року визначено до сплати 1873,19 грн. з яких сплачено 31.01.2011 року 22,53 грн., загальна недоплата з урахуванням сплачених сум склала 14295,24 грн. за 3 дні прострочки за ставкою НБУ 9,30% з одноденним розміром пені 3,642348 сума пені склала 10,93 грн;
- 03.02.2011 року визначено до сплати 0 грн., сплачено 03.02.2011 року 114 грн., загальна недоплата з урахуванням сплачених сум склала 14181,24 грн. за 13 днів прострочки за ставкою НБУ 9,30% з одноденним розміром пені 3,613302 сума пені склала 46,97 грн;
- 16.02.2011 року визначено до сплати 0 грн., сплачено 16.02.2011 року 200 грн., загальна недоплата з урахуванням сплачених сум склала 13981,24 грн. за 6 днів прострочки за ставкою НБУ 9,30% з одноденним розміром пені 3,562343 сума пені склала 21,37 грн;
- 22.02.2011 року визначено до сплати 0 грн., сплачено 22.02.2011 року 80 грн., загальна недоплата з урахуванням сплачених сум склала 13901,24 грн. за 9 днів прострочки за ставкою НБУ 9,30% з одноденним розміром пені 3,541959 сума пені склала 31,88 грн;
- 03.03.2011 року визначено до сплати 0 грн., сплачено 03.03.2011 року 228 грн., загальна недоплата з урахуванням сплачених сум склала 13673,24 грн. за 119 днів прострочки за ставкою НБУ 9,30% з одноденним розміром пені 3,483866 сума пені склала 414,58 грн.
Таким чином, загальна сума, яка належала до сплати за період з 01.10.2010 року по 03.03.2011 року становила 14414,67 грн., з яких сплачено 741,43 грн., загальна недоїмка становила 13673,24 грн. за 272 дні прострочки на думку позивача сума пені склала 857,63 грн.
Розглядаючи даній спір по суті суд керується наступним.
Правовідносини в сфері визначення правових, фінансових та організаційних засад загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантування працюючим громадянам соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування " ( надалі Закон від 23.09.1999 № 1105-XIV)
Згідно ч.1 ст. 4 Закону від 23.09.1999 № 1105-XIV в редакції Закону № 77-VIII від 28.12.2014 Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону від 23.09.1999 № 1105-XIV в редакції Закону № 77-VIII від 28.12.2014 виконавча дирекція Фонду є постійно діючим виконавчим органом правління Фонду, є підзвітною правлінню Фонду та провадить діяльність від імені Фонду в межах та в порядку, визначених статутом Фонду та положенням про виконавчу дирекцію Фонду, що затверджується його правлінням, організовує та забезпечує виконання рішень правління Фонду.
Відповідно до п.2 ч.2 ст. 45 Закону від 23.09.1999 № 1105-XIV в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин визначено, що роботодавець як страхувальник зобов'язаний, в тому числі, своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Статтею 52 Закону від 23.09.1999 № 1105-XIV в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин було покладено на страхувальника відповідальність, зокрема, за несвоєчасну та неповну сплату страхових внесків до Фонду, за прострочення сплати яких із страхувальника стягувалась пеня.
Дана норма втратила чинність з прийняттям та вступом у дію Закону України № 2464- VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування "( надалі Закон № 2464- VI ), яким визначено правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Позивач звертав увагу суду на той факт, що Порядок стягнення заборгованості за коштами Фонду та нарахування пені передбачений пунктом 5 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12 липня 2007 р. N 36, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 1 серпня 2007 р. за N 867/14134.
Так, п. 5.1-5.2 Інструкції визначав, що не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк.
Пеня нараховується з наступного дня після одержання заробітної плати до дня сплати недоїмки включно.
Разом з тим, відповідно до вимог частини 7 розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
Таким чином, вимогами цього Закону виключені окремі статті Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» в частині відповідальності за несвоєчасне перерахування і сплату в установленому порядку страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків, а Інструкція взагалі втратила чинність, згідно з постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 30 листопада 2010 року N 31, а відтак, з цього часу не передбачена відповідальність страхувальника за прострочення сплати страхових внесків до Фонду у вигляді нарахування та стягнення контролюючим органом пені.
За таких обставин суд вважає за необхідне задовольнити позовну заяву в частині стягнення з відповідача пені за період з 01.10.2010 року по 15.12.2010 року, а саме 01.10.2010 року визначено до сплати 9262,07 грн. з яких сплачено 0 грн., загальна недоплата склала 9262,07 грн., за 43 дні прострочки за ставкою НБУ 9,30% з одноденним розміром пені 2,359924 сума пені склала 101,48 грн; 13.11.2010 року визначено до сплати 1284,06 грн. з яких сплачено 0 грн., загальна недоплата склала 10546,13 грн. за 32 дні прострочки за ставкою НБУ 9,30% з одноденним розміром пені 2,687096 сума пені склала 85,99 грн.; 15.12.2010 року визначено до сплати 1276,45 грн. з яких сплачено 0 грн., загальна недоплата склала 11822,58грн. за 29 днів прострочки за ставкою НБУ 9,30% з одноденним розміром пені 3,012328 сума пені склала 87,36 грн.
Тобто загальна сума пені, що підлягає стягненню складає 274,83 року, а відтак, з урахуванням вищенаведених законодавчих норм, виходячи з їх системного аналізу решта суми пені в розмірі 582,8 грн., стягненню не підлягає.
Згідно статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 86 КАС України).
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, та перевіряє чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням наведеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 128, 159, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Лисичанську до Комунального підприємства "Лисичанська житлово-експлуатаційна контора№5" про стягнення пені - задовольнити частково.
Стягнути з Комунального підприємства "Лисичанська житлово-експлуатаційна контора №5" ( код ЄДРПОУ 20184663, 93107, Луганська область, м.Лисичанськ, кв. Дружби народів, буд.34, р/р 26002129502602, МФО 351005 в АКІБ "Укрсиббанк" м. Харків ) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Лисичанську( код ЄДРПОУ 25938322, 93113, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Свердлова, 347, р/р 37179412001257 МФО 804013 в ГУДКУ Луганської області) пеню в сумі 274,83 грн. ( двісті сімдесят чотири гривні 83 копійки).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Єгупенко В.В.