2/289/99/15
Справа № 289/2205/14-ц
УХВАЛА
"29" січня 2015 р. Радомишльський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого Невмержицького І. М.
при секретарі Шуба В. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.м. Радомишль цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою,стягнення коштів за упущену вигоду та стягнення коштів за завдану моральну шкоду та зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про визнання права власності на земельну ділянку, -
В с т а н о в и в :
Позивачка за первісним позовом ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до ОСОБА_2 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою,стягнення коштів за упущену вигоду та стягнення коштів за завдану моральну шкоду.
Відповідач за первісним позовом ОСОБА_2 звернувся в суд з зустрічним позовом до ОСОБА_1 про визнання права власності на земельну ділянку.
В судовому засіданні ОСОБА_1 та її представник Хом»яков Г.В. свої позовні вимоги підтримали в повному обсязі,з зустрічними позовними вимогами не погодилися та заявили клопотання про проведення судово-економічної експертизи, виконання якої доручити спеціалістам-експертам Житомирського відділення Київського НДІСЕ( 10014 м.Житомир вул.Театральна,17/20).
Земельні відносини в Україні регулюють Конституція України, Земельним кодексом України, а також прийняті відповідно до них нормативно-правові акти.
Земельна ділянка - частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, цільовим (господарським) призначенням та з визначеними щодо неї правами.
Згідно зі ст. 116 ЗК України, юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування або за результатами аукціону шляхом передачі земельних ділянок у власність.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальної власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки (ч. 1 ст. 124 ЗК України), що зумовлювало виникнення у відповідача зобов'язання по оформленню документів, які посвідчують передачу земельної ділянки в оренду.
Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації (ч. 2 ст. 125 Земельного кодексу України).
В разі переходу права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, з урахуванням прибудинкової території, сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно (п. 287.6 ст. 287 Податкового кодексу України).
Фактичне користування земельною ділянкою можливе після встановлення її меж в натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації (ч. З ст. 125 ЗК України).
Право оренди землі оформляється договором (ч. 2 ст. 126 ЗК України).
Згідно ст. 206 ЗК України, використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Згідно ж приписів ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельних ділянок - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Відповідно до чинного законодавства міська сільська, селищна) рада, як суб'єкт права на землі комунальної власності, використовує земельні ділянки шляхом передачі їх в оренду зацікавленим особам з метою отримання орендної плати.
В зв'язку з цим слід зазначити про те, що фактичне знаходження нерухомого майна відповідача ОСОБА_2на земельній ділянці позивачки ОСОБА_1 позбавило останню,як власника земельної ділянки, права отримувати від цієї земельної ділянки доход в розмірі орендної плати або права реалізації бізнес-проектів на згаданій земельній ділянці.
Згідно приписів ст. 22 ч. 2 ЦК України збитками є, зокрема, доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода) (п. 2).
Статтею 152 ЗК України встановлено, що Держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, у тому числі, шляхом відшкодування заподіяних збитків.
Оскільки відповідач заперечує проти позовних вимог та стверджує, що розмір збитків розраховано невірно, а суд має перевірити його вірність на правильність встановленої суми упущеної вигоди.
Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 29.12.1976 р. №11 (із змінами та доповненнями) «Про судове рішення» судове рішення є найважливішим актом правосуддя, покликаним забезпечити захист гарантованих Конституцією України прав і свобод людини, правопорядку та здійснення проголошеного Конституцією принципу верховенства права. Постановлене у справі рішення має бути гранично повним, ясним та чітким.
Відповідно до ст.ст. 8, 212 ЦПК України судове рішення є законним та обґрунтованим лише у випадку всебічного повного та об'єктивного розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності у відповідності з нормами матеріального та процесуального права
Статтею 1 Закону України «Про судову експертизу» судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів дізнання, досудового та судового слідства.
Необхідність судової експертизи в цивільному судочинстві викликана тим, що в процесі здійснення правосуддя суд стикається з необхідністю встановлення таких фактів (обставин), дані про які вимагають спеціальних досліджень. Експертиза - це науковий, дослідницький шлях до висновків, які формулюються у висновку експерта, про фактичні обставини справи.
Суд,дослідивши матеріали справи, вислухавши думку сторін, вважає що клопотання підлягає задоволенню.
Згідно з ч.1 ст. 143 ЦПК України - для з»ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд призначає експертизу за заявою осіб, які беруть участь у справі.
На підставі викладеного,керуючись ст. ст. 143, 144 ЦПК України,суд - .
У х в а л и в :
Клопотання позивачки ОСОБА_1 про призначення економічної експертизи по справі - задовольнити.
Призначити по справі економіко - бухгалтерську експертизу проведення якої доручити фахівцям-експертам Житомирського відділення Київського НДІСЕ( 10014 м.Житомир ву.Театральна, 17/20).
Попередити фахівців-експертів про кримінальну відповідальність по ст.384,385 КК України.
Поставити для вирішення фахівців-експертів наступні питання:
1) Чи завдані ОСОБА_1 збитки ОСОБА_2 за рахунок розташування на її земельній ділянці споруд та будівель,які перешкоджають власнику земельної ділянки належним чином розпорядитися власністю?
2) Якщо збитки завдані,то чи відповідає істині розрахований позивачкою розмір упущеної вигоди в сумі 131 320,00 грн.? Надати економічні обґрунтування або аналіз розрахунку.
Для проведення експертизи залучити фахівця з питання користування земельними ресурсами та дослідити інформаційний лист Державного агентства земельних ресурсів України № 5601/17-11/13 від 03.04.2013 року.
Зобовязати відповідача ОСОБА_2 надати фахівцям- експертам вільний доступ на земельну ділянку у разі виникнення необхідності проведення відповідних обмірів та розрахунків.
Надіслати фахівцям-експертам матеріали цивільної справи.
Дозволити провести експертизу за відсутності сторін по справі.
Витрати по сплаті вартості експертизи покласти на позивачку по справі ОСОБА_1
Провадження по справі призупинити на час проведення експертизи.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Апеляційного суду Житомирської області через Радомишльський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які не були присутні під час його проголошення мають право оскаржити рішення протягом десяти днів з дня отримання його копії .
Суддя:
ОСОБА_3
Ухвалу виготовлено суддею власноручно в нарадчій кімнаті.
Суддя: І.М.Невмержицький