Ухвала суду № 42498790, 28.01.2015, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
28.01.2015
Номер справи
903/12/15
Номер документу
42498790
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

"28" січня 2015 р. Справа № 903/12/15

за позовом прокурора Іваничівського району в інтересах держави в особі Іваничівської районної державної адміністрації, смт. Іваничі, Іваничівського району, Волинської області

та Мишівської сільської ради, с. Мишів, Іваничівського району, Волинської області

до дочірнього підприємства "Агрофірма Луга-Нова" приватного підприємства "Універсам", смт. Іваничі, Іваничівського району, Волинської області

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки № 106 від 31.05.2012р.,

Суддя Якушева І.О.

при секретарі судового засідання Хомич О.В.

за участю представників:

від позивача-1: н/з,

від позивача-2: н/з,

від відповідача: Колєсов М.Г. - юрисконсульт (дов. вих. №2089 від 18.11.2014р.)

В судовому засіданні взяла участь старший прокурор відділу представництва інтересів громадян і держави в судах прокуратури м. Луцька Климюк Н.В.

Суть спору: прокурор в інтересах позивачів в позовній заяві просить внести зміни до договору оренди земельної ділянки № 106 від 31.05.2012р., укладеного між Іваничівською районною державною адміністрацією та дочірнім підприємством "Агрофірма Луга-Нова" приватного підприємства "Універсам":

- пункт 9 договору викласти в редакції: «Орендна плата справляється виключно у грошовій формі у розмірі 21684,79 грн. в рік з розрахунку 572,27 грн. за 1 га землі, що становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки».

На обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідно до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Проте, річний розмір орендної плати встановлений п. 9 договору оренди земельної ділянки № 106 від 31.05.2012р. становить 2,1 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, тобто є меншим мінімального розміру, встановленого Податковим кодексом України.

22.01.2015р. через канцелярію суду від Іваничівської районної державної адміністрації надійшло клопотання №64/25/2-15 від 22.01.2015р., в якому Іваничівська районна державна адміністрація в зв'язку з неможливістю явки в судове засідання представника Іваничівської районної державної адміністрації просить суд розглянути справу без присутності представника на підставі вже наявних у справі доказів. Також у клопотанні Іваничівська районна державна адміністрація зазначає, що позов підтримує в повному обсязі.

26.01.2015р. через канцелярію суду прокуратура Іваничівського району надіслала пояснення до позовної заяви №116-74 вих.15 від 23.01.2015р., в яких вона просить суд залучити до розгляду даної справи на стороні позивача Мишівську сільську раду, а на стороні позивача третіми особами, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Головне управління Держземагенства у Волинській області та Іваничівське відділення Нововолинської ОДПІ, вважаючи, що рішення, яке буде прийняте судом вплине на їх права та обов'язки, посилаючись на таке:

- при підготовці позовної заяви встановлено, що спірна земель ділянка розташована на території Іваничівського району за межами населених пунктів Мишівської сільської ради, а орендна плата у відповідності до ст. 288.4 Податкового кодексу України та пункту 11 договору оренди землі № 106 від 31.05.2012, здійснюється виключно на рахунок Мишівської сільської ради.

Невідповідність відсоткової ставки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки впливає на розмір оренди та тим самим зменшує надходження коштів до бюджету Мишівської сільської ради, чим безпосередньо порушуються їх інтереси та не виконується поставлений бюджет сільської ради.

Прокуратурою району визначено третіми особами, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Головне управління Держземагенства у Волинській області та Іваничівське відділення Нововолинської ОДПІ.

Відповідно до ч.4 ст.122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Центральним органом виконавчої влади з питань земельних відносин в області виступає Головне управління Держземагенства у Волинській області.

Беручи до уваги те, що спірна земельна ділянка розташована на території Іваничівського району за межами населених пунктів Мишівської сільської ради та відноситься до земель державної власності, а питання щодо розпорядження землями вказаної категорії з 2013 року покладається саме на центральний орган виконавчої влади з питань земельних відносин, то зміни в договорі оренди землі державної власності між вже існуючими суб'єктами договору зачіпає інтереси держави, від імені якої при даній категорії земель виступає саме Головне управління Держземагенства у Волинській області.

Згідно із ст.19-1 Податкового кодексу України, на податкову службу України покладаються функції, які спрямовані на здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством та інші функції.

Таким чином, державний нагляд за справлянням плати за землю покладено на органи Державної податкової служби. На території району вказану функцію виконує Іваничівське відділення Нововолинської ОДПІ Міністерства доходів та зборів України.

Відповідно до ст. 27 Господарського процесуального кодексу України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора. Якщо господарський суд при прийнятті позовної заяви, вчиненні дій по підготовці справи до розгляду або під час розгляду справи встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права і обов'язки осіб, що не є стороною у справі, господарський суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.

Отже, підставами для залучення до участі у справі осіб у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору є можливість впливу рішення господарського суду на права і обов'язки осіб, що не є стороною у справі щодо однієї з сторін.

Клопотання про залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Головне управління Держземагенства у Волинській області та Іваничівське відділення Нововолинської ОДПІ, судом відхилено, оскільки представником прокуратури не доведено та у справі відсутні обставини, які свідчать про те, що рішення у справі може вплинути на права або обов'язки Головного управління Держземагенства у Волинській області та Іваничівського відділення Нововолинської ОДПІ.

Щодо клопотання прокуратури Іваничівського району про залучення до участі у розгляді справи позивачем Мишівську сільську раду, то в судовому засіданні 28.01.2015р. прокурор звернулась до суду із заявою від 28.01.2015р., в якій просила залишити без розгляду клопотання прокуратури Іваничівського району, посилаючись на те, що із місту позовної заяви видно, що Мишівська сільська рада вже визначена прокуратурою як позивач у справі.

Прокурор в судовому засіданні 28.01.2015р. позовні вимоги підтримала в повному обсязі.

Відповідач у відзиві №90 від 27.01.2015р., представник відповідача в судовому засіданні 28.01.2015р. позовні вимоги заперечують, посилаючись на таке:

- відсутній факт порушення прав та інтересів Іваничівської районної державної адміністрації та Мишівської сільської ради діями чи бездіяльністю відповідача. Стосовно Мишівської сільської ради прокурором в позовній заяві про порушення прав позивача та підстави звернення до суду взагалі не зазначені.

Стосовно Іваничівської райдержадміністрації зазначено, що укладений із відповідачем договір оренди землі №106 від 31.05.2012 року необхідно привести у відповідність до діючого законодавства шляхом внесення змін до п.9 договору оренди, виклавши його в новій редакції . В новій редакції Договору передбачено встановлення орендної плати в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, замість 2,1 %,які передбачені в діючій редакції Договору оренди .

Згідно із ст. 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що і договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом, чи не випливає зі звичаїв ділового обороту . Тобто, зміни в договір оренди можна внести шляхом укладення двосторонньої угоди між орендодавцем та орендарем.

Проти укладення угоди та внесення змін до договору оренди в частині розміру орендної плати ДП «Агрофірма Луга-Нова» не заперечує та не заперечувало. Управлінням держземагенства в Іваничівському району було повідомлено ДП «Агрофірму Луга-Нова» ПП «Універсам» про те, що Головним управлінням Держземагенства у Волинській області буде розроблено додаткову угоду до договору оренди землі №106,яка буде надіслана орендарю для підписання. На даний час зазначена додаткова угода відповідачу не надавалася, в зв'язку із чим відповідач не може її підписати.

Сам договір оренди та додатки до нього розробляються та надаються до підписання саме за ініціативою орендодавця, оскільки земельною ділянкою розпоряджається державний орган. В односторонньому порядку орендар не може внести зміни до договору оренди, оскільки підписання додаткової угоди є двостороннім правочином. Саме з вини Іваничівської райдержадміністрації та інших уповноважених державних органів додаткову угоду до договору оренди не розроблено та не надано для підписання відповідачу. Вини ДП «Агрофірми Луга-Нова» ПП Універсам в цьому немає . Тобто, відповідач з об'єктивних причин не має можливості внести зміни до договору оренди в зв'язку із бездіяльністю іншої сторони договору, а тому жодних норм законодавства відповідачем не порушено.

Крім того, представник відповідача звернувся до суду із усними клопотаннями про відкладення розгляду справи, посилаючись на неявку в судове засідання представників позивача-1 та позивача-2, матеріали справи не містять доказів, що підтверджують позицію Мишівської сільської ради стосовно поданого прокурором Іваничівського району позову.

Судом клопотання представника відповідача відхиляються з огляду на те, що позивач-1 та позивач-2 були належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, про що свідчать рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення - ухвали суду про порушення провадження у справі від 15.01.2015р. уповноваженому представнику позивача-1: Іваничівської районної державної адміністрації № 4301032926970 та рекомендоване повідомлення про вручення ухвали суду про порушення провадження у справі від 15.01.2015р. уповноваженому представнику позивача-2: Мишівської сільської ради № 4301032926988, що містяться в матеріалах справи; ухвалою суду про порушення провадження у справі від 15.01.2015р. явка представників позивача-1 та позивача-2 в судове засідання 28.01.2015р. не визнавалась обов'язковою.

У зв'язку з необхідністю витребування додаткових пояснень і доказів розгляд справи слід відкласти.

Керуючись п.3 ч.1 ст.77 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ухвалив:

1. Розгляд справи відкласти на 11.02.2015р. на 11 год. 00 хв.

2. Зобов'язати прокурора, позивача-1, позивача-2 до 09.02.2015р. подати суду:

2.1. Письмові пояснення з врахуванням відзиву відповідача на позов вих. №90 від 27.01.2015р.

2.2. Належним чином завірену копію додаткової угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки № 106 від 31.05.2012р.

3. Зобов'язати позивача-2 - Мишівську сільську раду до 09.02.2015р. подати суду:

3.1. Письмові пояснення, в яких висловити свою правову позицію щодо поданого позову.

Сторонам надіслати ухвалу суду рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Суддя І. О. Якушева