Постанова № 42498656, 29.01.2015, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2015
Номер справи
813/3157/13-а
Номер документу
42498656
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 січня 2015 року № 813/3157/13-а

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Брильовського Р.М.,

при секретарі Косів М.Б.

за участю:

представника позивача - Якубовича Ю.П.

представника відповідача - Бегей Н.В.

розглянувши у відкритому судовому з асіданні у місті Львові справу за адміністративним позовом Державної екологічної інспекції у Львівській області до Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція у Львівській області (далі - Держекоінспекція) звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» (далі - ЛМКП «Львівводоканал»), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить зобов'язати Львівське міське комунальне підприємство «Львівводоканал» допустити працівників Державної екологічної інспекції у Львівській області до проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на Держекоінспекцією винесені наказ від 25.03.2013 №176-і/п та направлення №582 на проведення позапланової перевірки дотримання природоохоронного законодавства ЛМКП «Львівводоканал». Посилаючись на те, що працівники вказаного підприємства двічі не допустили посадових осіб Держекоінспекції до проведення перевірки, позивач просить суд зобов'язати ЛМКП «Львівводоканал» допустити працівників позивача до проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з мотивів викладених у позовній заяві.

Відповідач проти позову заперечував, зазначив, що направлення Держекоінспекції №582 на перевірку ЛМКП «Львівводоканал» та наказ від 25.03.2013 №176-і/п складені з грубим порушенням норм чинного законодавства. Посилається на те, що представники позивача здійснили виїзд за адресою відповідача для проведення перевірки, однак не надали належним чином завірених копій наказу, направлення на перевірку та листа-звернення Міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людини». Таким чином, підстав для допущення посадових осіб Держекоінспекції до проведення перевірки ЛМКП «Львівводоканал» на підставі вказаного направлення, немає.

В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечила з мотивів, вказаних в запереченні, просила відмовити в задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача та представника відповідача, оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступні правовідносини.

Відповідно до Наказу Держекоінспекції у Львівській області від 25.03.2013 №176-і/п видано направлення №582 про проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ЛМКП «Львівводоканал» у термін з 29.03.2013 по 11.04.2013.

Як вбачається з акта від 29.03.2013 №582/04/15.1.3 «Про недопущення на об'єкт для проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства» 29.03.2013 старшими державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища у Львівській області Ігнатович О.І та Боднарчук Т.В. було здійснено виїзд на адресу підприємства, а саме : 79000, м.Львів, вул. Зелена, 64 для проведення позапланової перевірки. Прибувши на ЛМКП «Львівводоканал» Т.в.о. директора ЛМКП «Львівводоканал» В.Вольським недопущено держінспекторів до проведення перевірки, про що складено відповідний акт №582/04/15.1.3, який підписаний В.Вольським.

03.04.2013 старшими державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища у Львівській області Ігнатович О.І та Боднарчук Т.В. повторно здійснено виїзд на перевірку. Однак, прибувши на підприємство, Т.в.о. директора ЛМКП «Львівводоканал» В.Вольським повторно недопущено держінспекторів до проведення перевірки, про що складено відповідний акт №582/04/16.1.3, який підписаний В.Вольським.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 13.04.2011 № 454/2011, Державна екологічна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується кабінетом Міністрів України через Міністра екології та прикордонних ресурсів України.

Державна екологічна інспекція у Львівській області діє на підставі Положення, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України від 12.12.2011 № 136, згідно із яким Держекоінспекція є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у її складі та їй підпорядковується.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" № 877 (далі - закон №877) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Згідно з п. 4. ч.1 ст.6 вищевказаного Закону, підставами для здійснення позапланових заходів є звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення. Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення державного нагляду (контролю). Проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, якщо інше не передбачається законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. Суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного документа. Строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів, якщо інше не передбачено законом. Продовження строку здійснення позапланового заходу не допускається.

Судом встановлено, що Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людини» 15.01.2013 подало до Державної екологічної інспекції у Львівській області скаргу з прозанням здійснити перевірку ЛМКП «Львівводоканал» та Державна екологічна інспекція України дала згоду на проведення такої перевірки.

Частинами 1, 2, 5 статті 7 Закону N 877 визначено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу оформлюється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою. Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення). Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання.

Стаття 70 КАС України встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі. Предметом доказування, згідно з ч. 1 ст. 138 КАС України, є обставини (факти), якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

Згідно наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008р. № 464 «Про затвердження порядку організацій та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства» у разі, якщо державний інспектор не допускається до проведення перевірки, ним складається акт про відмову в проведені перевірки. Таким чином, Держінспектором здійснено дії в межах закону та підстави не допуску, встановлені законом відсутні.

Відповідно до чю1 ст. 72 КАС України, обставини встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Постанововю Львівського окружного адміністративного суду по справі №813/4777/13-а від 15.08.2013, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду по справі 876/11769/13 від 16.12.2014, встановлено, що Держекоінспекція при виході на перевірку ЛМКП «Львівводоканал» діяла в межах та спосіб повноважень наданих законодавствомУкраїни.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищенаведене суд приходить до переконання, що позивач діяв у спосіб передбачений Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що у позивача були законні підстави для проведення позапланової перевірки відповідача, відтак позов щодо зобов'язання допустити до проведення перевірки підлягає до задоволення.

Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ч.4 ст. 94 КАС України, судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-14, 23, 69, 70, 71, 86, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Львівське міське комунальне підприємство «Львівводоканал» (Код ЄДРПОУ 03348471) допустити працівників Державної екологічної інспекції у Львівській області до проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Суддя Р.М. Брильовський

Повний текст постанови виготовлений 30.01.2015