Постанова № 42496588, 26.01.2015, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
26.01.2015
Номер справи
909/1043/14
Номер документу
42496588
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" січня 2015 р. Справа № 909/1043/14

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:

головуючого - судді Зварич О.В.

суддів Хабіб М.І.

Юрченко Я.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатська нафтова компанія» (надалі ТзОВ «Карпатська нафтова компанія») за №16/67 від 10.11.2014р. (вх. № 01-05/5380/14 від 17.11.2014р.)

на рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 28.10.2014р.

у справі № 909/1043/14

за позовом: Івано-Франківської міської ради

до відповідача: ТзОВ «Карпатська нафтова компанія»

про стягнення 809901,82 грн. заборгованості з орендної плати,

за участю:

від позивача: Боднарчук М.М. - представник (довіреність № 2192/01-20/66-в від 06.01.2015р.); Обладан К.К. - представник (довіреність № 2195/01-20/66-в від 06.01.2015р.);

від відповідача: не з'явився,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 28.10.2014р. у справі №909/1043/14 (суддя Фанда О.М.) задоволено позов та стягнуто з ТзОВ «Карпатська нафтова компанія» на користь Івано-Франківської міської ради 809901,82 грн. заборгованості по орендній платі за землю і 16198,04 грн. судового збору.

В ході розгляду справи суд першої інстанції прийшов до висновку про те, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є регульованою ціною, а тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перерахунку орендної плати відповідно до вимог закону. Відповідач не виконав умов укладеного між сторонами договору оренди земельної ділянки щодо самостійного щорічного індексування розміру орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством, внаслідок чого виникла заборгованість з орендної плати в сумі 809901,82 грн.

ТзОВ «Карпатська нафтова компанія» подало апеляційну скаргу, в якій вважає, що суд першої інстанції порушив норми матеріального і процесуального права, не з'ясував всіх обставин справи, які мали значення для її правильного вирішення. Стверджує, що зміна розміру орендної плати можлива лише за взаємною згодою сторін, якщо інше прямо не передбачено умовами договору. Вказує, що визначення грошової оцінки землі передує укладенню договорів, а тому затвердження нормативної грошової оцінки землі породжує правові наслідки стосовно договорів оренди, що укладатимуться в майбутньому. Звертає увагу на те, що нова нормативно-грошова оцінка земель м. Івано-Франківська набула чинності 01.01.2012р., пропозицію внести зміни до договору оренди землі по вул.Національної Гвардії, 14-б Товариство отримало тільки в червні 2014 року, при цьому запропоновані 3 примірники додаткової угоди були з відкритою датою (без зазначення числа, місяця та року), що унеможливлювало підписання таких договорів відповідачем. Покликається на те, що протягом 2012-2013р.р. Товариство сплачувало річну орендну плату у розмірі 258968,62 грн., що становить 3% від 8794451,39 грн., а не 154782,00 грн., як зазначено в договорі оренди землі, що свідчить про те, що відповідач справно вносив орендну плату і не допускав утворення заборгованості. Просить скасувати рішення господарського суду Івано-Франківської області від 28.10.2014р. у справі № 909/1043/14, прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову Івано-Франківської міської ради.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу вважає, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного судового рішення вірно застосував норми матеріального та процесуального права, прийняв законне і обґрунтоване рішення. Стверджує, що внаслідок користування відповідачем земельною ділянкою по вул. Національної Гвардії, 14-б в м.Івано-Франківську, площею 9,4064 га, міський бюджет недоотримав кошти в сумі 809901,82 грн. Вказує, що нормативна грошова оцінка земель є базою та основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати. Звертає увагу на те, що з 2012 року на території м. івано-Франківська було запроваджено нову нормативно грошову оцінку землі, яка у встановленому порядку оприлюднена, а відтак є обов'язковою до виконання всіма фізичними та юридичними особами на території Івано-Франківської міської ради та є нормативно-правовим актом локальної дії. Просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги ТзОВ «Карпатська нафтова компанія».

Відповідач не забезпечив явки в судове засідання уповноваженого представника, про час, дату і місце розгляду апеляційної скарги належно повідомлений, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення від 10.12.2014р.

Дослідивши матеріали справи, апеляційну скаргу, відзив на апеляційну скаргу та заслухавши пояснення представників позивача, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду прийшла до висновку про відсутність підстав для скасування рішення господарського суду Івано-Франківської області від 28.10.2014р. у справі №909/1043/14.

Як вбачається з матеріалів справи, 20 квітня 2007 року між Івано-Франківською міською радою (орендодавець) та ТзОВ «Карпатська нафтова компанія» (орендар), укладено договір оренди землі (а.с.8).

Відповідно до п. 1 договору орендодавець, на підставі рішення господарського суду Івано-Франківської області від 19.08.2005р. у справі № 16/253 надає, а орендар приймає в строкове платне володіння і користування (оренду) земельну ділянку для будівництва і обслуговування багатоквартирних житлових будинків з закладами громадського призначення по вул. Національної Гвардії, 14-б.

В пункті 2 договору зазначено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 9,4064 га.

Згідно п.4 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 8794451,39 грн.

Пунктом 6 передбачено, що договір укладено на 10 років.

Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 154782,00 грн. на рік на основі розрахунку, поданого орендарем протягом місяця з дня виникнення права користування земельною ділянкою. Розмір орендної плати підлягає щорічному уточненню відповідно до п. 8 цього договору (п. 7 договору).

Згідно п. 8 договору розрахунок орендної плати складається на підставі даних державного земельного кадастру за станом на перше січня поточного року і щороку подається орендарем орендодавцеві до першого лютого поточного року з розбивкою річної суми земельного податку рівними частинами за місяцями. При складанні розрахунку орендної плати враховується коефіцієнт індексації грошової оцінки земель, що встановлюється згідно з чинним законодавством.

У відповідності до п. 10 договору розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, в т.ч. внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

В пункті 15 договору зазначено, що земельна ділянка повинна бути передана в оренду згідно акта прийому-передачі після державної реєстрації цього договору.

В договорі оренди землі від 20.04.2007р. також передбачено інші права та обов'язки сторін (п.п. 23-26).

Згідно п. 29 зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Пунктом 34 договору передбачено, що сторони несуть відповідальність за невиконання або неналежне виконання договору відповідно до закону та умов цього договору.

Договір оренди землі від 20.04.2007р. підписаний та скріплений печатками сторін, зареєстрований у Івано-Франківському міському відділі Івано-Франківської регіональної філії центру ДЗК при Держкомземі України, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 04 червня 2007 року за № 040729400217.

В письмових поясненнях за № 100/12-17/в від 23.01.2015р. позивач повідомив про розподіл орендованих відповідачем земельних ділянок межами різних економіко-планувальних зон, визначених матеріалами технічної документації із нормативної грошової оцінки земель міста (а.с. 150-155).

Згідно листа архітектурно-планувального бюро Управління архітектури та містобудування Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради № 50 від 21.05.2014р. площі земельних ділянок, орендованих ТзОВ «Карпатська нафтова компанія», знаходяться в межах різних економіко-планувальних зон, а саме: площа земельної ділянки в межах 36 зони складає 8,9981 га; площа земельної ділянки в межах 37 зони складає 0,4083 га (а.с. 159).

25 червня 2011 року Івано-Франківською міською радою прийнято рішення № 248-10/1 "Про внесення змін до рішення сесії міської ради від 10.07.2008р. «Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель м. Івано-Франківська». Встановлено, що середня (базова) вартість одного квадратного метра земель міста, з врахуванням регіональних факторів та коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки землі, визначеного Державним комітетом України із земельних ресурсів, станом на 01.01.2011р. становить 248,79 грн. Вказано, що дана редакція набуває чинності з 01.01.2012 року (а.с.31-32).

Відповідно до витягів з технічної документації № б/н/03-05 від 14.01.2015р. нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки в економіко-планувальній зоні № 36 станом на 2012. та 2013 роки складає 235,64 грн. за один квадратний метр (а.с. 161-162).

Відповідно до витягів з технічної документації № б/н/03-05 від 14.01.2015р. нормативна грошова оцінка орендованої земельної ділянки в економіко-планувальній зоні № 37 станом на 2012. та 2013 роки складає 224,66 грн. за один квадратний метр (а.с.163-164).

Річний розмір орендної плати за земельну ділянку, орендовану відповідачем, згідно з новою грошовою оцінкою землі за розрахунком позивача, не спростованим іншою стороною, повинен становити 666352,00 грн. на рік (а.с.16).

Як вбачається з копії листа Головного управління міндоходів в Івано-Франківській області за № 2696/9/09-15-15-03-35/2998 від 05.06.2014р., відповідач за 2012-2013 роки сплатив 522802,18 грн. орендної плати за земельну ділянку площею 9,4064 га (а.с.19).

В матеріалах справи наявна претензія позивача №921/01-18/48-в від 10.06.2014р., отримана відповідачем 11.06.2014р., в якій було повідомлено про те, що рішенням Івано-Франківської міської ради № 248-10/1 від 25.06.2011р. затверджено матеріали нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська і у зв'язку з цим, розмір річної орендної плати за договором оренди земельної ділянки від 20.04.2007р. становить 666352,00 грн. Зазначено про необхідність внесення змін до договору оренди землі від 20.04.2007р. Крім того, вказано про наявність у відповідача заборгованості на суму 809901,82 грн. за користування земельною ділянкою за період 2012-2013 роки (з урахуванням сплачених за цей період коштів) та необхідність її погашення (а.с.12-15).

Одночасно з вищевказаною претензією позивач надіслав відповідачу три примірники додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі.

В матеріалах справи відсутні докази виконання відповідачем вимог позивача щодо сплати заборгованості орендної плати в розмірі 809901,82 грн., що слугувало підставою звернення Івано-Франківської міської ради до місцевого господарського суду з даним позовом.

При винесенні постанови колегія суддів керувалася наступним.

Згідно частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з врахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (стаття 627 Цивільного кодексу України).

У відповідності із статтею 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Статтею 792 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (стаття 1 Закону України «Про оренду землі»).

Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Згідно статті 193 Господарського кодексу України та статті 526 Цивільного кодексу України, яка містить аналогічні положення, зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Статтею 599 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

В ході розгляду апеляційної скарги ТзОВ «Карпатська нафтова компанія» колегією суддів встановлено, що на виконання договору оренди землі від 20.04.2007р. позивач передав відповідачу земельну ділянку площею 9,4064 га по вул. Національної Гвардії, 14-б в м. Івано-Франківську для будівництва і обслуговування багатоквартирних житлових будинків з закладами громадського призначення.

Відповідно до статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією з істотних умов договору оренди землі (частина 1 статті 15 Закону України "Про оренду землі").

Згідно частини 2 статті 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Статтею 288.5., підпунктом 288.5.1. Податкового кодексу України (в редакції, чинній станом на момент виникнення спірних відносин) визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом. Не може перевищувати: а)для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.2).

З аналізу вищевказаних норм чинного законодавства України вбачається, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Відповідно до частини 1 статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Обов'язковим до виконання рішенням Івано-Франківської міської ради № 248-10/1 від 25.06.2011р. затверджено матеріали нормативно грошової оцінки земель м. Івано-Франківська та вказано, що дана нормативна грошова оцінка набирає чинності з 01.01.2012 року.

Враховуючи дані наявних в матеріалах справи витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку №№ б/н/03-05 від 14.01.2015р., нормативна грошова оцінка на земельну ділянку площею 9,4064 га, яку орендує відповідач, станом на 2012-2013 роки становить 22211725,50 грн.

Відповідно до розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності від 29.05.2014р., проведеного на підставі нової нормативної грошової оцінки, річний розмір орендної плати за користування земельною ділянкою площею 9,4064 га по вул. Національної Гвардії, 14-б в м. Івано-Франківську становить 666352,00 грн.

Проте, незважаючи на наявність з 01.01.2012р. нової нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки, відповідач протягом 2012-2013 років продовжував сплачувати орендну плату з урахуванням попередньої нормативної грошової оцінки земельної ділянки (8794451,39 грн.) та не виконав свого зобов'язання щодо самостійного щорічного індексування розміру орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством, внаслідок чого виникла заборгованість з орендної плати в сумі 809901,82 грн.

З аналізу вищевказаних норм законодавства України, рішень Івано-Франківської міської ради та умов договору оренди землі від 20.04.2007р., колегія суддів вважає вірним висновок місцевого господарського суду про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача на користь позивача 809901,82 грн. заборгованості по орендній платі.

Суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, надав належну оцінку дослідженим доказам, прийняв законне та обґрунтоване рішення, тому його слід залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Судові витрати за розгляд апеляційної скарги слід покласти на скаржника згідно вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись статтями 43, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Львівський апеляційний господарський суд -

ПОСТАНОВИВ :

Рішення господарського суду Івано-Франківської області від 28.10.2014р. у справі №909/1043/14 залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення.

Справу повернути до господарського суду Івано-Франківської області.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку згідно з Розділом ХІІ-1 ГПК України.

Головуючий суддя Зварич О.В.

судді Хабіб М.І.

Юрченко Я.О.