ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 січня 2015 року № 826/20264/14
В приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Великій Васильківській, 81-а, Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовом Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Товариства з обмеженою відповідальністю "Київжитлосвіт" про стягнення заборгованості, ВСТАНОВИВ:
Київське міське відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулося до суду з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Київжитлосвіт" суму заборгованості по сплаті страхових внесків у розмірі 31 931,54 грн.
Ухвалою суду від 24 грудня 2014 року відкрито скорочене провадження у справі та зобов'язано відповідача у десятиденний строк з дня одержання копії цієї ухвали, але не пізніше 22 січня 2015 року подати до суду заперечення проти позову та всі докази на їх підтвердження.
Відповідач у визначений судом строк заперечення на позовну заяву не надав, заяву про визнання позову також суду не надіслав. Відповідач ухвалу суду про відкриття провадження у справі отримав 5 січня 2015 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", Інструкцію про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затверджену постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22 грудня 2010 року № 29, та зазначає, що під час проведеної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Київжитлосвіт" позивачем встановлено, що за 2012 та 2013 роки, за І півріччя 2014 року за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності виплачена допомога на загальну суму 19 057, 91 грн., у зв'язку із чим позивачем винесене рішення від 5 серпня 2014 року № 84-П про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та рішення від 4 вересня 2014 року № 96-П про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не повному обсязі коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Київжитлосвіт"(ідентифікаційний код 37855641) є юридичною особою та перебуває на обліку в Подільській міжрайонній виконавчій дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Виконавчою дирекцією Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведена перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю "Київжитлосвіт" по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, за результатами якої складено акт від 1 серпня 2014 року № 95.
Зазначеним актом встановлено порушення:
- ч.2 ст. 35, ст. 37, ст. 47, ст. 51, ч. 2 ст. 53 Закону України «Про заголонообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»;
- п. 14, п. 20 Порядку обчислення середньо заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням;
- п. 4.1, п. 4.19 «Порядку отримання затрахованими особами ічленами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування тимчасової втрати працездатності»;
- п. 15 розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні.
Вказаний акт підписаний та отриманий один примірник головним бухгалтером Товариства з обмеженою відповідальністю "Київжитлосвіт" Чорненькою Т.В. 1 серпня 2014 року.
На підставі складеного акту 5 серпня 2014 року виконавчою дирекцією Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності винесено рішення № 84-П про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, в якому зазначено, що кошти в розмірі 28 586 грн. підлягають поверненню до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, з яких витрати, які не прийнято до зарахування - 19 057, 91 грн., штраф 50% - 9 528, 96 грн.
Зазначене рішення направлено на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "Київжитлосвіт" листом від 6 серпня 2014 року № 2789-05, яке згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення отримане 8 серпня 2014 року.
Відповідно до статті 1 Закону України від 18.01.2001 № 2240-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 2240) загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів (стаття 9 Закону № 2240).
Згідно статті 10 Закону № 2240 управління Фондом здійснюють правління та виконавча дирекція Фонду. В Автономній Республіці Крим, областях та в містах Києві і Севастополі безпосереднє управління здійснюють правління та виконавча дирекція відповідних відділень Фонду. Виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління.
Пунктом 7 частини першої статті 11 Закону № 2240 встановлено, що правління Фонду здійснює контроль за цільовим використанням коштів Фонду, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання.
Відповідно до частини другої статті 27 Закону № 2240 страхувальник зобов'язаний вести облік коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, і своєчасно надавати органам Фонду встановлену звітність щодо цих коштів.
Згідно статті 51 Закону № 2240 підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я за погодженням з Фондом.
Порядок обчислення середньої заробітної плати для надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно пункту 14 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 "Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням" (далі - Постанова № 1266) середньоденна (середньогодинна) заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) не може перевищувати максимальну суму (граничну величину) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) та оподатковуваного доходу (прибутку), з яких сплачуються страхові внески, в розрахунку на один день (годину), яка обчислюється шляхом ділення встановленого її розміру в останньому місяці розрахункового періоду:
- на норму робочого часу цього місяця - за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням (у частині призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності), і від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, в частині розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності (крім розрахунку страхових виплат добровільно застрахованим особам) та для оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавців;
- на середньомісячну кількість календарних днів (30,44) - для розрахунку допомоги по вагітності та пологах за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, за страхуванням на випадок безробіття і від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (крім допомоги по тимчасовій непрацездатності), для осіб, робочий час яких у зв'язку з особливостями умов праці не піддається точному обліку, осіб, які робочий час розподіляють на свій розсуд (робота вдома, страховий агент тощо), для добровільно застрахованих осіб та осіб, які сплачують єдиний податок за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно статті 53 Закону № 2240 при обчисленні середньої заробітної плати (доходу) для забезпечення допомогою по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах враховуються всі види заробітної плати (доходу) в межах граничної суми місячної заробітної плати (доходу) за відпрацьований час, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, відповідно до статті 21 цього Закону.
Частиною першою статті 30 Закону № 2240 встановлено, що страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.
Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
4 вересня 2014 року Виконавчою дирекцією Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності винесено рішення № 96-П про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не повному обсязі коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в якому зазначено, що кошти в сумі 3 344, 67 грн. (штраф 2 858, 69 грн., пеня 485, 98 грн.) потрібно сплатити в десятиденний термін від дня отримання рішення, яке направлено листом від 4 вересня 2014 року №3149-05 та отримане відповідачем 8 вересня 2014 року згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
Доказів оскарження відповідачем прийнятих позивачем рішень та доказів сплати заборгованості та фінансових санкцій суду не пред'явлено.
Враховуючи наведене та з огляду на те, що відповідачем кошти згідно рішення № 84-П в сумі 28 586, 87 грн. та рішення № 96-П в сумі 3 344, 67 грн. до бюджету Фонду не перераховано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 98, 160-163, 1832, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Київжитлосвіт" (04060, м. Київ, вул. Академіка Щусєва, 10-А, код ЄДРПОУ 37855641) на користь Подільської міжрайонної виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (03113, м. Київ, вул. Дегтярівська, 53-а, р/р 25603292578003 в ПАТ КБ "Надра" м. Київ, Центр, МФО 380764, код ЄДРПОУ 26079364) кошти в сумі 31 931 (тридцять одна тисяча дев'ятсот тридцять одна) грн. 54 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Відповідно до пунктів 9, 10 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною. У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя М.А. Бояринцева