ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
27.01.15р. Справа № 904/10003/14
За позовом Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області, м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область
до Фізичної особи-підприємця Сорокіна Юрія Олександровича, м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
Суддя Рудовська І.А.
Представники:
Від позивача: Отрізна М.О., довіреність № 01-14/5/05 від 12.01.15р.
Від відповідача: не з'явився
Суть спору:
Дніпродзержинська міська рада Дніпропетровської області (далі - позивач) звернулася до господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця Сорокіна Юрія Олександровича (далі - відповідач) якою просить з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог:
- внести зміни до п. 2.2. договору оренди земельної ділянки від 19.07.2005 (державна реєстрація від 27.07.2005 № 02505, укладеного між Дніпродзержинською міською радою Дніпропетровської області (ЄДРПОУ 24604168) та фізичною особою-підприємцем Сорокіним Юрієм Олександровичем (РНОКПП 2016300116), виклавши його в наступній редакції: "п.2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 116935,68 грн.";
- внести зміни до п. 4.1. договору оренди земельної ділянки від 19.07.2005 (державна реєстрація від 27.07.2005 № 02505), укладеного між Дніпродзержинською міською радою Дніпропетровської області (ЄДРПОУ 24604168) та фізичною особою - підприємцем Сорокіним Юрієм Олександровичем (РНОКПП 2016300116), виклавши його в наступній редакції: "п. 4.1. Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 3508,07 грн/рік без ПДВ, визначається відповідно до рішення Дніпродзержинської міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VІ "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ".
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 15.01.2015 р. по справі № 904/10003/14 порушено провадження та розгляд справи призначено до розгляду у судовому засіданні на 15.01.2015 р.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 15.01.2015 р. розгляд справи відкладено на 27.01.2015 р.
Представник позивача у судовому засіданні свої позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судові засідання не з'явився, вимог суду, викладених в ухвалах про порушення провадження у справі та відкладення розгляду справи не виконав, письмовий відзив на позов не надав.
З матеріалів справи вбачається, що ухвали господарського суду Дніпропетровської області від 18.12.2014 р., від 15.01.2015 р. були надіслані на адресу відповідача, що зазначена у позовній заяві (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Черняхівського, 5 А -1) на яку насамперед і було направлено кореспонденцію господарського суду. Згідно з довідкою поштової установи поштові відправлення на адресу відповідача повернуті до суду з позначкою: "за закінченням терміну зберігання".
У п. 4 інформаційного листа ВГСУ від 02.06.2006р. № 01-8/1228 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 році" зазначається, що до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв'язку з позначками "за закінченням терміну зберігання", "адресат відсутній" і т.п., з урахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання господарським судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій.
За таких обставин, господарський суд вважає, що відповідач не скористався своїм правом на участь представника у судовому засіданні.
Згідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
В порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 27.01.2015 року оголошені вступна та резолютивна частини судового рішення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
19.07.2005 р. між позивачем (орендодавець) та відповідачем (орендар) укладений Договір оренди земельної ділянки (далі - Договір), за умов п. 1.1. якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове, платне користування земельну ділянку, несільськогосподарського призначення, що знаходиться за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Дніпропетровська, 141 А, згідно з планом земельної ділянки, що додається.
Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення Дніпродзержинської міської ради від 27.05.2005 р. № 541-18/ІV (п. 1.2. Договору).
Відповідно до п. 2.1. Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0256 га: для фактичного розміщення будівлі кафе - 0,0120 га, фактичного розміщення літнього майданчика - 0,0084 га, під проходами, проїздами, площадками - 0,0052 га.
Пунктом 2.2. Договору передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент укладення цього договору становить 46470,12 грн.
Договір укладається строком на десять років (п. 3.1. Договору).
Згідно п. 4.1. Договору орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі в розмірі 929,40 грн. без ПДВ, на рік, що становить77,45 грн., без ПДВ, на місяць, і вноситься на рахунок місцевого бюджету, реквізити якого подаються орендарю додатково в письмовій формі.
За умов п. 4.4. Договору розмірі орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення розміру ставки земельного податку; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини відповідача підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законодавчими актам України.
Передача земельної ділянки відповідачу здійснюється протягом 3 календарних днів з моменту державної реєстрації договору оренди земельної ділянки за актом її приймання-передачі (п. 6.2. Договору).
Відповідно до п. 12.1. Договору зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
На виконання умов вищезазначеного Договору позивачем передано, а відповідачем прийнято земельну ділянку загальною площею 0,2256 га., що підтверджується актом прийому - передачі земельної ділянки від 25.07.2005 р. (а.с. 16).
Посилаючись на Податковий кодекс України позивач зазначає про те, що відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки. Статтею 274 Податковий кодекс України передбачено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.
Крім того, позивач звертає увагу суду на те, що 12.07.2013 р. останнім було прийнято рішення № 842-38/VІ "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ", яким затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ із застосуванням базової вартості 1 кв.м в розмірі 199,64 грн. та введено його в дію з 01.01.2014 р. Вищезазначеним рішенням було встановлено коефіцієнт для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки, розпорядником яких є позивач на рівні трикратному розміру земельного податку з 01.01.2014 р. Пунктом 3.1 цього рішення, землекористувачів зобов'язано одержати у відділі Держземагенства у м. Дніпродзержинську Дніпропетровської області витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та надати їх до департаменту комунальної власності та земельних відносин міської ради для підготовки документів щодо перегляду річної орендної плати в чинних договорах оренди земельних ділянок.
Відповідно до листа Відділу Держземагентства в м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області від 30.09.14р. №1/04-3105 надані дані з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за адресою: м. Дніпродзержинськ, пр. Аношкіна, 181/92 (для земель комерційного використання), яка складає 383,31 грн. (земельна ділянка розташована в 196 економіко-планувальній зоні).
Таким чином, позивач вважає, що з моменту набрання чинності Податковим кодексом України, до спірного Договору оренди повинні були бути внесені зміни щодо розміру орендної плати у відповідності до норм законодавства.
Оскільки на даний час розмір нормативної оцінки земельної ділянки, від якого залежить розмір земельного податку змінився, то позивач вважає, що є підстави для внесення змін до Договору оренди щодо розміру нормативної оцінки земельної ділянки.
Таким чином, позивач просить: внести зміни до п. 2.2. договору оренди земельної ділянки від 19.07.2005 (державна реєстрація від 27.07.2005 № 02505, укладеного між Дніпродзержинською міською радою Дніпропетровської області (ЄДРПОУ 24604168) та фізичною особою-підприємцем Сорокіним Юрієм Олександровичем (РНОКПП 2016300116), виклавши його в наступній редакції: "п.2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 116935,68 грн." та внести зміни до п. 4.1. договору оренди земельної ділянки від 19.07.2005 (державна реєстрація від 27.07.2005 № 02505), укладеного між Дніпродзержинською міською радою Дніпропетровської області (ЄДРПОУ 24604168) та фізичною особою - підприємцем Сорокіним Юрієм Олександровичем (РНОКПП 2016300116), виклавши його в наступній редакції: "п. 4.1. Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 3508,07 грн/рік без ПДВ, визначається відповідно до рішення Дніпродзержинської міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VІ "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ".
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільними кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (стаття 6 Цивільного кодексу України).
Відповідно до змісту статей 759 та 762 Цивільного кодексу України законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Згідно з статтею 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (стаття 30 Закону України "Про оренду землі").
Відповідно до статті 14 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі укладається у письмовій формі. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 5, 9 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року №220 (надалі - Типовий договір), договір оренди землі повинен містити відомості про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки; форми та розміру орендної плати, при цьому розмір орендної плати: грошової - у гривнях із зазначенням способів внесення, а за земельні ділянки комунальної власності також із зазначенням відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (стаття 14.1.147. Податкового кодексу України).
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XIII - орендна плата) (стаття 14.1.136. Податкового кодексу України).
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII, глави 2 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (стаття 14.1.125. Податкового кодексу України).
Базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом (стаття 271.1.1. Податкового кодексу України).
Відповідно до статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів проводиться незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (частина 3 статті 23 Закону України "Про оцінку земель").
Відповідно до пункту 4 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затверджене Указом Президента України від 08.04.2011 року №445/2011, Держземагентство України відповідно до покладених на нього завдань видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та надає інші адміністративні послуги відповідно до законодавства.
Так, в силу статті 271.1.1. Податкового кодексу України базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Відповідно до частини 5 статті 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати з земельні ділянки комунальної власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (частина 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель").
Відповідно до частини 1 статті 15 статті 13 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами (частина 2 статті 23 статті 13 Закону України "Про оцінку земель").
Згідно зі статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міської ради віднесені питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин та затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.
Відповідно до статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень визначених законом, приймають рішення які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Частиною 1 статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відповідно до п. 2.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Таким чином, зміна розміру ставки орендної плати та прийняття нової нормативної грошової оцінки землі є підставою для внесення змін до спірного Договору оренди.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові ДАГС від 21.08.14р. у справі № 904/2933/14.
Частиною 3 статті 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Відповідно до ст. 4-3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з пунктом 4 частини третьої ст. 129 Конституції України та ст. 33, ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
З огляду на викладене, позовні вимоги підтверджені матеріалами справи і підлягають задоволенню.
Згідно ст. 49 Господарський процесуальний кодекс України судовий збір по справі покласти на відповідача, оскільки спір виник з його вини.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 36, 43, 49, 75, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Заяву про збільшення позовних вимог задовольнити.
Внести зміни до п. 2.2. договору оренди земельної ділянки від 19.07.2005 (державна реєстрація від 27.07.2005 № 02505, укладеного між Дніпродзержинською міською радою Дніпропетровської області (ЄДРПОУ 24604168) та фізичною особою-підприємцем Сорокіним Юрієм Олександровичем (РНОКПП 2016300116), виклавши його в наступній редакції: "п.2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 116935,68 грн.";
Внести зміни до п. 4.1. договору оренди земельної ділянки від 19.07.2005 (державна реєстрація від 27.07.2005 № 02505), укладеного між Дніпродзержинською міською радою Дніпропетровської області (ЄДРПОУ 24604168) та фізичною особою - підприємцем Сорокіним Юрієм Олександровичем (РНОКПП 2016300116), виклавши його в наступній редакції: "п. 4.1. Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 3508,07 грн/рік без ПДВ, визначається відповідно до рішення Дніпродзержинської міської ради від 12.07.2013 № 842-38/VІ "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ".
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Сорокіна Юрія Олександровича (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Черняховського, 5 А-1, ідентифікаційний код 2016300116) на користь Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області (51931, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2, код ЄДРПОУ 24604168) 1 218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять грн. 00 коп.) - судового збору, про що видати наказ.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя І.А. РудовськаДата підписання рішення,
оформленого відповідно до статті 84 ГПК
України " 29 " січня 2015р.