ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 січня 2015 року о 10 год. 55 хв.
Справа № 808/6428/14
ДО/808/281/14
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Костянтинівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області
до Миколайпільської сільської виборчої комісії Костянтинівського району Донецької області
про припинення юридичної особи, -
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
02 жовтня 2014 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Костянтинівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Миколайпільської сільської виборчої комісії Костянтинівського району Донецької області про припинення юридичної особи.
Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (далі іменується – ПК України) платник податків зобов’язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов’язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, а відповідно до довідки про надання останньої податкової звітності станом на 04.07.2014 відповідач останню податкову звітність подавав 10.05.2006, що є підставою для прийняття рішення про припинення юридичної особи.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2014 року відкрито провадження по справі та призначено судове засідання
Представник позивача у судове засідання не прибув. Через службу діловодства суду подав клопотання, в якому просить суд розглянути справу без його участі.
Представник відповідача у судове засідання не прибув. 25 листопада 2014 року через службу діловодства суду подав клопотання, в якому просить суд розглянути справу без його участі.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
За таких обстави суд приходить до висновку, що є можливим розглянути адміністративну справу у порядку письмового провадження без участі представників сторін на підставі матеріалів, які містяться в адміністративній справі.
Відповідно ч. 1 ст. 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд –
ВСТАНОВИВ:
Миколайпільська сільська виборча комісія Костянтинівського району Донецької області (код ЄДРПОУ 34054174), пройшла процедуру державної реєстрації, а відтак набула правового статусу суб’єкта господарювання в розумінні статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» від 15.05.2003 №755-IV (далі іменується – Закон України №755-IV); перебуває на обліку у Костянтинівській об’єднаній Державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області (статті 63, 64 ПК України); та зареєстрована за юридичною/податковою адресою: 84295, Донецька область, Костянтинівський район, село Миколайпілля, вулиця Гагаріна, будинок 46.
За приписами частини 1 статті 33 Закону України №755-IV, юридична особа припиняється, зокрема, за судовим рішенням або за рішенням державних органів, прийнятим у випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 2 статті 33 Закону України №755-IV, юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Частиною 2 статті 38 Закону України №755-IV встановлено, що підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є неподання протягом року органам доходів і зборів податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
За приписами підпункту 19-1.1.2 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України, контролюючі органи виконують такі функції: контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.
Повноваження контролюючих органів визначені у статті 20 ПК України, підпунктом 20.1.37 пункту 20.1 якої передбачено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення фізичною особою – підприємцем підприємницької діяльності та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб’єктів господарювання.
Відповідно до пункту 67.2 статті 67 ПК України, контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо, зокрема, припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб – підприємців.
Миколайпільська сільська виборча комісія Костянтинівського району Донецької області є юридичною особою (код ЄДРПОУ 34054174) зареєстрована Костянтинівською районною державною адміністрацією 24.01.2006 (номер запису в Єдиному державному реєстрі 12421020000000145).
З аналізу норм Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 06.04.2004 №1667-IV (далі іменується – Закон України №1667-IV) та Закону України «Про вибори народних депутатів України» від 25.03.2004 №1665-IV (далі іменується – Закон України №1665-IV) (в редакціях, які діяли на момент державної реєстрації Миколайпільської сільської виборчої комісії Костянтинівського району Донецької області в якості юридичної особи (2006 рік) вбачається, що реєстрація Миколаївської сільської виборчої комісії Костянтинівського району Донецької області відбувалась саме в порядку реалізації Закону України №1667-IV.
Даний висновок ґрунтується на тому, що стаття 24 Закону України №1665-IV не визначала в системі виборчих комісій, що здійснювали підготовку та проведення виборів депутатів, такий вид комісій, як сільські комісії. Натомість, статтею 19 Закону України №1667-IV, визначалась система виборчих комісій у складі, зокрема, селищних та сільських виборчих комісій (територіальні виборчі комісії).
Так, систему виборчих комісій, що здійснювали підготовку та проведення місцевих виборів, становили:
1) Центральна виборча комісія;
2) територіальні виборчі комісії: виборча комісія Автономної Республіки Крим; обласні виборчі комісії; Київська, Севастопольська міські виборчі комісії; районні виборчі комісії; міські виборчі комісії (крім міст Києва та Севастополя); районні у містах виборчі комісії (де обираються районні у місті ради); селищні, сільські виборчі комісії;
3) дільничні виборчі комісії.
Частиною 2 статті 1 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» від 30.06.2004 №1932-IV (в редакції від 01.09.2005, чинній на момент створення сільської виборчої комісії), визначено, що Комісія очолює систему виборчих комісій та комісій з референдуму, які утворюються для організації підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, всеукраїнського референдуму. Комісія здійснює контроль за діяльністю та консультативно-методичне забезпечення виборчих комісій, які утворюються для організації підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, та комісій з місцевих референдумів.
За правилами частини 1 статті 20 Закону України №1667-IV, виборчі комісії місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори. Виборчі комісії місцевих виборів діють на підставі, в межах та у спосіб, встановлені Конституцією України, цим та іншими законами України.
Територіальна виборча комісія є юридичною особою. Територіальна виборча комісія є комісією вищого рівня щодо територіальних виборчих комісій, які виконують функцію окружних виборчих комісій з відповідного виду місцевих виборів, а також усіх дільничних виборчих комісій на території відповідного виборчого округу з питань організації підготовки та проведення виборів депутатів та виборів сільського, селищного, міського голови (частина 3 статті 20 Закону України №1667-IV).
Відповідно до частини 3 статті 28 Закону України №1667-IV, повноваження усього складу відповідної територіальної, дільничної виборчої комісії можуть бути достроково припиненні в установленому законом порядку органом, який її утворив, або за рішенням суду у разі систематичного порушення комісією Конституції України та інших законів України.
Відповідно до статті 21 Закону України 1932-IV, Комісія, зокрема, здійснює контроль за організацією підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад, сільських, селищних, міських голів; здійснює контроль за утворенням територіальних виборчих комісій місцевих виборів.
Відповідно до пункту 1.3 Постанови Центральної виборчої комісії «Про Роз'яснення щодо порядку організації роботи територіальних та дільничних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 21.05.2014 №695, сільська, селищна, районна в місті, міська, районна виборча комісія підпорядковується відповідній міській, районній, обласній виборчій комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів.
Частиною 1 статті 21 Закону України №1667-IV визначено, що територіальна виборча комісія формується відповідною сільською, селищною, міською, районною у місті, районною, обласною радою, Верховною Радою Автономної Республіки Крим не пізніш як за 90 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії у кількості не менше 8 і не більше 15 осіб за поданнями керівних органів місцевих організацій партій (блоків) (не більш як на одну особу).
У разі, якщо в установлений частиною першою цієї статті строк не надійшли подання щодо складу територіальної виборчої комісії або якщо кількість запропонованих до складу виборчої комісії осіб становить менше 8, територіальна виборча комісія утворюється відповідною місцевою радою, Верховною Радою Автономної Республіки Крим за поданням відповідно сільського, селищного, міського голови або голови районної, районної у місті, обласної ради, Голови Верховної Ради Автономної Республіки Крим з обов'язковим включенням поданих кандидатур від місцевих організацій партій (блоків), зазначених у частині першій цієї статті (частина 7 статті 21 Закону України №1667-IV).
З аналізу зазначених правових норм вбачається, що виборча комісія (сільська) є суб'єктом виборчого процесу, на неї розповсюджуються особливості щодо створення та припинення, передбачені виборчим законодавством.
Тобто, питання щодо створення та припинення сільських виборчих комісій повинно вирішуватись виключно на підставі рішення відповідного органу – ради.
Посилання позивача на норми статті 38 Закону України №755-IV, щодо підстав для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, суд не приймає до уваги з огляду на наступне.
Як визначено частиною 1 статті 4 Закону України №755-IV, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців – засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Згідно з частиною 2 статті 3 Закону України №755-IV, Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок, організацій роботодавців, їх об'єднань), політичних партій, державних органів та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.
З урахуванням особливостей створення та припинення діяльності територіальних виборчих комісій, суд вказує про неможливість застосування загальних підстав для припинення юридичної особи – сільської виборчої комісії.
Суд дійшов висновку, що припинення Миколайпільської сільської виборчої комісії Костянтинівського району Донецької області як юридичної особи, має відбуватись за рішенням органу, який її утворив, в порядку, передбаченому спеціальним (виборчим) законодавством України та прийнятими на його виконання підзаконними нормативно-правовими актами.
Таким чином, заявлені позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.71, 159-163, КАС України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову – відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя Я.В. Горобцова