Постанова № 42491843, 22.01.2015, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.01.2015
Номер справи
802/3936/14-а
Номер документу
42491843
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

22 січня 2015 р. Справа № 802/3936/14-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Томчука А.В.,

секретаря судового засідання: Кошевого Б.А.,

позивача: Мацюрак Н.О., Каленіченко С.В.,

відповідача: ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: Хмільницького міськрайонного центру зайнятості

до: ОСОБА_4

про: стягнення суми матеріального забезпечення та вартості наданих соціальних послуг

ВСТАНОВИВ:

В листопаді 2014 року Хмільницький міськрайонний центр зайнятості (далі - Хмільницький РЦЗ) звернувся в суд з адміністративним позовом до ОСОБА_4 про стягнення суми матеріального забезпечення та вартості наданих соціальних послуг в розмірі 23 626 грн. 26 коп.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач перебувала на обліку в Хмільницькому міськрайонному центрі зайнятості як безробітна з 18 листопада 2009 року по 23 березня 2012 року. Позивачем було проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". У ході розслідування було встановлено, що відповідач під час призначення їй допомоги по безробіттю вже перебувала в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, не повідомила про це центр зайнятості , що призвело до безпідставного отримання нею допомоги по безробіттю в розмірі 4637 грн. 64 коп. та безпідставно була працевлаштована на дотаційне робоче місце в СФГ Опаріна Г.Г., якому відшкодовано за договором щодо надання дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних витрат на заробітну плату в сумі 18 988 грн. 62 коп. За результатами перевірки позивачем було складено акт розслідування страхового випадку № 64 від 07.10.2014р. На підставі висновків акту перевірки центром зайнятості було прийнято рішення про повернення коштів (наказ № 68 від 09.10.2014.), що слугувало підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Представник позивача та позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили задовольнити позов в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні не погодився із заявленими позовними вимогами та просив суд відмовити в їх задоволенні.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані у справу докази, надавши їм юридичну оцінку, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно наданих позивачем доказів встановлено, що ОСОБА_4 перебувала на обліку в Хмільницькому міськрайонному центрі зайнятості (далі - Центр зайнятості) як безробітна з 18.11.2009р. по 23.03.2012р. За невідвідування 04.11.2011р. вона була знята з обліку, а 21.11.2011 року їй було поновлено статус безробітної на підставі заяви.

За період перебування ОСОБА_4 на облік в Центрі зайнятості як безробітної з 18.11.2009р. по 23.03.2012р. їй була нарахована та виплачена допомога по безробіттю в сумі 4637,64 грн.

23.03.2012 року між Хмільницьким міськрайонним центром зайнятості та СФГ Опаріна Г.Г. було укладено договір №022312032200008 (далі - Договір №8) про працевлаштування безробітного з наданням дотації, відповідно до якого СФГ Опаріна Г.Г. працевлаштовує на постійну роботу за направленням Центру зайнятості безробітну ОСОБА_4, а центр зайнятості надає дотацію СФГ Опаріна Г.Г. на створення додаткового робочого місця для працевлаштування безробітної у розмірі витрат на заробітну плату прийнятої за направленням державної служби зайнятості особи. 23.03.2012 року ОСОБА_4 знята з обліку в Хмільницькому міськрайонному центрі зайнятості у зв'язку з працевлаштуванням згідно наказу № 4 від 23.03.2012р.

Відповідно до Договору №8 та довідок про нараховану та виплачену заробітну плату особі, працевлаштованій за направленням центру зайнятості, використання робочого часу працівника та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Центром зайнятості СФГ Опаріна Г.Г. було перераховано:

- за березень 2012 р. 450,77 грн.,

- за квітень 2012р. 1577,69 грн.,

- за травень 2012р. 1577,69 грн.,

- за червень 2012р. 1577,69 грн.,

- за липень 2012р. 1577,69 грн.,

- за серпень 2012р. 1577,69 грн.,

- за вересень 2012р. 1577,69 грн.,

- за жовтень 2012р. 1577,69 грн.,

- за листопад 2012р. 1577,69 грн.,

- за грудень 2012р. 1577,69 грн.,

- за січень 2013р. 1577,69 грн.,

- за лютий 2013р. 1577,69 грн.,

- за березень 2013р. 1183,26 грн.

Загальна сума коштів перерахованих дотацій склала 18988,62 грн. Перерахування сум дотації було припинено по закінченню першого року дії Договору № 8 та п.7 Порядку надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних.

Хмільницькому міськрайонному центру зайнятості за інформацією, що надійшла з Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (Єдина державна реєстраційна система), стало відомо про факт реєстрації ОСОБА_4 як фізичної особи-підприємця з 24.12.1996 року.

Для перевірки, даної інформації Хмільницьким міськрайонним центром зайнятості було зроблено запит до Державного реєстратора реєстраційної служби Хмільницького міжрайонного управління юстиції від 07.10.2014 року.

У відповіді від 07.10.2014 року №19408839, що надійшла від державного реєстратора на адресу Хмільницького місьхрайонного центру зайнятості, а саме, у Витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців містилися відомості, що підтверджують факт реєстрації ОСОБА_4, як фізичної особи-підприємця з 24.12.1996 року.

У своїй заяві про надання статусу безробітної від 18.11.2009 року та 21.11.2011 року особисто підписаної відповідачем, особа зазначила, що в даний час не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності.

07.10.2014 року, за результатами проведеної перевірки достовірності даних наданих безробітною під час перебування на обліку у службі-зайнятості та які є підставою для надання особі статусу безробітного та виплати їй матеріального забезпечення, працівниками Хмільницького міськрайонного центру зайнятості було складено Акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" № 64.

У ході перевірки було встановлено факт реєстрації відповідача як фізичної особи - підприємця з 24.12.1996 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 07.10.2014 року №19408839.

Оскільки, ОСОБА_4 приховала факт реєстрації як фізичної особи-підприємця під чає отримання статусу безробітної, це призвело до безпідставного отримання нею допомоги по безробіттю на загальну суму 4637 грн. 64 коп. та безпідставно була працевлаштована на дотаційне робоче місце в СФГ Опаріна Г.Г., якому відшкодовано за Договором №8 щодо надання дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних витрат на заробітну плату в сумі 18 988 грн. 62 коп.

На підставі висновків акту перевірки центром зайнятості було прийнято рішення про повернення коштів в розмірі 23 626 грн. 26 коп. (наказ № 68 від 09.10.2014р.).

Відповідно до п. «б» п. 3 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» (у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) в Україні до зайнятого населення належать громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців.

Згідно зі статтею 2 Закону України "Про зайнятість населення" (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Відповідно до п.12 постанови Кабінету Міністрів України №219 від 14.02.2007 року «Про затвердження Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), для одержання статусу безробітного громадянин особисто подає у день, що настає після закінчення встановленого строку для пошуку підходящої роботи, до центру зайнятості заяву із зазначенням у ній інформації про те, що він не зареєстрований як фізична особа - підприємець та не займається видами діяльності, що визначені частиною третьою статті 1 Закону України "Про зайнятість населення".

Згідно із ч. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідальність особи за порушення вимог законодавства з питань соціального забезпечення на випадок безробіття передбачена абз. 1 ч. 3 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", відповідно до якої, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Пунктами 6, 7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 р. N 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 р. N 7-1, визначено, що у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.

Із системного аналізу з'ясованих судом обставин адміністративної справи та положень чинного законодавства, суд приходить до висновку, що кошти по безробіттю, виплачені ОСОБА_4 Хмільницьким міськрайонним центром зайнятості, були отримані нею протиправно, окрім того, безпідставно була працевлаштована на дотаційне робоче місце в СФГ Опаріна Г.Г., якому відшкодовано за Договором №8 щодо надання дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних витрат на заробітну плату в сумі 18 988 грн. 62 коп., на підставі поданих недостовірних відомостей, а тому вони підлягають стягненню на користь позивача.

Таким чином, вимоги позивача щодо стягнення з ОСОБА_4 23 626 грн. 26 коп. є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а тому підлягають задоволенню.

Відповідно до статей 11, 86, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, відповідно до положень ст. 94 КАС України, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

З урахуванням вищевикладеного та керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", Закону України "Про зайнятість населення", Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_4 (ідент. код НОМЕР_1) кошти в сумі 23626 (двадцять три тисячі шістсот двадцять шість) грн. 26 коп. на р/р 37174304900010 відкритий в ГУДКСУ у Вінницькій області м. Вінниця, МФО 802015, ЄДРПОУ 37730494, одержувач: Держбюджет м. Хмільник, 50040400.

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України. Відповідно до ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя: Томчук Андрій Валерійович