Рішення № 42484043, 15.12.2014, Компаніївський районний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
15.12.2014
Номер справи
391/1046/14-ц
Номер документу
42484043
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Компаніївський районний суд Кіровоградської області

Справа № 391/1046/14-ц

Провадження № 2/391/305/14

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15.12.2014р. селище Компаніївка

Компаніївський районний суд Кіровоградської області в складі: головуючого судді Ревякіної О.В., при секретарі Степановій Л.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Компаніївка цивільну справу за позовом прокурора Компаніївського району Кіровоградської області в інтересах держави до Мар'ївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області, ОСОБА_1, треті особи без самостійних вимог на предмет спору реєстраційна служба Компаніївського районного управління юстиції Кіровоградської області, відділ Держземагенства у Компаніївському районі Кіровоградської області про визнання недійсними рішень сесії Марївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області, визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку,

В С Т А Н О В И В:

Прокурор Компаніївського району звернувся до суду з позовом в інтересах держави до Марївської сільської ради Компаніївського районну Кіровоградської області та ОСОБА_1, в якому просив посилаючись на вимоги ст. 121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру", ст.ст. 38, 39, 23, 83, 174, 176, 118 ЗК України, ст. 203, 215, 216 ЦК України, визнати недійсним рішення сесії Марївської сільської ради Компаніївського району № 316 від 03.09.2009 р. в частині надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,25 га у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд ОСОБА_1; визнати недійсним рішення сесії Марївської сільської ради Компаніївського району № 360 від 18.11.2009 р. в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання у власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,25 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка); визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК № 850551, виданий ОСОБА_1, зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею № 010937300215 від 28.12.2009 р.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що проведеною прокуратурою Компаніївського району перевіркою було встановлено, що рішенням сесії Марївської сільської ради № 316 від 03.09.2009 р. ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1 за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у землях запасу державної власності. Рішенням Марївської сільської ради № 360 від 18.11.2009 р. затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,25 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) за рахунок земель житлової та громадської забудови в АДРЕСА_1. На підставі вказаного рішення ОСОБА_1 отримав державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК № 850551, зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею № 010937300215 від 28.12.2009 р.

Вважає, що рішення сільської ради є незаконними, оскільки відповідно до вимог Земельного кодексу України заборонено надавати земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку за рахунок земель сільськогосподарського призначення. Крім того, на час прийняття рішень не були встановлені межі АДРЕСА_1, був відсутній генеральний план АДРЕСА_1, в зв'язку з чим прийняття рішень суперечить положенням п.12 Перехідних положень ЗК України. Крім того, ОСОБА_1 проживає у АДРЕСА_2, не був зацікавлений в одержанні земельної ділянки на території Марївської сільської ради, особисто з відповідним клопотанням щодо відведення у власність земельної ділянки не звертався, від його імені діяла ОСОБА_2 відповідно до супровідного листа Всеукраїнської громадської організації «Господарі землі», в якому відсутній підпис ОСОБА_1

Ухвалою суду від 03.11.2014 року до участі в справі залучено в якості третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору реєстраційну службу Компаніївського районного управління юстиції та відділ Держземагенства у Компаніївському районі Кіровоградської області.

В судовому засіданні прокурор прокуратури Компаніївського району Солопов В.Ю. позовні вимоги підтримав повністю, просив задовольнити.

Представник Марївської сільської ради Компаніївського району в судове засідання не з'явився, надав повідомлення, в якому просив розглядати цивільну справу без участі представника сільської ради, позов прокурора повністю визнав.

Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні надав письмові заперечення проти позову, просив застосувати строк позовної давності, в задоволенні позову прокурора відмовити в повному обсязі.

Представники третіх осіб: реєстраційної служби Компаніївського РУЮ та відділу Держземагенства у Компаніївському районі в судове засідання не з'явилися, надали заяви про розгляд справи у їх відсутність, не заперечували проти задоволення позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення позивача, відповідача ОСОБА_1, дослідивши письмові матеріали справи, приходить до наступного.

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно частини другої та третьої ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Порядок передачі земельних ділянок у користування визначено ст. ст. 123, 124, 134 ЗК України, відповідно до яких передача земельних ділянок здійснюється на підставі відповідної технічної документації із землеустрою.

Статтею 173 ЗК України визначено, що межа району, села, селища, міста - це умовно замкнена лінія на поверхні землі, що відокремлює територію району, села, селища, міста від інших територій.

Відповідно до п. «б» частини першої статті 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Згідно ч.1,2 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Як передбачено ч.1 ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до ст. 21 Закону України від 16.11.1992 р. «Про основи містобудування» визначення територій і вибір земель для містобудівних потреб здійснюється відповідно до затвердженої містобудівної документації місцевих правил забудови з урахуванням планів земельно-господарського устрою.

Згідно ч.2 ст. 12 Закону України від 20.04.2000 р. «Про планування і забудову територій» сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи в межах повноважень, визначених законом, відповідно до генеральних планів населених пунктів, у тому числі вирішують питання вибору, вилучення (викупу), надання у власність чи в користування земельних ділянок.

Відповідно до п.12 розділу Х «Перехідні положення» ЗК України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Частиною 1 ст. 155 ЗК України передбачено, що у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Як встановлено судом, 03.09.2009 року сесією Марївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області прийнято рішення № 316 "Про розгляд та затвердження висновків про можливість відведення земельних ділянок у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд та надання дозволу на розроблення проекту землеустрою громадянам, яким затверджено висновки територіальних органів Компаніївської районної державної адміністрації про можливість відведення земельних ділянок громадянам, в тому числі і ОСОБА_1 (відповідачу по даній справі) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 0,25 га у власність для будівництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у землях запасу державної власності за адресою АДРЕСА_1 (а.с. 28).

18.11.2009 р. сесією Марївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області прийнято рішення № 360 «Про затвердження проекту землеустрою та надання земельних ділянок у власність», яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам, згідно додатку № 1 для будівництва та обслуговування жилого будинку, надано у власність громадянам, зазначеним в додатку №1, в тому числі і ОСОБА_1, земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку за рахунок земель житлової та громадської забудови Марївської сільської ради в АДРЕСА_1 (а.с.25-27).

На підставі даного рішення ОСОБА_1 видано Державний акт на право власності на земельну ділянку, площею 0,25 га, у межах згідно з планом, розташовану в АДРЕСА_1, серії ЯК № 850551 від 28.12.2009 року (а.с.29).

За повідомленням відділу Держземагентва у Компаніївському районі від 27.10.2014 р., від 15.10.2014 р. цільове призначення земельних ділянок в с. Тернова Балка відносились до земель житлової та громадської забудови (а.с.32), державний акт, що посвідчує межі населеного пункту с. Тернова Балка Компаніївського району та рішення щодо встановлення меж даного населеного пункту відсутні (а.с.37).

За повідомленням Марївської сільської ради Компаніївського району від 07.10.2014 р. межі населеного пункту визначені по картографічних матеріалах сільської ради, генеральний план забудови на село Тернова Балка відсутній. Відсутність генерального плану с. Тернова Балка Компаніївського району підтверджується і листом Компаніївської РДА від 14.10.2014 р. (а.с.39).

Згідно інформації Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Кіровоградській області від 23.10.2014 р. декларації про початок виконання підготовчих та будівельних робіт на території с. Тернова Балка Компаніївського району від громадян та об'єкти на території с. Тернова Балка відсутні (а.с.34-36).

Таким чином, на час прийняття сільською радою рішення про надання ОСОБА_1 земельної ділянки була відсутня будь-яка містобудівна чи інша передбачена законом документація, яка б встановлювала межі села Тернова Балка Компаніївського району, тому суд на підставі ст. 116, ст. 122, ч.1 ст. 155 ЗК України, пункту 12 розділу Х «Перехідні положення» ЗК України, приходить до висновку про перевищення сільською радою повноважень щодо розпорядження землями в населеному пункті, межі якого не визначені, та недійсність такого рішення сільської ради.

Висновок про те, що факт відсутності на час прийняття рішення про надання громадянину земельної ділянки затвердженої в установленому законом порядку документації, яка б встановлювала межі селища є перевищенням селищною радою повноважень щодо розпорядження землями, що тягне недійсність такого рішення, міститься й у постановах Верховного Суду України від 25.06.2014 р. (справа № 6-67цс14) та від 24.09.2014 р. (справа № 6-146цс14).

Відповідно до змісту ст. 20 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) надання (передача) земельної ділянки громадянам та юридичним особам відбувається згідно з їх цільовим призначенням. У разі передачі громадянам у приватну власність земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності, межі якої не встановлені в натурі або цільове призначення якої змінюється, обов'язковим є розроблення проекту землеустрою про відведення земельної ділянки. Порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам, відмови у реєстрації земельної ділянки або визнання реєстрації недійсною (ст. 21 ЗК України) (постанова Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 14 травня 2014 р. у справі № 6-35цс14).

Судом встановлено, що рішенням Маріївської сільської ради № 316 від 03.09.2009 р. надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у землях запасу державної власності, в той час як у власність надано земельні ділянки за рахунок земель державної та громадської забудови (а.с.8-10).

Крім того, судом встановлено, що ОСОБА_1 всупереч положенням ст. 118 ЗК України особисто не звертався до Марївської сільської ради Компаніївського району з клопотанням про одержання безоплатно у власність земельної ділянки, проживає за межами Компаніївського району, а начебто від його імені діяла на підставі супровідного листа ВОО «Господарі землі» ОСОБА_2, яка не мала жодних належним чином посвідчених повноважень на представництво інтересів ОСОБА_1 (а.с.30).

Відповідно до ч.1 ст. 125, ч.1 ст. 126 ЗК України (у редакції від 16.09.2008 р., яка була чинною на момент прийняття сільською радою рішення) право власності ОСОБА_1 на земельну ділянку виникло з моменту отримання ним державного акта та його державної реєстрації.

Таким чином, оскільки зазначені норми встановлювали нерозривний зв'язок між виникненням права власності на земельну ділянку з обов'язковим одержанням її власником державного акта, який посвідчував його право власності, суд приходить до висновку про визнання недійсним і державного акта, виданого ОСОБА_1 на підставі недійсного рішення сільської ради.

Висновок про те, що державний акт на право власності на землю видається на підставі рішення органу місцевого самоврядування, тому вирішення питання про правомірність видачі державного акта безпосередньо залежить від законності рішення органу, на підставі якого такий акт видано, міститься й у постановах Верховного Суду України від 18.09.2013 р. (справа № 6-12цс13) та від 23.10.2013 р. (справа № 6-93цс13).

Заперечення відповідача ОСОБА_1 суд не приймає до уваги виходячи з наступного.

Відповідно до вимог ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Згідно ст.ст. 256, 267 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутись до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу, при цьому якщо суд визнає поважними причини пропущення строку позовної давності, порушене право підлягає захисту.

Відповідно до вимог ч.4 ст. 267 ЦК України сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

Згідно ст. 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

Однак, незважаючи на те, що з часу прийняття оспорюваних рішень минуло більше трьох років, судом встановлено, що під час прийняття рішення 18.11.2009 року прокурор на засіданні 23 сесії сільської ради участі не приймав (а.с.93-104), а перевірка щодо встановлення можливих порушень в порядку прокурорського нагляду у сфері додержання законодавства щодо надання земельних ділянок була проведена лише в 2014 році, згідно постанови прокуратури Компаніївського району № 17 від 11.04.2014 р. (а.с.83), в зв'язку з чим строк позовної давності пропущено не було.

Згідно зі ст.ст. 10, 60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень.

Аналізуючи зібрані докази в їх сукупності, виходячи з вищенаведеного, враховуючи обставини справи, а також виходячи із засад розумності, виваженості та справедливості, суд приходить до висновку, що позовні вимоги доведені, обґрунтовані та такі, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 59, 60, 88, 209, 212-215 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов -задовольнити.

Визнати недійсним рішення сесії Марївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області № 316 від 03.09.2009 року в частині надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,25 га у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд ОСОБА_1 за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у землях запасу державної власності за адресою АДРЕСА_1.

Визнати недійсним рішення сесії Марївської сільської ради Компаніївського району Кіровоградської області № 360 від 18.11.2009 року в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання у власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,25 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибні ділянки) (п. 61 додатку до рішення).

Визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК № 850551, виданий 28 грудня 2009 року на ім'я ОСОБА_1 на земельну ділянку площею 0,2500 га в межах згідно з планом, розташовану в АДРЕСА_1.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Кіровоградської області через Компаніївський районний суд Кіровоградської області протягом десяти днів з дня проголошення або отримання його копії.

Суддя Компаніївського районного суду

Кіровоградської області О.В. Ревякіна