ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2014 р. справа № 804/14171/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Прудника С.В.
при секретарі судового засідання Крюкової О.В.
представник позивача не прибув
представник відповідача не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради Дніпропетровської області до управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області про скасування рішення № 14 від 09.04.2014 р. про застосування фінансової санкції по застрахованій особі ОСОБА_1 в розмірі 170,00 грн., -
ВСТАНОВИВ :
09 вересня 2014 року управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради Дніпропетровської області звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Жовтих Водах Дніпропетровської області, в якому, з урахуванням виправленого адміністративного позову від 13.10.2014р. просить суд рішення №14 від 09.04.2014р. про застосування фінансових санкцій до управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради Дніпропетровської області по застрахованій особі ОСОБА_1 в розмірі 170,00 грн. - скасувати.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що у зв'язку із виявленими помилками, що були допущені під час ведення Протоколу № 1733 від 22.06.2002 року про призначення ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, на період з 17.06.2002 р. по 07.03.2005 р. в частині зазначення ідентифікаційного коду - НОМЕР_1, позивачем було надано до управління ПФУ в м.Жовтих Водах Дніпропетровської області «Відомості про осіб, що мають підстави для зарахування стажу роботи без сплати стразових внесків» за 2002 - 2004 роки та «Індивідуальну відомість про застраховану особу» за 2005 рік по застрахованій особі ОСОБА_1 з позначками «коригуючи» з зазначенням номеру облікової картки застрахованої особи НОМЕР_2, з відображенням в «Індивідуальній відомісті про застраховану особу» за 2005 рік періоду отримання допомоги з 01.01 2005 р. по 07.03.2005 р. та сумою доходу, що враховується для пенсії за 2005 рік в розмірі 583,13 грн. Інформація, яку було відкориговано не була використана у системі пе рсоніфікації за призначенням і не вплинула на призначення пенсій відповідним застрахова ним особам; порядок зарахування страхових внесків до Пенсійного фонду на осіб, які ма ють право на зарахування страхового стажу, як отримувачі соціальних допомог, не передба чає готівкових переведень на рахунки Пенсійного фонду, а віртуально зараховується взаємозаліком з Державним бюджетом, тому помилки було своєчасно ліквідовано і вони не при звели до втрат бюджетних коштів чи коштів відповідних осіб, у зв'язку із чим рішення відповідача №14 від 09.04.2014р. про застосування фінансових санкцій до управління Пенсійного фонду України в м.Жовтих Водах Дніпропетровської області по застрахованій особі ОСОБА_1 в розмірі 170,00 грн., прийняте на підставі перевірки достовірності форму вання та подання відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі зага льнообов'язкового державного соціального страхування, є протиправним та підлягає скасуванню.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.10.2014 р. відкрито провадження у адміністративній справі, та призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні (а.с. 1).
Від відповідача 11.11.2014р. надійшли письмові заперечення, в обґрунтування яких зазначено, що спеціалістами УПФУ в м.Жовтих Водах була проведена позапланова перевірка щодо достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, по застрахованій особі ОСОБА_1 за період з 01.01.2002 р. по 31.12.2005р., за результатами якої встановлено, що позивачем у визначені законодавством терміни до органу Пенсійного фонду України було надано «Відомості про осіб, що мають підстави для зарахування стажу роботи без сплати страхових внесків» за 2002- 2004 роки та «Індивідуальну відомість про застраховану особу» за 2005 рік по ОСОБА_1 з невірно відображеним номером облікової картки застрахованої особи НОМЕР_1, та невірно зазначеним періодом отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 17.06.2002 по 31.12.2005 року та з сумою доходу, що враховується для пенсії за 2005 рік, в розмірі 3604,00 грн. На підставі копії картки фізичної особи- платника податків завіреної та наданої листом до управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах встановлено, що ОСОБА_1 одержала ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_2, та згідно Протоколу від 22.06.2002 року № 1733 Позивачем вищезазначеній особі було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за період з 17.06.2002 по 07.03.2005 року. Зазначені розбіжності призвели до подання недостовірних відомостей про застраховану особу, що використовуються в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, за 2002-2003 роки та 2004-2005 року, чим було порушено вимоги п.4 ч.2 ст.17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п.8.3 розділу 8 та пункту 11.2 розділу 11 Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовується в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. У зв'язку з наведеним у відношенні позивача правомірно було винесно рішення №14 від 09.04.2014р. про застосування фінансових санкцій по застрахованій особі ОСОБА_1 в розмірі 170,00 грн.
До судового засідання 25.11.2014 р. сторони не з'явились. Від позивача та відповідача надійшли заяви про здійснення розгляду справи без участі представника, в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. ст. 69 - 72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Згідно ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно Протоколу № 1733 від 22.06.2002 року управлінням праці та соціального захи сту населення Жовтоводської міської ради про призначення допомоги ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на період з 17.06.2002 р. по 07.03.2005 р.
Судом встановлено, що 17.03.2006р. позивачем до управління Пенсійного фонду України в м. Жовті Води були подані «Індивідуальній відомісті про застраховану особу» по застрахованій особі ОСОБА_1 (із зазначенням номеру облікової картки НОМЕР_1) за 2005 рік періоду отримання допомоги з 01.01 2005 р. по 31.12.2005 р. та сумою доходу, що враховується для пенсії за 2005 рік в розмірі 3604 грн. (за період січень-грудень 2005 року) із визначенням суми нарахованого із заробітку застрахованої особи.
28.02.2014р. року управлінням праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради супровідним листом №09-05/922 було надано до управління Пенсійного фонду України в м. Жовті Води «Відомості про осіб, що мають підстави для зарахування стажу роботи без сплати страхових внесків» за звітні роки 2002, 2003, 2004 відносно ОСОБА_1 та «Індивідуальну відомість про застраховану особу» за 2005 рік по застрахованій особі ОСОБА_1 з зазначенням типу форми «коригуюча» з зазначенням номеру облікової картки застрахованої особи НОМЕР_2, з відображенням в «Індивідуальній відомісті про застраховану особу» за 2005 рік періоду отримання допомоги з 01.01 2005 р. по 07.03.2005 р. та сумою доходу, що враховується для пенсії за 2005 рік в розмірі 583,13 грн. (за період січень-березень 2005 року) із визначенням суми нарахованого із заробітку застрахованої особи.
Як вбачається з супровідного листа №09-05/922, дані, які було відкориговано, виявлені позивачем в ході самоперевірки, що зумовило необхідність надіслання коригуючої форми відомостей для внесення змін до раніше поданих відомостей за звітній період.
На підставі направлення від 04.03.2014р. №16 співробітником управління Пенсійного фонду України в м. Жовті Води у період з 05.03.2014 року по 18.03.2014 року проведена позапланова перевірка управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради з питань дотримання вимог законодавства щодо достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, по застрахованій особі ОСОБА_1 за період з 01.01.2002 р. по 31.12.2005р., за результатами якої було складено Акт від 18.03.2014р. № 16.
Перевіркою достовірності формування та подання відомостей про застраховану особу встановлено порушення п.4 ч.2 ст.17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п.8.3 розділу 8 та пункту 11.2 розділу 11 Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовується в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 10.06.2004р № 7-6 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 серпня 2004 року за № 1000/9599, а саме: позивачем (страхувальником) у визначені законодавством терміни до органу Пенсійного фонду України було надано «Відомості про осіб, що мають підстави для зарахування стажу роботи без сплати страхових внесків» за 2002- 2004 роки та «Індивідуальну відомість про застраховану особу» за 2005 рік по ОСОБА_1 з невірно зазначеним реєстраційним номером облікової картки застрахованої особи - НОМЕР_1, та невірно зазначеним періодом отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 17.06.2002 по 31.12.2005 року та з сумою доходу, що враховується для пенсії за 2005 рік, в розмірі 3604,00 грн. На підставі копії картки фізичної особи - платника податків завіреної та наданої листом до управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах встановлено, що ОСОБА_1 одержала ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_2, та згідно Протоколу від 22.06.2002 року № 1733 Позивачем вищезазначеній особі було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за період з 17.06.2002 по 07.03.2005 року. Відповідно до п.1.3 розділу 1 Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовується в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, скасування відомостей здійснюється, якщо некоректними виявились такі ключові реквізити первинного звіту як код страхувальника, звітний рік, номер олікової картки застрахованої особи, код категорії застрахованої сооби, код підстави для спеціального стажу. Перевіркою встанвлено, що страхувальником 28.02.2014р. невірно надано «Відомості про осіб, що мають підстави для зарахування стажу роботи без сплати страхових внесків» за 2002- 2004 роки та «Індивідуальну відомість про застраховану особу» за 2005 рік з позначками «коригуюча» по застрахованій особі ОСОБА_1
За наслідками перевірки на підставі п.5 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку по застрахованій особі ОСОБА_1, зазначених в «Відомості про осіб, що мають підстави для зарахування стажу роботи без сплати страхових внесків» за 2004 рік та в «Індивідуальній відомості про застраховану особу» за 2005 рік управлінням ПФУ в м. Жовтих Водах було прийнято рішення №14 від 09.04.2014р. про застосування фінансових санкцій за подання до органів Пенсійного фонду України недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку у розмірі 170,00 грн.
17.04.2014р. управлінням праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради Дніпропетровської області було подано до головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області скаргу на рішення № 14 від 09.04.2014 р., яка рішенням про результати скарги від 05.05.2014 р. №10473/-7/30 останнього залишена без задо волення, а рішення № 14 від 09.04.2014 р. - без змін.
Рішення про результати розгляду скарги від 05.05.2014 р. №10473/-7/30 головного управління Пенсій ного фонду України в Дніпропетровській області було оскаржене до Пенсійного фонду Укра їни та за розглядом якого Пенсійним фондом України винесено про ре зультати розгляду скарги від 29.05.2014р. №14332/09-10, яким рішення № 14 від 09.04.2014 р. залишено без змін, а скар гу управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради Дніпро петровської області - без задоволення.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок
страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а також визначено порядок формування накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (далі - Закон № 1058).
Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загаль нообов'язкове державне соціальне страхування» визначено правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку (далі - Закон № 2464).
Так у відповідності до ст.12-1 Закону №2464 пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань:
1) формує та веде реєстр застрахованих осіб Державного реєстру, здійснює заходи щодо надання інформації з Державного реєстру відповідно до цього Закону;
2) взаємодіє в установленому законодавством порядку з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, міністерствами, іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами і організаціями та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування;
3) здійснює контроль, у тому числі спільно з органами доходів і зборів, за достовірністю відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню;
4) бере участь в аналізі та прогнозі надходження коштів від сплати єдиного внеску;
5) здійснює інші функції, передбачені законодавством.
Слід зауважити, що, зокрема, ст..17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» була виключена на момент винесення оскаржуванного рішення №14 від 09.04.2014р. про застосування фінансових санкцій на підставі Закону №2464.
Також посилання управління Пенсійного фонду України в м.Жовтих Водах Дніпропетровської області на Порядок формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного стра хування № 7-6, що був затверджений 10.06.2004 р. Постановою правління Пенсійного фонду України є безпідставним, так як зазначений порядок є таким, що втратив чинність.
Також суд зазначає, що ч.ч.1-9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» були виключені на момент винесення оскаржуванного рішення №14 від 09.04.2014р. про застосування фінансових санкцій на підставі Закону №2464.
Слід зазначити, що рішенням Конституційного суду України від 09.02.1999 р. по справі № 1-7/99 щодо тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України зазначено, що положення части ни першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших норматив но-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність осо би, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Проте, це не виключає застосування даного принципу та не свідчить про неможливість поширення на закони та інші нормативно-правові акти, які пом'якшують або скасовують відповідальність юридичних осіб.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 03.12.2013р. № 25-2 «Про визнання такою, що втратила чинність, постанови правління Пенсійного фонду України від 08 жовтня 2010 року № 22-2» ввизначено, що відомості про застрахованих осіб та звіти щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України за період до 01 січня 2011 року подаються лише за результатами перевірки, здійсненої за заявою платника.
Як вже судом зазначалось, оскільки дані, а також суми внесків у первісній відомості були зазначені позивачем ві рно і не потребують скасування за відповідні роки, останнім і було подано «коригуючи» відо мість, де змінено лише реквізит 06 (код ДРФО) задля внесення змін до раніше поданих відомостей.
Також заступником директора департаменту-начальником відділу персоніфікованого обліку, ін формаційних систем та мереж ПФУ було надано роз'яснення в часописі «Баланс-бюджет» № 23 від 09.06.2009 р., де зазначено, що до страхувальників, які самостійно ви явили недостовірну інформацію у відомостях, що використовуються в системі персоніфіко ваного обліку, та надали до системи персоніфікованого обліку індивідуальні відомості про застраховану особу за попередні звітні роки з позначкою "коригуюча", фінансові та адміні стративні санкції не застосовуються. Санкції не застосовуються також за помилку в напи санні прізвища, імені, по батькові.
Крім того, слід зауважити, що інформація, яку було відкориговано, ще не була використана у системі пе рсоніфікації за призначенням і не вплинула на призначення пенсій відповідним застрахова ним особам, а порядок зарахування страхових внесків до Пенсійного фонду на осіб, які ма ють право на зарахування страхового стажу, як отримувачі соціальних допомог, не передба чає готівкових переведень на рахунки Пенсійного фонду, а віртуально зараховується взаємо-заліком з Державним бюджетом, тому помилки було ліквідовано своєчасно та не при звели до втрат бюджетних коштів чи коштів відповідних осіб.
Частиною 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням вищезазначеного, суд доходить висновку, що рішення №14 від 09.04.2014р. про застосування фінансових санкцій по застрахованій особі ОСОБА_1 в розмірі 170,00 грн. прийняте управлінням Пенсійного фонду України в м.Жовтих Водах Дніпропетровської області не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з порушенням використаного повноваження; необґрунтовано, тобто без врахування усіх обставин, які мають значення для прийняття рішення; не добросовісно та не розсудливо, а тому, підлягає скасуванню.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 11, 14, 69 - 71, 86, 94, 122, 128, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради Дніпропетровської області до управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області про скасування рішення № 14 від 09.04.2014 р. про застосування фінансової санкції по застрахованій особі ОСОБА_1 в розмірі 170,00 грн. - задовольнити повністю.
Рішення управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області № 14 від 09.04.2014 р. про застосування фінансових санкцій до управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради Дніпропетровської області по застрахованій особі ОСОБА_1 в розмірі 170,00 грн. - скасувати.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд, в порядку та у строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, та набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С. В. Прудник