ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2015 року Справа № 916/2262/14
Вищий господарський суд України у складі: суддя Селіваненко В.П. - головуючий, судді Бенедисюк І.М. (доповідач), Харченко В.М.
розглянув касаційну скаргу Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Одеса (далі - відділення АМК),
на постанову Одеського апеляційного господарського суду від 25.11.2014
зі справи № 916/2262/14
за позовом комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Пересипський", м. Одеса (далі - КП " ЖКС "Пересипський"),
до відділення АМК
про визнання недійсним та скасування рішення
та зустрічним позовом відділення АМК
до КП "ЖКС "Пересипський"
про стягнення 72 080 грн.
Судове засідання проведено за участю представників сторін:
КП "ЖКС "Пересипський"- не з'яв.,
відділення АМК - Максименко А.П.
За результатами розгляду касаційної скарги Вищий господарський суд України
ВСТАНОВИВ:
КП "ЖКС "Пересипський" звернулося до господарського суду Одеської області з позовом про визнання недійсним рішення адміністративної колегії відділення АМК від 09.04.2014 № 92-р/к у справі № 45-01/2014 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції (далі - рішення № 92-р/к).
Відділення АМК подало зустрічний позов про стягнення з КП "ЖКС "Пересипський" штрафу у сумі 68 000 грн., накладеного рішенням № 92-р/к, та пені в сумі 4 080 грн. за прострочення оплати цього штрафу.
Рішенням господарського суду Одеської області від 10.09.2014 (колегія суддів у складі: суддя Горячук Н.О. - головуючий, судді Гуляк Г.І., Никифорчук М.І.) у задоволенні позову КП "ЖКС "Пересипський" відмовлено, зустрічний позов відділення АМК задоволено.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 25.11.2014 (колегія суддів у складі: суддя Воронюк О.Л. - головуючий, судді Лашина В.В., Таран С.В.) рішення місцевого господарського суду скасовано; позов КП "ЖКС "Пересипський" задоволено; визнано недійсним рішення № 92-р/к; у задоволенні зустрічного позову відмовлено.
У касаційній скарзі відділення АМК просить Вищий господарський суд України постанову апеляційного господарського суду скасувати, а рішення місцевого господарського суду залишити в силі внаслідок порушення судом апеляційної інстанції положень статті 43 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), частини першої статті 13, статті 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції".
У відзиві на касаційну скаргу КП "ЖКС "Пересипський" просить у задоволенні скарги відмовити з наведених у відзиві мотивів.
Сторони відповідно до статті 1114 ГПК України належним чином повідомлено про час і місце розгляду скарги.
Перевіривши на підставі встановлених попередніми судовими інстанціями обставин справи правильність застосування ними норм процесуального та матеріального права, заслухавши пояснення представника відділення АМК, Вищий господарський суд України дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги.
Господарськими судами у справі встановлено, що:
- згідно з рішенням № 92-р/к:
КП "ЖКС "Пересипський" протягом 2013 року займало монопольне (домінуюче) становище на досліджуваному ринку;
дії КП "ЖКС "Пересипський", які полягали у поданні на затвердження виконавчого комітету Одеської міської ради економічно необґрунтованого розрахунку пайової участі власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою у сумі 5 грн. за 1 м2 площі гаража за один місяць (з урахуванням ПДВ), який у подальшому було застосовано, визнано порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим частиною першою статті 13, пунктом 2 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем надання послуг з утримання об'єктів благоустрою шляхом вчинення дій, що можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умови існування значної конкуренції на цьому ринку;
за це порушення на КП "ЖКС "Пересипський" накладено штраф у сумі 68 000 грн.;
- рішення № 92-р/к мотивовано такими фактичними даними:
КП "ЖКС "Пересипський" займає монопольне становище на ринку надання послуг з утримання об'єктів благоустрою в територіальних межах об'єктів благоустрою, які обслуговує це підприємство на підставі укладених з власниками (користувачами, орендарями) гаражів;
КП "ЖКС "Пересипський" відповідно до Правил благоустрою території міста Одеси (текстова частина) у новій редакції, затверджених рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011 № 1631-VI, зокрема, Додатку № 5 до цих Правил та затвердженого розпорядження Одеського міського голови від 26.10.2012 № 1031-01р Порядку встановлення тарифів на послуги (роботи), які надаються (виконуються) комунальними підприємствами Одеської міської ради здійснило "розрахунок тарифу для визначення розміру пайової участі власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єкта благоустрою на 2013 рік" у сумі 5 грн. за 1 м2 площі гаража за один місяць (з урахуванням ПДВ) та подано цей розрахунок на затвердження в установленому порядку;
згідно з цим документом загальна сума витрат складає 27 422, 85 грн., а сума прибутку - 8 226, 86 грн.; тобто рентабельність підприємства при визначенні прибутку складає 30 відсотків, що суперечить пункту 4 додатку № 5 до Правил благоустрою території міста Одеси (текстова частина) у новій редакції, затверджених рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011 № 1631-VI, згідно з яким загальна рентабельність при визначенні прибутку комунального підприємства від пайової участі не повинна перевищувати 10 відсотків;
крім того, КП "ЖКС "Пересипський", здійснюючи зазначений розрахунок, необґрунтовано зазначило заробітну плату двірників у розмірі, що суперечить штатному розпису цього підприємства;
на підставі цього розрахунку рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 13.12.2012 № 443 "Про встановлення розміру пайової участі для власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою" встановлено базову вартість пайової участі у сумі 5 грн. за 1 м2 умовно-розрахункової площі гаража для власників відповідних об'єктів, що обслуговуються комунальними підприємствами "Житлово-комунальний сервіс" міста Одеси, до складу яких входить КП "ЖКС "Пересипський";
- також судом були з'ясовані фактичні обставини, пов'язані із зустрічним позовом, а саме:
11.04.2014 КП "ЖКС "Пересипський" отримало копію рішення № 92-р/к, про що свідчить відмітка про вручення представнику названого підприємства поштового відправлення № 6510702713498;
КП "ЖКС "Пересипський" накладений рішенням № 92-р/к штраф не сплатило, зокрема, протягом визначених Законом України "Про захист економічної конкуренії" двох місяців з моменту отримання копії рішення органу Антимонопольного комітету України;
16.06.2014 порушено провадження в даній справі за позовом КП "ЖКС "Пересипський" про визнання рішення № 92-р/к недійсним;
тому відділення АМК просить стягнути пеню у сумі 4 080 грн. за прострочення оплати зазначеного штрафу за чотири дні станом на 16.06.2014.
Відповідно до частини першої статті 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції" підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
У розумінні частини першої статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
За приписом пункту 2 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" зловживання монопольним (домінуючим) становищем є порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть утворювати підприємства для утримання об'єктів благоустрою державної та комунальної власності. У разі відсутності таких підприємств органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень визначають на конкурсних засадах відповідно до закону балансоутримувачів таких об'єктів.
Суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни (стаття 12 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" ).
Стаття 13 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" містить невичерпний перелік територій в межах населеного пункту, що є об'єктами благоустрою.
Частиною четвертою статті 15 цього Закону передбачено, що власник тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення, розташованої на території об'єкта благоустрою державної та комунальної власності, зобов'язаний забезпечити належне утримання прилеглої до тимчасової споруди території або може брати пайову участь в утриманні цього об'єкта благоустрою на умовах договору, укладеного із підприємством або балансоутримувачем; типовий договір щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Пунктом 10 статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить визначення обсягів пайової участі власників тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення в утриманні об'єктів благоустрою.
Рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011 № 1631-VI затверджено Правила благоустрою території міста Одеси (текстова частина) у новій редакції.
Додатком № 5 до цих Правил є Порядок визначення пайової участі власників (орендарів) будівель та споруд соціально-культурного, побутового, торговельного та іншого призначення, а також власників (орендарів) пунктів дрібно-роздрібної торговельної мережі для утримання об'єктів благоустрою, розташованих в прибережній та парковій зонах, скверах та на територіях для експлуатації фонтанів, бюветних гідротехнічних комплексів, ставків.
У пункті 9 згаданого додатку № 5 зазначено, що розміри пайової участі власників (орендарів) будівель та споруд соціально-культурного, побутового, торговельного та іншого призначення, а також власників (орендарів) пунктів дрібно-роздрібної торговельної мережі для утримання об'єктів благоустрою щорічно встановлюються рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради для кожного комунального підприємства.
У додатку до додатку № 5 до Правил благоустрою території міста Одеси (текстова частина) у новій редакції, затверджених рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011 № 1631-VI, наведено текст Примірного договору про пайову участь в утриманні об'єктів благоустрою (в подальшому наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.11.2013 № 537, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.12.2013 за № 2073/24605, було затверджено Типовий договір щодо пайової участі в утриманні об'єкта благоустрою).
Частиною третьою статті 15 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" визначено, що орган державної влади або орган місцевого самоврядування за поданням підприємства чи балансоутримувача щорічно затверджує заходи з утримання та ремонту об'єкта благоустрою державної або комунальної власності на наступний рік та передбачає кошти на виконання цих заходів. Орган державної влади та орган місцевого самоврядування, підприємство та балансоутримувач несуть відповідальність за виконання затверджених заходів у повному обсязі.
За змістом пункту 1 додатку № 5 до Правил благоустрою території міста Одеси (текстова частина) у новій редакції, затверджених рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011 № 1631-VI, цей Порядок розроблений з метою забезпечення належного утримання та своєчасного ремонту об'єктів благоустрою та реалізації положень статті 15 Закону України "Про благоустрій населених пунктів".
У пункті 3 додатку № 5 до Правил благоустрою території міста Одеси (текстова частина) у новій редакції, затверджених рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011 № 1631-VI зазначено таке: "Підосновою визначення пайової участі є річний план заходів з утримання та ремонту об'єктів благоустрою та відповідний кошторис витрат на утримання в належному стані об'єктів благоустрою.
Річний план заходів з утримання і ремонту об'єктів благоустрою розробляється кожним комунальним підприємством, що утримують об'єкти благоустрою, на підставі Порядку формування річного плану заходів з утримання і ремонту об'єктів благоустрою, затвердженого додатком 3 до Правил благоустрою території міста Одеси, погоджується уповноваженим органом по кожному комунальному підприємству відповідно до вимог Закону України "Про благоустрій населених пунктів" та затверджується на підставі розділу 3 Правил благоустрою території міста Одеси та інших нормативно-правових актів.
Кошторис витрат на утримання в належному стані об'єктів благоустрою розробляється кожним комунальним підприємством та затверджується уповноваженим органом по кожному комунальному підприємству".
Відповідно до затвердженого розпорядження Одеського міського голови від 26.10.2012 № 1031-01р Порядку встановлення тарифів на послуги (роботи), які надаються (виконуються) комунальними підприємствами Одеської міської ради:
комунальні підприємства Одеської міської ради як виконавці (виробники) здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих тарифів на відповідні послуги (роботи) та надають їх уповноваженим органам, які здійснюють контроль за ефективною діяльністю комунальних підприємств (далі - уповноважені органи), на розгляд;
уповноважені органи протягом 30-ти календарних днів перевіряють та підтверджують (погоджують) достовірність вхідної інформації, яку комунальні підприємства використовують при розрахунках тарифів, приймають рішення щодо економічної та соціальної доцільності встановлення і зміни тарифів та надають ці розрахунки на перевірку до управління економіки, промисловості та інвестицій Одеської міської ради;
управління економіки, промисловості та інвестицій Одеської міської ради протягом 30-ти календарних днів перевіряє надані розрахунки та інформує уповноважений орган щодо правильності їх виконання та економічної обґрунтованості тарифів комунальних підприємств;
уповноважені органи готують та виносять на розгляд виконавчого комітету Одеської міської ради проекти рішень виконавчого комітету Одеської міської ради щодо встановлення або перегляду тарифів на житлово-комунальні, побутові, транспортні та інші послуги, які надаються комунальними підприємствами;
проекти рішень виконавчого комітету Одеської міської ради щодо встановлення або перегляду тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій для будинків комунальної власності готує та виносить на розгляд виконавчого комітету Одеської міської ради департамент міського господарства Одеської міської ради спільно з районними адміністраціями Одеської міської ради.
Місцевий господарський суд у вирішенні спору зі справи виходив з того, що в рішенні № 92-р/к доведено вчинення КП "ЖКС "Пересипський" відповідного порушення конкурентного законодавства.
Вищий господарський суд України з наведеним висновком погодитися не може з огляду на таке.
Господарськими судами встановлено, що зміст порушення конкурентного законодавства, про яке йдеться в рішенні № 92-р/к полягає у поданні на затвердження виконавчого комітету Одеської міської ради розрахунку пайової участі власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою у сумі 5 грн. за 1 м2 площі гаража за один місяць (з урахуванням ПДВ).
Згідно з дослідженим у справі текстом Порядку встановлення тарифів на послуги (роботи), які надаються (виконуються) комунальними підприємствами Одеської міської ради, затвердженого розпорядження Одеського міського голови від 26.10.2012 № 1031-01р, яким деталізовано процедуру встановлення тарифів, що підлягають затвердженню виконавчим комітетом Одеської міської ради, уповноважені органи зобов'язані перевірити та підтвердити (погодити) достовірність вхідної інформації, яку комунальні підприємства використовують при розрахунках тарифів, а управління економіки, промисловості та інвестицій Одеської міської ради - перевірити надані розрахунки та інформувати уповноважений орган щодо їх правильності та економічної обґрунтованості.
Водночас пунктом 4 цього порядку передбачено, що саме уповноважені органи готують та виносять на розгляд виконавчого комітету Одеської міської ради проекти рішень виконавчого комітету Одеської міської ради щодо встановлення або перегляду тарифів на житлово-комунальні, побутові, транспортні та інші послуги, які надаються комунальними підприємствами.
Правилами благоустрою території міста Одеси (текстова частина) у новій редакції, затвердженими рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011 № 1631-VI, передбачено лише, що підприємство, яке надає послуги з благоустрою, зобов'язане скласти кошторис, на підставі якого здійснюється розрахунок розміру пайової участі, який затверджує виконавчий комітет міської ради, тобто самостійно не може вчинити порушення конкурентного законодавства.
Разом з тим, у дослідженому господарськими судами рішенні № 92-р/к відсутні фактичні дані про встановлення відділенням АМК у діях виконавчого комітету, іншого органу Одеської міської ради чи безпосередньо даної ради порушення конкурентного законодавства, пов'язаного із затвердженням розрахунку пайової участі власників (користувачів, орендарів) гаражів для утримання об'єктів благоустрою у сумі 5 грн. за 1 м2 площі гаража за один місяць (з урахуванням ПДВ).
З урахуванням наведеного апеляційний господарський суд обґрунтовано скасував рішення місцевого господарського суду у справі та прийняв постанову про визнання недійсним рішенням № 92-р/к, а тому й правомірно відмовив в задоволенні зустрічного позову.
Керуючись статтями 1119, 11111 ГПК України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Постанову Одеського апеляційного господарського суду від 25.11.2014 у справі № 916/2262/14 залишити без змін, а касаційну скаргу Одеського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України - без задоволення.
Суддя В. Селіваненко
Суддя І. Бенедисюк
Суддя В. Харченко