Постанова № 42468406, 27.01.2015, Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
27.01.2015
Номер справи
345/5278/14-а
Номер документу
42468406
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 345/5278/14-а

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27.01.2015 р. м.Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

в складі: головуючого-судді Гриніва М.А.

секретаря Мошківа О.С.

розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у місті Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області про неправильне нарахування пенсії та зобов'язання проведення її перерахунку, суд -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся із позовом до управління Пенсійного фонду України у місті Калуші та Калуському районі про визнання протиправними дій по невключенню до розрахунку пенсії при її призначенні сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги для оздоровлення та індексації заробітної плати і про зобов'язання відповідача провести перерахунок призначеної йому пенсії з врахуванням зазначених виплат з моменту призначення пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що після досягнення пенсійного віку і набуття права виходу на пенсію він подав до відповідача всі необхідні документи і у серпні 2011 р. йому призначено пенсію державного службовця. Однак, при призначенні пенсії не враховано та не включено до розрахунку суми усіх складових його заробітної плати, тому розмір пенсії є неповним та не відповідає встановленим чинним законодавством умовам його пенсійного забезпечення.

09.12.2014 р. він подав заяву до відповідача з проханням зробити перерахунок призначеної пенсії з часу її призначення, а саме з 22.08.2011 р., так як до розрахунку її розміру не були враховані суми матеріальної допомоги на оздоровлення і на вирішення соціально-побутових питань, а також індексація заробітної плати, на які нараховуються страхові внески. Листом від 10.12.2014 р. відповідач відмовив йому у проведенні такого перерахунку. Даний лист позивач вважає формальною відпискою, оскільки в ньому не наведено нормативно-правового обґрунтування даного рішення, а також не зазначено, які саме норми чинного законодавства встановлюють перелік інших виплат, які не можуть бути включені до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії.

У судове засідання ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 не з'явилися, згідно поданих суду додаткових пояснень представника, справу просить розглянути у їхній відсутності. Вважає, що ОСОБА_1 не пропустив строк звернення до суду, так як при отриманні пенсії не має розшифровки складу виплат, які були включені до розрахунку при обчисленні пенсії, а тому із суми отриманої пенсії неможливо встановити, які виплати були включені при обчисленні пенсії, а які ні. Позивач не знав про те, що з моменту призначення йому пенсії суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги для оздоровлення та індексації заробітної плати не включені до обчислення пенсії і дізнався про це тільки після звернення до відповідача.

У судове засідання представник відповідача не з'явився, однак подав заперечення на позов, в якому просить розгляд справи провести без участі представника управління Пенсійного фонду України у місті Калуші та Калуському районі, позов не визнає. У запереченні він також зазначає, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, індексація грошових доходів населення не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії, тому в управління немає законодавчо обґрунтованих підстав для перерахунку недоотриманої пенсії.

Відповідно до ст. 33 ЗУ «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, допомоги за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Визначення розміру заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям передбачено постановою КМУ від 31.05.2000 р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», пунктом 1 зазначеної постанови встановлено, що розмір виплат (окрім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включається в заробіток для обчислення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Такі виплати, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, індексація грошових доходів населення, не включається до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії, тому немає законних підстав для проведення перерахунку проведеної пенсії ОСОБА_1 з включенням з часу призначення пенсії до заробітку, з якого визначалася пенсія, сум матеріальних допомога на оздоровлення і на соціально-побутові потреби.

Також просить врахувати, що позивач звернувся із позовом до суду з пропуском строків, встановлених ст. 99 КАС України, так як звернувся до суду 29.12.2014 р., а перерахунок просить провести з часу призначення пенсії, тобто з 22.08.2011 р. Оскаржуваний позивачем розмір пенсії виплачується щомісячно, хоча і не в тих розмірах, про які просить позивач, а тому про порушення своїх прав позивач повинен був дізнатися кожного місяця під час отримання пенсії.

Просить у задоволенні позову відмовити.

Суд, дослідивши наявні у справі матеріали, вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи із наступних підстав.

За змістом ст. 37 ЗУ «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховуються збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Ч.1 ст. 1 ЗУ «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Ч.2 ст. 33 ЗУ «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.

Статтею 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії. Відповідно до ч.1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до ЗУ «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування, або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Ч.2 ст. 99 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

ОСОБА_1 у своїх позовних вимогах просить зобов'язати відповідача провести перерахунок призначеної йому пенсії з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги для оздоровлення та індексації заробітної плати з моменту призначення пенсії, тобто з 22.08.2011 р., а із позовом до суду звернувся 18.12.2014 р., як це видно із запису на штампі канцелярії суду (а.с. 2).

Суд погоджується із доводами представника відповідача в тій частині, що ОСОБА_1 пропустив строк на звернення до суду, він не навів поважності причин пропуску даного строку і не просить його поновити, тому суд вважає, що позовні вимоги за період з 22.08.2011 р. по 17.06.2014 р. включно слід залишити без розгляду.

Згідно ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач у своєму листі від 10.12.2014 р. (а.с. 8) і запереченні (а.с. 19) не оспорює того, що у довідці про заробітну плату ОСОБА_1, на підставі якої було нараховано пенсію, були зазначені суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги для оздоровлення та індексації заробітної плати, однак оспорює необхідність включення даних виплат до заробітку позивача, з якого визначалася пенсія.

Згідно довідки №6261 від 17.12.2014 р., ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у місті Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області і отримує пенсію за віком по ЗУ «Про державну службу» в ОМС з 22.08.2011 р. в сумі 3848,79 грн. (а.с. 9)

Як видно із довідки від 19.08.2011 р., ОСОБА_1 нараховувалися і виплачувалися суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги для оздоровлення та індексації заробітної плати (а.с.32), про що також зазначено в довідці від 09.12.2014 р. (а.с. 15). В даних довідках є посилання на те, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

При таких обставинах суд вважає, що суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги для оздоровлення та індексації заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески враховуються в заробіток ОСОБА_3 для обчислення пенсії, однак не були враховані відповідачем, тому слід визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у місті Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області по невключенню до розрахунку пенсії ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги для оздоровлення та індексації заробітної плати і зобов'язати відповідача провести перерахунок призначеної позивачу пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги для оздоровлення та індексації заробітної плати з 18.06.2014 р.

Із Державного бюджету України в користь ОСОБА_1 слід стягнути 73,08 грн. судових витрат, згідно квитанції (а.с. 1).

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

п о с т а н о в и в:

Позов задовільнити частково.

Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у місті Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області про визнання протиправними дій по невключенню до розрахунку пенсії сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги для оздоровлення та індексації заробітної плати, а також зобов'язання провести перерахунок призначеної пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги для оздоровлення та індексації заробітної плати за період 22.08.2011 р. по 17.06.2014 р. включно залишити без розгляду.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у місті Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області по невключенню до розрахунку пенсії ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги для оздоровлення та індексації заробітної плати.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги для оздоровлення та індексації заробітної плати з 18.06.2014 р.

Стягнути із Державного бюджету України в користь ОСОБА_1 73,08 грн. судових витрат.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Калуський міськрайонний суд протягом 10-ти днів з часу отримання її копії.

Г о л о в у ю ч и й :