Справа № 539/4466/14-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.01.2015 Лубенський міськрайонний суд
Полтавської області
В складі: головуючого судді - Волювача О. В.
при секретарі - Джадан І.В.,
за участю: представника позивача за довіреністю - ОСОБА_1,
представника відповідача управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області - Гречухи С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лубни адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до УПФУ в м.Лубнах та Лубенському районі Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
В позові вказав, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, з 12.01.2010 року є інвалідом ІІ групи, захворювання якого пов'язане з виконанням службових обов'язків з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
В період з 20.09.1976 року по 13.01.2004 року позивач працював на посаді диспетчера АСУ в Лубенській філії ВАТ «Облагропостач». 01.06.1986 року ОСОБА_3 був призваний на військові збори та направлений на роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, де за час перебування на вказаних роботах йому була нарахована та виплачена заробітна плата.
Позивач перебуває на обліку та отримує пенсію через управління Пенсійного фонду України в м.Лубнах та Лубенському районі Полтавської області на підставі рішення Лубенського міськрайонного суду від 02 лютого 2010 року в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком відповідно до ч.4 ст.54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
На даний час йому стало відомо, що заробітна плата на підприємстві Лубенська філія ВАТ «Облагропостач» за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС була йому нарахована та виплачена без врахування документів які на той час були під грифом «таємно» та для службового користування і діяли на той час.
З приводу перерахування йому заробітної плати за час перебування на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та видачі довідки для подачі її до УПФ України в м.Лубнах та Лубенському районі він звернувся до Лубенській філії ВАТ «Облагропостач», де йому така довідка № 18 від 08.12.2014 року була видана з урахуванням нормативних документів які діяли на час його перебування на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Позивач звернувся до УПФУ в м.Лубнах та Лубенському районі з заявою про здійснення перерахунку призначеної пенсії по інвалідності з урахуванням вказаної довідки, однак відповідач відмовив йому у перерахунку пенсії.
ОСОБА_3 прохає суд визнати дії УПФУ в м.Лубнах та Лубенському районі Полтавської області щодо відмови у перерахунку та виплати йому пенсії відповідно до довідки № 18 від 08.12.2014 року протиправними та зобов'язати УПФУ в м.Лубнах та Лубенському районі перерахувати і сплачувати йому пенсію відповідно до вищевказаної довідки, починаючи з 09.12.2014 року з урахуванням сплаченого.
В судовому засіданні позивач та його представник за довіреністю - ОСОБА_1 позовні вимоги підтримали, прохають їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в м.Лубнах та Лубенському районі проти позову заперечив, вказавши, що вважає розрахунок у довідці №18 від 08.12.2014 року невірним.
Суд дослідивши матеріали та обставини справи, заслухавши сторони вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом ІІ групи, захворювання якого пов'язане з виконанням службових обов'язків з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. /а.с.5-7/
Перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м.Лубнах та Лубенському районі Полтавської області та одержує пенсію по ІІ групі інвалідності, відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В період з 20.09.1976 року по 13.01.2004 року позивач працював в Лубенській філії ВАТ «Облагропостач». /а.с.8-9/
Згідно архівних документів військової частини 61610 ОСОБА_3 в період з 01 червня 1986 року по 05 вересня 1986 року брав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. /а.с.10/
08.12.2014 року Лубенською філією ВАТ «Облагропостач» проведено позивачу новий розрахунок заробітної плати за два календарні місяці роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 01.07.1986 року по 31.08.1986 року, оскільки вона була нарахована не в повному обсязі, про що було видано відповідний наказ. Згідно довідки №18 від 08.12.2014 року перерахунок здійснений з урахуванням коефіцієнта 1,742 відповідно до постанови Ради міністрів та Укрпрофради від 10 червня 1986 року №207-7 «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення робітників підприємств, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС». /а.с.14/
Розрахунок оплати праці позивачу за роботу в 30 км зоні відчуження у складі в/ч 61610 за вищевказаний період проведено в наступному порядку: враховано встановлений 6-годинний робочий день, посадовий оклад поділено на фонд робочого часу (при 6-годинному робочому дні), відповідно до вимог постанови Ради міністрів СРСР і ВЦРПС від 7 травня 1986 року №524-156 тарифну ставку підвищено на 100%, за основним місцем роботи зберігалися тарифна ставка за кожен календарний день та середня заробітна плата за кожен робочий день, враховано оплату праці за фактично виконану роботу, оплату праці за роботу у вихідні дні у подвійному розмірі, премію в розмірі 60% тарифної ставки з урахуванням кратності, враховано (додано до середньої заробітної плати для перерахунку пенсії) премію 400 крб. відповідно до п.3 постанови РМ УРСР №207-7 від 10.06.1986 року, визначено розмір середньої заробітної плати для перерахунку пенсії шляхом ділення на два загальної суми за два календарні місяці роботи в зоні ЧАЕС. /а.с.15-22/
09.12.2014 року позивач звернувся з отриманою довідкою до УПФУ в м.Лубнах та Лубенському районі з проханням провести перерахунок його пенсії. /а.с.23/ Однак, листом відповідача від 24.12.2014 року ОСОБА_3 було відмовлено в перерахунку пенсії з тих підстав, що подана довідка складена з порушенням норм законодавства, оскільки відсутні підстави для застосування кратності до тарифної ставки, підвищеної на 100 відсотків. Крім того, відповідач вказав, що сума премії у розмірі 60 відсотків безпідставно розрахована та включена до довідки, оскільки в розрахункових відомостях відсутнє нарахування місячних премій, премія у розмірі 60% положенням на підприємстві в 1986 році за роботу в зоні ЧАЕС не була передбачена. Також, відповідач вказав, що підприємство безпідставно врахувало одноразову премію в розмірі 400 крб. та не надано підтверджуючих документів про виділення Мінфіном СРСР, Держпланом СРСР та Міненерго СРСР коштів для виплати такої премії працівникам, які брали безпосередньо участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до наступного.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення встановлено ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року N 796-XII. (далі - Закон № 796).
Згідно ч. 1 ст. 54 Закону № 796 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
На виконання делегованих повноважень Кабінет Міністрів України 23.11.2011 року прийняв постанову №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до п.2 якої зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
Згідно п.1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210, цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 01.06.1986 року по 05.09.1986 року, що підтверджується наданими довідками та не оспорюється сторонами.
Згідно п.3 ч.3 Порядку у разі, коли особа пропрацювала у зоні відчуження менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження.
Відповідно до даного розрахунку заробітної плати позивачу як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС за період з 01.07.1986 року до 31.08.1986 року, розрахунок здійснювався за 31 день липня 1986 року та 31 день серпня 1986 року.
Відповідно до ч. 7 Порядку, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
У листі Міністерства праці та соціальної політики України від 13 квітня 2001 року № 03-3/1652-018-2 «Про оплату праці у зоні відчуження ЧАЕС у 1986-1990 років осіб, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища» зазначено, що листом Держкомпраці УРСР від 13 червня 1989 року № 10-769 повідомлено, що Рада Міністрів СРСР зняла гриф «секретно» з постанов ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 7 травня 1986 року № 524-156, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05 червня 1986 року № 665-195, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29 грудня 1987 року № 1497-378, розпоряджень від 3 вересня 1986 року № 1767-рс і від 11 грудня 1986 р. № 2488-рс. Повідомлялось також, що розсекречуються прийняті до виконання постанови Ради Міністрів УРСР від 8 травня 1986 року №168-5, від 10 червня 1986 р. №207-7, розпорядження Ради Міністрів УРСР від 10 вересня 1986 року №530-рс, від 16 грудня 1986 року №694-рс, від 6 січня 1988 р. №12-рс та листи Держкомпраці УРСР, якими доводились зазначені рішення Ради Міністрів УРСР: № 4с від 9 травня 1986 року, №58с від 11 червня 1986 року, №132с від 16 вересня 1986 року, №179с від 25 грудня 1986 року, №8с від 22 січня 1988 року. Знято гриф секретності з низки інших нормативних актів, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.
Постанова Кабінету Міністрів СРСР та ВЦРПС «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення, працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобігання забрудненню навколишнього середовища» від 5 жовтня 1986 року № 665-195 передбачає встановлення за працівниками, направленими для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобігання забрудненню навколишнього середовища, збереження середньої заробітної плати.
Оплата праці робітників і службовців (відряджених у зону ЧАЕС та призваних на військові збори), за якими відповідно до чинного законодавства зберігалась за основним місцем роботи середньомісячна заробітна плата, відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року N 207-7 (абзац четвертий пункту 1 постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 року № 665-195) провадилась у III, II, I зонах небезпеки у 4-кратному, 3-кратному та 2-кратному розмірі (із врахуванням 100 % тарифної ставки), понад середньомісячну заробітну плату, виходячи з тарифної ставки, встановленої за основним місцем роботи.
Таким чином Лубенською філією ВАТ «Облагропостач» визначена кратність із врахуванням розсекреченої постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року N207-7.
Відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 р. №665-195 «Про оплату праці і матеріальне забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища» (постанова Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 р. № 207-7) оплата праці працівників підприємств, організацій і установ (надалі - підприємств), розташованих у зоні ЧАЕС, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, повинна провадитись з дня аварії в розмірах, передбачених розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17 травня 1986 р. № 964 - у III, II, I зонах небезпеки у 5-, 4-, 3-кратному розмірах в порівнянні з нормами, встановленими діючим законодавством.
Пунктом 1 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 7 травня 1986 року № 524-156 «Про умови оплати праці й матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської АЕС» передбачено підвищення тарифних ставок (посадових окладів) працівників підприємств і організацій, безпосередньо зайнятим на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, до 100%.
Відповідно до постанови Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 7 травня 1986 року № 153/10-43 премія за роботу в зоні ЧАЕС виплачувалась у відповідності з діючими на підприємстві системами преміювання. Встановлені граничні розміри премій було дозволено підвищувати до 60 % тарифної ставки (окладу) на місяць (підпункт 4 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7).
Виходячи з пункту 1 постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР, ВЦРПС № 524-156 від 07 травня 1986 року, пунктів 1,4 постанови Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС № 665-195 від 05 червня 1986 року, пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Української республіканської Ради професійних Спілок № 207-7 від 10 червня 1986 року, оплата за роботу у зонах небезпеки провадитися з урахуванням кратності зони небезпеки по тарифній ставці.
Крім того, постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 7 жовтня 1986 року № 153/10-43 встановлено, що працівникам, безпосередньо зайнятим на роботах по усуненню наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, премії, заохочення й винагороди нараховувати відповідно до діючих положень на збільшені, згідно п. 1 постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07 травня 1986 року № 524-156 тарифні ставки (відрядні розцінки) і посадові оклади.
Відповідно до положень статті 3 Закону України «Про правонаступництво України» вказані нормативні акти не суперечать законам України, прийнятим після проголошення незалежності України, іншими нормативними актами порядок та умови оплати праці осіб, що приймали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, не передбачені, у зв'язку з чим вони є діючими на теперішній час.
Таким чином, здійснений перерахунок Лубенською філією ВАТ «Облагропостач» у довідці №18 від 08.12.2014 року відповідає вищезазначеним нормативно-правовим актам.
Зі змісту спірної довідки вбачається, що розрахунок заробітної плати проводився на підставі постанови Ради Міністрів УРСР 10 червня 1986 року № 207-7 та постанови КМУ від 23.11.2011 року № 1210.
Також суд враховує при цьому, що відповідач не надав суду письмові докази, які б свідчили про незаконність цієї довідки. Таким чином, суд вказану довідку враховує і вважає її належним доказом.
Всі доводи відповідача носять характер припущень і не підтверджені жодними доказами, хоча за вимогами ч. 2 ст. 71 КАС України саме відповідач, як суб'єкт владних повноважень, повинен довести суду правомірність свого рішення про відмову у перерахунку пенсії позивачу на підставі наданих ним документів про заробітну плату, одержану в зоні відчуження.
За таких обставин суд зазначає про відсутність у відповідача підстав не приймати довідку про заробіток позивача в зоні відчуження ЧАЕС у 1986 році для перерахунку пенсії, відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210.
Право позивача на призначення пенсії виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 році в розмірі фактичної заробітної плати з роботу у зоні відчуження із врахуванням коефіцієнта 2, 3, 4, а не виходячи з мінімальної заробітної плати в Україні, передбачено пунктом 1 Порядку №1210 і не може відповідачем тлумачитись та застосовуватись на власний розсуд.
Також, на підставі п.п. 10, 18 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» позивача та відповідача слід звільнити від сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 22 Конституції України, ст.ст. 10, 15, 54, 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», п.п. 10, 18 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджений постановою Кабінету міністрів України від 23 листопада 2011 р. №1210, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який затверджений постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 № 22-1, ст.ст. 2, 5, 6, 9-12, 71, 158, 160-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області щодо відмови ОСОБА_3 у перерахунку та виплаті пенсії по інвалідності в розмірі фактичної заробітної плати за виконані роботи по участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження, відповідно до довідки №18 від 08.12.2014 року виданої Лубенською філією ВАТ «Облагропостач» неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Лубнах та Лубенському районі Полтавської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії по інвалідності в розмірі фактичної заробітної плати за виконані роботи по участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження на підставі довідки №18 від 08.12.2014 року виданої Лубенською філією ВАТ «Облагропостач», починаючи з 09.12.2014 року із врахуванням виплачених сум.
Судові витрати віднести на рахунок держави..
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення рішення чи отримання його копії.
Суддя Лубенського
міськрайонного суду Волювач О. В.