Справа № 286/9238/14-ц
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 січня 2015 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Смиковська Л. О.
з секретарем Деменчук О. Г.,
позивачами ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5,
представниками позивачів ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_3
представником відповідача Зілько П.П.
представником третьої особи Содолинського Т.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_12, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_13, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17 до Овруцької районної державної адміністрації, Словечанської сільської ради, треті особи - відділ Держземагенства в Овруцькому районі та державне підприємство «Словечанське лісове господарство» про визнання рішення та розпорядження неправомірними та державного акту - протиправним , -
В С Т А Н О В И В:
Позивачі звернулись до суду з позовом до відповідачів та просить визнати неправомірним рішення 12 сесії 24 скликання Словечанської сільської ради Овруцького району Житомирської області від 31.12.2003 року про погодження технічної документації по встановленню зовнішніх меж і складанню Державного акту на право постійного користування земельними ділянками Словечанського ДЛГ в межах населеного пункту Словечно на території Словечанської сільської ради Овруцького району Житомирської області. Визнати неправомірним розпорядження Голови Овруцької районної державної адміністрації № 358 від 19.12.2005 року про затвердження технічної документації із землеустрою по встановленню меж і виготовленню державних актів на право постійного користування землею ДП «Словечанське лісове господарство» на території Словечанської сільської ради Овруцького району Житомирської області. Визнати протиправним державний акт серії ЯЯ № 070881 від 27.07.2012 року ДП «Словечанське лісове господарство» на право постійного користування земельною ділянкою для ведення лісового господарства. Свої вимоги мотивує тим, що їм належать вищевказані об'єкти нерухомості в с. Словечно Овруцького району Житомирської області в яких вони зараз проживають. Оскільки вони є власниками нерухомого майна, то всі вони вирішили скористатись своїм законним правом щодо приватизації земельних ділянок на яких розташована їхня нерухомість, однак їм було відмовлено. Причиною є те, що земельні ділянки на яких розташована їхня нерухомість перебуває в постійному користуванні ДП «Словечанське лісове господарство». В зв'язку з викладеним фактично порушено їхнє право власності, вони не можуть вільно володіти та розпоряджатися їхнім нерухомим майном без земельних ділянок на яких вони знаходяться.
Позивачі в судовому засіданні позов підтримали, при цьому зазначили, що просять визнати частково недійсними рішення Словечанської сільської ради Овруцького району Житомирської області та розпорядження Голови Овруцької районної державної адміністрації, а саме, що стосується лише площі земельної ділянки, що зазначена у спірному державному акті. Судовий збір просять не стягувати із відповідачів.
Представники позивачів в судовому засіданні позов підтримали, при цьому зазначили, що просять визнати частково недійсними рішення Словечанської сільської ради Овруцького району Житомирської області та розпорядження Голови Овруцької районної державної адміністрації, а саме, що стосується лише площі земельної ділянки, що зазначена у спірному державному акті. Судовий збір просять не стягувати із відповідачів.
Представник відповідача - Овруцької районної державної адміністрації в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про час, дату та місце розгляду справи. Про причини неявки не повідомив про розгляд справи у його відсутність не клопотав.
Представник відповідача - Словечанської сільської ради позов визнав та просить визнати частково недійсними рішення Словечанської сільської ради Овруцького району Житомирської області та розпорядження Голови Овруцької районної державної адміністрації, а саме, що стосується лише площі земельної ділянки, що зазначена у спірному державному акті.
Представник третьої особи - відділ Держземагенства в Овруцькому районі в судове засідання не з'явився, але надіслав клопотання про розгляд справи у їх відсутність.
Представник третьої особи - державне підприємство «Словечанське лісове господарство» позов визнав частково, а саме, не заперечує щодо визнання недійсним державного акту та рішення Словечанської сільської ради Овруцького району, а що стосується розпорядження то просить визнати його недійсним в частині площі земельної ділянки, що зазначена у спірному державному акті, оскільки на підставі цього розпорядження видавалися й інші державні акти.
Суд вислухавши пояснення позивачів, їх представників, представника відповідача, представника третьої особи та дослідивши наявні в матеріалах справи докази встановив наступне.
Рішенням Словечанської сільської ради двадцять дев'ятої сесії VI скликання від 17 квітня 2014 року № 36 відмовлено громадянам с. Словечно, а саме ОСОБА_16, ОСОБА_3, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_15, ОСОБА_1, ОСОБА_14, ОСОБА_2, ОСОБА_17 у наданні дозволу на приватизацію земельних ділянок, у зв'язку з тим, що дана земельна ділянка, згідно державного акту серії ЯЯ № 070881 від 27.07.2012 року, площею 3,2878 га перебуває в постійному користуванні ДП «Словечанське лісове господарство»(а.с.9).
Рішенням Словечанської сільської ради 2 сесії 31 грудня 2003 року було погоджено технічну документацію по встановленню зовнішніх меж і скаладанню державного акта на право постійного користування земельними ділянками Словечанського ДЛГ загальною площею 5,4373 га в межах населеного пункту Словечне на території Словечанської сільської ради. Клопотали перед райдержадміністрацією затвердити технічну документацію та посвідчити право постійного користування земельними ділянками Словечанським ДЛГ загальною площею 3612,8858 га за межами населених пунктів сільської ради (а.с. 10).
Розпорядженням голови Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області від 19.12.2005 року № 358 було затверджено технічну документацію із землеустрою по встановленню меж земельних ділянок ДП «Словечанський лісгосп» для ведення лісового господарства на територіях сільських рад: Словечанської 3612,8858 га. Дозволено ДП «Поліськгеодезкартографія» виготовити ДП «Словечанське лісове господарство» державні акти на право постійного користування зазначеними земельними ділянками. ДП «Словечанське лісове господарство» подати на державну реєстрацію державні акти на право постійного користування землею в Овруцький районний відділ Житомирської регіональної філії державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру» (а.с.11).
Згідно державного акту серія ЯЯ № 070881 (а.с.12) ДП «Словечанське лісове господарство» є постійним користувачем земельної ділянки площею 3,2878 га. Земельна ділянка розташована Житомирська область, Овруцький район, с. Словечне, цільове призначення якої - ведення лісового господарства.
Позивачі оформили правовстановлюючі документи на житлові будинки, підтвердженням чого є свідоцтва про право власності на житло, довідки виконавчого комітету Словечанської сільської ради (а.с.14-69).
Відповідно до ст.3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» №7 від 16 квітня 2004 року, судам підсудні справи за заявами, зокрема, щодо визнання недійсними державних актів про право власності на земельні ділянки.
Позов розглядається в порядку цивільного судочинства на підставі роз'яснень постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01.03.2013 року № 3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ, викладених у пункті 7.
Відповідно до ст.261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
В силу ч.3 ст.267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення.
Заява про застосування строку позовної давності до суду не надходила та не заявлялась у судовому засіданні.
Відповідно до ст.120 ЗК України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
На підставі викладеного, позивачам перейшло право власності і на земельну ділянку для будівництва та обслуговування спадкового будинку.
Відповідно до ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування» (в редакції станом на 11.11.2005 року - далі на 2005 рік) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується : питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин; вирішення відповідно до закону питань про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів місцевого значення, а також про скасування такого дозволу.
Відповідно до ст.12 Земельного Кодексу України (в редакції станом на 2005 рік) до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до ст.17 Земельного Кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить: а) розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ст.57 Земельного Кодексу України (станом на час ухвалення відповідних рішень) земельні ділянки лісового фонду за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються у постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам.
Відповідно до ст.116 Земельного Кодексу України (станом на час ухвалення відповідних рішень) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ст.122 Земельного Кодексу України (станом на 2005 рік) сільські, селищні, міські ради надають земельні ділянки у постійне користування юридичним особам із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Районні державні адміністрації на їх території надають земельні ділянки із земель державної власності у постійне користування юридичним особам у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання; б) ведення лісового і водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті.
Відповідно до ст.123 Земельного Кодексу України (станом на час ухвалення відповідних рішень) надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок.
Юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради.
Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Згідно викопіювання із проекту меж земельної ділянки, що знаходиться в межах с.Словечне, Овруцького району, Житомирської області земельна ділянка надана ДП «Словечанське лісове господарство» в постійне користування для ведення лісового господарства дійсно охоплюють частину території с.Словечно Овруцького району (а.с.13). Даний факт підтверджують у судовому засідання позивачі та погоджуються із ним - представник відповідача та представник третьої особи.
Статтею 55 Земельного Кодексу України (в редакції станом на 2005 рік) визначено, що до земель лісового фонду належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства. До земель лісового фонду не належать землі, зайняті: а) зеленими насадженнями у межах населених пунктів, які не віднесені до категорії лісів.
Як наслідок цього, ДП «Словечанське лісове господарство» оформлено право постійного користування землями, які не віднесені до категорії лісів і знаходяться в межах населеного пункту та призначені для житлової та громадської забудови.
Виходячи з викладеного, винесення розпорядження голови Овруцької районної державної адміністрації №358 від 19.12.2005 року в частині затвердження технічної документації із землеустрою по встановленню меж земельних ділянок ДП «Словечанський лісгосп» для ведення лісового господарства на території Словечанської сільської ради відбулося на підставі помилково прийнятого рішення 12 сесії 24 скликання Словечанської сільської ради від 31.12.2003 року, а тому в цій частині воно є неправомірним, оскільки не дотримано визначену ст.123 ЗК України процедуру та порушено цільове призначення земельних ділянок.
Згідно зі ст. 126 ЗК України, яка діяла на час видачі спірного державного акта, право користування земельною ділянкою посвідчувалось державним актом.
Державний акт на право користування земельною ділянкою є правовстановлюючим документом, який видавався на підставі рішення відповідного органу місцевого самоврядування, тому вимога про скасування державного акта на право приватної власності на земельну ділянку є похідною й залежить від доведеності незаконності рішення органу місцевого самоврядування, на підставі якого виданий оспорюваний державний акт.
Отже, визнання недійсним державного акта на право користування земельною ділянкою як правовстановлюючого документа без оспорення рішення, що надало право на отримання цього акта та визнання дій щодо цього факту незаконними не передбачено законом.
Статтею 152 ЗК України передбачено, що держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав, визнання угоди недійсною, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування тощо.
Відповідно до вимог частини першої статті 155 ЗК України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Таким чином, Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ № 070881 від 27.07.2012 року виданий ДП «Словечанське лісове господарство» є недійсним.
Виходячи із встановлених судом фактичних обставин справи, зібраних у ній доказів та з урахуванням норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Позивачами сплачено судовий збір у розмірі 730,80 грн.
Керуючись ст.ст.10,11,57,58,59,60,179,209,212-215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_12, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_13, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17 до Овруцької районної державної адміністрації, Словечанської сільської ради, треті особи - відділ Держземагенства в Овруцькому районі та державне підприємство «Словечанське лісове господарство» про визнання рішення та розпорядження частково неправомірними та державного акту - протиправним, задовольнити.
Визнати частково неправомірним рішення 12 сесії 24 скликання Словечанської сільської ради Овруцького району Житомирської області від 31.12.2003 року про погодження технічної документації по встановленню зовнішніх меж і складанню Державного акту на право постійного користування земельними ділянками Словечанського державного лісового господарства в межах населеного пункту Словечно на території Словечанської сільської ради Овруцького району Житомирської області в частині площі земельної ділянки у розмірі 3,2878 га по складанню державного акту на право постійного користування та затвердження технічної документації.
Визнати частково неправомірним розпорядження Голови Овруцької районної державної адміністрації № 358 від 19.12.2005 року про затвердження технічної документації із землеустрою по встановленню меж і виготовленню державних актів на право постійного користування землею ДП «Словечанське лісове господарство» на території Словечанської сільської ради Овруцького району Житомирської області в частині площі земельної ділянки у розмірі 3,2878 га на території Словечанської сільської ради по затвердженню технічної документації із землеустрою по встановленню меж земельних ділянок ДП «Словечанське лісове господарство» для ведення лісового господарства.
Визнати недійсним державний акт серії ЯЯ № 070881 від 27.07.2012 року виданий державному підприємству «Словечанське лісове господарство» на право постійного користування земельною ділянкою для ведення лісового господарства.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана через Овруцький районний суд в апеляційний суд Житомирської області протягом 10 днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст рішення виготовлено 22.01.2015 року.
Суддя: Л. О. Смиковська