Постанова № 42463577, 27.01.2015, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2015
Номер справи
806/5414/14
Номер документу
42463577
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2015 року Житомир справа № 806/5414/14

категорія 5.6.1

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шимоновича Р.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Публічного акціонерного товариства "Малинський дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод" про стягнення 6290,00 грн.,-

встановив:

Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" звернулось до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Малинський дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод" про стягнення штрафу в розмірі 6290,00 грн. Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що в ході проведеної перевірки в липні 2014 року посадовими особами Коростенського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Житомирській області встановлено невиконання відповідачем припису №08/53-0016 від 06.12.2013. У зв'язку з порушенням законодавства по електроенергетику та за ухилення від виконання зазначеного вище припису на відповідача постановою від 06.08.2014 № 08/50-0041 накладено штраф в розмірі 6290,00 грн.

Представник позивача подав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, хоча про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином. Про причини неявки суд не повідомив, письмових заперечень проти позову не направив.

Справа розглядається в порядку письмового провадження, відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з огляду на наступне.

Встановлено, що Коростенським відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Житомирській області проведено перевірку Публічного акціонерного товариства "Малинський дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод", за результатами якої складено акт №08-53/0031 від 06.12.2013 (а.с. 5).

Преревіркою встановлено, що відповідачем не виконано вимоги припису від 09.08.2013 № 08/53-0219 у частині відновлення працездатності пошкодженого кабелю живлення КЛ-10 кВ комірка № 34 (2-Л-ТП-12) з ПС 110/10кВ "Вокзальна".

06.12.2013 позивачем видано припис № 08/53-0362 (а.с. 6), яким зобов’язано відповідача усунути порушення, відображені у акті перевірки від 06.12.2013 №08-53/0031, та встановлено терміни усунення порушень.

З метою здійснення контролю за виконанням наданого припису, посадовою особою Коростенського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Житомирській області 25.07.2014 здійснено перевірку виконання припису та встановлено, що припис невиконаний, про що був складений акт перевірки (протокол) №08/53-0016 від 25.07.2014 (а.с. 7). Акт перевірки вручено директору Публічного акціонерного товариства "Малинський дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод".

У зв'язку з вказаним, старшим державним інспектором з енергетичного нагляду у Житомирській області 06.08.2014 винесено постанову №08/50-0041 про накладення штрафу в сумі 6290,00 грн (а.с. 8).

Постанова була надіслана відповідачу, однак станом на день подання даного позову відповідачем штраф до Держбюджету України не перераховано та постанову не оскаржено.

Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці, регулювання відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі, відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії врегульовано Законом України "Про електроенергетику".

Згідно статті 8 цього Закону, державне управління в електроенергетиці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в електроенергетичному комплексі, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику в електроенергетичному комплекс.

Відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 382/2011, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України (Міненерговугілля України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Міненерговугілля України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні та забезпеченні реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому, торфодобувному та нафтогазовому комплексах (далі - паливно-енергетичний комплекс).

Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії відповідно до статті 9 Закону України "Про електроенергетику", статті 14 Закону України "Про теплопостачання" та пункту 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2006 № 131 із доповненнями), здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (далі - Інспекція), яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго".

Метою державного енергетичного нагляду за режимами споживання енергії є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб’єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.

Відповідно до підпункту 2 пункту 4 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 р. № 929, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.02. 2006 р. № 131 (далі - Положення про державний енергетичний нагляд) одним із завдань та функцій Держенергонагляду є здійснення в межах своєї компетенції контролю за усуненням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії виявлених порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.

Статтею 27 Закону України "Про електроенергетику" передбачено, що правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.

Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Підпунктом 1 пункту 11 Положення про державний енергетичний нагляд встановлено, що Держенергонагляд має право застосовувати до суб'єктів господарської діяльності штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до пункту 2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 № 1312 (далі - Положення № 1312), штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Пунктом 7 Положення № 1312 передбачено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання (додаток 1), складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду (додаток 2).

Згідно пункту 10 Положення № 1312, суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.

Оскільки постанова про накладення штрафу від 06.08.2014 №08/50-0041 відповідачем у встановленому законом порядку не оскаржена, у тридцятиденний термін сума штрафу не сплачена, суд вважає, що позов Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго".

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись статтями 86, 94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Малинський дослідно-експериментальний ливарно-механічний завод" (ідентифікаційний код 30793296) в дохід Державного бюджету України штраф у розмірі 6290,00 грн (розрахунковий рахунок № 31113106700338, МФО 811039, код ЄДРПОУ 37777637, одержувач - Малинське УДКСУ).

Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" 182,70 грн сплаченого судового збору.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Р.М.Шимонович