Постанова № 42462787, 20.01.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2015
Номер справи
640/18172/14-а
Номер документу
42462787
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2015 р. Справа № 640/18172/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Бондара В.О.

Суддів: Донець Л.О. , Калитки О. М.

за участю секретаря судового засідання Запара Е.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова на постанову Київського районного суду м. Харкова від 20.11.2014р. по справі № 640/18172/14-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова

про визнання неправомірними дій щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобов'язання вчинити певні дії,,

ВСТАНОВИЛА:

17 жовтня 2014 року , ОСОБА_1 ( далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України у Київському рзйоні м Харкова ( далі - відповідач) в якому він просив визнати неправомірними діями відповідача щодо обмеження прав позивача під чзс перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки прокуратури Харківської області 27.09.2012 року №18-863, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати за період з вересня 2013 року по вересень 2014 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та здійснити відповідні виплати.

Постановою Київського районного суду м. Харкова від 20.11.2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова про визнання неправомірними дій щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнано дії Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова щодо обмеження прав ОСОБА_1 під час перерахунку розміру пенсії неправомірними.

Зобов'язано Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова, код 22682017, провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки прокуратури Харківської області від 27.09.2012 року №18-863, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати починаючи з 15.03.2014 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та здійснити відповідні виплати.

В іншій частині в задоволенні адміністративного позову - відмовлено.

Відповідач, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні адміністративного позову.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, посилаються на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального права, зокрема на порушення вимог Закону України «Про прокуратуру» №2663-111 та Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». Вказує , що відповідачем було правомірно відмовлено позивачу у призначенні пенсії, в зв'язку з чим, спірне рішення є законними та обґрунтованими.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги , дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що відповідно до пенсійного посвідчення, позивач є пенсіонером з 20.12.2004 року та отримує пенсію за вислугою років в органах прокуратури, призначену на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми заробітку на посаді старшого помічника прокурора району .(а.с. 11).

Відповідно до довідки прокуратури Харківської області від 27.09.2012 року №18-863 виданої позивачу, заробітна плата позивача станом на 14.06.2012 року становила 5 085.66 грн.( а.с. 12)

Як вбачається з матеріалів справи та визнається сторонами, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, (а.с. 6-8).

Відповідно до листа відповідача від 15.09.2014 року №220/П-7, позивачу був здійснений перерахунок пенсії з розрахунку пенсії від заробітку 80%. (а.с. 9-10).

Відповідач прийняв рішення про перерахунок пенсії у розмірах нижчих, ніж встановлено законодавством України, тому позивач звернувся до суду із даним позовом.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач повинен був перерахувати позивачу пенсію згідно з довідкою прокуратури Харківської області від 27.09.2012 року за вихідним № 18-863, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та здійснити позивачу відповідні виплати зазначених коштів.

Колегія суддів частково погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" ( в редакції Закону України від 12 липня 2001 року №2663-111, чинній до 1 жовтня 2011 року) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року №3668-УІ, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру "змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права (пенсія призначається в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати незалежно від стажу роботи).

У відповідності до ч.13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №2663-ІІІ, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

У відповідності ч. 18 ст. 50-1 вказаного закону №2663-ІІІ, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з "урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Як вбачається з п. 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 3668-УІ обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії-(щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.Аналіз викладеного свідчить, що зміни, внесені до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.

Враховуючи наведене та беручи до уваги, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 50-1 Закону №2663-ІІІ в редакції що діяла на час призначення пенсії , колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що дії Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова щодо обмеження прав ОСОБА_1 під час перерахунку розміру пенсії неправомірними.

Оцінюючи дії відповідачів на відповідність критеріям зазначеним в ч. 3 ст. 2 КАС України, колегія суддів прийшла до висновку, що приймаючи спірні рішення про відмову позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах, відповідачі дійшли до неправомірного висновку про відсутність у позивача права на її отримання.

Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Тобто, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок (тягар) доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати докази, що свідчать про правомірність його дій, законність прийнятих рішень.

Колегія суддів зазначає, що відповідач, в порушення вимог ч.2 ст. 71 КАС України, не довів правомірність своїх заперечень проти адміністративного позову, законність та обґрунтованість прийнятого ним рішення.

Натомість позивач, на виконання вимог ч.1 ст. 71 КАС України, довів обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Колегія суддів вважає, що дії відповідачів, пов'язані з прийняттям оскаржуваних рішень, не кореспондуються з приписами ч.2 ст. 19 Конституції України.

Таким чином, враховуючи викладене, колегія суддів зазначає, що перерахунок пенсії, призначеної до 1 жовтня 2011 року, проводиться в разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, виходячи з розміру, встановленого на час призначення пенсії, а тому постанова суду в цій частині є законною та обґрунтованою.

Разом з тим, надійшовши вірного висновку, щодо зобов'язання Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова, код 22682017, провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки прокуратури Харківської області від 27.09.2012 року №18-863, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», суд першої інстанції дійшов до помилкового висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог в частині зобов'язання Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова, код 22682017, провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки прокуратури Харківської області від 27.09.2012 року №18-863, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та здійснити відповідні виплати, з огляду на наступне.

Так, як вбачається з матеріалів справи, стаж роботи позивача в органах прокуратури на посаді прокурорів і слідчих прокуратури складає 14 років 7 місяців 29 днів. У зв»язку з викладеним колегія суддів зауважує, що до перерахунку пенсії розмір пенсії складав 88% від місячної заробітної плати.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що відповідно до ч.1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції Закону України від 12 липня 2001 року №2663-ІІІ, чинній до 1 жовтня 2011 року) за кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно до вимог п.1. ч.1 ст. 201 КАС України підставою для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.

Враховуючи наведене, постанова Київського районного суду м. Харкова від 20.11.2014 року підлягає зміні резолютивної частини абзацу 3, а саме: Зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова, код 22682017, провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки прокуратури Харківської області від 27.09.2012 року №18-863, виходячи з розрахунку 88% від суми місячної (чинної) заробітної плати починаючи з 15.03.2014 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та здійснити відповідні виплати.

В іншій частині постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, а тому скасуванню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, 200, 201, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова задовольнити частково.

Постанову Київського районного суду м. Харкова від 20.11.2014р. по справі № 640/18172/14-а змінити, виклавши абзац 3 в наступній редакції:

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Київському районі м. Харкова, код 22682017, провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки прокуратури Харківської області від 27.09.2012 року №18-863, виходячи з розрахунку 88% від суми місячної (чинної) заробітної плати починаючи з 15.03.2014 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та здійснити відповідні виплати.

В іншій частині рішення суду першої інстанції - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Бондар В.О.Судді Донець Л.О. Калитка О.М. Повний текст постанови виготовлений 26.01.2015 р.