Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
20 січня 2015 р. № 820/19678/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - Судді Бездітка Д.В.,
при секретарі судового засідання - Ділбарян А.О.,
за участю: представника позивача - Глущенко Є.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомобільний Дом "Соллі-Плюс"
про стягнення заборгованості ,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомобільний Дом "Соллі-Плюс", в якому просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомобільний Дом "Соллі-Плюс" (код ЄДРПОУ 24127337, адреса: від. Кутузівка, буд. 30, с. Циркуни, Харківський район, Харківська область, 62441) на користь державного бюджету України 26218,0 грн. збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при відчуженні легкового автомобіля MERSEDES-BENZ S 500 L 4M, номер кузову НОМЕР_1.
В обґрунтування заявленого позову позивач зазначив, що 24 липня 2014 на виконання судових рішень по справі №820/3260/14 стягнуто з державного бюджету на користь ОСОБА_2 (покупець) 26218,0 грн. помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. У зв'язку з цим склалася не передбачена п. 7 ч.1 ст.1 Закону «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції, чинній на 14.08.2010р.) ситуація, за якої збір при відчуженні легкового автомобіля MERSEDES-BENZ S 500 L 4M, номер кузову НОМЕР_1 не сплачено ні покупцем, ні продавцем легкового автомобіля.
В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимог підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити, виходячи із доводів позовної заяви та додаткових письмових пояснень.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином, що підтверджується матеріалами справи, письмових заперечень не надав.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що постановою Харківського окружного адміністративного суду від 09 квітня 2014р. по справі №820/3260/14 (залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 03 червня 2014р. та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16 вересня 2014р.) по справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова, Управління Державної казначейської служби України у Московському районі м.Харкова Харківської області, третя особа ТОВ "Автомобільний Дом "Соллі-Плюс", стягнуто з державного бюджету на користь ОСОБА_2 збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 26218,0 грн. як помилково сплачений нею при придбанні 14.08.2010р. у ТОВ "Автомобільний Дом "Соллі-Плюс" легкового автомобіля MERSEDES-BENZ S 500 L 4M, номер кузову НОМЕР_1.
У вказаних рішеннях суду зазначається, що згідно договору купівлі - продажу транспортного засобу №0052606055 від 14.08.2010 року ОСОБА_2 було придбано у ТОВ "Автомобільний Дом "Соллі-Плюс" автомобіль MERSEDES-BENS S 500 L 4M, номер кузову НОМЕР_1, за ціною 1048720,0 грн. та нею сплачено суму збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 26218,0 грн.
Як зазначалось вище, вказана сума збору повернута на адресу ОСОБА_2 відповідно ухвали Вищого адміністративного суду України від 16 вересня 2014р., що підтверджується платіжним дорученням №2 від 24.07.2014р. (а.с.11).
Враховуючи, що при покупці вказаного автомобілю не сплачено збір до бюджету, позивач і звернувся з цим позовом до суду.
З цього приводу суд зазначає, що з метою забезпечення погашення заборгованості з виплати пенсій, збільшення надходжень до Пенсійного фонду України Указом Президента України від 31.08.1998 №957 «Про невідкладні заходи щодо погашення заборгованості з виплати пенсій», а згодом Законом України від 22.10.1998 №208-ІУ «Про внесення змін до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», було запроваджено додаткові ставки збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі на обов'язкове державне пенсійне страхування при здійсненні операцій при відчуженні легкових автомобілів.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» джерелом формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2010 рік у частині доходів є збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 №106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету», державними органами, що контролюють надходження до державного бюджету від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування (код класифікації доходів 24140300) є органи Пенсійного фонду України.
Відповідно до абзацу 3 п. 12 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону від 9 липня 2003 р. № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у період до перетворення Фонду у неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього закону (крім норм, зазначених в абзаці 6 п. 1 цього ж розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України.
Відповідно до п.1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України.
Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Основними завданнями Пенсійного фонду України є керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством; ефективне та цільове використання коштів, удосконалення методів фінансового планування, звітності та системи контролю за витрачанням коштів; забезпечення надходжень від сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ведення обліку цих надходжень, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою, забезпечення ведення реєстру застрахованих осіб; виконання інших завдань, визначених законами України та покладених на Пенсійний фонд України Президентом України.
Суд зазначає, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
За приписами п.п.2.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002р. 8-2, контроль за справлянням (стягненням) платежів до бюджету у тому числі у вигляді збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при здійсненні операцій при відчуженні легкових автомобілів покладений саме на органи пенсійного фонду України.
Враховуючи вищевикладене, звертаючись до суду з позовом про стягнення заборгованості зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при здійсненні операцій при відчуженні легкових автомобілів, управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова діє як орган державної влади при здійсненні ним владних управлінських функцій, в межах повноважень та на підставах, передбачених законом.
Відповідно до п.7 ст.1 Закону «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції, чинній на 14.08.2010р.) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, крім легкових автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та тих автомобілів, які переходять у власність спадкоємцям за законом.
Враховуючи вищевикладене, та те, що Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 16 вересня 2014р. зазначив, що юридичні та фізичні особи при здійсненні операцій з придбання легкового автомобіля не є платниками збору у розумінні статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", а такий обов'язок покладається на особу, яка відчужує автомобіль, суд зазначає, що позовні вимоги повністю обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 160,161,162,163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова до Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомобільний Дом "Соллі-Плюс" про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомобільний Дом "Соллі-Плюс" (код ЄДРПОУ 24127337, адреса: від. Кутузівка, буд. 30, с. Циркуни, Харківський район, Харківська область, 62441) на користь державного бюджету України 26218.0 грн. (двадцять шість тисяч двісті вісімнадцять гривень 00 копійок) збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при відчуженні легкового автомобіля MERSEDES-BENZ S 500 L 4M, номер кузову НОМЕР_1.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 26 січня 2015 року.
Суддя Д.В. Бездітко