ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
20 січня 2015 р.м.ОдесаСправа № 821/2242/14
Категорія: 12 Головуючий в 1 інстанції: Циганій С.І.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Танасогло Т.М.,
суддів - Бойка А.В.,
- Яковлєва О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом прокурора Голопристанського району Херсонської області до Новофедорівської сільської ради Голопристанського району Херсонської області, треті особи - державний реєстратор реєстраційної служби Голопристанського районного управління юстиції Чепуркова Інна Володимирівна, ОСОБА_2, ОСОБА_4, про визнання дій протиправними, скасування рішення,
В С Т А Н О В И Л А :
У липні 2014 року прокурор Голопристанського району Херсонської області звернувся до суду з позовом до Новофедорівської сільської ради Голопристанського району Херсонської області, треті особи - державний реєстратор реєстраційної служби Голопристанського районного управління юстиції Чепуркова І.В., ОСОБА_2, ОСОБА_4, про визнання дій протиправними та скасування рішень Новофедорівської сільської ради Голопристанського району Херсонської області №534, №535 від 25 червня 2014 року, прийнятих на позачерговій 42 сесії VI скликання.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказував, що скликання та проведення 25 червня 2014 року позачергової сесії Новофедорівської сільської ради суперечить вимогам ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а рішення, прийняті в ході проведення даної позачергової сесії є протиправними та підлягають скасуванню.
Відповідач позов визнав просив задовольнити позовні вимоги, посилаючись на порушенням процедури скликання та проведенні сесії, наслідком чого було прийнято на даній сесії незаконні рішення.
Третя особа - ОСОБА_4 позов прокурора підтримала, просила задовольнити, оскільки підстави для скликання в даному випадку позачергової сесії Новофедорівської сільської ради для прийняття зазначених вище рішень відсутні, так як за вимогами законодавства звіт сільського голови чи особи, яка виконує його повноваження, надається щорічно по кінцю звітного періоду, за результатами фінансового року, який на момент скликання та проведення позачергової сесії ще не скінчився. Звітність директора КПП «Світанок» надається по кінцю літнього сезону та в кінці фінансового року, також після подання звітності до фінансових та податкових органів.
Третя особа - ОСОБА_2 позов не визнала, зазначивши, що депутати Новофедорівської сільської ради правильно скликали позачергову сесію та у відповідності до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування» провели пленарне засідання та прийняли законні рішення.
Допитані в ході судового засідання свідки пояснили, що про скликання даної сесії депутатів повідомила ОСОБА_2 телефоном, а деяким депутатам були направлені телеграми, що стверджується також і копіями направлених телеграм та поясненнями свідків в судовому засіданні. Частина депутатів приймала участь в засіданні сесії, що підтверджено показами депутатів ОСОБА_5, ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_7 та інші. До іншої частини депутатів Новофедорівської сільської ради не була доведена інформація про скликання позачергової сесії, пленарне засідання якої відбулося 25 червня 2014 року, що підтверджено показами свідків ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 їм телеграми не надходили, телефонним зв'язком про скликання сесії їх не повідомляли, хоча зазвичай про скликання сесій їх повідомляє секретар сільської ради. Про те, що сесія відбулася і які на ній прийняті рішення довідалися з інформації розміщеної на сайті однієї з громадських організацій. Натомість, дані свідки були обізнані про скликання чергової сесії Новофедорівської сільської ради, пленарне засідання якої було призначено на 09 липня 2014 року та їм було відомо про це з інформації, розміщеної на офіційному веб-сайті сільської ради та з інформації, розміщеної на дошках оголошень в приміщеннях сільської ради а також, особисто секретарем сільської ради ОСОБА_4
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2014 року адміністративний позов - задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення позачергової сесії шостого скликання Новофедорівської сільської ради Голопристанського району Херсонської області №534 від 25 червня 2014 року «Про дострокове припинення повноважень секретаря Новофедорівської сільської ради VІ скликання ОСОБА_4.». Визнано протиправним та скасовано рішення позачергової сесії шостого скликання Новофедорівської сільської ради Голопристанського району Херсонської області №535 від 25 червня 2014 року «Про обрання секретарем Новофедорівської сільської ради VІ скликання ОСОБА_2».
В апеляційній скарзі ОСОБА_2 ставиться питання про скасування постанови в зв'язку з тим, що вона постановлена з порушенням норм матеріального права, а також що у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.
Відповідно до приписів ст. 197 КАС України встановлено, що суд апеляційної інстанції, може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд за їх участю, а також у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ОСОБА_2, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
З 2013 року повноваження сільського голови виконує секретар ради VI скликання ОСОБА_4
23 червня 2014 року Новофедорівська сільська рада отримала від ініціативної групи депутатів було подання з проханням скликання позачергової сесії.
ОСОБА_2 повідомила деяких депутатів сільської ради про те, що пленарне засідання сесії буде проведено 25 червня 2014 року в приміщенні Новофедорівської сільської ради в с.Новофедорівка.
25 червня 2014 року депутатами Новофедорівської сільської ради проведено пленарне засідання позачергової 42-ї сесії Новофедорівської сільської ради VI скликання, на якому було прийнято оскаржувані рішення.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що скликання та проведення 25 червня 2014 року позачергової сесії Новофедорівської сільської ради суперечить вимогам діючого в Україні законодавства, а рішення, прийняті в ході проведення даної позачергової сесії є протиправними та підлягають скасуванню.
Судова колегія вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
В апеляційній скарзі ОСОБА_2 вказується, що рішення суду першої інстанції є неправильним, оскільки оскаржувані рішення є законними, так як процедура скликання та проведення 25 червня 2014 року вказаної позачергової сесії сільради відповідає вимогам Закону України «Про місцеве самоврядування», тому постанову суду першої інстанції необхідно скасувати, прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.
Судова колегія не приймає до уваги ці доводи апелянта, виходячи з наступного.
Відповідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Статтею 1 Регламенту Новофедорівської сільської ради Голопристанського району Херсонської області, що затверджений рішенням Новофедорівської сільської ради Голопристанського району Херсонської області №3 від 16 листопада 2010 року, передбачено, що формування, діяльність, компетенція ї функції сільської ради як органу самоврядування, що представляє спільні інтереси територіальних громад села, визначається Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про статус депутатів місцевих рад народних депутатів», іншими законодавчими актами вищих державних органів, даним Регламентом.
Регламент Ради - нормативний документ, який визначає порядок діяльності і реалізації повноважень депутата Ради, порядок скликання сесій Ради, підготовки і розгляду нею питань, прийняття рішень Ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії.
Згідно ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до ст. 50 даного Закону секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі.
Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. Повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради.
Секретар сільської, селищної, міської ради у випадку, передбаченому ч.1 ст. 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови; скликає сесії ради у випадках, передбачених ч.6 ст. 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради; веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених ч.6 ст. 46 цього Закону; організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради; забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності.
Як вбачається з матеріалів справи, в 2013 році Новофедорівською сільською радою було прийнято рішення про дострокове припинення повноважень сільського голови ОСОБА_13, у зв'язку з чим повноваження сільського голови почала виконувати секретар ради VI скликання ОСОБА_4, до повноважень якої входить скликання, відкриття, ведення та закриття сесії сільської ради відповідно до діючого Регламенту Новофедорівської сільської ради та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Згідно ч.8 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» у разі немотивованої відмови сільського голови або неможливості його скликати сесію ради, вона скликається секретарем цієї ради. У разі якщо посадові особи, зазначені у ч.ч.4,6 цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у ч.7 цієї статті, сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради.
З матеріалів справи вбачається, що на адресу Новофедорівської сільської ради 23 червня 2014 року від ініціативної групи депутатів надійшло подання з проханням скликання позачергової сесії, в якому було зазначено, що питаннями порядку денного даної сесії є звіт в.о голови Новофедорівської сільської ради ОСОБА_4 про діяльність виконавчих органів ради, у тому числі про здійснення державної регуляторної політики, звіт директора КПП ОСОБА_9, щодо виконання програми розвитку ЖКГ, водозабезпечення та благоустрою сіл Новофедорівської територіальної громади за 2013 рік.
Відповідно ч.9 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення про скликання сесії ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Матеріалами справи підтверджується, що 24 червня 2014 року за підписом в.о. повноважень Новофедорівської сільського голови надана відповідь депутатам про те, що за висновками та рекомендаціями постійних комісій сільської ради винесено розпорядження №30 від 06 червня 2014 року «Про скликання 42 сесії Новофедорівськоїх сільської ради шостого скликання», пленарне засідання якої призначено на 09 липня 2014 року о 14 год.». Дане розпорядження було оприлюднене на офіційному веб-сайті сільради та розміщено на дошці оголошень в приміщенні сільської ради у відповідності до вимог ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Поряд з цим, слід зазначити, що третя особа - ОСОБА_2, до направлення подання про скликання сесії секретарю ради, повідомила деяких депутатів сільської ради про те, що сесія вже скликана, її пленарне засідання з розгляду вищезазначених питань буде проведено 25 червня 2014 року в приміщенні Новофедорівської сільської ради в с.Новофедорівка, хоча секретар ради ОСОБА_4 такого розпорядження не виносила і відмови у скликанні сесії депутатам не надавала.
Внаслідок вказаного повідомлення ОСОБА_2, 25 червня 2014 року депутатами Новофедорівської сільської ради проведено пленарне засідання позачергової 42-ї сесії Новофедорівської сільської ради VI скликання за поданням ініціативної групи депутатів.
Згідно ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи все вищевказане, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції відносно безпідставності проведення вищевказаного пленарного засідання позачергової 42-ї сесії Новофедорівської сільської ради VI скликання, оскільки відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів стосовно відмови секретаря ради ОСОБА_4 від скликання сесії сільської ради на вимогу депутатів у двотижневий строк або неможливості її скликання головою.
Згідно ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
З матеріалів справи вбачається, що на розгляд вищезазначеного пленарного засідання було винесено наступні питання: звіт т.в.о голови Новофедорівської сільської ради ОСОБА_4 про діяльність виконавчих органів ради, у тому числі про здійснення державної регуляторної політики, звіт директора КПП ОСОБА_9, щодо виконання програми розвитку ЖКГ, водозабезпечення та благоустрою сіл Новофедорівської територіальної громади за 2013 рік.
Слід зазначити, що питання про припинення повноважень секретаря Новофедорівської сільської ради ОСОБА_4 та обрання на дану посаду депутата ОСОБА_2 внесено до порядку денного позачергової сесії 25 червня 2014 року з ініціативи присутніх депутатів безпосередньо під час проведення пленарного засідання сесії. Рішення з додатково прийнятих питань прийняли простою більшістю голосів депутатів від загальної кількості обраних депутатів в ході проведеного таємного голосування.
Виходячи з вищевказаного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо протиправності прийняття та скасування оскаржуваних рішень Новофедорівської сільської ради Голопристанського району Херсонської області №534, №535 від 25 червня 2014 року, прийнятих на позачерговій 42 сесії VI скликання, оскільки вони були прийняті з порушенням вимог ч.4 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», так як ОСОБА_2 була обрана секретарем в той момент, коли вакансія секретаря ради ще не виникла, не на наступній сесії після виникнення вакансії секретаря ради у зв'язку з достроковим припиненням її повноважень, а в тій самій сесії, що підтверджується матеріалами справи (а.с.35-36,40,44-46).
Таким чином, судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 195, 197; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2014 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Т.М. Танасогло
Суддя: А.В. Бойко
Суддя: О.В. Яковлєв