ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Бичківська К.Г.
Суддя-доповідач:Шевчук С.М.
УХВАЛА
іменем України
"27" січня 2015 р. Справа № 281/1691/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шевчук С.М.
суддів: Бучик А.Ю.
Майора Г.І.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області на постанову Лугинського районного суду Житомирської області від "04" листопада 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області, Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання зробити перерахунок і виплату коштів ,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Лугинського районного суду Житомирської області від 04 листопада 2014 року позов ОСОБА_3 задоволено.
Визнано дії відповідачів - Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі, Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області щодо невиплати ОСОБА_3 у повному розмірі коштів, передбачених ст.ст.37,39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» протиправними.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області зробити перерахунок та виплатити ОСОБА_3 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення в зоні гарантованого добровільного відселення, передбаченої ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі двох мінімальних заробітних плат щомісячно, із застосуванням відповідної мінімальної заробітної плати згідно ст.8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" за період з 03.01.2014 року по 31.05.2014 року з урахуванням фактично виплачених коштів .
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області зробити перерахунок та виплатити ОСОБА_3 додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю, особам віднесеним до категорії 3, передбаченої ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком щомісячно, із застосуванням мінімальної пенсії за віком згідно ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням фактично виплачених коштів по доплаті до пенсії за період з 03.01.2014 року по 31.05.2014 року.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області провести нарахування та виплатити ОСОБА_3 надбавки до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком щомісячно, передбаченої ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни " із застосуванням мінімальної пенсії за віком згідно ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням фактично виплачених коштів по доплаті до пенсій, як дитині війни за період з 03.01.2014 року по 30.06.2014 року.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області зробити перерахунок та виплатити ОСОБА_3 недоплачену щомісячну грошову допомогу у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбачену ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 40% мінімальної заробітної плати щомісячно, із застосуванням відповідної мінімальної заробітної плати згідно ст. 8 Закону України «Про державний бюджет на 2014 рік», з урахуванням фактично виплачених коштів по доплаті за період з 03.01.2014 року по 31.05.2014 року.
У апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області, посилаючись, зокрема на порушення норм матеріального права, просить оскаржену постанову скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Встановлено, що позивач є пенсіонером, має статус дитини війни, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Лугинському районі, є потерпілим від наслідків Чорнобильської катастрофи 3 категорії, що підтверджується посвідченням серії Б №685727 та проживає в смт.Лугини, що підтверджується довідками Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі та паспортом серії ВМ 221815.
Позивач отримує виплати згідно зі ст.ст. 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", але у меншому розмірі, ніж визначено Законом.
Відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата - у зоні гарантованого добровільного відселення - 2 мінімальні заробітні плати.
За змістом ст. 51 зазначеного Закону передбачено, що додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі особам:
2 категорії - 30% мінімальної пенсії за віком;
3 категорії - 25% мінімальної пенсії за віком;
4 категорії - 15% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст.6 ЗУ „Про соціальний захист дітей війни", у відповідній редакції, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
Кабінетом Міністрів України на виконання вказаного положення ст. 39, 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" 23.11.2011 року прийнято постанову № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" 28.12.2011 року прийнято постанову №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення". У відповідності до вказаної постанови КМ України, позивачу провадиться нарахування і виплата підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Суд першої інстанції, надаючи правову оцінку правовідносинам, які виникли між сторонами, прийшов до висновку, що виплата позивачці коштів передбачених ст. ст. 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у розмірах визначених постановою КМУ, є протиправними.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком, виходячи з наступного.
Положення п.28 розділу II Закону України „Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №107-VI, яким були внесені зміни до ст.39 та ст.51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" і які обмежували права громадян, щодо виплати підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, Рішенням Конституційного суду України у справі №10-рп/2008 від 22.05.2008 року, визнано неконституційними.
Таким чином, з 22 травня 2008 року по 22 липня 2011 року спірні відносини регулювалися відповідно до ст. 39 та ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" .
Пунктом 4 Прикінцевих положень ЗУ "Про Державний бюджет України на 2013 рік" встановлено, що у 2013 році норми і положення, зокрема, ст. 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.
Згідно ст. 3 Бюджетного Кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.
Тобто положення п.4 Прикінцевих положень ЗУ "Про Державний бюджет України на 2013 рік" діяли протягом бюджетного року та закінчилися 31.12.2013 року.
На час розгляду даної справи, Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" від 16 січня 2014 року №719-VII, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (п.1 Прикінцевих положень Закону) такі обмеження встановленні не були.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їхні окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, в період, за який зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату зазначених коштів, є чинними і підлягають застосуванню: ст. ст. 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також ст.6 ЗУ „Про соціальний захист дітей війни".
Щодо періоду, за який має бути нараховано та виплачено додаткову пенсію, то суд правильно визначив його відповідно до ч.2 ст.99 КАС України - у межах строку звернення до суду.
Доводи відповідача щодо правомірності своїх дій з посиланням на відсутність бюджетних коштів на фінансування виплат в порядку статей 39, 51 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" обґрунтовано не взяті судом до уваги, оскільки питання фінансування цих видатків не виступає предметом даного спору. Питання надання бюджетних коштів Управлінню для виконання покладених на нього обов'язків у справах цієї категорії виходять за межі заявлених вимог і судом не розглядалися.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Лугинського районного суду Житомирської області від "04" листопада 2014 р. - без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя С.М. Шевчук
судді: А.Ю.Бучик
Г.І. Майор
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області вул.Червона Гірка,21,смт.Лугини,Житомирська область,11301
4- Управління Пенсійного фонду України в Лугинському районі Житомирської області вул.К.Маркса, 2-а,смт.Лугини,Лугинський район, Житомирська область,11301
- ,