Постанова № 42449947, 27.01.2015, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
27.01.2015
Номер справи
344/9352/14-а
Номер документу
42449947
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 344/9352/14-а

Провадження № 2-а/344/28/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2015 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі колегії суддів :

головуючого - судді: Барашкова В.В.

суддів Шамотайло О.В.

Руденко Д.М.

секретаря судових засідань : Струк Л.М.

за участю представника позивача-Буджак В.М., представника ОСББ "Гетьмана Мазепи, 35а"-Прут А.П., представника відповідача - КошикО.В., представників ПП "Прогрес-Буд ІФ" Павликівської Г.М., Тугай І В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Івано-Франківську справу за адміністративним позовом Івано-Франківської міської ради, третя особа із самостійними вимогами на предмет спору : Обєднання співвлаників багатоквартирного будинку "Гетьмана Мазепи, 35а", до Департаменту архітектури і містобудування Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача :ПП "Прогрес-Буд ІФ" про визнання нечинними містобудівних умов та обмежень та їх скасування,

В С Т А Н О В И В:

Івано-Франківська міська рада звернулась до суду з адміністративним позовом до Департаменту архітектури і містобудування Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, третя особа без самостійних вимог на стороні позивача-Обєднання співвлаників багатоквартирного будинку "Гетьмана Мазепи, 35а", третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача :ПП "Прогрес-Буд ІФ", про визнання нечинними містобудівних умов та обмежень та їх скасування. В обгрунтування вимог позивач зазначив, що ПП "Прогрес-Буд ІФ" здійснює будівництво восьмиповерхового багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення за адресою: вул. Мазепи, 35А в м. Івано-Франківську. Згідно державного акту на право постійного користування землею від 24 червня 1994 року серія ІФ 15/4-000037 виданого приватній виробничо - комерційній фірмі "Прогрес-Прут" правонаступником якої є Приватне підприємство «Прогрес-Буд ІФ», надано у постійне користування земельну ділянку загальною площею 0,199 га, що знаходиться за адресою Гетьмана Мазепи 35А, м. Івано-Франківськ для будівництва малоповерхових будинків. Рішенням виконавчого комітету міської ради за № 462 від 23.09.2008 року надано дозвіл ПП «Прогрес-буд ІФ» на проведення проектно-пошукових робіт для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення на вул. Г. Мазепи, 35А на переданій в постійне користування земельній ділянці. 09.03.2011 року управлінням архітектури та містобудування Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради було видано містобудівні умови і обмеження видано №39. Спірні містобудівні умови і обмеження, як зазначає позивач, видано з порушенням вимог чинного законодавства, а саме всупереч вимогам ст. 24 та Розділу ІV-1 ЗУ «Про планування та забудову територій», Постанови КМУ від 20.05.2009р. № 489 «Про затвердження Порядку надання вихідних даних для проектування об'єктів містобудування» без розроблення містобудівного обґрунтування, без проведення обов'язкової процедури громадського обговорення та анови КМУ від 20.05.2009р. № 489 «Про затвердження Порядку надання вихідних даних для проектування об'єктів містобудування» без розроблення містобудівного обґрунтування, без проведення обов'язкової процедури громадського обговорення та всупереч ст. 10 ЗУ «Про планування та забудову територій», Постанови КМ України №522 від 20.05.2009р. «Про затвердження Порядку проведення державної експертизи містобудівної докумен

10.07.2014 року третя особа без самостійних вимог на стороні позивача - ОСББ "Гетьмана Мазепи, 35а" звернулось до суду з самостійним адміністративним позовом і, у звязку із чим, ухвалою суду від 10.07.2014 року Обєднання співвлаників багатоквартирного будинку "Гетьмана Мазепи, 35а" було залучено до участі в справі в якості третьої особи із самостійними вимогами на предмет спору. Під час провадження по справі ОСББ "Гетьмана Мазепи, 35а" уточнило та збільшило обсяг позовних вимог: визнати нечинними містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки № 39 від 09.03.2011 року, видані ПП "Прогрес- Буд ІФ".; зобовязати ПП "Прогрес-Буд ІФ" припинити використання містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки № 39 від 09.03.2011 року; скасувати містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки № 39 від 09.03.2011 року для будівництва 8-ми поверхового житлового будинку, з вбудованими приміщеннями громадського призначення по вул.Г.Мазепи, 35а в м.Івано-Франківську.

Ухвалою суду від 23.01.2015 року провадження у справі в частині вимог ОСББ "Гетьмана Мазепи, 35а" про зобовязання ПП "Прогрес-Буд ІФ" припинити використання містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки № 39 від 09.03.2011 року було закрито.

У судовому засіданні представники Івано-Франківської міської ради, ОСББ "Гетьмана Мазепи, 35а" вимоги адміністративних позововів підтримали та просили задовольнити їх у повному обсязі.

Представники Департаменту архітектури і містобудування Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, ПП "Прогрес-Буд ІФ" заперечили проти вимог адміністративних позовів, вважають їх безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення.

Заслухавши представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази у їх сукупності та встановивши таким чином обставини даної справи, колегія суддів вважає за наступне.

Суд встановив, що ПП "Прогрес-Буд ІФ" здійснює будівництво восьмиповерхового багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського шрізтачення за адресою: вул. Мазепи, 35А в м. Івано-Франківську. Згідно до державного акту на право постійного користування землею від 24 червня 1994 року серія ІФ 15/4-000037 виданого приватній виробничо - комерційній фірмі "Прогрес-Прут» правонаступником якої є Приватне підприємство «Прогрес-Буд ІФ», надано у постійне користування земельну ділянку загальною площею 0,199 га, що знаходиться за адресою Гетьмана Мазепи 35А, м. Івано-Франківськ для будівництва малоповерхових будинків. Рішенням виконавчого комітету міської ради за № 462 від 23.09.2008 року надано дозвіл ПП «Прогрес-буд ІФ» на проведення проектно-пошукових робіт для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення на вул. Г. Мазепи, 35А на переданій в постійне користування земельній ділянці. 09.03.2011 року управлінням архітектури та містобудування Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради було затверджено та видано містобудівні умови і обмеження №39 забудови земельної ділянки по вул.Мазепи, 35а в м.Івано-Франківську.

Відповідно до ст. 140 Конституції та ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування є правом територіальної громади жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Відповідно до ст. 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування, зокрема, затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання, вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Згідно із ст. 4 Європейської хартії місцевого самоврядування від 15.10.85 р., ратифікованої Україною 15.07.97 р., головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються конституцією або законом. Однак це положення не перешкоджає наділенню органів місцевого самоврядування повноваженнями і функціями для спеціальних цілей відповідно до закону.

Відповідно до підпункту 9 пункту «а» частини першої статті 31 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» до власних повноважень органів місцевого самоврядування належить видача містобудівних умов і обмежень забудови земельних ділянок.

Статтями 6, 7 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що серед інших, управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється органами місцевого самоврядування. Управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється шляхом контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобу дівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування проектної документації.

Відповідно до ч.ч. 2, 3, 4, 8 ст. 23 ЗУ «Про планування та забудову територій» (редакція, яка була чинною на момент видання містобудівних умов) розміщення об'єктів містобудування на території населених пунктів та за їх межами здійснюється відповідними органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень шляхом надання містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки згідно із затвердженою містобудівною документацією, регіональними або місцевими правилами забудови. У разі відсутності місцевих правил забудови або при намірах забудови за межами населених пунктів містобудівні умови і обмеження забудови земельних ділянок, у тому числі передбачених для продажу на земельних торгах, встановлюються рішенням відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування на підставі містобудівного обґрунтування, яке підлягає громадському обговоренню. Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки при проектуванні і здійсненні будівництва об'єкта містобудування. Планування окремої земельної ділянки, будівництво на ній будинків і споруд власниками або користувачами здійснюються з урахуванням законних інтересів інших власників або користувачів земельних ділянок, будинків і споруд.

За змістом ст. 24 ЗУ «Про планування та забудову територій», у разі відсутності місцевих правил забудови або при намірах забудови земельної ділянки за межами населеного пункту відповідний орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня реєстрації заяви (клопотання) надає заявнику згоду на розроблення містобудівного обґрунтування розміщення об'єкта. Містобудівне обґрунтування погоджується з відповідними органами містобудування та архітектури, земельних ресурсів, охорони культурної спадщини, природоохоронним та санітарно-епідеміологічним органом. Свої висновки зазначені органи надають протягом місяця з дня подання на їх розгляд містобудівного обґрунтування незалежно один від одного. Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки, викладені в містобудівному обґрунтуванні, після його погодження та врахування результатів громадського обговорення в порядку, встановленому цим Законом, затверджуються рішенням відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування одночасно із затвердженням містобудівного обґрунтування.

Відповідно до п.п. 4, 5, 10, 13 Постанови КМУ від 20.05.2009р. № 489 «Про затвердження Порядку надання вихідних даних для проектування об'єктів містобудування» містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки, розташованої у межах населеного пункту, встановлюються місцевими правилами його забудови. У разі відсутності місцевих правил забудови або при намірі забудови земельної ділянки за межами населеного пункту містобудівні умови і обмеження забудови земельних ділянок встановлюються рішенням відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування на підставі містобудівного обґрунтування, яке підлягає громадському обговоренню. Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки складаються з текстової (додаток 1) та графічної частин. Графічна частина містить: ситуаційну схему місця розташування земельної ділянки з відображенням зони впливу об'єкта містобудування; схему використання земельної ділянки з відображенням планувальних обмежень, граничної площі забудови, благоустрою, інших видів використання, пропонованого розташування будівель і споруд, в'їздів-виїздів, наявних інженерних мереж; схему (модель) об'ємно-просторового рішення.

Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки надаються: виконавчими органами сільських, селищних, міських рад - у разі розташування земельної ділянки в межах населеного пункту; місцевими держадміністраціями - в разі розташування земельної ділянки за межами населеного пункту. Містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки, викладені в містобудівному обґрунтуванні, після його погодження, експертизи та врахування результатів громадського обговорення в порядку, визначеному ЗУ «Про планування і забудову територій», затверджуються рішенням органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування одночасно із затвердженням містобудівного обґрунтування. Строк розроблення і погодження містобудівного обґрунтування, що містить містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки, визначається договором і не може перевищувати трьох місяців

Як встановлено судом, місцеві правила забудови для Івано-Франківська не розроблено, що підтверджується листом 21.06.2013р. №170/01-08/06-в.

Розділ ІV-1(ст.30-2-ст.30-7) ЗУ «Про планування та забудову територій», визначають порядок врахування громадських і приватних інтересів при плануванні і забудові територій. Так, ст. 30-2 Закону визначає, що громадському обговоренню підлягають розроблені та погоджені в установленому законодавством порядку проекти містобудівної документації, які пройшли в установленому законодавством порядку державну експертизу, зокрема містобудівного обґрунтування розміщення об'єктів містобудування.

Ст. 30-3 Закону визначає організацію проведення громадського обговорення проектів містобудівної документації, яка зокрема передбачає обов'язок органу місцевого самоврядування та їх виконавчих органів: забезпечити оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації; оприлюднення розроблених та погоджених в установленому законодавством порядку проектів містобудівної документації: реєстрацію, розгляд та узагальнення пропозицій (зауважень) громадськості, поданих до проектів містобудівної документації; проведення громадських слухань з обговорення проектів містобудівної документації; узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками документації через погоджувальну комісію; оприлюднення результатів громадського обговорення, затвердженої містобудівної документації. Ця ж стаття, передбачає обов'язок органу місцевого самоврядування щодо оприлюднення містобудівної документації шляхом публікації повідомлень про проведення громадського обговорення проектів містобудівної документації та вимог до такого повідомлення.

Ст. 30-4 Закону визначає вимоги до осіб - учасників громадських слухань, а ст. 30-5 порядок проведення громадських слухань.

Ст. 30-3 Закону визначає порядок урахування результатів громадського обговорення та визначає, що затвердження проектів містобудівної документації без їх громадського обговорення забороняється, а матеріали громадського обговорення є невід'ємною складовою містобудівної документації .

Відповідно до вимог ст. З ЗУ «Про планування та забудову територій» рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань забудови та іншого використання територій, вибору, вилучення (викупу) і надання земельних ділянок для містобудівних потреб приймаються в межах, визначених законом відповідно до містобудівної документації за погодженням з спеціально уповноваженими органами з питань містобудування і архітектури. Проведення експертизи містобудівної і проектної документації здійснюється в порядку , що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до вимог Постанови КМУ №522 від 20.05.2009р. «Про затвердження Порядку проведення державної експертизи містобудівної документації" прийнятої на виконання вимог ст. З ЗУ «Про планування та забудову територій» експертизі підлягають усі види містобудівної документації, зокрема серед інших і містобудівні обґрунтування.

Пункт 6 зазначеної Постанови визначає, що у процесі проведення експертизи визначається відповідність змісту містобудівної документації законодавству, державним стандартам, нормам і правилам, рішенням органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань планування територій, соціального та економічного розвитку, раціонального використання земель та природних ресурсів, охорони навколишнього природного середовища, санітарного та епідемічного благополуччя населення, пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту населення і територій, збереження культурної спадщини, соціальним стандартам життєдіяльності населення, а також вимогам завдань з розроблення містобудівної документації.

Проте, в порушення вимог ЗУ «Про планування та забудову територій» та Положення спірні містобудівні умови і умови забудови земельної ділянки видано з порушенням зазначених вище норм. А саме, як установлено судом, містобудівне обґрунтування не розроблялося, громадського обговорення щодо нього не проходило.

Крім того, Положенням затверджено типову форму містобудівних і обмежень, проте спірні містобудівні умови за формою не відповідають типовим. Також відсутня їхня графічна складова.

Таким чином спірні містобудівні умови і обмеження видано з порушенням вимог чинного законодавства, а саме всупереч вимогам ст. 24 та Розділу ІV-1 ЗУ «Про планування та забудову територій», Постанови КМУ від 20.05.2009р. № 489 «Про затвердження Порядку надання вихідних даних для проектування об'єктів містобудування» без розроблення містобудівного обґрунтування, без проведення обов'язкової процедури громадського обговорення та всупереч ст. 10 ЗУ «Про планування та забудову територій», Постанови КМ України №522 від 20.05.2009р. «Про затвердження Порядку проведення державної експертизи містобудівної документації» без проведення державної експертизи містобудівної документації.

Окремо суд зазначає, що як випливає із листів Департаменту містобудування та архітектури від 20.08.2013р. №1009/01-13/24, від 09.07.2013р. №788/01-08/24, архітектурно- планувального бюро управління архітектури та містобудування від 11.07.2013р. №229, відділу дозвільно-погоджувальних процедур від 21.08.2013р. №21-12/84 ПП «Прогрес-Буд ІФ» за видачею містобудівних умов та обмежень не зверталося і відомості про реєстрацію таких заяв відсутні.

Як зазначалось, первісний позивач та третя особа з самостійними вимогами обрали спосіб захисту порушеного права, шляхом визнання спірних містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки нечинними. Однак, на переконання суду, спосіб захисту (вимога про визнання акта нечинним) може стосуватися лише нормативно-правового акту загальної дії. Індивідуального ж акту, яким є містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки № 39 від 09.03.2011 року, може стосуватися вимога про визнання протиправним (недійсним, скасування). При чому, усі ці вимоги фактично є одним і тим же способом захисту, сформульованим у різних словесних формах.

Ця ж правова позиція викладена у листі Вищого адміністративного суду України від 27.07.2010 р. за № 1145/11/13-10, де вказано, що вимога про визнання нечинним акта може стосуватися лише нормативно-правового акта, а про визнання протиправним - індивідуального акта.

Нечинним нормативно-правовий акт стає з дати набрання відповідним рішенням суду законної сили, а протиправність індивідуального акта виникає, у разі набрання рішенням суду про задоволення адміністративного позову законної сили, з моменту прийняття такого акта суб'єктом владних повноважень (вчинення дії або бездіяльності). Вимога про визнання протиправним (недійсним, незаконним, неправомірним) індивідуальних актів не містять різних способів захисту, а є одним і тим же способом, сформульованим у різних словесних формах. Таким чином, у тих випадках, коли предметом спору є індивідуальний акт, дія або бездіяльність позовною вимогою за правилами Кодексу адміністративного судочинства України має бути визнання такого акта, дії чи бездіяльності протиправними (недійсними, незаконними, неправомірними), а в разі оскарження нормативно-правового акта -визнання його нечинним.

Таким чином, помилкове визначення позивачем та третьою особою із самостійнимим вимогами, предмету позову як визнання акта індивідуальної дії нечинним не змінює суті предмету адміністративного позову, відповідно, суд приходить до переконання про необхідність захисту порушеного права Івано-Франківської міської ради та Обєднання співвлаників багатоквартирного будинку "Гетьмана Мазепи, 35а".

Згідно до приписів ст. 11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів вважає, що для повного захисту прав позивача та третьої особи із самостійними вимогами у даному спорі необхідно вийти за межі позовних вимог і задовольнити адміністративний позов Івано-Франківсьої міської ради повністю, та адмінінстративний позов ОСББ"Гетьмана Мазепи, 35а" в частині вимог, визнавши протиправними містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки від 09.03.2011 року № 39, видані ПП "Прогрес -Буд ІФ" з моменту затвердження та видачі їх забудівнику.

При цьому суд відмовляє у задволенні вимоги ОСББ "Гетьмана Мазепи, 35а" про скасування спірних містобудівних умов, з наведених вище міркувань тотожності формулювання словесних форм, відповідно, повторної оцінки акта та прийняття рішення щодо оспорюваного індивідуальної дії .

Керуючись ст. ст. 140, 143 Конституції України, ст.ст. 3, 10, 23, 24, 30-2--30-7 ЗУ «Про планування та забудову територій», ст. 31 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 6, 7 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності», Постановою КМУ від 20.05.2009р. № 489 «Про затвердження Порядку надання вихідних даних для проектування об'єктів містобудування», Постановою КМ України №522 від 20.05.2009р. «Про затвердження Порядку проведення державної експертизи містобудівної документації» ст. ст. 158-160, 165 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов Івано-Франківської міської ради - задовольнити.

Адміністративний позов Обєднання співвлаників багатоквартирного будинку "Гетьмана Мазепи, 35а" - задоволити частково.

Визнати протиправними містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки від 09.03.2011 року № 39, видані ПП "Прогрес -Буд ІФ".

У задоволенні інших вимог Обєднання співвлаників багатоквартирного будинку "Гетьмана Мазепи, 35а" - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Львівського Апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий Суддя В.В.Барашков

Судді: О.В. Шамотайло

Д.М.Руденко