Постанова № 42448173, 27.01.2015, Святошинський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
27.01.2015
Номер справи
759/21556/14-а
Номер документу
42448173
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ун. № 759/21556/14-а

пр. № 2-а/759/62/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2015 року Святошинський районний суд м. Києва у складі головуючого судді Лук'яненко Л.М., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

16.12.2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом про перерахунок пенсії та включення до його розрахунку інших виплат, посилаючись на те, що позивач ОСОБА_1 з 08.10.2014р. позивачу призначено пенсію державного службовця на підставі ЗУ «Про державну службу», однак при обчисленні розміру пенсії не було враховано інші виплати, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення, допомогу для вирішення соціально-побутових питань. При зверненні до відповідача з проханням здійснити перерахунок пенсії йому було відмовлено, тому дії відповідача вважає неправомірними.

Представник відповідача направив на адресу суду заперечення на позов відповідно до яких просив у позові відмовити, зазначивши, що пенсія обчислюється тільки із заробітної плати державного службовця. Жодна норма ст. 33 ЗУ «Про державну службу» не зазначає про те, що матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань входить до поняття заробітної плати державного службовця та враховується при визначенні розміру пенсії державного службовця. Інші виплати не передбачені вищевказаним Законом та не є жодною із складових заробітної плати.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновків про обґрунтованість позову.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва, отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».

10.11.2014р. позивач звернувся з заявою до відповідача про перерахунок пенсії, як державному службовцю з моменту її призначення додатково включивши до заробітку для обчислення пенсії інші виплати. /а.с.8/.

УПФ України в Святошинському районі м. Києва листом №601/08/к-533 від 12.11.2014 року повідомило, що оскільки законодавством не передбачено урахування до заробітної плати «Інших виплат» крім тих, які визначені як складові заробітної плати відповідно до ст. 33 ЗУ «Про державну службу», то і підстав для врахування їх до заробітної плати при обчислені пенсії за віком відповідно до вищезазначеного закону немає./а.с.6-7/

Згідно довідки з Секретаріату Кабінету Міністрів України № 1082 від 03.10.2014 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарних місяці роботи перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданій ОСОБА_1 за період з 02.11.2011 року до 30.09.2014 року Інші виплати за вказаний період часу становлять 41 809 грн.62 коп. На всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування./а.с. 12/

Спір виник у зв'язку із тим, що відповідач не здійснив перерахунку пенсії з урахуванням у складі заробітної плати «інших виплат», а саме, матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання, оскільки на його думку виплати, на які посилається позивач, не входять до структури заробітної плати державного службовця, а тому не враховуються при призначенні пенсії.

Вирішуючи даний спір, суд виходить із наступного.

Ст. 2 Закону України «Про оплату праці» (далі - Закон N 108/95-ВР) визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» (далі - Закон N 3723-XII), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (ч. 6 ч. 7 ст. 33 Закону N 3723-XII).

Частиною 1 ст. 37 Закону N 3723-XII передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

За змістом статті 37 Закону N 3723-XII пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону N 108/95-ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другоюстатті 33 Закону N 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року N 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно постанови Верховного Суду України від 06.11.2013 роу №21-350а13 Верховний Суд України вирішував питання про усунення розбіжностей у застосування ст.ст. 33.37 Закону №3723-ХІІ в постановах від 20.02.2012р,14,28.05.2013р (справа №№ 21-430а11,21-125а13,21-97а13 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов"язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід, застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати та висновок касаційного суду, що матеріальна допомога, на яку нараховується збір на обов"язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складової заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм прва:перевагу було надано положенням закорну №3723-ХІІ та №108\95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той час пеперевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати ( доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставн ст. 41 Закону №1058-ІУ та ст. 66 закону №1788-ХІІ.

Таким чином суд дійшов висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, повинні враховуватися при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Суд вважає, що позивач, на якого поширюються положення Закону України «Про державну службу», набув право на перерахунок пенсії відповідно до вищевказаних норм законів, з дня звернення до відповідача з відповідною заявою, тобто з 16 грудня 2014 року.

Таким чином, суд вважає, що протиправною є відмова Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва в здійсненні зазначеного перерахунку пенсії позивача, тому позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню, по вимогам з дати звернення з відповідною заявою до відповідача, якою є 10.11 2014 р.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. ст. 99, 100, 158-163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва щодо не включення в розрахунок пенсії ОСОБА_1 суми матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва (м. Київ, вул. А. Корольова, 5-а, ЄДРПОУ: 22869431) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, уродж. АДРЕСА_1, ІННОМЕР_1) пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові питання починаючи з 10 листопада 2014 року на підставі наданих ним при зверненні 10.11.2014 року щодо перерахунку пенсії довідок № 1082 та №1081 про його зарплату від 3 жовтня 2014 року.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Святошинський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: